DVB-T Finder aplikacja na androida do ustawiania anten DVB-T

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
apache
Posty: 37
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

DVB-T Finder aplikacja na androida do ustawiania anten DVB-T

Post autor: apache »

Opis
Wyszukiwarka najbliższych polskich nadajników DVB-T. Wyszukuje nadajniki na podstawie GPS lub podanego adresu. Dodatkowo wyświetla mapę oraz wykres zależności wysokości terenu od odległości na odcinku antena nadawcza - antena odbiorcza.
BTW. Elewacja działa - tylko, że na wolniejszych maszynach trzeba trochę poczekać...

Zapraszam na https://market.android.com/details?id=c ... polishdvbt ;)

Oczywiście jest to kontynuacja projektu dvb-mobile.pl ;) - na pierwszy ogień poszła bowiem ta aplikacja - https://market.android.com/details?id=c ... .satfinder

Prosiłbym o uwagi i sugestie - oraz wyrozumiałość w opiniach ;)

pozdrawiam
Maciej Grzegorczyk

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: Jarosław Bałuka »

Gratuluję autorowi, dobra robota !
Z drobnych uwag eksploatacyjnych:
- dużym plusem byłaby możliwość ręcznego zdefiniowania swojej lokalizacji (wskazanie punktu na mapie lub wpisanie adresu). Złapanie sygnału GPS w mieszkaniu może nie być możliwe, a szkoda aby brak zaczytania lokalizacji z GPS był ograniczeniem dalszej obsługi
- ikona aplikacji powinna dostać jakieś tło, choćby półprzeźroczyste. Obecnie, na ciemnych tapetach ikona zlewa się z tłem, głównie ze względu na czarny kolor napisu DVB.
- jeśli jest to możliwe, dodać kompas wskazujący kierunek na wybrany nadajnik
- nazwy programów TV w multipleksach powinny być co do litery/spacji takie, jak są wyświetlane na ekranach czy wyświetlaczach odbiorników DVB-T. Ta składnia to nie przypadek :)

Życzę powodzenia w rozwoju aplikacji.

apache
Posty: 37
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: apache »

Witam,

dziękuję za uwagi. Ikonę oczywiście zmienię - bo sam widzę, że jest nie czytelna zbytnio, nie mniej to detal. Kompas jest - znajduje się dokładnie w szczegółach nadajnika pod pozycją azimuth - jest tam liczony azymut na nadajnik - a po pionowej kresce i strzałeczce znajdują się dane z kompasu.

Co do możliwości ręcznego wklepania danych to przemyślę temat (i pewnie go zaimplementuję, bo ma to sens...). Co do nazw kanałów, to jest problem, bo w sumie ja telewizji nie oglądam i w sumie przydała by się informacja na temat tego, gdzie można znaleźć kompletną listę nadajników łącznie z pełnymi nazwami kanałów(łącznie z nazwami kanałów transmitowanymi lokalnie), oraz wysokością zawieszenia anten...

Planuję także bazę danych rozszerzyć o nadajniki z innych krajów - te z Czech i Słowacji mam zapisane... Z innymi mam problemy, tak więc jeśli ktoś dysponuje namiarami na listę nadajników, łącznie z pozycjami GPS, to prosiłbym o kontakt ;)

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: qwerty »

Prawie wszystko masz tutaj: http://www.dvbtmap.eu/map.html

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: Jarosław Bałuka »

Wykaz wszystkich emisji DVB-T jest oczywiście tu: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... rowa-dvb-t

Zawartość MUX2 wszędzie jest taka sama:
Polsat
TVN
TV4
TV Puls
TVN Siedem
PULS 2
TV6
Polsat Sport News

Kanały MUX3 są wszędzie takie same
TVP1
TVP2
TVP Kultura
TVP Historia
TVP Polonia
TVP INFO (wersja główna)
TVP INFO (wersja dodatkowa)
za wyjątkiem programów TVP Info, zawartość z poszczególnych nadajników jest tu: http://www.emitel.pl/biuro-prasowe/arch ... ow-w-mux-3

Kanały MUX1 wszędzie są takie same za wyjątkiem kanału TVP Info, którego wersja jest zależna od województwa
TVP1
TVP2
TVP INFO (wersja wg województwa, jak wersja główna w MUX3)
ESKA TV
POLO TV
TTV
ATM ROZRYWKA

