MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Po próbach wprowadzenia "Strategii..." wczoraj Ministerstwo Infrastruktury opublikowało "Plan wdrażania..."

>> więcej na internetowych stronach MI <<

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: kemi73 »

Ciekawe ile sobie jeszcze poczekamy na jego uchwalenie pewnie tak z rok im zejdzie na ustaleniach.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Najpierw konsultacje międzyresortowe, potem być może konsultacje społeczne ...

A i tak dokumenty zawiera kontrowersyjne treści, na które wielokrotnie zwracano już uwagę, a które powinny być skorygowane przed zatwierdzeniem tego zestawu dokumentów.
Przykładem niech będzie powołanie nieistniejącego (jeszcze nie zatwierdzonego) standardu dla MHP 1.2 - ETSI TS 102 590. Ciekawostką jest także napisanie co stanie się do 30 września w dokumencie opublikowanym w październiku, czyżby zakrzywienie czasoprzestrzeni???

Demon

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Demon »

Nie wiem, Jarku, czy to dobry wątek na ten temat, ale chciałbym przedyskutować (wypytać) kwestię przydziału częstotliwości (kanałów) do poszczególnych multipleksów. Przeglądając oficjalną dokumentację na stronie MI zauważyłem, że multipleksy 1, 2 i 3 mają przydzielone kanały z różnych obszarów allokacji częstotliwości:
  • Multipleks 1: Wrocław-T6 Poznań-T4
  • Multipleks 2: Wrocław-T4 Poznań-T5
  • Multipleks 3: Wrocław-T5 Poznań-T6
Czy jest to pomyłka w "druku", czy może brak konsekwencji decydentów, a może przemawiają za tym jakieś istotne warunki techniczne?

Kolejną niespójnością jest to, że w dokumencie napisano iż pierwszym multipleksem uruchomionym jako przejściowym będzie MUX-1 a w Poznaniu działa ten multipleks na kanale przypisanym do multipleksu 2. Kto podejmuje takie lekkomyślne decyzje? Czy dla klarowności sytuacji nie można by troszeczkę o tym poinformować?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Wszystkie tematy poruszone w tym wątku, nawet te do których się nie odniesiemy na forum zostaną przeanalizowane i w miarę możliwości uwzględnione w naszych dokumentach.

Numeracja multipleksów to sprawa umowna. W planie GE06 przydzielono kilka kanałów częstotliwości do poszczególnych obszarów dla ułatwienia łącząc je w umowne sieci. Przy tworzeniu planu krajowego brane są te częstotliwości (z przeznaczonych dla danego obszaru), które:
- nie kolidują z innymi emisjami (głównie analogowymi w okresie przejściowym)
- dały się skoordynować międzynarodowo
- nie tworzą problemów technicznych na obiektach nadawczych
W niektórych przypadkach w okresie przejściowym brane są nawet kanały spoza planu GE.

W wielu krajach by nie mieszać pojąć uruchamiane multipleksy nie są oznaczane numerami tylko literami MUX_A, MUX_B, MUX_C, itp. Może i u nas powinniśmy to rozważyć? Mieszanie numeracji z plany GE z kolejnością uruchamianych sieci bywa mylące.

;) Tak na prawdę to pierwsza uruchamiana sieć DVB w Polsce to sieć DVB-H.
Jaki w takim razie należało by jej nadać numerek gdyby ściśle trzymać się zasad numeracji mux'ów ?

Demon

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Demon »

Rozumiem, że mapki z obszarami allokacji w dokumencie "Załącznik nr 2 - Plany kanałowe wykorzystania częstotliwości DVB-T w Polsce" zostały stworzone na kolanie tylko dla przykładu lub bez uwzględnienia specyficznych uwarunkowań, które dopiero w późniejszym czasie zostały "doszlifowane". OK.

