Audiodeskrypcja w programach TVP HD

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Audiodeskrypcja w programach TVP HD

Post autor: belzebiusz »

Niestety brak komentarza radiowego na meczu Dania - Portugalia w TVP2 HD na MUX-3. Ta sama sytuacja na TVP2 SD w MUX-1.
Na ścieżce AUX leci tylko zmasakrowany jakościowo komentarz TVP.

EDIT:
Właśnie sprawdziłem, że Program 1 Polskiego Radia tylko relacjonuje ten mecz.
Transmisja na żywo ma być na drugim dzisiejszym meczu: Holandia - Niemcy.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Audiodeskrypcja w programach TVP HD

Post autor: qwerty »

Dobra, ale jak włączyć audiodesktypcję w B530? Mam niby włączone, głośność 35 i cisza. Czyżby jest wysyłany znaczek audiodesktypcji, a właściwa fonia jest w drugiej ścieżce? Jeżeli tak to amatorszczyzna...

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: Audiodeskrypcja w programach TVP HD

Post autor: kasper93 »

Niestety ścieżka AUX ma tylko 64Kb/s co dla eac3 jest o wiele za mało, jakość jest tak masakryczna, że uszy bolą. Może gdyby było to AAC lub MP3, formaty, które są trochę bardziej "przyzwyczajone" do tak niskiego bitrate.

@qwerty

Dziwne, spróbuj przeskanować, może PID zły masz zapamiętany tej ścieżki w TV, choć powinny się aktualizować automatycznie, nie wiem...

Wojewoda82

Re: Audiodeskrypcja w programach TVP HD

Post autor: Wojewoda82 »

kasper93 pisze:...
qwerty pisze:...
belzebiusz pisze:Niestety brak komentarza radiowego na meczu Dania - Portugalia w TVP2 HD na MUX-3. Ta sama sytuacja na TVP2 SD w MUX-1.
Na ścieżce AUX leci tylko zmasakrowany jakościowo komentarz TVP.

EDIT:
Właśnie sprawdziłem, że Program 1 Polskiego Radia tylko relacjonuje ten mecz.
Transmisja na żywo ma być na drugim dzisiejszym meczu: Holandia - Niemcy.
Czytajcie zanim napiszecie, na tym meczu ścieżka nr 3 z audiodesktypcją jest w tej chwili taka sama (ten sam komentujący) co ścieżka nr 2 i MPEG. Nie mają komentarza radiowego, bo radiowcy nie maja relacji live z tego meczu. Powinno być na drugim meczu.

Edit: I jest ścieżka dźwiękowa z radia na meczu Holandia - Niemcy
Ostatnio zmieniony 13 czerwca 2012, o 21:17 przez Wojewoda82, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Audiodeskrypcja w programach TVP HD

Post autor: qwerty »

U mnie logo AD jest od startu kanałów HD, ale nigdy nie uświadczyłem audiodesktypcji.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Audiodeskrypcja w programach TVP HD

Post autor: BadBoy475 »

U mnie równierz AD nie działa mimo że TV informuje że jest nadawana.

kocik89

Re: Audiodeskrypcja w programach TVP HD

Post autor: kocik89 »

na hd nie ma na sd jest

damianaleks
Posty: 46
Rejestracja: 21 stycznia 2011, o 19:59

Re: Audiodeskrypcja w programach TVP HD

Post autor: damianaleks »

to jak to możliwe że u mnie była ścieżka z komentarzem radiowym w meczu Portugalia-Dania? na (TVP2 HD)
super opcja :)

Awatar użytkownika
ks41
Posty: 402
Rejestracja: 27 stycznia 2011, o 16:30
Miejscowość: Międzyrzec Podlaski
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Siedlce/Łosice

Re: Audiodeskrypcja w programach TVP HD

Post autor: ks41 »

TVP1 HD mecz Holandia-Niemcy - jest audiodeskrypcja. ;)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Audiodeskrypcja w programach TVP HD

Post autor: hadam »