Kompas - myślałem o graficznym obrazie (coś jak przykładowo > TU <) czyli wykorzystanie wbudowanych w telefon czujników i graficzne pokazanie rzeczywistego kierunku aby trzymając telefon poziomo w ręku, stojąc przy antenie można było wyświetlić kierunek w jakim ma być skierowana antena.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: momus »

Dodatkowe informacje są tutaj: http://radiopolska.pl/wykaz/polskadv.php lecz nie wiem jak z ich prawdziwością, wyglądają ok.

Czekam na twój program :) będzie jedną z pierwszych aplikacji, jeśli kiedyś kupie sobie telefon z robocikiem :)

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: ks41 »

Aplikacja godna uwagi, gratulacje :)
qwerty pisze:Prawie wszystko masz tutaj: http://www.dvbtmap.eu/map.html
Oprócz Białorusi, która by się przydała (chociaż te nadajniki przy granicy z Polską).

Awatar użytkownika
djtom
Posty: 46
Rejestracja: 8 listopada 2011, o 14:03
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: 46G30
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKIN i Raszyn

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: djtom »

zgłaszam że na cyanogenmod 7.2 aplikacja w nieskończoność szuka fixa. Ktoś potwierdzi? Prawdopodobnie z braku lub innych scieżek do bibliotek gps. Ktoś inny potwierdzi?

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: ks41 »

Spróbuj aplikacji FasterFix a jak to nie pomoże to zmień moda.

Awatar użytkownika
djtom
Posty: 46
Rejestracja: 8 listopada 2011, o 14:03
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: 46G30
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKIN i Raszyn

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: djtom »

fasterfix mam od dawna, cyana nie zostawie gdyż na galaxy ace jest to jedyny sensownie szybki rom. Podobnie jest z niedawną betą automapy na androida - nie działa na cyanach, miui itp, tylko na stockach.

apache
Posty: 37
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: apache »

Witam,

puściłem małego update'a - zmieniłem trochę ikonę - nic specjalnego, nie wymyśliłem nie mniej ikonę teraz powinno być lepiej widać ;)

Dodałem także możliwość wklepywania pozycji po adresie - oczywiście działa to tylko gdy obecny jest internet. Dostęp do wyszukiwania jest z pozycji menu GPS MODE. Program pamięta wybrany tryb oraz lokalizację. Aby włączyć ponownie wyszukiwanie po GPS, należy w GPS mode odznaczyć 'address mode on'. Parę mniejszych błędów jeszcze znalazłem, nie mniej w następnej aktualizacji je poprawię... Ten geokoder to tak trochę po pogańsku zrobiłem. Działa i jeszcze się nie wysypał mi ani razu, nie mniej może mieć jakieś błędy...

W wolnym czasie postaram się poprawić tą listę kanałów, tak by kanały były odpowiednio prezentowane...

DODANE:
Nie bawię się w mody softu - dla mnie telefon ma po prostu działać - nie chcę spędzać więcej czasu na wgrywaniu softu do niego niż na używaniu - dlatego zupełnie jestem zielony jeśli chodzi o softy alternatywne - tak więc nie pomogę tu za wiele...

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: Jarosław Bałuka »

Poprawki się przyjęły, wyszukiwanie po adresie działa :)

apache
Posty: 37
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: apache »

Witam ponownie,

poprawiłem kolejność nadajników w wykazach oraz naniosłem lokalne wersje TVP INFO. Na podanym wykazie kanałów nie ma chyba wszystkich uruchomionych MUXów-1 i 3. Tak więc jeszcze nie na wszystkich kanałach pokazują się lokalne wersje TVP INFO. Tak więc prosiłbym o info, które nadajniki poprawić.

Wiem o tym, że aplikacja czasami się wywala - ciągle pracuję nad usunięciem błędów - za dużo jest różnych telefonów z androidem - to co pracuje na moim telefonie bez problemu, czasami na innych jednostkach sprawia problemy, tak więc prosiłbym o wyrozumiałość...

