DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

andrzej.s

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: andrzej.s »

Podłączyłem dzisiaj (po raz 1-szy) instalację do odbioru naziemnej tv cyfrowej i wyniki są następujące:
----------------------------------------------------------------
k.33 [MUX1 - Piaski] jakość=0% siła=0% - brak odbioru
k.21 [MUX2 - Piaski] jakość=80% siła=95% - bardzo dobry odbiór
k.25 [MUX3 - Raabego] jakość=0% siła=0% - brak odbioru
----------------------------------------------------------------

Sprzęt
------
antena: Vivanco TVA 402
- pokojowa
- ustawiona na parapecie okna skierowanego na wschód
tuner: Ferguson Ariva T65


Lokalizacja
-----------
Lublin, Aleje Racławickie
- ok. wieży ciśnień
- piętro 2
- okno skierowane na wschód


To że MUX3 z Rabeego nie jest osiągalny - rozumiem (nadajnik zasłaniają wysokie bloki zlokalizowane po drugiej stronie Al. Racławickich niż Szpital Wojskowy)

Nie rozumiem jednak, dlaczego odbieram i to b. dobrze MUX2 z Piask a nie odbieram MUX1 z tego samego nadajnika ?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Jarosław Bałuka »

Niestety przy stosowaniu anten pokojowych takie sytuacje się zdarzają. Emisje planowane są do odbioru na antenach zewnętrznych. Przy zastosowaniu anteny zewnętrznej odbiór powinien być bezproblemowy.

artur1
Posty: 8
Rejestracja: 17 stycznia 2013, o 14:01

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: artur1 »

andrzej.s pisze:Nie rozumiem jednak, dlaczego odbieram i to b. dobrze MUX2 z Piask a nie odbieram MUX1 z tego samego nadajnika ?
... też miałem z tym problem.
Musisz jeszcze dokładniej poszukać optymalnego miejsca dla anteny.
Mieszkam na parterze (dookoła bloki i drzewa), więc była z tym męczarnia.
Góra, dół, lewo, prawo, kąt nachylenia anteny, wszystko miało znaczenie.
U mnie wystarczy kilka centymetrów w jedną lub drugą stronę ... i nie działa albo MUX-1 albo MUX-2.
Oba działają dobrze gdy antena jest tuż przy oknie (między dwoma otwieranymi skrzydłami - przy plastikowym "słupku" między nimi).

http://majsterkowo.pl/prosta-antena-do-obioru-dvb-t/

Ktoś o tym wspomina w komentarzu pod artykułem opisującym antenę typu biquad (komentarz 11 kwietnia 2013, o 20:50).
Przeczytaj tez cały artykuł i wszystkie komentarze.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

antena: Vivanco TVA 402
taka antena - nie nadaje się do odbioru DVB-T, takie wynalazki nie powinny być dopuszczone do sprzedaży. Było o tym pisane na forum.

@up u mnie biquad jest pod parapetem i odbiera idealnie, czasami zmrożenia są jak skuter przejedzie.

andrzej.s

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: andrzej.s »

Problem rozwiązany.

Antena nadal stoi na parapecie (wewn.) ale inaczej ustawiona.
Wcześniej była właściwie skierowana na północny-wschód (Lubartów) i stała na samym brzegu – od strony południowej była od razu gruba ściana (stare budownictwo).
Teraz ustawiłem ją na środku i skierowałem na południowy wschód (Piaski). Dodatkowo odłączyłem zasilacz. Jest połączona z tunerem tylko kablem antenowym.

No cóż zabrałem się wczoraj za tą instalację i kilka dni wcześniej za zakupy będąc zupełnym „lajkonikiem”. Dzisiaj poczytałem trochę to oraz inne fora i są rezultaty.

Aktualnie mam następujące parametry
---------------------------------------------------------------- 
k.33 [MUX1 - Piaski] jakość=60-75% siła=95% - bardzo dobry odbiór
k.21 [MUX2 - Piaski] jakość=75-80% siła=95% - bardzo dobry odbiór 
k.25 [MUX3 - Raabego] jakość=0% siła=0% - brak odbioru 
---------------------------------------------------------------- 

Tłumacząc się nieco z zakupu anteny napiszę wprost – decydowały:
- pozytywne opinie na stronie euro.com.pl (tak wiem, być może nie do końca spontaniczne ;)
- estetyka – po prostu mi się podoba

Konstruować anten sam nie zamierzam (chociaż mam wykształcenie techniczne i to nawet w dosyć pokrewnej dziedzinie). Wyznaję zasadę, że powinno się robić to na czym się zna i zarobić tyle aby inne rzeczy sobie kupić, poza tym ta estetyka...

