Harmonogram wdrażania MUX3

informacje techniczne związane z wdrażaniem trzeciego multipleksu DVB-T
Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Maciejek »

Jak to p. Jarku 2014r? Owszem wówczas będzie to już docelowy etap, ale otrzymałem odpowiedź od Pani Rzecznik TVP, że "pierwszy" etap uruchomień (po wyłaczeniu sieci analogowej) następował już będzie na bieżąco , a na pewno od marca 2013 w przypadku Skrzycznego gdzie ASO jest przewidziane do 19.03.2013, a więc?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Jarosław Bałuka »

Zobaczymy. Nie widziałem jeszcze żadnego precyzyjnego harmonogramu. Tak czy inaczej to jeszcze co najmniej ponad rok.

Bartt

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Bartt »

Maciejek pisze:Jak to p. Jarku 2014r? Owszem wówczas będzie to już docelowy etap, ale otrzymałem odpowiedź od Pani Rzecznik TVP, że "pierwszy" etap uruchomień (po wyłaczeniu sieci analogowej) następował już będzie na bieżąco , a na pewno od marca 2013 w przypadku Skrzycznego gdzie ASO jest przewidziane do 19.03.2013, a więc?
Tak samo jest na Suchej Górze, wyłączenie analogów - marzec 2013, a MUX1 k42 18kW to chyba za mało aby zapewnić zasięg wyłączonych analogów.
Tak więc albo zwiększenie mocy MUX1 k42, albo szybki start MUX3 na k29 po TVP2, a nie w 2014 :?.

andiks

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: andiks »

Prechyba Gubałowka oraz EC Glinik analog ma zostać wyłączony nie później niż 31 kwietnia 2013 roku ciekawe co będzie z odbiorcami którzy tylko mieli TVP1 i TVP2 natomiast poza zasięgiem i możliwościami odbioru jest naziemna telewizja cyfrowa. Nim mux 3 wejdzie to już będzie 2014 roku i ten okres czasu zapisze się w historii zapomnieniu przez TVP o misji społecznej ciążących na nadawcach publicznych. Mam obawy że po wyłączeniu analogu w Krynicy Zdrój będą czarne ekrany

Tomasz Berezowski

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Tomasz Berezowski »

andiks pisze:Mam obawy że po wyłączeniu analogu w Krynicy Zdrój będą czarne ekrany
Istnieje taka możliwość. Nadawcy MUX-1 i MUX-2 mają ustawowe zobowiązanie do zapewnienia zasięgu odbiorczego dla określonego procentu ludności PL. Krynica wydaje się być skazana na brak odbioru po ASO. Jakkolwiek w mojej opinii istnieje wyjście - zamiast pisać na tym forum zróbcie inicjatywę lokalną, zainteresujcie władze miasta, gminy, samorząd. Istnieje możliwość rozwiązania tego problemu, ale przy udziale władz samorządowych. Szczegóły na PW.

andiks

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: andiks »

Uustawa to jedno a drugie to faktyczne zobowiązanie nikt nie wyliczy z dokładnością do 0,01% czy nawet 0,10% objętych zasięgiem uważam to za nie dorzeczne rozwiązanie. Zasięgi powinny być 99% czemu nie 45% tez było nie żle

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: alabama1 »

Czy termin wyłączenia analogu w lubuskim jest ostateczny? Z tego co wiem, to jest to lipiec, albo listopad tego roku. Czy jest jakaś możliwość, żeby to przyspieszyć? Bo jak patrzę na harmonogram wdrażania, to Zielonej Góry w ogóle nie ma jeszcze w planach. Czy ktoś wie, czy można jakoś to przyspieszyć?

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: alabama1 »

Bo jeżeli to porównać do tego, że do końca lutego ma zostać uruchomionych 18 nadajników mux 1, to uważam, że mux 3 też powinien dostać taki bonus. Niech będzie sprawiedliwie.

Pavl6
Posty: 205
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 09:58
Miejscowość: --
Odbiornik: Octagon SF8008
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin-Piaski

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Pavl6 »

MUX-1 to w ogóle powinien zostać uruchomiony jako pierwszy, zgodnie z cyferką na końcu. Rozumiem, że na razie nie ma możliwości technicznych na uruchomienie kolejnych nadajników MUX-3, ani na zwiększenie mocy już nadających, ale mam nadzieję, że uda się to zrobić przynajmniej równocześnie z wyłączaniem analogu.

DVBManiak

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: DVBManiak »

W listopadzie pierwsze wyłączenia analogu i wtedy się zwolni nieco kanałów, które można by wykorzystać na MUX-3. Ale pewnie będzie tak, że najpierw trzeba będzie wszystko wyłączyć, a dopiero potem włączać MUX-3 na docelowych kanałach. A to wszystko zakończy się do 27.04.2014. 31.07.2013-27.04.2014, czyli prawie 9 miesięcy. Moim zdaniem wszystkie 3 muxy osiągną swój docelowy zasięg do końca 2013, a w 2014-2015 powstaną i rozwiną się nowe MUX-y.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: alabama1 »

Nie rozumiem. Po co by było stopniowe wyłączanie analogu, gdyby nie było stopniowego włączania mux 3? Równie dobrze mogliby w jeden dzień wyłączyć analog w całej Polsce, a w drugi włączyć inne muxy...

