Harmonogram wdrażania MUX3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: alabama1 »

Możesz sobie pomarzyć... Pytałem się pana Mroczkowskiego kiedy podadzą harmonogram, to dostałem odpowiedź, że na pewno do końca tego roku nie podadzą harmonogramu. Więc dłuuuuuugo jeszcze poczekamy na mux 3.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: momus »

seba133 pisze:PS. Mam pytanie do użytkowników z Łodzi. Do ilu km odbiera wam MUX 3 i czy w ogóle zasięg sięga po za granice miasta?
Ja na Alejach Politechniki, 2 piętro, pokój od południa (przeciwna strona do nadajnika), mam mux3 tylko jeśli odpowiednio ułożę kabel, ustawiając antenę w odpowiedniej odległości od grzejnika, przy odpowiednich żeberkach mogę liczyć na odbiór. Jednak jeśli podłączę do komputera monitor przez HDMI, jest już tyle zakłóceń że nie da się oglądać. Próbowałem z odbić łapać, nie ma szans. Na 4 piętrze, ten sam budynek (akademik ds7), odbiór z odbić był już możliwy i nawet bez nich coś widziało (pokoje praktycznie te same, jeden obok)

Na tej samej antenie, u znajomego, na Włókniarzy przy stadionie, mieszka na 6 piętrze, mieszkanie również przeciwne do nadajnika, może odebrać mux3 bez problemu, nawet na kawałku druta (tak miał zanim kupił antenę).

Są tacy co podobno na kierunkowych na wysokim piętrze w Pabianicach mają odbiór.

Czekam zatem na mux1, bo do mux3 straciłem nerwy a jeśli ktoś mówi, że przecież mam kanały tvp cyfrowo, to zapraszam do Łodzi, ten nadajnik to śmiech na sali, żarówki w moim pokoju łącznie mają większa moc. Zasilacz komputera ma większą moc...

P.S. wychodzi że w łodzi można złapać mux3 jeśli mieszka się wysoko, lub jeśli nie ma się przeszkody w postaci ściany (w parku skorupki na ławce jak sprawdzałem, nawet drzewa przeszkadzały :D i musiałem odpowiednią ławkę znaleźć), lub mieszka od północnego-wschodu (dla moich okolic)

kuba_bed
Posty: 56
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-47W805A
Instalacja antenowa: ATX-55 (MUX1-3/L3), a'la ATZ-7 (MUX8) ~ 9-10 metrów
Nadajnik - obiekt nadawczy: ŁDZ TON EC4/ TON Sienkiewicza/RTCN Zygry

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: kuba_bed »

Po pierwsze jeśli już to na Alei Politechniki :)
A po drugie wracając do tematu. W okolicach Stawów Stefańskiego nie ma problemu. Sam u siebie nie próbowałem, ale po postach na tym forum i innym widzę, że w Rzgowie też nie ma z tym problemu.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: alabama1 »

Rozmawiamy o harmonogramie, a nie, gdzie jest możliwy odbiór, a gdzie nie.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Poland »

alabama1 pisze:Możesz sobie pomarzyć... Pytałem się pana Mroczkowskiego kiedy podadzą harmonogram, to dostałem odpowiedź, że na pewno do końca tego roku nie podadzą harmonogramu. Więc dłuuuuuugo jeszcze poczekamy na mux 3.
W sumie to szkoda bo mogliby się wziąć za podkręcanie mocy MUX'a trzeciego tam gdzie już nadaje czyli jak już wielokrotnie wspominałem na przykład w Krakowie dzięki przenosinom MUX2 na kanał 23 kiedy to zwolniłby się kanał 64 który mogliby wykorzystać tymczasowo do emisji MUX3 czy tam gdzie mógłby nadawać po wyłączeniu analogu w pierwszych obszarach już w listopadzie uruchamiając emisje na przykład w miejscu analogowego przekazu TVP2 czy innego nadajnika który ma największą moc a tym samym również i zasięg.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: m@rtops »

@Poland
ty te posty masz w "wersjach roboczych"? :?
kopiuj - wklej? :lol:

Wiking

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Wiking »

Poland pisze:W sumie to szkoda bo mogliby się wziąć za podkręcanie mocy MUX'a trzeciego tam gdzie już nadaje czyli jak już wielokrotnie wspominałem na przykład w Krakowie
Ale po co? W Krakowie ludzie odbierają trzeci multipleks. :P To samo z innymi miastami, gdzie trzeci multipleks już nadaje.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Poland »

Tyle że ja mam na myśli obszary do których taki krakowski nadajnik na Chorągwicy dociera a w szczególności te na wschód od Krakowa. Moim zdaniem modyfikując ustawienia kanałowe nieco wyrównali by zasięg trzeciego multipleksu z 45 do 48 lub nawet 50% powierzchni kraju a sam Emitel miałby już spokój z Krakowem przynajmniej do czasu wyłączenia nadawania analogowego w maju 2013 roku.