@artur1 – dziękuję za sugestię o szukaniu ustawienia – o to właśnie chodziło

@Anduraki – niby nie nadaje się, a jednak działa... ciekawe jakim cudem ?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

@up nie mówiłem, że ta antena nie będzie działać, a jednie, że nie nadaje się. Na gwoździu wsadzonym w gniazdo antenowe przy niezłym farcie też może odbierać, ale ogólnie nie nadaje się do odbioru.

Ogólnie anteny które nie mają praktycznie żadnego zysku pasywnego nie nadają się do odbioru czegokolwiek. Ta niestety do nich należy. Lepszą antenę można sobie zrobić wykonując nawet dipol pętlowy podpięty do wzmacniacza. U mojej rodziny kiedyś analogowa TVP2 za Krasnymstawem odbierała nawet na niepodpiętej antenie i to bardzo ładnie - praktycznie nie śnieżyła.

Madrass
Posty: 118
Rejestracja: 5 kwietnia 2013, o 22:40

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Madrass »

Z Piask nadawane są dwie wersje TVP INFO Lublin, z MUX1 i MUX3. Będzie jeszcze można liczyć na wersję Warszawską?

Cyfrowytelewidz

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Cyfrowytelewidz »

O wersji Warszawskiej już nie ma co liczyć , Mazowsze jest już tak dobrze pokryte odbiorem TVP Warszawa.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

Panowie z Emitela: nie obraźcie się ale mux3 w stronę Lublina nadajecie z błędami. Chyba że SFN nie działa poprawnie.

W Nałęczowie sprawdzałem na kilku instalacjach i na wiwie hd90 jest tak: mux1 j:100 s:80, mux2 j:100 s:76, mux3 j:89-100(generalnie najczęściej 98%), zmiana ustawienia anteny nie pomaga(brak zauważalnych błędów na ekranie ale czasami jakość spada do 89 nawet, siła 73 (na symetryzatorze) - Antena siatkowa.

Druga instalacja: Cabletech urz0083 też okolice Nałęczowa(300 metrów dalej od pierwszej)
Mux1 j:97 s:55; mux2 j:96 s:60; mux3 po drobnych kosmetycznych poprawkach przy wtyczce j:79 s:55 i trochę pikseluje. Obracanie anteny siatkowej nie daje żadnego efektu - pierwsze dwa muxy perfekcyjnie odbierają, ale trzeci coś niedomaga.


No i wreszcie u mnie w Lublinie:
Mux3: odbiornik wiwa hd90 j:68 s:74 (na symetryzatorze) z Czechowa(jeśli z Raabego jest dalej D to znaczy, że odbieram z Piask, ale siła zauważalnie wyżej jest niż na mux1 i mux2(tam jest po 60%)

Mux3: z drugiej instalacji na biquadzie od północnej strony - odbiornik samsung. jakość 80%(max to 100%), siła 14% poziom błędów 8-20 (kombinowałem z ustawianiem w różne miejsca pozycję tego biquada ale poziom błędów nie spada poniżej tych 8-20(nie ma zauważalnych efektów błędów, jedyne co mogę się przyczepić to TVP2 HD, ale być może tam jest kwestia niskiego bitrate. Inne muxy odbierają na sile 5% ale jest 0 błędów.

Podejrzewam, że coś z synchronizacją jest nie tak, chyba nadajnik na Raabego trochę przeszkadza tym w Piaskach. Ale to pierwszy dzień od włączenia więc możecie to wyregulować jeszcze.
Pozdrawiam

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: rotalplus »

U mnie zabawna sytuacja:
MUX-3 k.23 jakość: 100%
MUX-1 k.33 jakość : 0% (cały dzień)


Odbiór tyłem anteny. Wcześniej był MUX-1 w miarę OK (czasem też zanikał). Niby niewiele wyższy kanał, ale żeby aż tak?

