Harmonogram wdrażania MUX3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: hadam »

Nie jestem w stanie tego udowodnić ale słyszałem wyraźnie na TVP Info około 14,00 dwa może 3 tygodnie temu w niedzielę, był wywiad na temat NTC i gościu mówił co trzeba zrobić aby oglądać, że będą TVP 1 i 2 w HD i że po wyłączeniu analogu w 2013, będzie przetarg na miejsca w 4 i w 5 MUX-ie i że będą miały zasięg 65% i 70%, teściu oglądał razem ze mną i bardzo się wkurzył bo on ledwo odbiera teraz MUX-2.
Może gość się pomylił, ale ja jestem pewien tego co piszę.

densei

MUX3 dla mazowsza

Post autor: densei »

Skąd będzie nadawany MUX3 dla mazowsza - ten na południu na k42 ?

Matteo87

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Matteo87 »

Dlaczego wciąż nie ma zaktualizowanej mapki zasięgu dla MUX3 po zwiększeniu mocy we Wrocławiu i w Kielcach?

dario9678
Posty: 145
Rejestracja: 12 października 2010, o 16:02
Odbiornik: Samsung UE32D6500
Instalacja antenowa: Tri Digit 44/21-69 LNA-177+DIPOL-4/5-12 symetryzator + zwrotnica ant. ZA-104Ms
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce Święty Krzyż

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: dario9678 »

Czy będzie poprawiona moc nadajnika Kielce ul. Targowa z 0,5 kW na 2 kW w wykazie obiektów nadawczych http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_S3V?

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Poland »

Czy jest szansa na wymianę częstotliwości od 1 czerwca dla MUX3 z "Chorągwicy" tak by odbierało go więcej ludzi ? Bardzo chciałbym móc odbierać obydwa kanały TVP w cyfrowej jakości obrazu i dźwięku. Myślę że można by przerzucić MUX3 w te same okolice co MUX2 tzn. do dywidendy cyfrowej w okolice kanału 66.

brachu
Posty: 235
Rejestracja: 27 kwietnia 2011, o 08:50
Odbiornik: T-HD 1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Wilkanowo

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: brachu »

Poland pisze: Bardzo chciałbym móc odbierać obydwa kanały TVP w cyfrowej jakości obrazu i dźwięku.
Przecież MUX 1 będzie w Krakowie

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Poland »

Ale tylko z jednym kanałem SD tj. TVP2 a to oznacza że nie będę mógł odbierać w cyfrowej jakości TVP1 bo mój dekoder może mieć problemy z upscalingiem do SD kanału TVP1.

brachu
Posty: 235
Rejestracja: 27 kwietnia 2011, o 08:50
Odbiornik: T-HD 1000
Nadajnik - obiekt nadawczy: Jemiołów, Wilkanowo

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: brachu »

To trzeba było myśleć przed kupnem,a nie teraz narzekać. Jak się kupuje jakiś szajs który nie spełnia norm żeby zaoszczędzić 5 czy 10 zł to trzeba ponosić tego skutki.

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: twmichal »

Poland pisze:...problemy z upscalingiem do SD kanału TVP1.
To raczej nie upscaling. Upscaling mamy wtedy, jeśli materiał który jest normalnie w SD jest emitowany na kanale HD.
Twój dekoder zapewne nie obsługuje HD.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Poland »

No w sumie to masz racje Cabletech w tej postaci którą mam w domu niestety chyba nie odbiera stąd dobrze że TVP daje wybór jeżeli chodzi o jakość obrazu.

arik92

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: arik92 »

@Poland, nie żartuj, że mając wcześniej tuner Foolproof DTR 4102, który nie odtworzy HD i mając tego świadomość znowu kupiłeś tuner nie zgodny z HD czyli Cabeltech URZ0089.

Pavl6
Posty: 205
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 09:58
Miejscowość: --
Odbiornik: Octagon SF8008
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin-Piaski

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Pavl6 »

Poland pisze:Czy jest szansa na wymianę częstotliwości od 1 czerwca dla MUX3 z "Chorągwicy" tak by odbierało go więcej ludzi ? Bardzo chciałbym móc odbierać obydwa kanały TVP w cyfrowej jakości obrazu i dźwięku. Myślę że można by przerzucić MUX3 w te same okolice co MUX2 tzn. do dywidendy cyfrowej w okolice kanału 66.
Ja znowu mam odwrotny problem. Jeżeli MUX 3 z Lublina będzie nadal nadawany kierunkowo w stronę Świdnika i z małą mocą, to będę miał tylko jeden kanał TVP w wysokiej rozdzielczości, a chciałbym mieć oba na Euro 2012 :). Na tym kanale, na którym testowo nadaje MUX3 z Ryk nadaje analogowo któryś z kanałów TVP, więc rozpoczęcie emisji dookólnej nie jest możliwe, bo sygnały by się wzajemnie zakłócały. Jedynym wyjściem jest zmiana kanału nadawania (chyba Emitel mógłby zrobić taki mały prezent na Euro), na inny możliwy, a nie sądzę, żeby wszystkie były zajęte.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Poland »

O to samo prosiłbym w przypadku Krakowa - moglibyście nawet wymienić miejscami TV Puls i MUX3 czyli kanały 27 i 48 dzięki czemu zasięg MUX3 byłby nieco większy i może nawet zbliżony do MUX1.
Ostatnio zmieniony 27 lutego 2012, o 12:24 przez Poland, łącznie zmieniany 1 raz.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Kpc21 »

Poland, docelowo prawdopodobnie i tak nie będziesz mieć dostępu do TVP1 i TVP2 w wersji SD, bo TVP straci miejsca w MUX1 i będzie chciała upchać wszystko w MUX3.