Bartt

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Bartt »

Co do harmonogramu mux-3 to nic się nie zmieni dopóki nie zostanie wyłączony analog, bo TVP nie będzie jednoczesnie płacić za nadawanie w mux-1, mux-3 i w analogu. Jak wiadomo mux-3 w większości przypadków będzie uruchamiany na kanałach po analogowej TVP2, tak więc dopiero po jej wyłączeniu będzie można działać ;).
Obecnie plan jest taki aby kanały TVP były dostępne dla wszystkich w mux-1 do kwietnia 2014 roku. Więc teoretycznie proces uruchamiania mux-3 może trwać nawet i do tej daty, a to dlatego, że UKE może zmienić harmonogram wyłączania analogu z powodu małej ilości osób które przełączyły się na cyfrę oraz z powodu zbyt małego zasięgu mux-1 w niektórych miejscach. Inna sprawa to pytanie, czy w przypadku wyłączenia jakiegoś nadajnika analogowego telewizji polskiej, będzie wola TVP aby w to miejsce jak najszybciej włączyć mux-3 na docelowych parametrach czy też będą zwlekać ile się da.

Być może ktoś bardziej zorientowany potwierdzi/zaprzeczy, ale wcześniej była chyba rozważana możliwość startu mux-3 w okresie przejściowym w polaryzacji V z większymi mocami, ale z tego zrezygnowano.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: alabama1 »

Pan administrator właśnie mówił mi, że mux 3 w tym roku jest bardzo mało prawdopodobny, chyba, że byłaby taka wola nadawcy, żeby było szybciej. A według mnie powinno być tak, że jeżeli jest stopniowe wyłączanie analogu, to też powinno być stopniowe włączanie mux 3. Jeżeli mux 3 miałby być włączony w jednym lub dwóch terminach, to nie widzę sensu stopniowego wyłączania analogu. Równie dobrze można by było to zrobić w jeden dzień.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: momus »

@bartt, no tak, tylko dziwi mnie fakt, że jakoś nikt się nie zastanawia czemu tak mało ludzi ma cyfre i nadal jedzie z analogu i się zastanawiają czy nie opóźnić wyłączenia.
Przecież to jest proste, mało ludzi odbiera cyfre bo nieliczni ją mają, a nieliczni ją mają bo cyfra jest włączana powoli, bo działa nadal analog. Zatem jeśli opóźnimy wyłączenie analogu to opóźnimy włączenie cyfry i koło się zamyka (nie włacze cyfry bo nie mam częstotliwości, nie wyłączę analogu bo ludzie nie mają cyfry), skoro nie ma cyfry (owszem teraz będzie lepiej, mux 1 i 2), to po co rezygnować z analogu, zwłaszcza jeśli w miarę działa. Nie trzeba kupować jakiegoś STB. A zachęcanie ze lepsza jakość... u mnie przy dobrej pogodzie sa problemy tylko z PULS, resztę widać całkiem ładnie, przy gorszej to i owszem, tvn, tv4, tvp1 siadają. Dlatego tylko 1 tv ma STB (pulsa nie było, tvn ledwo widoczny), drugi korzysta z innej anteny i czeka aż go wymienimy, bo szały z dvb-t nie ma.

Zatem jeśli ktoś wpadnie na pomysł by opóźnić wyłączanie analogu, to zostanie pozwany i będzie płacić odszkodowania (licencje, plany biznesowe, itp itd). Opóźni to wdrożenie nie tylko mux3, ale i ew kolejnych muxów, że nie wspomnę o tym, że jeśli nastąpi to opóźnienie, to wszystkie plany dotyczące mux1 - 4 miejsca zajmowane przez tvp - też pójdą się jeb***. Skoro nie będzie kanałów TVP z mux3, one nadal będą musiały być w pierwszym.

