Harmonogram wdrażania MUX3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
agravator
Posty: 99
Rejestracja: 4 grudnia 2010, o 23:12
Odbiornik: NOT Lv6tmpvr
Instalacja antenowa: Siatka ze wzmacniaczem, 8m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn+|EC4, Rachocin

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: agravator »

To chyba kwestia dobrania docelowych kanałów i odpowiednich mocy by nie zakłócać innych nadajników.

Mnie ciekawi co z kwestią MUX3 dla Łodzi i okolic: czy będzie nadawany z EC4 czy może Zygry?.

fred
Posty: 285
Rejestracja: 13 kwietnia 2012, o 01:17
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, ECIV Zygry

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: fred »

Chyba wszystkie trzy pójdą z EC4. Ale pewnie nie jest to jeszcze przesądzone.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Drekan »

Nie ma co projektować. :!:

Należy tak jak w Czechach, uruchomić główne nadajniki na docelowych kanałach z docelowymi mocami. Następnie ruszamy w teren i sprawdzamy faktyczne możliwości odbioru w konkretnych lokalizacjach, by ocenić gdzie wszędzie potrzebne będą dodatkowe nadajniki. 8-)

Daro74

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Daro74 »

Witam serdecznie!

Jest to mój pierwszy post na tymże forum i od razu przejdę do konkretów.

Chciałbym się dowiedzieć czy moc z jaką nadaje MUX-3 z nadajnika Kosztowy jest mocą docelową? czy też planowane jest zwiększenie mocy?

Na dzień dzisiejszy w miejscu mojego zamieszkania czyli w Bytomiu odbiór MUX-3 jest wręcz niemożliwy.

Pozdrawiam
Darek Ch.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Wiele razy pisaliśmy na forum, ale jeszcze raz nie zaszkodzi.
Obecne parametry emisji MUX-3 są najlepszymi jakie można było uzyskać bez wyłączania TV analogowej.
Zmiany będą możliwe po wyłączeniu "analogu", a pełne docelowe pokrycie MUX-3 uzyska do kwietnia 2014 roku.
Tak więc na razie lepiej nie będzie.

Daro74

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Daro74 »

Dziękuję bardzo za tak szybką odpowiedź.
Przyznam się szczerze że nie miałem cierpliwości do przeczytania 25 stron dotyczących tego wątku i pozwoliłem sobie na zadanie takiego pytania

Pozdrawiam
Darek Ch.

stasiu

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: stasiu »

JaroslawMroczkowski - ciekawe, że te parametry są najlepsze w Warszawie..., bo w Katowicach po prostu tego kanału nie ma. Nie róbcie sobie kpin z ludzi - jakiś bałwan wymyślił k51 i tak zostało , a to że z Czech wali k51 ze 100kw mocy to was guzik obchodzi. Ciekawe że na 30 kanałów nie znajdzie się żaden mniej zakłócany. Po prostu was to nie dotyczy to nie chcecie zmieniać, bo jakoś w Warszawie mux3 śmiga i to dość solidną mocą. Ja rozumiem , że Katowice to dla was prowincja, pewnie was boli, że tu mieszka więcej ludzi niż w stolicy i trzeba im pokazać gdzie miejsce prowincji.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: bogdanzieba »

stasiu pisze:...........Po prostu was to nie dotyczy to nie chcecie zmieniać, bo jakoś w Warszawie mux3 śmiga i to dość solidną mocą...............
Taka solidna moc to nie jest bo całe 2,5 kW. Pozdrawiam Katowice Obrazek

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Poland »

JaroslawMroczkowski pisze:Wiele razy pisaliśmy na forum, ale jeszcze raz nie zaszkodzi.
Obecne parametry emisji MUX-3 są najlepszymi jakie można było uzyskać bez wyłączania TV analogowej.
Zmiany będą możliwe po wyłączeniu "analogu", a pełne docelowe pokrycie MUX-3 uzyska do kwietnia 2014 roku.
Tak więc na razie lepiej nie będzie.
Polemizowałbym. Dla przykład podam ''ojczyznę'' Emitela czyli Kraków - tutaj mamy MUX-2 który szybciej można by przenieść na kanał 23 (zachowując dookólną polaryzacje i moc nadajnika która w ewentualności mogłaby być pomniejszona do 50 lub 60 kW) i tu nadawałby razem z Tarnowem. Dało to by szansę na zwolnienie kanału 64 na potrzeby MUX-3 który miałby w Krakowie największy nadajnik w kraju bo o mocy 63 kW. Ewentualnie można by zostawić wszystko tzn. kanał MUX-2 jak jest i nadawać MUX-3 na kanale 63 z polaryzacją dookólną o mocy powiedzmy 50 kW zamiast kierunkowego kanału 48 z śmieszną mocą 2,5 kW co daje mizerny zasięg odbioru.
Ostatnio zmieniony 2 maja 2012, o 16:43 przez Poland, łącznie zmieniany 1 raz.

stasiu

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: stasiu »

bogdanzieba - z tego co widzę na wykazie to Raszyn nadaje 50kw na k55 razem z PKiN 2,5kw - nie mam nic przeciw takiemu rozwiązaniu w Katowicach

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: bogdanzieba »

Tak dokładnie ale SFN PKiN powstał dlatego, że nadajnik w Raszynie nie mógł pokryć zasięgiem niektóre dzielnice w Warszawie. Oczywiście jakbyście mieli takie rozwiązanie w Katowicach to by było super. Był czas, gdy nadajniki ale to jeszcze analogowe wyłączono na PKiN i emisje przeniesiona na maszt do Raszyna to pół Warszawy było bez odbioru TV analogowej, więc od nowa odpalono PKiN. No i z czasem na nim dodano nadajniki DVB-T.