I mam jeszcze małą prośbę do panów z Emitela. Chodzi mi o oficjalny wykaz lokalizacji nadajników i oficjalnych ich nazwy (oraz przyszłościowo wysokość zamontowania anten). Pomyślałem sobie, że fajnie by było, gdyby nazwy i lokalizacje odzwierciedlały rzeczywisty stan. Bo z tego co widzę po mapach google to czasami są niedokładności w lokalizacji nadajników...

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Lokalizacje (pozycja GPS) i nazwy głównych obiektów nadawczych są na "mapie obiektów"
http://www.emitel.pl/strona-glowna/mapa-obiektow
Po kliknięciu na obiekt otwiera się strona ze szczegółami.

apache
Posty: 37
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: apache »

Witam,

dodałem testowo kolejną funkcjonalność - czyli diagram z profilem terenu na odcinku nadajnik - antena odbiorcza - całość ślimaczo wolno działa, będę się starał aby przyśpieszyć jej działanie...

Wysokość anteny odbiorczej jest zafiksowana na 10m n.p.t. natomiast wysokość anteny powinna być mniej-więcej zgodna z jej rzeczywistym posadzeniem nad terenem...

Prosiłbym o uwagi na temat tego jak u was to działa - tzn. czy jest uciążliwe korzystanie z tej funkcji i trzeba ją bezwarunkowo przyśpieszyć, czy też czas oczekiwania jest jeszcze w normie. Pytam się bo w sumie mam starego, wolnego trupa (oczywiście chodzi o mój telefon)...

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: ks41 »

Nie jest tragicznie, ale od kliknięcia funkcji do ukazania się profilu terenu mija ok 12 sekund.
Przynajmniej tak jest u mnie.

apache
Posty: 37
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: apache »

@ks41

Dzięki za info. U mnie podobnie... Niestety wszystkie ładne biblioteki do robienia wykresów na Androida są płatne i nie kosztują 10$ - tylko z 30 razy więcej. Dlatego całość jest robiona na jquery z dodatkami - stąd długi czas ładowania się tego wszystkiego... Widzę, że będę musiał coś wycisnąć z darmowych bibliotek do robienia wykresów - uroda ich ucierpi na tym, ale przynajmniej szybciej będą się pojawiały...

apache
Posty: 37
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: apache »

Witam,

poszedł jeszcze jeden update dzisiaj: pojawiła się zakładka settings, na której można wybrać maksymalną odległość nadajników, oraz wysokość zawieszenia anteny jak i ilość punktów (dokładność odwzorowania terenu) na wykresie elewacji. Im więcej punktów tym dłużej wszystko będzie się ładowało...

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: Jarosław Bałuka »

Przede wszystkim bardzo cieszą nowe opcje i gratulacje dla autora.

Profil terenu u mnie wyświetla po jakiś 3-4 sekundach i jest to wartość w zupełności akceptowalna.

MUX3 z RTCN Kraków / Chorągwica nadaje z anteny na wysokości 49,5m npt (akurat tu sprawdzam działanie softu :) )

Wiem, że program jest rozwojowy i przyszłościowy i po uzupełnieniu baz nadawczych o inne kraje będzie programem 'międzynarodowym' ale skoro:
- obecnie jest tylko dla polskich nadajników
- autor mówi po Polsku :)
byłoby przyjemnie gdyby ten program przemawiał do nas w naszym ojczystym języku :) Oczywiście nie mam nic przeciwko wersji anglojęzycznej, a później i innych (jako opcja w 'ustawieniach' :D )

apache
Posty: 37
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Aplikacja na androida do ustawiania anteny dvb-t

Post autor: apache »

Postaram się zrobić tak, by telefon automatycznie wykrywał czy użytkownik używa języka polskiego i automatycznie wtedy przerzuci się na język polski. Nie chciałem używać domyślnie języka polskiego ze względu wygody obsługi dla wszystkich osób z zagranicy...

Z tymi wysokościami zawieszenia anten to tak jak podejrzewałem - błędów może być i to sporo - będzie co poprawiać :)

BTW. Nie wie może ktoś gdzie można spotkać wykaz nadajników z Niemiec, ale łącznie z lokalizacjami GPS - pisałem do nich maila i dostałem odpowiedź, że takie informacje są tajne ;)

Zablokowany