DVB-T czy DVB-T2 ?

naziemne telewizyjne emisje cyfrowe DVB-T i DVB-T2, strategie, plany i testy
Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Maniek99 »

@okular766
Niema tam H265.
Jak chcesz żyć złudzeniami to dopłać do 252, ale obstawiam, że jeżeli nie mieszkasz w pobliżu Warszawy, to nigdy tego nie wykorzystasz.

okular766

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: okular766 »

ale jakbym mieszkał w wawie to po co by mi to było? Przecież nowych kanałów przecie niema tylko są te co na dvb-t tak?

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Maniek99 »

@okular766
Dlatego to opcja dla pasjonatów.
Poza tym, jakość tych kanałów jest lepsza niż na mux3.

robbo2k
Posty: 40
Rejestracja: 10 grudnia 2012, o 09:42
Odbiornik: Samsung UE40ES6100
Shiru Shogun 7
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-60

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: robbo2k »

Zamiast podniecac sie tunerami z modulatorami podłączonymi do Rubinów ktoś w KRRiTV wraz UKE powinien jasno w lipcu 2013r powiedzieć
a) MUX-5 z T2 i HEVC dla nowych projektów w HD.
Nowe treści w HD
albo
b) MUX-5 Z DVB-T z H.264 i HD dla każdego z istniejących nadawców pod warunkiem opuszczenia MUX1-3.
Pozwoli to na stworzenie "najbogatszym" oferty HD z drugiej strony uwalniając kanały SD dla nowych projektów.

ja opowiadam sie za wariantem b) bo nie wymaga zmian w TV i tunerach.

okular766

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: okular766 »

nie wystarczy w tunerze zmienić potem soft aby był kompatybilny z obecną techniką?

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Maniek99 »

Zmiana softu nic nie da.
Potrzebny jest inny procesor.

comedycentral2000

DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: comedycentral2000 »

KIEDY BĘDZIE DVB-2 WPROWADZANE W CAŁEJ POLSCE? CZY MOŻNA ODBIERAĆ DVB-T2 PRZEZ MPEG4?

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nie pisz wielkimi litrami.
Poświęć chwilę na poczytanie forum zamiast zadawać dziwne pytania.

Kiedy? ... nie wiadomo.
odbierać DVb-T2 przez MPEG-4 ... to się chyba nie da ;)

karol2tomek

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: karol2tomek »

Myślę,że DVB-T2 daje ogromne możliwości i można je w Polsce wykorzystać.Bo kto powiedział, że jak już mamy MPEG-4 to nie możemy mieć 1 MUXu DVB-T2?I MAM WŁAŚNIE TAKIE PYTANIE DO PANA Jaroslawa Mroczkowskigo. Możecie już teraz ogłosić konkurs na pierwszy w Polsce multiplex DVB-T2? Byłyby tam same kanały HD i np jeden 3D. Wydaje mi się że wiele osób kupiło by przez to nowe tunery za te 200zł by oglądać 8 kanałów full HD :D Zresztą nowe telewizory mają DVB-T2 wbudowane. Mam jeszcze taki pomysł, żeby nie tak jak było to z wdrążaniem DVB-T, nadawać z Raszyna i np 3 innych najlepszych w Polsce nadajników z mocą ponad 300KW tak by większość osób mogło złapać sygnał na antenie kierunkowej. Myślę,że jest to najlepszy sposób na wdrążanie nowego standardu za dość niską cenę, bo wiemy przecież, że kto będzie chciał oglądać DVB-T2 to będzie mógł tylko musi zainwestować w antenę kierunkową.Panie Jarosławie co Pan o tym myśli? :?:

Wiking

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Wiking »

karol2tomek pisze:Bo kto powiedział, że jak już mamy MPEG-4 to nie możemy mieć 1 MUXu DVB-T2?
Wszyscy ci, którzy już wpakowali pieniądze w odbiorniki i telewizory DVB-T. :)
karol2tomek pisze:Możecie już teraz ogłosić konkurs na pierwszy w Polsce multiplex DVB-T2?
Nie mogą. :lol:

karol2tomek

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: karol2tomek »

Nie wiem dlaczego patrzysz na wszystko w taki pesymistyczny sposób. Dlaczego uważasz, że w Polsce nowości szybko wdrążane są niemożliwe? Jeśli znajdą się klienci którzy będą chcieli wykupić miejsce w polskim MUXie T2 to niby czemu emitel nie mógłby wyemitować Muxu?