Oczywiście rozumiem, że numeracja multipleksów nie musi mieć związku z kolejnością ich tworzenia w "eterze". Ale moje wątpliwości pojawiły się po wnikliwym przestudiowaniu oficjalnej dokumentacji. W załączniku wspomnianym powyżej w tabeli nr 1 znajdują się kolumny o nagłówkach 'M1' i 'M2'. Domyślam się, że chodzi o MUX-1 i MUX-2. W żaganiu multipleks przejściowy (specjalnie nie podałem numeru ;) ) nadawany jest na kanale 45, czyli według tabelki M1. Ale w Poznaniu M1 to kanał 23 a nie 39 na którym multipleks przejściowy jest nadawany w rzeczywistości. A 39 kanał to już według tabelki M2. W warszawie jest kanał z M2 a w Zielonej Górze/Jemiołów znowu kanał z M1. Zwróć uwagę, że opieram się jedynie na nomenklaturze dokumentacji i parametrach nadawanych sygnałów.

Nie wiem, czy to jest przypadek, czy niespójność dokumentów, ale obawiam się, że jak dalej będzie tak, to znajdzie taka osoba, która w interesie firmy X może formalnie zablokować postęp w cyfryzacji. Może wspólnie usiąść trzeba i zweryfikować wszystkie dokumenty i doprowadzić do spójności.

We wspomnianej tabelce ukryty jest jeszcze jeden błąd. Otóż w dokumencie głównym "Projektu Planu wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce" wyraźnie nazywane są multipleksy i MUX-3 jest przypisany do multipleksu własnego TVP. Natomiast już w załączniku w tej tabelce ten multipleks nazwany jest REG, a multipleks M3 (MUX-3) to już jest coś innego. Piekielnie utrudnia to rozumienie dokumentów.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Jarosław Bałuka »

Demon pisze: W żaganiu multipleks przejściowy (specjalnie nie podałem numeru ;) ) nadawany jest na kanale 45, czyli według tabelki M1. Ale w Poznaniu M1 to kanał 23 a nie 39 na którym multipleks przejściowy jest nadawany w rzeczywistości. A 39 kanał to już według tabelki M2. W warszawie jest kanał z M2 a w Zielonej Górze/Jemiołów znowu kanał z M1. Zwróć uwagę, że opieram się jedynie na nomenklaturze dokumentacji i parametrach nadawanych sygnałów.
Wszystko się zgadza, nastąpią zmiany kanałów nadawczych zgodnie z opublikowanym planem dla M1 w Warszawie i Poznaniu.

Demon

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Demon »

Jarosław Bałuka pisze:Wszystko się zgadza, nastąpią zmiany kanałów nadawczych zgodnie z opublikowanym planem dla M1 w Warszawie i Poznaniu.
Czy znany jest jakiś przybliżony termin tych zmian w RTCN Śrem? Odbieram sygnał we Wrocławiu i nie chciałbym przeżyć traumatycznych chwil w obawie o kradzież lub zniszczenie anteny na dachu :? . Mam nadzieję, że odpowiedź będzie bardziej precyzyjna niż "do 2 listopada" ;) .

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Jarosław Bałuka »

Do 30 grudnia. Precyzyjniej podamy w najbliższym możliwym terminie.

Dariusz Wiecek
Posty: 45
Rejestracja: 20 kwietnia 2009, o 12:59

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Dariusz Wiecek »

Zmiana z 39 na 23 nastapi zapewne w momencie gdy UKE zamiast pozwolenia testowego wyda docelowe, najwcześniej 2 listopada. We Wrocławiu zostanie wówczas utracona możliwość oglądania MUX1 za pomocą wyniesionych kierunkowych anten (de facto Wrocław jest poza "normalnym" zasięgiem Śremu k.39 ale za pomocą "sztuczek technicznych" czy "dopalaczy" można starac sie go odbierać). Kanał 23 mimo identycznych (czy nawet lepszych) charakterystyk nadawczych nie będzie możliwy do oglądanie we Wrocławiu - bo w tym kanale są dużo większe zakłócenia interferencyjne od innych stacji telewizyjnych w stosunku do k.39 - a to zakłócenia interferencyjne tak naprawdę decydują o tym czy w danym miejscu odbiór jest możliwy czy też nie.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Jarosław Bałuka »

Panie Darku, dla uściślenia - najwcześniej od 7 listopada (do 6 listopada są aktualne). Natomiast my chcemy powiązać to ze zmianą nadajnika na docelowy, z którego osiągniemy 100kW ERP.