Mam pytanie do osób w temacie a zwłaszcza do pana Jarosława Bałuki, ponieważ z opisu wiem że ma pan taki sam model telewizora tylko ja mam 40".
Nie rozumiem dlaczego mój samsung widzi na kanałach TVP 1 i 2 hd tylko dwie ścieżki dźwiękowe tzn. MPEG i nieokreślony, a kiedy na meczu włączę audiodeskrypcję (opis audio) to słyszę dwóch komentatorów jednocześnie, oczywiście na nieokreślony DD+, to by świadczyło o tym że dwie ścieżki są połączone w jedną, natomiast na kanale TVP 1 sd w mux-3 mam trzy ścieżki: MPEG, nieokreślony i V.O. i tam audiodeskrypcja działa prawidłowo. Próbowałem zmieniać na różne ustawienia języków, zresetowałem ustawienia dźwięku i nic to nie dało. Mam również tani tuner DVB-T i on widzi prawidłowo trzy ścieżki na kanałach TVP hd.

Przy okazji: http://nt.interia.pl/audio-wideo/audio/ ... ia,1809381

Ps.Napisałem również do samsunga w tej sprawie i czekam na odpowiedź.

gonzo_86

Re: Audiodeskrypcja w programach TVP HD

Post autor: gonzo_86 »

ObywatelDVB-T pisze: Nie rozumiem dlaczego mój samsung widzi na kanałach TVP 1 i 2 hd tylko dwie ścieżki dźwiękowe tzn. MPEG i nieokreślony, a kiedy na meczu włączę audiodeskrypcję (opis audio) to słyszę dwóch komentatorów jednocześnie
Witam,
jestem tu nowy ale mam ten sam problem przy odbiorze TVP 1 HD jak włączę AD to mam dwa komentarze i próbowałem różnych konfiguracji jednak nic mi to nie dało :(
Jak ktoś znał by na to jakiś sposób to proszę o info.

loleklolek

Re: Audiodeskrypcja w programach TVP HD

Post autor: loleklolek »

@ObywatelDVB-T
Co to znaczy, że działa prawidłowo? Włączasz opis audio i wtedy masz tylko komentatora z radia? Bo jak musisz ręcznie przestawiać na ścieżkę z audiodeksrypcją, bez względu na ustawienia opcji "opis audio", to chyba też działa to średnio prawidłowo? Czy też się mylę?

Odnośnie pomysłu, to uważam, że jest on bardzo dobry i chyba lepszej audiodeskrypcji w transmisjach sportowych live nie da się wymyślić (jakiś automat byłby chyba gorszym rozwiązaniem). Chociaż jak już było wspomniane, bitrate jest chyba trochę zbyt niski - głos komentatora jest bardzo zniekształcony.

thomas256
Posty: 26
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 19:04
Odbiornik: Samsung UE40D6500

Re: Audiodeskrypcja w programach TVP HD

Post autor: thomas256 »

Bitrate dla audiodeskrypcji jest prawidłowy pod jednym warunkiem gdy jest to audiodeskrypcja tzw "receiver mix" tzn.

na jednej ścieżce E-AC-3 256 kbps mamy audio danej audycji np odgłosy filmu i letora czytającego dialogi, a na drugiej ścieżce E-AC-3 64 kbp samego lektora czytającego audiodeskrypcję w przerwie dialogów na trze ścieżce 64 kbp nie powinno być żandnych innych dźwięków muzykli z filmu ania dialogów czysta mowa lektora audiodeskrypcyjnego wtedy 64 kbps wystarczy.

Telewizor w przypadku gdy telewidz chce oglądać film bez audiodeskrypcji odtwarza jedną ścieżkę E-AC-3 256 kbps a gdy chce z audiodeksrypcją to miksuje obie i tak odtwarza.

