Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: seba133 »

momus pisze:Chyba sam ten plik robiłeś.
Oczywiście że ja.
momus pisze:Co do odbioru w samej Łodzi, Mux1 i Mux2 na kawałku drutu działa, także nie wiem jak możesz nie odbierać mux1, możliwe że wzmacniacz ci przeszkadza na tej antenie,
Niestety, ale mam bliżej do Chrzelic, więc przeważa . Ale za to mam dobry odbiór z Wrocławia i sam się dziwie że odbieram MUX3.

A bez wzmacniacza błoga cisza. Na symetryzatorze odbieram tylko Mikstat MUX 1 i 2 100% Ślęża 60% MUX 1 i 40% MUX 2, oraz MUX 1 z Wręczycy 80%.

tza74

Falowanie MUX1 przy idealnym MUX2

Post autor: tza74 »

Witam,
2 tygodnie temu na działce w okolicy Strykowa zainstalowałem Antenę na maszcie ok 12 m.
Skierowałem ją w stronę EC4 w Łodzi.
Otrzymałem sygnał MUX2 na poziomie 90% i MUX1 na poziomie 60%.
Po kilku dniach zaczęły się problemy z MUX1. Sygnał zaczyna falować i nie ma możliwości odbioru programów. Według mojego odbiornika (odbieram na kompie BlazeHDTV 6.0) sygnał ten osiąga 50-60% i zanika praktycznie do zera. Cały czas MUX 2 jest na poziomie 90% i odbiera idealnie?!
Czy macie jakieś pomysły co się dzieje? Proszę o sugestie.
pzdr.

3ndrU

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: 3ndrU »

Antena ładna. Coś zasłania kierunek odbioru w niedalekiej odległości? Wydaję mi się, że uzyskane wartości powinny być wyższe...
A MUX-1 ma wyższą częstotliwość niż MUX-2, co powoduje jego większą wrażliwość także na ewentualne niedoskonałości instalacji itp. U mnie też na początku MUX-2 odbierał na 100% a MUX-1 na 80-90%. 'Antena' to kawałek druta wetknięty w taki F-łącznik :) Po jakimś czasie coś się minimalnie poluzowało i MUX-2 bez zmian a MUX-1 spadł do 0-10%. Poruszałem trochę i MUX-1 zaczął działać na jakieś 85% i działa nadal.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: seba133 »

@tza74
Po pierwsze sprawdź antenę po drugie zobacz czy nie ma SFN. I jeszcze dokładniejsza lokalizacja, chociaż kierunek. 30 km od Łodzi to może być w stronę Katowic , Warszawy czy Opola i nic to nie wskazuje.

tza74

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: tza74 »

Mój kierunek to Moszczenica koło Strykowa. Według danych i map na dvbtmap.eu nic nie zasłania odbioru. (Współrzędne: 51.916; 19.534). Chociaż mam tu kilka wysokich modrzewi i sosen 8-) !!!!
Dziś taka ciekawostka mnie spotkała. Chociaż wcześniej tego nie próbowałem, ładna pogoda sprowokowała, że wyszedłem z laptopem na balkon i tu dołączyłem do tunera taką załączoną antenkę o dł 10 cm. Cóż za zaskoczenie....... mux 2 troszkę haczy i piszczy, ale za to mux 1 na poziomie 50-60% i normalnie działa. Więc coś chyba z tamtą anteną....?!
Dodam że powyżej tej anteny zamontowałem jeszcze "dipola" do ściągania sygnału z internetu. Jest on powyżej o jakieś 40cm od tej DVBt. Może to ma jakiś wpływ?! Chociaż na początku było wszystko OK !!!!

pysiek

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: pysiek »

Koledzy orientuje się ktoś jak wygląda sygnał w Wolborzu (pomiędzy Tomaszowem Maz. a Piotrkowem) ?
Będę tam niebawem montował tunerek u teściowej i chciałbym wiedzieć jaką antenę kupić i w którą stronę ją kierować a nie bardzo znam teren bo jestem z Rzeszowa :D

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: belzebiusz »

Co do kierunku to http://www.dvbtmap.eu/ ;)

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: seba133 »

W końcu - od 15 MUX 1 z EC 4 100%, natomiast już brak odbioru z Żurawiny .

Jacen

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim EC4 + płock?