Dariusz Wiecek
Posty: 45
Rejestracja: 20 kwietnia 2009, o 12:59

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Dariusz Wiecek »

Panie Jarku dobrze, że moc będzie docelowa ale sytuacja interferencyjna kanału 23 jest dużo gorsza niż k. 39 w okolicach Wrocławia więc nawet zwiększenie mocy nie pomoże zbytnio w odbiorze tej stacji we Wrocławiu, może pomóc natomiast w północej części zasięgu. Po zmianie kanału odbiór we Wrocławiu będzie stanowił nie lada wyzwanie nawet dla najlepszych technicznie pasjonatów i obawiam się, że w większości przypadków zakończy się niepowodzeniem, no może poza sporadycznym odbiorem dzięki trafieniu w pogodę i wykorzystaniu chwilowej specyficznej propagacji czy naprawdę bardzo wyrafinowanych układach odbiorczych eliminujących zakłócenia interferencyjne. Mimo wszystko (jako wrocławianin solidaryzujący się z odbierającymi mieszkańcami) życzę docelowych pozwoleń w jak najkrótszym czasie.

Przemo
Posty: 541
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Przemo »

Należy pamiętać, że RTCN Śrem nie jest przewidziany jako obiekt nadawczy dla Wrocławia. Mieszkam w Rawiczu, więc na styku województw i gdy nadawał jeszcze POT na kanale 23 były tu również problemy, często przycinało obraz z uwagi na prawie bezpośrednią widoczność analogowej czeskiej jedynki z obiektu Trutnov i olbrzymiej mocy tego obiektu 1000kW vs. 50kW ze Śremu. Obecnie Czesi drastycznie zmniejszyli moc, a właściwie zmienili charakterystykę nadawania z dookólnej na kierunkową i sygnał stamtąd jest bardzo słaby i dodatkowo zakłócony przez TVP z obiektu Opole Chrzelice. Myślę, że gdy moc zostanie zwiększona do 100kW nie będzie już problemów z odbiorem i sygnał powinien być odbierany przynajmniej do wzgórz w okolicach Trzebnicy przy antenie kierunkowej. Jeśli jednak już poruszamy problemy z odbiorem, to muszę powiedzieć, iż 2-3 dni temu pod wieczór przy opadach mżawki miałem problem z odbiorem kanału 39. Moc sygnału pozostawała prawie niezmieniona, natomiast jakość szalała między 0 a 100%, gdzie już w okolicach 50% następowała ciemność. Zauważyłem taką przypadłość już kilka razy właśnie podczas tzw. „zgniłej” pogody lub bardzo intensywnych opadów. Sytuacja taka występowała zarówno na wyrobie anteno podobnym typu siatka, jak i na antenie kierunkowej Televes DAT-75. W pewnym stopniu sytuacje poprawiało załączenie przedwzmacniacza Televes MRD 5050. Wykluczam dostawanie się wilgoci do przewodu antenowego lub przedwzmacniacza, sprawdziłem to wielokrotnie. W tym czasie odbiór na tych antenach przekazu analogowego nie nastręczał problemu, więc wygląda to na zbyt optymistyczne ustalenie norm korekcji błędów. Czesi przy modulacji QAM64 mają pojemność multipleksu na poziomie trochę ponad 19Mbit, natomiast u nas prawie 25Mbit, przypuszczam, że to może być problem podczas załamania się pogody. Jestem „testerem” DVB-T już od momentu startu NTC ze Śremu i takie zjawisko zaobserwowałem już kilku krotnie, natomiast kompletnie nie występuje ono podczas normalnego deszczu i opadów śniegu, a jedynie przy mżawce i ulewie (oberwanie chmury).

Demon

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Demon »

No to, Darku, podciąłeś mi skrzydła... Ale zobaczymy. Pozostaje mi jeszcze eksperyment z nadajnikami z okolic Zielonej Góry.