----- posty połączono

A co do osób co już wydała na odbiorniki MPEG-4 powiem tak. Ja też miałem kiedyś tv MPEG-2
i nie płakałem gdy musiałem kupić jednak tuner MPEG-4 chociaż odbierałem przez pewien czas testy MPEG-2.

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: penknife »

Emitel jest wykonawca usługi która kierowana jest z zewnątrz
a od wprowadzania danego rozwiązania i udostępniania częstotliwości jest odpowiedni urząd, na testy też muszą dostać zgodę urzędu

PS. Po co teraz wprowadzać T2 z MPEG4/AVC (264) i wymieniać odbiorniki, jak można poczekać i wdrożyć T2 z HEVC (265)

Artek Ł.
Posty: 665
Rejestracja: 9 sierpnia 2011, o 07:31
Odbiornik: LG 55LM860V,LG 42LS9000,tablet z dvb-t do basenu
Instalacja antenowa: antena ATX107 i jest na balkonie z Multiswitch MP-0516
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica - MX 1,2,3

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Artek Ł. »

karol2tomek pisze:Myślę,że DVB-T2 daje ogromne możliwości i można je w Polsce wykorzystać.Bo kto powiedział, że jak już mamy MPEG-4 to nie możemy mieć 1 MUXu DVB-T2?I MAM WŁAŚNIE TAKIE PYTANIE DO PANA Jaroslawa Mroczkowskigo. Możecie już teraz ogłosić konkurs na pierwszy w Polsce multiplex DVB-T2? Byłyby tam same kanały HD i np jeden 3D. Wydaje mi się że wiele osób kupiło by przez to nowe tunery za te 200zł by oglądać 8 kanałów full HD :D Zresztą nowe telewizory mają DVB-T2 wbudowane. Mam jeszcze taki pomysł, żeby nie tak jak było to z wdrążaniem DVB-T, nadawać z Raszyna i np 3 innych najlepszych w Polsce nadajników z mocą ponad 300KW tak by większość osób mogło złapać sygnał na antenie kierunkowej. Myślę,że jest to najlepszy sposób na wdrążanie nowego standardu za dość niską cenę, bo wiemy przecież, że kto będzie chciał oglądać DVB-T2 to będzie mógł tylko musi zainwestować w antenę kierunkową.Panie Jarosławie co Pan o tym myśli? :?:
po pierwsze full hd to nigdy nie będzie, w Polsce standard HD to jest 1080i. po drugie 8 kanałów full hd nawet w dvb-t2 to jest za dużo na multipleks . obecnie nowe telewizory mają dvb-t. czasami zdarzy się, że mają dvb-t2 , ale nie ma podanych oficjalnych specyfikacji więc kupowanie telewizora czy dekodera z dvb-t2 jest bez sensu . przy dvb-t2 działa na obecnych antenach więc nie ma potrzeby inwestowania w nowe .
obecnie dvb-t2 jest nieopłacalne bo ludzie dopiero kupili sobie dekodery, a jak ktoś będzie chciał oglądać więcej, to nie będzie inwestował w dekoder dla kilkunastu kanałów, tylko weźmie sobie pakiet ze satelity.
kolejne multipleksy powinny być w dvb-t niekodowane, bo inaczej obecne dvb-t czeka zastój . po za tym bardziej opłacalne jest obecne dvb-t bo jak włączą jakiś kanał to automatycznie trafia do oglądającego ( i mają w tedy duży zasięg ), a dvb-t2 ma zasięg znikomy. mało kto się zdecyduje wymienić jeszcze raz telewizor czy dekoder jak niedawno kupił. dvb-t2 ma sens jeżeli by wprowadzali 4K.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: qwerty »

Zacznijmy od tego, że wzrost pojemności przy tych samych parametrach dvb-t2 do dvb-t to tylko 16%. Nie ma czym się podniecać.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: distefano »

Szybkie przejście na nadawanie w DVB-T2 to mrzonki i po co w tym momencie w ogóle o tym dyskutować?

