Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

andlac

Problem z odbiorem w Lututowie

Post autor: andlac »

Witam.

Mieszkam w Warszawie, ale od czasu do czasu jeżdżę na działkę do Lututowa (kierunek - ok. 30 km od Sieradza, 20 km od Wielunia i 15 km od Wieruszowa). Zabrałem swój dekoder (Ariva T65), żeby sprawdzić jak z odbiorem programów w tym regionie. Dodam, że dotychczas odbierałem tylko TVP 1, 2 i Info oraz TV4. jakość odbioru była taka sobie nawet ze wzmacniaczem antenowym. Antena jest dość stara, bo montowana w latach 80-tych przez dziadka mojej żony. Po automatycznym wyszukaniu programów okazało się, że programy z MUX 1 działają poprawnie - o wiele lepsza jakość odbioru niż na analogu, natomiast MUX 2 zacina i szatkuje obraz. Wczoraj dzwoniłem do żony, podobno w tej chwili nawet na pierwszym MUX-ie zaczął ginąć obraz. Co może być przyczyną takich problemów. Czy tylko jakość anteny (tak zakładam), czy tez problem z odbiorem. Jest to podobno nadajnik Kalisz/Mikstat, a więć ok. 60 km w lini prostej. Z mapek wynika, że obszar Lututowa jest juz objety nadawaniem obu MUX-ów. Będę wdzięczny za porady i podpowiedzi. Nie pytajcie mnie tylko o szczegóły techniczne, bo i tak się na nich nie znam, a poza tym na odległość (nie jestem w stanie nic sprawdzić.
Pozdrawiam
Andlac

andlac

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: andlac »

Witam.

Mieszkam w Warszawie, ale od czasu do czasu jeżdżę na działkę do Lututowa (kierunek - ok. 30 km od Sieradza, 20 km od Wielunia i 15 km od Wieruszowa). Zabrałem swój dekoder (Ariva T65), żeby sprawdzić jak z odbiorem programów w tym regionie. Dodam, że dotychczas odbierałem tylko TVP 1, 2 i Info oraz TV4. jakość odbioru była taka sobie nawet ze wzmacniaczem antenowym. Antena jest dość stara, bo montowana w latach 80-tych przez dziadka mojej żony. Po automatycznym wyszukaniu programów okazało się, że programy z MUX 1 działają poprawnie - o wiele lepsza jakość odbioru niż na analogu, natomiast MUX 2 zacina i szatkuje obraz. Wczoraj dzwoniłem do żony, podobno w tej chwili nawet na pierwszym MUX-ie zaczął ginąć obraz. Co może być przyczyną takich problemów. Czy tylko jakość anteny (tak zakładam), czy tez problem z odbiorem. Jest to podobno nadajnik Kalisz/Mikstat, a więć ok. 60 km w lini prostej. Z mapek wynika, że obszar Lututowa jest juz objety nadawaniem obu MUX-ów. Będę wdzięczny za porady i podpowiedzi. Nie pytajcie mnie tylko o szczegóły techniczne, bo i tak się na nich nie znam, a poza tym na odległość (nie jestem w stanie nic sprawdzić.
Pozdrawiam
Andlac

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: seba133 »

Trzeba wysoko dość ustawić antenę. U mnie jest tak samo. Najlepiej powyżej 6m.
MUX 1 k.38 i MUX 2 k.44 to są kanały z Mikstatu.

Na dość dużą odległość zakłócają też wiatraki. Zapewne jeśli jechałeś drogą nr.8 przez Wieluń widziałeś ile jest wiatraków, a w szczególności te 2 wielkie co stoją przy trasie. Jak one machają to też mam zgięcia sygnału na MUX2.
Ostatnio zmieniony 16 sierpnia 2012, o 12:22 przez seba133, łącznie zmieniany 1 raz.

andlac

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: andlac »

Antena jest ustawiona na dachu parterowego domu z poddaszem - to już jest ponad 4 m i ma co najmniej 2 m wysokości. Nie wiem więc czy to jest ten problem.

andlac

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: andlac »

Czyli tak musi być? Oby coś się zmieniło za jakiś czas.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: seba133 »

To dziwne. Sprawdziłem i wiatraki stoją. Spróbuj ustawić antenę na Częstochowę. MUX2 k.39.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: seba133 »

andlac pisze: Antena jest dość stara, bo montowana w latach 80-tych przez dziadka mojej żony.
Nie za rewelacyjnie, ale i tak powinno odbierać dobrze Muxy.

andlac

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: andlac »

seba133 pisze:To dziwne. Sprawdziłem i wiatraki stoją. Spróbuj ustawić antenę na Częstochowę. MUX2 k.39.
Tylko nie wiem czy da się to zrobić. Jest to pionowa sztyca, bez żadenej siatki.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: seba133 »

A jak ta antena w ogóle wygląda?

andlac

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: andlac »

seba133 pisze:A jak ta antena w ogóle wygląda?
Zwykły kawałek metalowej rurki 2 metrowej, z tego co pamietam chyba nie ma żadnej anteny siatkowej.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: seba133 »

To się wszystko zgadza. Potrzebna jest antena.
Albo trochę po majsterkować i zrobić biqada, czyli dwa kwadraty z miedzi.