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: handrzej »

Potwierdzam obserwacje kolegi Przemo
u mnie na północ od Poznania to samo od ponad tygodnia jakość wariuje, obraz tnie, a sygnał spadł o 10%...
Czekam z niecierpliwością na zmianę kanału, sygnał będzie na pewno mocniejszy u mnie.
Swoją drogą ciekaw jestem z którego nadajnika będą musieli łapać sygnał dvb-t mieszkańcy obornik wlkp, wągrowiec i terenów na granicy północnego zasięgu nadajnika Śrem. DO tej pory zdaje się tam jakiś przemiennik był, pewnie będą czekać na Rusionowo.

wiwany
Posty: 56
Rejestracja: 21 grudnia 2008, o 22:04

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: wiwany »

Nowa strona WWW o cyfryzacji- ministerialna;

http://cyfryzacja.gov.pl/

Na razie biedniutka.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: kemi73 »

No ta odpowiedź na zadane pytanie "Dlaczego Polska przełącza się na nadawanie cyfrowe?" mnie rozwaliła: "Cyfryzacja telewizji naziemnej jest przedsięwzięciem na skalę globalną, dlatego Polska nie może zostawać w tyle za innymi krajami." Przecież my już jesteśmy na szarym końcu.

Demon

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Demon »

A do tego jaki powód! Nie przechodzimy wcale dlatego, że będzie nam lepiej, tylko dlatego, że nas z zewnątrz zmusili!!! A dlaczego zmusili? Bo przeszkadzamy im stworzyć sobie lepsze warunki życia. Gdybyśmy nie przeszkadzali, to oczywiście nie wprowadzilibyśmy żadnych zmian! Oburzające :!: :!: :!: :evil: :twisted:

Demon

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: Demon »