DVBManiak

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: DVBManiak »

No ja chciałbym, aby po każdym wyłączeniu analogu włączano w to miejsce MUX-3, ale to jest Polska. Zobaczymy jak będzie.

alabama1
Posty: 987
Rejestracja: 2 stycznia 2012, o 16:38
Odbiornik: Philips 32PFL3606H/12,
Manta DVBT010
Instalacja antenowa: Antena siatkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wichów/Jemiołów

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: alabama1 »

Ja nie oczekuje, żeby to było od razu po wyłączeniu analogu. Nie wiem, może z miesiąc po wyłączeniu. Bo po co na dłużej wyłączać analog, a puste miejsce zostawiać?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: giaur500 »

Dobrze, że przynajmniej docelowo nie będzie "równych i równiejszych" i wszystkie 3 muxy mają być ogólnopolskie. Nie tak jak było w analogu, gdzie w większych miastach było więcej programów, a poza nimi tylko tvp1, tvp2 i polsat. Np tv4 nigdy nie uruchomił nadajnika analogowego w rejonie suwałk, a tvn jedynie nadajnik małej mocy o zasięgu 10 km.

Bartosz Czach

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: Bartosz Czach »

giaur500 pisze:wszystkie 3 muxy mają być ogólnopolskie.
Jest to oczywista nieprawda. MUX3 ma charakter regionalny. To, że w całej Polsce będą odpowiednie mutacje MUX3, nie uprawnia do Twojego stwierdzenia.

nkp123

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: nkp123 »

Ale giaurowi chodziło o to, że wszystkie 3 MUX'y będzie można odbierać praktycznie w całym kraju. Nie mówimy tu o mutacji programu TVP Info, ale o ogólnym MUX'ie (który w całej Polsce z wyjątkiem programu TVP INFO jest taki sam, a to, że TVP INFO jest różny w różnych regionach Polski, to chyba akurat zaleta ;) ).

Ja myślę, że MUX 4 i 5 nie będą już ogólnopolskie - za dobrze by było :P

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: rotalplus »

nkp123 pisze:Ale giaurowi chodziło o to, że wszystkie 3 MUX'y będzie można odbierać praktycznie w całym kraju. Nie mówimy tu o mutacji programu TVP Info, ale o ogólnym MUX'ie (który w całej Polsce z wyjątkiem programu TVP INFO jest taki sam, a to, że TVP INFO jest różny w różnych regionach Polski, to chyba akurat zaleta ;) ).

Ja myślę, że MUX 4 i 5 nie będą już ogólnopolskie - za dobrze by było :P
Kompletnie nie rozumiem dlaczego MUX4,5 nie miałyby być ogólnopolskie, skoro będa na częstotliwościach obecnie używanych przez TVP1,TVP2,POLSAT,TVN, TV4 i TV PULS w tv analogowej?

Czy zaletą jest posiadanie TVP INFO w 2 mutacjach, nie: bo:
1. TVP żle dokonała tego podziału(choćby mieszkańcy wsch.Mazowsza, Lubelszczyzny i Podlasia mogą oglądać TVP Łódź z Siedlce - bez sens)
2. Program lokalny stanowi ok. 5 godzin w weekendy i tylko 3,5 godziny w ciagu tygodnia (reszta to pasmo wspólne - dopełnienie do 24 godzin nadawania)- w sumie wszystkie regionalne mogłyby utworzyć 1 kanał regionalny z ramówką 24-godzinną

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: hadam »

Kompletnie nie rozumiem dlaczego MUX4,5 nie miałyby być ogólnopolskie, skoro będa na częstotliwościach obecnie używanych przez TVP1,TVP2,POLSAT,TVN, TV4 i TV PULS w tv analogowej?
A choćby tylko dlatego że choć niema oficjalnych planów, to jak oglądałem bodajże 2 tygodnie temu na TVP Info w niedzielę, to jeden ma mieć 65% pokrycia ludności kraju, a drugi 70%

DVBManiak

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: DVBManiak »

Ja o niczym takim nie słyszałem, a tym bardziej w telewizji.

qweir205
Posty: 153
Rejestracja: 19 lutego 2012, o 22:25
Miejscowość: Poznań

Re: Harmonogram wdrażania MUX3

Post autor: qweir205 »

ObywatelDVB-T pisze:
Kompletnie nie rozumiem dlaczego MUX4,5 nie miałyby być ogólnopolskie, skoro będa na częstotliwościach obecnie używanych przez TVP1,TVP2,POLSAT,TVN, TV4 i TV PULS w tv analogowej?
A choćby tylko dlatego że choć niema oficjalnych planów, to jak oglądałem bodajże 2 tygodnie temu na TVP Info w niedzielę, to jeden ma mieć 65% pokrycia ludności kraju, a drugi 70%
ja równiez 1 raz słysze.

Zablokowany