Wykonanie, bardzo proste:

-każdy bok kwadratu ma wynosić 11cm (obliczone na 44 kanał 658MHz)
-następnie mase kabla łączymy z pierwszym kwadratem , a koncentryk z drugim.

trzeba pamiętać, aby kwadraty się nie stykały.

w razie problemów zajrzyj tu: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930

andlac

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: andlac »

Dzięki za podpowiedź i poradę, ale kiepski ze mnie majsterkowicz, więc pozostanie mi tylko zakup nowej anteny

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: seba133 »

Ja osobiście polecam taką antenę http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm

ale zawsze możesz poczytać tu http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=1021

Kamil699

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: Kamil699 »

Witam serdecznie!!!
Mieszkam około 80 km od Łodzi ood jakichs 3 tygodni mam kłopoty z odbieraniem mux 1 i mux 2 z EC4.Fakt że stosuje do odbioru zwykłą siatkową antenę, ale wczesniej kanały odbierały mi bardzo dobrze.Mux 2 miałem od lutego tak do sierpnia.Siła sygnału była ponad 90 jakość tez była dobra 70-80 aż tu nagle cos sie stało i nie odbieram.Mux 1 miałem dość dłgo ale po krótkim poruszaniu anteną zniknęły mi wszystkie kanały.Teraz na Mux 1 wszystko mi skacze pisze ze nadajnik niedostepny a siła i jakośc wskakują na jakąś wartosć i schodzą do 0 brak sygnału.Zaś na mux 1 siła sygeału jest ponad 90 lecz jakośc sygnału to tylko ponad 10%.Jak myslicie czym to moze byc spowodowane jakies zaklocenia antena za slaba niewiem połaczenia.Licze na wasze odpowiedzi.
Pzdr dla wszystkich

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: seba133 »

Na początek sprawdź instalację antenową, czyli czy wszystko jest dobrze przykręcone, bo jeśli ruszyłeś anteną mogło coś sie zwierać.

Po drugie, jeśli mamy Ci pomóc uzupełnij swój profil o nadajnik, instalację antenową oraz odbiornik DVB-T :)

pikus

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: pikus »

witam, mam problem z odbiorem telewizji cyfrowej, a odnośnie dnia 21.08.2012r. telewizor nie zbiera mi żadnych muxów ani tez kanałów analogowych. czy może ktoś wie czy nie ma żadnych prac lub jakichs przerw w nadawaniu sygnału gdzyż rano nie było żadnych problemów z odbiorem (nic też nie było majsterkowane z tel.), antena skierowana na łódź, moj sprzet: antena yaga 19/21-69 dvb-t ze wzmacniaczem(nie znam parametrów), telewizor SAMSUNG TV LED UE32EH4000
proszę o pomoc :)

-- połączono

dodam jeszcze że mieszkam blisko wielunia :)

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: momus »

Obejrzałem sobie z mux1 prawie całą stawkę większą niż życie., stawka zaczęła się 15:45, ja gdzieś od 16 ją oglądam, zatem coś musi być u ciebie.

Dodam że mux2 też działa, mux3 nie wiem za słaby sygnał dla mojej anteny i lokalizacji.

Sprawdź czy ci kable się nie rozłączyły, antena nie przekręciła, mogłeś mieć słabo dokręconą, wiatr zawiał, ptak usiadł i po sygnale. Sprawdź czy wzmacniacz ma prąd (jeśli ma diodę czy się świeci), bo jeśli masz wzmacniacz, a on nie ma prądu to działa on przeciwnie czyli zaporowo

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: seba133 »

pikus pisze:dodam jeszcze że mieszkam blisko wielunia :)
Cały dzień miałem MUX 2 z EC 4 100%, MUX 1 nie odbieram.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: seba133 »

Aktualizacja odbioru DVB-T + analog

Kliknij i pobierz Odbiór- Analog i DVB-T (1.0).pdf

Jak widać rewelacji nie ma.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: momus »

Chyba sam ten plik robiłeś.

Co do odbioru w samej Łodzi, Mux1 i Mux2 na kawałku drutu działa, także nie wiem jak możesz nie odbierać mux1, możliwe że wzmacniacz ci przeszkadza na tej antenie, albo jesteś w miejscu gdzie coś nadaje na tym samym kanale i zakłuca zwyczajnie MUX1, wiem że na tym forum była jedna taka osoba, która marudziła że jej nie działa, a okazało się że "obok" siebie miała silny nadajnik analogowy na tej samej częstotliwości co mux1 i miała go tylko przy sprzyjających warunkach pogodowych.

Na tym samym kawałku drutu odbieram 40KM dalej (w linii prostej) od nadajnika, bez większych problemów.

Oczywiście w obu przypadkach antenka/drut wewnątrz domu/pomieszczenia. Na zewnątrz jest jeszcze lepiej (fajnie się oglądało igrzyska w HD bujając na hamaku :D)

P.S. poza tym narzekasz, masz dostęp do tylu nadajników, co niektórzy (jak ja) cieszą się że mają tylko jeden - EC-4

Zablokowany