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: rotalplus »

Takie przejście nastapi najwczesniej w 2020 roku (po wygaśnięciu koncesji na MUX-2)
Dyskutować można - pytanie czy będa chętni?
Oczywiście żeby to nie skończyło się tak, że powstanie ATM ROZRYWKA HD, ATM 2 POLO TV 2 i inne pseudomutacje telewizyjne

Oferta płatna narazie też mierna (poza kanałami sportowymi)

qweir205
Posty: 153
Rejestracja: 19 lutego 2012, o 22:25
Miejscowość: Poznań

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: qweir205 »

Tak,tylko do 2020 r. mogą wymyślić nowszy standard nadawania.Jak powstanie standard na który będzie się bardziej opłacało przejść to wtedy jest jakiś sens.W tym momencie jeszcze jest za wcześnie.Już testują hevc[h.265](następcę mpeg-4) i nie wiadomo co przyniesie przyszłość.Jakby każdy miał wymieniać odbiorniki wraz z nowszym standardem to ludzie by zbankrutowali.Niech ludzie się przyzwyczają do tej technologii a później można kombinować.

Awatar użytkownika
Krosnoludek
Posty: 3510
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 15:33
Miejscowość: KROSNO
Odbiornik: Philips 65PUS8807
Philips 43PUS8506
Opticum AX Lion NS
Instalacja antenowa: Anteny VHF (6-12) i UHF (21-60) z symetryzatorem + zwr. antenowa AMS ZA-104MS
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Rzeszów (Krosno) /Sucha Góra

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Krosnoludek »


Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: Anduraki »

wiele razy pisałem w tym wątku, ale proponuje rozważyć następujący scenariusz:

W najbliższych latach powstanie projekt na kolejne dwa multipleksy w DVB-T, gdzie znajdą się programy jakości SD: w obu multipleksach znajdą się następujące programy
(przykładowo): 2x o tematyce informacyjnej, 3x o tematyce sportowej, 3x o tematyce edukacyjnej, 2x o tematyce filmowej, 1x o tematyce serialowej, 3x o tematyce ogólnej, 1x z przekazem historycznym, 1x młodzieżowy, 1x relaksacyjny w HD(w UPC jest taki kanał(zapomniałem nazwę) gdzie znajdują się wycinki z różnych zakątków świata: np plaże, wodospady).
Aby sytuacja była jasna pierwszeństwo mają ci którzy nie posiadają jeszcze koncesji na żaden z kanałów w NTC, przy czym byłoby zabezpieczenie na wypadek przejęcia przez obecnego już w NTC koncesjonariusza jak miało to miejsce jeśli chodzi o grupę Polsat czy TVN - w przypadku próby przejęcia przez tego typu grupę (trzymającą koncesje) koncesja wygasa i następuje odnowienie konkursu na to miejsce. Ma to na celu zapobieganiu monopolizacji NTC i zwiększeniu pluralizmu i ogólnej różnorodności.

Natomiast ostatni multipleks by powstał bazując na "nowej technologii" - nie DVB-T2 ale nowszej, która jeszcze nie została opracowana - ma to na celu płynny skok do najnowszej technologii z poziomu DVB-T. Ostatni multipleks byłby multipleksem który zawierałby programy HD dotychczas nadawane w NTC jako programy SD(o ile kiedyś wymyślą nowy system który umożliwi wprowadzenie tylu programów o wysokiej rozdzielczości aby zmieścić je wszystkie na jednym multipleksie czyli: tvp:1,2; polsat; tvn: tvn, tvn7; + programy gdzie jakość się liczy w jakości SD przy podwyższonym bitrate(programy edukacyjne, filmowe).
W ten sposób ostatni multipleks będzie wprowadzeniem do następnego standardu po DVB-T2 i nikt kto nie posiada odbiornika do obsługi kolejnego stndardu nie będzie wykluczony, ponieważ mux 8 będzie multipleksem HD nadającym programy z mux1-mux7 w jakości HD (oczywiście te które mają swoje odpowiedniki HD) oraz programy SD gdzie jakość jest kluczowa.

Następne etapy rozwoju cyfryzacji można opisać w sposób następujący - okres wymiany DVB-T na "kolejny standard" oraz rozpisanie konkursów na miejsca powstałe przy powiększeniu możliwości nadawczych każdego z multipleksów + rozpisanie konkursu na zagospodarowanie mux 8.

Proste rozwiązanie gdzie wilk syty i owca cała ;P

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: DVB-T czy DVB-T2 ?

Post autor: giaur500 »

Jakoś nie wydaje mi się że powstaną jakieś nowe multipleksy w najbliższym czasie. HD też bym się nie spodziewał. Za 10 lat nie hd w bezpłatnym dvb-t będzie tylko wspomnieniem.

Co do tematu, to nie rozumiem po co ktoś by miał teraz w Polsce przechodzić na dvb-t2. Żeby zmieścić 1 kanał więcej w multipleksie? I zmusić znowu wszystkich to wymiany sprzętu. Przecież to bezsens.

Zablokowany