Jeżeli nadawca nadaje audiodeskrypcję w opci "broadcast mix" wtedy przygotowuje dodatkową ścieżkę zawierająca odgłosy filmu, lektora od dialogów i lektora audiodeskrypcyjnego np. TVP Kultura lub Historia i wtedy 64 kbp nie wystarcza. Taka ścieżka powinna mieć 256 kbps.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Audiodeskrypcja w programach TVP HD

Post autor: hadam »

loleklolek pisze:@ObywatelDVB-T
Co to znaczy, że działa prawidłowo? Włączasz opis audio i wtedy masz tylko komentatora z radia? Bo jak musisz ręcznie przestawiać na ścieżkę z audiodeksrypcją, bez względu na ustawienia opcji "opis audio", to chyba też działa to średnio prawidłowo? Czy też się mylę?
Prawidłowo mowa oczywiście o TVP-1 sd w mux-3. W moim samsungu funkcja (opisy audio na pilocie - włączone/wyłączone) przełącza mi pomiędzy komentatorami, nie muszę zmieniać ścieżki dźwiękowej.

thomas256
Posty: 26
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 19:04
Odbiornik: Samsung UE40D6500

Re: Audiodeskrypcja w programach TVP HD

Post autor: thomas256 »

ObywatelDVB-T pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Obawiam się, że można mieć do czynienia z podwójnym błędem, z jednej strony w sposobie nadawania przez TVP a z drugiej strony w sposobie dekodowania przez Samsunga.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Audiodeskrypcja w programach TVP HD

Post autor: Jarosław Bałuka »

Ścieżka audiodeskrypcji jest ścieżką zarezerwowaną wyłącznie na opis słowny tworzony tak, aby nie zakłócać dźwięku i dialogów w ścieżki podstawowej (ewentualnie z wyciszeniem tła w trakcie opisu słownego).
W przypadku meczów z komentatorem radiowym (niestety już tego nie będzie :( ), druga ścieżka (dźwięk 5.1) posiadała komentarz oryginalny ulokowany w głośniku centralnym, a trzecia ścieżka posiadała audiodeskrypcję z komentarzem radiowym. Stąd włączenie AD na pilocie mogło spowodować miks ścieżki podstawowej 5.1 z komentarzem AD.
Generalnie ścieżka dedykowana do audiodeskrypcji nie powinna być wyświetlana na liście dostępnych audio do swobodnego wyboru, a pojawiać się jedynie po włączeniu dedykowanej funkcji odbiornika.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Audiodeskrypcja w programach TVP HD

Post autor: hadam »

Tak więc widać że jest jeszcze wiele do zrobienia po stronie nadawców, na przykładzie TVP gdzie TVP-1 HD telewizor widzi dwie ścieżki stereo i dolby digital + 5,1 czyli prawidłowo. Natomiast po włączeniu pilotem AD miksuje komentatorów, w tym samym czasie TVP-1 SD, mux-3 ten sam mecz telewizor widzi trzy ścieżki dwa razy dolby digital + 2,0 jedna z nich oznaczona jako nieokreślony (AD) druga dolby digital oznaczona V.O. i trzecia ścieżka stereo oznaczona polski, czyli nieprawidłowo ale za to po włączeniu AD komentatorzy się nie miksują.
Ostatnio zmieniony 14 czerwca 2012, o 17:53 przez hadam, łącznie zmieniany 1 raz.

DVBManiak

Re: Audiodeskrypcja w programach TVP HD

Post autor: DVBManiak »

No i mi się wydaje, że tak jak jest jest dobrze. Jak ktoś nie ma nowego telewizora i na pilocie funkcji AD to jak ma inaczej skorzystać z audiodeskypcji? Na STB można tylko wybierać ścieżki, nie ma przycisku, który włącza AD. Cóż, ktoś musi ucierpieć.

thomas256
Posty: 26
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 19:04
Odbiornik: Samsung UE40D6500

Re: Audiodeskrypcja w programach TVP HD

Post autor: thomas256 »

TVP wycofała się z audiodeskrypcji na meczach z powodu różnych problemów.
http://www.tvp.pl/dostepnosc/programy-z ... vp/5267057

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Audiodeskrypcja w programach TVP HD

Post autor: m@rtops »

Programy z audiodeskrypcją w TVP
11:01, 16.09.2011
coś ta data publikacji mi nie pasuje :D

Zablokowany