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: qrzy »

Niekoniecznie. Nie wierz we wskazania odbiorników. Na przykład u mnie Ariva T65 często blokuje się na kanale 50 nie pokazując żadnej siły sygnału ani jakości. Po ponownym uruchomieniu znowu działa przez pewien moment, wykazując pełen odbiór bez przycięc i z zerowym BER. Sprawdź ustawienie anteny, być może lekka korekta pomoże.

Taki jest niestety urok naszej cyfryzacji, że większość odbiorników do dvb-t na rynku jest kiepskiej jakości i ja bym tego nigdy nie dopuścił do sprzedaży.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: rotalplus »

U mnie tez co jakiś pojawia się 100% jakości na chwilę i znika.
Poza tym są te same obiekty więc nie rozumiem dlaczego jeden multipleks jest stabilny a inny nie.

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: qrzy »

Są te same obiekty ale inne częstotliwości. Im wyższa jest częstotliwość, tym fala gorzej przenika przez przeszkody i łatwiej się od nich odbija.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

ale parę postów wyżej napisałem, że 21 ok, 23 dupnie, 33 ok-- kanał 23 jest niżej od kanału 33 i jednocześnie wyżej od 21 to czemu tak marnie odbiera? Wymachiwanie anteną nic nie daje i zawsze rwie z jakości te kilka - kilkanaście %. Może to kwestia SFN - ja tam nie wiem.

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: qrzy »

Ja pisałem do @rotalplus. U ciebie faktycznie problem może być z tym, że odbiornik nie radzi sobie zbytnio z SFN.

robin_ap
Posty: 8
Rejestracja: 4 lipca 2012, o 12:45
Odbiornik: Philips 40pfl5605h
Instalacja antenowa: antena siatkowa szerokopasmowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin/Piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: robin_ap »

Odbieram sygnał z Piask, mux-1: siła sygnału 97-98 jakość 100 (k. 33), mux-2: siła sygnału 97-98 jakość 100 (k. 21), natomiast mux-3: siła sygnału 97-98, ale jakość sygnału jest niestabilna i skacze (k. 23). Wczoraj było to pomiędzy 12-56 (przy 12-20 była pikseloza i nie dało się oglądać), dzisiaj rano jak sprawdzałem to było lepiej, ale jakość sygnału nadal skakała i była w granicach 62-94 (czasami pojawiało się 100). Odległość od nadajnika w lini prostej jakieś 40-45 km, mieszkam na 2 piętrze, a sygnału nie zasłania mi żaden budynek czy górka, gdyby tak było to mux-1 i mux-2 odbierałyby kiepsko a one odbierają można powiedzieć, że wzorowo. Proszę więc Panów z Emitela o sprawdzenie jakości sygnału z mux-3 (również jego stabilności), ponieważ nie jest tak jak powinno być o czym piszą także moi przedmówcy.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

Robin spróbuj wymienić wzmacniacz w siatce na symetryzator - powinno trochę pomoc, ale nie daję głowy, że będzie idealnie.

pp99

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: pp99 »

MUX3 tragedia.
Od dawne oglądam MUX1 i 2 i nigdy nie było problemu. Normalna siatka, sygnał 90-95%.
Włączyli MUX3 i wielkie "G...". Nie da się w ogóle oglądać. Sygnał 0-70%. Piksele skaczą po ekranie,jakby pchły sraczki dostały, sygnał zanika.
Jak to jest, że ten sam nadajnik a taka różnica? Nie wiecie czy to się poprawi czy mam zacząć rozglądać się za jakimś wzmacniaczem?

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: qrzy »

Wzmacniacz ci niewiele pomoże. Sprawdź odbiór na innym odbiorniku dvb-t.

Aha i zaaktualizuj profil. Podanie twojej dokładnej lokalizacji umożliwi rozwiązanie problemu.

robin_ap
Posty: 8
Rejestracja: 4 lipca 2012, o 12:45
Odbiornik: Philips 40pfl5605h
Instalacja antenowa: antena siatkowa szerokopasmowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin/Piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: robin_ap »

Anduraki dzięki za pomoc, ale zmieniłem antenę na TELMOR DIGITmax HD - antena szerokopasmowa. Musiałem także lekko zmienić ustawienie w stosunku do starej i teraz mux-3 mam tak jak pozostałe mux-1 i mux-2, czyli siła sygnału 97/100, jakość sygnału 100/100.

Zablokowany