Pozdrawiam Stasiu

stasiu

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: stasiu »

bogdanzieba - dzieki za uświadomienie, z tego wynika, że nigdzie w tym kraju nie może być normalnie. Przynajmniej mam pociechę, że Śląsk nie jest jakoś specjalnie wyróżniony w tym bałaganie- tylko co to za pociecha...
pozdrawiam

loker

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: loker »

Z rożnych zapowiedzi wiemy, że MUX-3 będzie miał największe pokrycie, bo najwięcej SFN. W przypadku MUX-1 i MUX-2 zależy to od nadawców - czy będą chcieli...

Mnie interesuje czy zaraz po wyłączeniu nadawania analogowego będą włączane nowe nadajniki MUX-3 czy dopiero w roku 2013 lub co gorsze 2014?

Dla przykładu: z nadajnika Białogard / Sławoborze i Łobez / Toporzyk MUX-3 jest planowany na kanale 38, na którym obecnie nadaje analogowe TVP INFO z nadajnika Szczecin / Kołowo (w środku województwa byłby zgrzyt). Do 19 marca 2013 mają wyłączyć w Kołowie nadawanie analogowe. Na sąsiednich kanałach emisje są prowadzone daleko. Czy jest szansa na MUX-3 ze Sławoborza już w kwietniu 2013?

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: alabama1 »

Ja też jestem ciekawy, jak szybko zostanie włączony mux 3 na starych kanałach analogowych. Przykładowo w lubuskim już w listopadzie będzie wyłączany analog. Ale jak kilka stron temu się o to pytałem, to dostałem odpowiedź, że wyłączenie analogu nie oznacza automatycznego włączenia mux 3... I tyle.... A szkoda.
A takie moje pytanie... W moim telewizorze jak się wyszukuje kanały to są trzy możliwości- cyfrowe, analogowe i full. To znaczy, że jak będę chciał w przyszłości odbierać mux 3, to będę musiał szukać na kanałach analogowych?

loker

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: loker »

????
MUX zawsze na cyfrowych. Częstotliwości te same są w analogu i w DVB-T, a w telewizorze wybierasz sposób nadawania.

Awatar użytkownika
kris_s8
Posty: 180
Rejestracja: 26 grudnia 2011, o 13:01
Miejscowość: Zgłobice
Odbiornik: SamsungUE32K5572SU, Wiwa MAXX, Manta 20LHN38L
Instalacja antenowa: Siatka na poddaszu z symetryzatorem do Samsunga.Do Wiwy biquad.DoManty "drut
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Tarnów g. Św. Marcina

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: kris_s8 »

Full pewnie oznacza że wyszukuje wszystkie cyfrowe i analogowe. Jeżeli teraz np. na kanale 22 jest TVP2 a po wyłączeniu analogu zaczną nadawać mux3 to będzie nicość trzeba będze ponownie zeskanować kanał tym razem cyfrowe.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: alabama1 »

To to wiem.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: TomW »

stasiu pisze: Przynajmniej mam pociechę, że Śląsk nie jest jakoś specjalnie wyróżniony w tym bałaganie- tylko co to za pociecha...
Pociecha żadna, ale jakoś milej. Dopiero dziś czytam wczorajsze posty (wyjazd) i widzę, że bronisz Stasiu naszych śląskich interesów. Wyjaśnienie, że obecne parametry są najlepsze jakie można było uzyskać, wskazuje w podtekście że Emitel zdaje sobie sprawę z tego, ale nic więcej nie może.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: m@rtops »

TomW pisze:Emitel zdaje sobie sprawę z tego, ale nic więcej nie może.
jak nie może to @POLAND pomoże :lol:

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: seba133 »

agravator pisze:To chyba kwestia dobrania docelowych kanałów i odpowiednich mocy by nie zakłócać innych nadajników.

Mnie ciekawi co z kwestią MUX3 dla Łodzi i okolic: czy będzie nadawany z EC4 czy może Zygry?.
W końcu zrobiliby jakiś krok. Może wkrótce opublikują Etap 4 i będzie coś ciekawego a nie tylko 0.4 kW 2 kW itd.

PS. Mam pytanie do użytkowników z Łodzi. Do ilu km odbiera wam MUX 3 i czy w ogóle zasięg sięga po za granice miasta?

Zablokowany