Koledzy i koleżanki. Zadałem kilka pytań do UKE i otrzymałem odpowiedzi. Odnoszę wrażenie, że nie są to szablony, więc je przytoczę prosząc jednocześnie o włączenie się do tej dyskusji kogoś z EmiTel-a:
Demon pisze:Czy planowane jest uruchomienie MUX-1 w RTCN-Ślęża przed końcem marca 2010r? Chodzi o okres próbny, w którym "szlifowane" będą wszystkie usługi i drobne usterki. Kiedy uruchomienie sygnału nastąpi?
UKE pisze:Dotychczas do Prezesa UKE nie wpłynął żaden wniosek o udzielenie pozwolenia radiowego na używanie urządzeń nadawczych w celu prowadzenia testowej emisji DVB-T z obiektu nadawczego RTCN WROCŁAW/Ślęża. Jeśli stosowny wniosek zostanie złożony w UKE, to z pewnością na zgodę w tej kwestii nie trzeba będzie czekać zbyt długo.
Pytania cisną się same na usta. Zacznę od pierwszego: Kto powinien wystąpić o rezerwację i kiedy to zrobi?
Demon pisze:Czy i kiedy planowane jest uruchomienie MUX-2 w RTCN-Ślęża i/lub RTCN-Śrem? W Śremiu przeprowadzane były testy na dwóch kanałach, więc rozumie się, że oba kanały są wolne w tamtym rejonie. Z mojej wiedzy wynika, że ma być (lub już jest) przeprowadzany przetarg na operatora. Na jakim etapie jest ten proces i jaki jest termin kolejnego "kamienia milowego" oraz jego zakończenia?
UKE pisze:Operator drugiego multipleksu (MUX2) (dokładniej podmiot, który będzie dysponentem częstotliwości wykorzystywanych do rozprowadzania programów w ramach MUX2) zostanie wyłoniony po rozstrzygnięciu konkursu (przetarg stosuje się do rezerwacji częstotliwości na cele inne niż rozpowszechnianie lub rozprowadzanie programów radiowych lub telewizyjnych). Dokumentacja konkursowa jest obecnie przedmiotem konsultacji pomiędzy Prezesem UKE a KRRiT. Trudno w tej chwili przewidzieć kiedy zostanie wydana rezerwacja częstotliwości na rzecz operatora MUX2 i kiedy operator ten zamierza rozpocząć świadczenie usług w rejonie Wrocławia. Aczkolwiek Prezes UKE dokłada starań, aby nastąpiło to (uruchomienie MUX2) możliwie jak najszybciej.
Ja zaczynam dopingować: Prezes KRRiT, Prezes KRRiT, Prezes KRRiT,...!
Demon pisze:Czy istnieją jakiekolwiek metody zmobilizowania i zmotywowania TVP do uruchamiania (w miarę możliwości kanałowych) MUX-3 własnego dla TVP? Kiedy TVP planuje włączanie poszczególnych nadajników?
UKE pisze:TVP otrzymała rezerwację częstotliwości na rozpowszechnianie programów w ramach własnego multipleksu (MUX3) w oparciu o częstotliwości obecnie wykorzystywane do celów analogowej emisji programów: TVP1, TVP2 i TVP3 (jak to przedstawiono w Załączniku do niniejszej wiadomości). Zatem zasadniczo multipleks ten jest przewidziany do pełnego uruchomienia dopiero po wyłączeniu telewizji analogowej. Do tego czasu TVP może emitować swoje programy w ramach MUX1. Tym niemniej po wstępnych uzgodnieniach z UKE poprzedni Prezes TVP wystąpił o udzielenie pozwoleń na eksperymentalne emisje programów TVP w sposób cyfrowy w 42 lokalizacjach, z wykorzystaniem częstotliwości z MUX3 oraz innych wolnych częstotliwości „cyfrowych”. Ponieważ jednak zgłoszone propozycje emisji cyfrowych w wielu przypadkach mogą powodować kolizje z emisjami analogowymi, zatem zgoda na ich realizację wymaga wnikliwych analiz. W najbliższym czasie zostaną wydane pozwolenia na eksperymentalne nadawanie cyfrowe programów Telewizji Publicznej w ok. 30 lokalizacjach. Pozostałe przypadki wymagają dalszych uzgodnień pomiędzy TVP i UKE.
Brawo!!! Więcej takich informacji z pewnością podniesie wizerunek obu instytucji.
Demon pisze:W dokumentacji zauważyłem, że kanały przypisane do obszarów allokacji częstotliwości nie pokrywają się z kanałami przydzielonymi do poszczególnych multipleksów. Czy jest to błąd, czy może istnieją szczególne powody techniczne (np.: Wrocław MUX1=T6, Poznań MUX1=T4)? I do tego RTCN Śrem nadaje multipleks nr 1 na kanale, który według dokumentacji należy do multipleksu 2 i jest ujęty w obszarze T5! Jak to jest???
UKE pisze:Rzeczywiście warstwy (częstotliwości sieci ogólnokrajowych) DVB-T (T1-T7) określone w Planie rozdziału częstotliwości GENEWA 2006 (GE06) nie odpowiadają warstwom (MUX1-MUX7) określonym dla implementacji naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Ale też nie ma obowiązku, a nawet możliwości, aby taką zgodność zachować. Warstwy T1-T7 były komponowane dla celów planistycznych w oderwaniu od rzeczywistej kolejności implementacji sieci stacji nadawczych dla poszczególnych multipleksów. Dlatego podczas określania planów sieci dla okresu przejściowego i docelowego wdrażania DVB-T w Polsce dokonano przesunięć częstotliwości pomiędzy warstwami T1-T7 i w ten sposób stworzono warstwy MUX1-MUX7 (dokładniej warstwy MUX1-MUX6, gdyż warstwa T7 = MUX = dywidenda cyfrowa = mobilne systemy szerokopasmowe np. LTE). Pomocne linki w tej kwestii: http://www.mi.gov.pl/2-48203f1e24e2f-1791824-p_1.htm; http://www.mi.gov.pl/files/0/1791824/Pl ... nalowe.pdf.
Ten problemik już poruszałem, ale chciałem przekazać wszystkie pytania i odpowiedzi.

Przepraszam za tak dużą ilość znaków (ale chyba jest ich mniej niż 60000 :P .

karol91

Re: MI : Plan wdrażania telewizji cyfrowej w Polsce

Post autor: karol91 »

Po wstępnych uzgodnieniach z UKE poprzedni Prezes TVP wystąpił o udzielenie pozwoleń na eksperymentalne emisje programów TVP w sposób cyfrowy w 42 lokalizacjach, z wykorzystaniem częstotliwości z MUX3 oraz innych wolnych częstotliwości „cyfrowych”.
Demon pisze:Brawo!!! Więcej takich informacji z pewnością podniesie wizerunek obu instytucji.
Obawiam się, że więcej takich informacji nie będzie. Wszyscy wiemy, co wyrabia obecny prezes TVP... To tylko kolejny dowód na to, że Farfał znał się na rzeczy.

Zablokowany