Dziwi mnie zatem brak jakiegokolwiek harmonogramu uruchomień mux3 dla ostatniego etapu. Pierwsze nadajniki będą wyłączone już w listopadzie tego roku (można wcześniej o ile będzie taka wola nadawców), potem dopiero marzec i kwiecień.
Można zatem już teraz przygotować plan, nadajniki (nie wszystkie się nadają do wykorzystania cyfrowego). Przecież nikt nie będzie robił prac wysokościowych zimą (tym bardziej na kominach elektrociepłowni).

Znając życie... na Mux-3 poczekamy spokojnie jeszcze co najmniej rok, po czym zaczniemy od razu testy dvb-t2 albo już nawet dvb-t3, bo kolejna "cyfryzacja" też pewnie się będzie wlekła (pierwsze oficjalne uruchomienie 30.09.2010, a ile lat przed były już testy)

Awatar użytkownika
Leon
Posty: 55
Rejestracja: 1 listopada 2011, o 21:54
Miejscowość: Ziębice
Odbiornik: RTCN Wrocław/Ślęża
Instalacja antenowa: Antena siatkowa na strychu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Wrocław/Ślęża

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Leon »

ETAP 4 – do kwietnia 2014 zasięgiem zostanie objęte 98% populacji kraju.

Szukam wiadomości o MUX3, wszystko jest tak pokrętne. Ten cyt z góry jest naprawdę prawdziwy?

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: alabama1 »

Tak. I do końca roku wiem, że na sto procent nic nie uruchomią. A kto wie, czy za dwa lata cokolwiek się zmieni....

Kamcio22e

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Kamcio22e »

odbior mux3 jest głupi ponieważ mieszkam w gminie Brzesko obok gminy rzezawa i nie odbiore mux 3 ale moj sasiad ktory mieszka w gminie rzezawa 1 km odemnie bez problemu odbierze mux 3 ... szkoda slow

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: m@rtops »

to mux 3 nadaje w granicach gmin :shock:
ależ mamy technologię :lol:

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: TomW »

Przy małej mocy MUX-3 ukształtowanie terenu, instalacja antenowa - słowem wszystko ma znaczenie.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: seba133 »

MUX 3 szybko nie przyjdzie. Na TXT TVP czytałem że np. we Wrocławiu nadaje z mocą 0.2kW i na pewno nie obejmuje zasięgiem całego Wrocławia. A w Łodzi MUX 2 jest już od dawna , więc TVN , Polsat, PULS , (TV 4?) mogą wyłączyć a zarazem zwiększyć moc MUX 3 do np 50kW. Tak samo zamiast polsatu na Ślęzy mogą Odpalić MUX 3, lecz nikt nic na to nie poradzi. Data emisji wyłączenia analogowej TV jest zaplanowana na 2013 i tak będzie.

Trzeba uzbroić się w cierpliwość. :(

mikar1

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: mikar1 »

a powiedzcie mi proszę jak wygląda od strony technicznej i koncesyjnej taka opcja: MUX3 w Lublinie nadaje kierunkowo na wschód (0,7Mhz) bo na północnym zachodzie na tym samym kanale w Rykach jest analogowe TVP. Przez to co najmniej pół lublina nie ma MUX3 w zasięgu.

Moje pytanie rodzi się takie. Czy nadawca MUX nie mógł by w pozostałych kierunkach nadawać ze zmniejszoną mocą np 0,2-0,3 tak by pokryć przynajmniej miasto? Anteny na punkcie nadawczym są więc od strony urządzeniowej nie ma problemu z dookólnym nadawaniem. Jedyny problem to rzekomy konflikt z analogową tvp

Pavl6
Posty: 205
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 09:58
Miejscowość: --
Odbiornik: Octagon SF8008
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin-Piaski

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Pavl6 »

Tyle kanałów, tyle częstotliwości, a oni musieli znaleźć akurat taki kanał, który akurat z jednej strony (akurat z tej, z której mieszkam, od zachodu) ma konflikt z nadawaniem analogowym. Za jakie grzechy? Czy na prawdę jest takim ogromnym wysiłkiem zmiana kanału nadawania MUX3 na taki, który może być bezproblemowo nadawany dookolnie?

mikar1

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: mikar1 »

@Pavl6
Jak widzę również ty jesteś poszkodowany kanałem 25 i RTONem Ryki

Zablokowany