Pavl6
Posty: 205
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 09:58
Miejscowość: --
Odbiornik: Octagon SF8008
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin-Piaski

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Pavl6 »

Oj, ale to kwestia lat, a nie miesięcy (TVP ma na razie zagwarantowane miejsce na MUX 1 do 2014). Myślę, że jakoś by to się dało zrobić, żeby i Poland i ja bylibyśmy zadowoleni. A im więcej zadowolonych klientów, tym większe zyski Emitela :).

Bartosz Czach

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Bartosz Czach »

Kpc21 pisze:Poland, docelowo prawdopodobnie i tak nie będziesz mieć dostępu do TVP1 i TVP2 w wersji SD, bo TVP straci miejsca w MUX1
W MUX3 docelowo będzie wyłącznie wersja SD. Wersje HD kanałów będą w MUXach kolejnych. A czy TVP straci miejsca w MUX1, nie wiadomo. Równie dobrze może konkurs wygrać i tam zostać. Ta debata przypomina mi już dyskusję naukowca z grupą ćwoków.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: rotalplus »

Po pierwsze to jeszcze nie ma OFICJALNEJ zapowiedzi startu TVP1 HD, TVP2 HD.
Coś były jakieś przebąkiwania. Ale skoro oni teraz jeszcze nie uruchomili nowych nadajników z pozwoleniami na MUX1 i zwlekają, to znaczy że jest problem z kasą i na czas EURO to na pewno ekstra pieniędzy nie znajdą. Liczą że dostana dotację od rządu, ale nici z tego - byłoby to niezgodne z prawem. EURO jest imprezą KOMERCYJNĄ!

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: belzebiusz »

Zapowiedź była już bardzo dawno temu:
http://cyfryzacja.gov.pl/TVP1,HD,i,TVP2 ... T,598.html

Pavl6
Posty: 205
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 09:58
Miejscowość: --
Odbiornik: Octagon SF8008
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin-Piaski

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Pavl6 »

rotalplus pisze:Po pierwsze to jeszcze nie ma OFICJALNEJ zapowiedzi startu TVP1 HD, TVP2 HD.
Coś były jakieś przebąkiwania. Ale skoro oni teraz jeszcze nie uruchomili nowych nadajników z pozwoleniami na MUX1 i zwlekają, to znaczy że jest problem z kasą i na czas EURO to na pewno ekstra pieniędzy nie znajdą. Liczą że dostana dotację od rządu, ale nici z tego - byłoby to niezgodne z prawem. EURO jest imprezą KOMERCYJNĄ!
Kolejny etap MUX1 ma wystartować planowo najpóźniej do końca maja. Ja wiem, że pogoda już trochę wiosenna się robi, ale TOŻ JESZCZE NAWET NIE MAJ! Oczywiście,tak i ja, jak i inni ludzie, oczekiwaliśmy, że Emitel będzie tak miły uruchomić, tak jak to wcześniej robił, emisję testową, zaraz po wydaniu pozwoleń na emisję, ale widocznie emisja testowa jeszcze teraz nie jest im potrzebna.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Poland »

Bartosz Czach pisze:
Kpc21 pisze:Poland, docelowo prawdopodobnie i tak nie będziesz mieć dostępu do TVP1 i TVP2 w wersji SD, bo TVP straci miejsca w MUX1
W MUX3 docelowo będzie wyłącznie wersja SD. Wersje HD kanałów będą w MUXach kolejnych. A czy TVP straci miejsca w MUX1, nie wiadomo. Równie dobrze może konkurs wygrać i tam zostać. Ta debata przypomina mi już dyskusję naukowca z grupą ćwoków.
Tym lepiej dla tych co nie mają dekoderów HD czyli też dla mnie - moim zdaniem TVP powinna oferować w DVB-T tylko kanały SD a HD powinno być jedynie dodatkiem :) Stąd te emisje HD powinny być na stan obecny TYLKO w MUX3 (a nie MUX1 i MUX3) a potem w innym np: piątym multipleksie. Bo gdyby to co się mówi o kanałach TVP w HD okazało się prawdą to ja prawdopodobnie musiałbym o TVP1 zapomnieć bo jeszcze TVP2 czyli popularną "Dwójkę" planują zostawić.
Swoją drogą mogliby na czwartej przepustowości MUX1 włączyć okresowo (w promocji na 2 miesiące) TVP Sport i byłby z tego równie dobry pożytek. A jeżeli już tak chcą kanał HD to TVP HD za TVP1 i TVP2 w MUX3 w zupełności by wystarczył.

Zablokowany