Post autor: Jacen »

Witam. A ja mam pytanie na ktore nie mogę znaleść sensownej odpowiedzi. Mieszkam niedaleko ozorkowa i nie mogę narzekać an mux 1 i mux 2(w granicy 98% natężenie i 100% jakość sygnału). Z muxem 3 z sienkiewicza jest kiepsko. Jest tylkow dniach dobrej propagacji sygnału a więc przy wysokim ciśnieniu i najlepiej przy mrozie). Mam na dachu 2 anteny siatkowe z czego aktualnie 1 (nowa niby do dvbt) pracuje na cyfrze stara mówiąc szczeże wcale nie odbiera gorzej ale na razie zgarnia program pierwszy w analogu z zygier. Poszukując sygnału muxa 3 a więc kręcąc anteną wyłapalem przyzwoity sygnal z Płocka a więc 180 stopni w drugą stronę. Normalnie coś tam z zakłuceniami wylapuje bez obracania anteny(od tylca) ale tak się nie da oglądać. Zwrotnice antenowa mam do wymiany boi jest na uhf i vhf więc trzeba coś nowego na dwa uhfy. czy da się w ogóle zsumować sygnal z 2ch anten ustawionych w przeciwnych kierunkach i jeśli tak to czym zsumować ich sygnal, bo ja już zgłupiałem. Czy Muxy z płocka nie będą psuły MUXów z EC4. Płoc ma muxy na kanalach 25 57 35 a łódź na ec4 ma 24 i 46. Z góry dziękuję za pomoc.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: momus »

MUX3 w łodzi do 2013 co najmniej jest na kanale 47, zatem ni jak się będą z płockiem zakłócać, problem z MUX3 w łodzi jest jego gignatyczna moc, całe 400W, gdzie po uruchomieniu mux1 (kanał obok) odbiór się nieco jeszcze bardziej utrudnił. Możliwe że na twojej antenie nie odbierzesz mux3 w obecnych warunkach. (np u mnie sttoi drzewo i już sygnału nie łapie, a jak łapie to nie mam pozostałych muxów)

Także MUX3: kanał 47 682MHz 400W, MUX2: kanał 24 498MHz 100kW, MUX1: kanał 46 674MHz 100kW

P.S. te 400W to jest moc wypromieniowana, po kablu do anteny idzie jeszcze mniej ;)

Jacen

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: Jacen »

Skoro mozna by więc ustawić 2 antenę na płock to czym najlepiej zsumować sygnał z tych 2ch anten? Szukać sumatorow selektywnych czy może jakąś zwrotnice z dwoma wejsciami uhf

icekpasek

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: icekpasek »

Witam.

Podepnę się do tematu.

Od kilku dni mam problem z prawidłowym odbiorem mux 1 z Łodzi komin EC4.
Podczas oglądania tv występują zakłócenia obrazu i dźwięku na tym multipleksie.
Na mux2 tego problemu nie ma.
Sprzęt którym odbieram mux1 i 2 to dekoder dvb-t Ferguson ariva 210 combo z oprogramowaniem w wersji 2.14B.
Antena znajduje się na dachu 4- piętrowego bloku.
Wcześniej nie było żadnego problemu z odbiorem mux1.

Jak rozwiązać ten problem?

Jacen

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: Jacen »

Też zauważyłem zakłucenia na MUX1, ale byly raczej sporadyczne, a dziś się uspokoiło. Może jakieś problemy z nadajnikiem mieli.

icekpasek

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: icekpasek »

Być może ale u mnie te problemy są od kilku dni.
A na jakim sprzęcie odbierasz tą telewizję?
Masz dekoder czy telewizor z dekoderem?

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: micial »

Po pierwsze gdzie odbierasz? Łódź?

icekpasek

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: icekpasek »

Odbieram w mieście Pabianice, rejon Bugaj.

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: micial »

Ostatnio jest dobra propagacja pewnie tyłem anteny odbierasz opole na tym samym kanale co mux-1.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: seba133 »

U mnie jest zderzenie MUX-ów z Łodzi i Opola i ani procenta sygnału.

@icekpasek
Może i u Ciebie być podobnie.

icekpasek

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: icekpasek »

Co mam w takim razie zrobić aby rozwiązać ten problem?
Nie mam możliwości aby dokonać jakiejkolwiek zmiany położenia anteny na dachu bloku w którym mieszkam.

Awatar użytkownika
micial
Posty: 210
Rejestracja: 1 czerwca 2011, o 08:24
Odbiornik: różne
Instalacja antenowa: różne
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC-4, Góra kamieńsk

Re: Odbiór DVB-T w woj. łódzkim

Post autor: micial »

A jaka to antena?
Ze wzmacniaczem?

W najgorszym wypadku poczekaj jak skończy się tropo i będzie ok.

Zablokowany