DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

lukasz_xd

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: lukasz_xd »

Problemy są z MUX-1 - sygnał spada z 99% do 40/50% co jakiś czas. Problem występuję na dwóch oddzielnych instalacjach. Do komputera podłączona zwykła antena siatkowa z płytką SWA-14 i zasilaczem 12V, dokładałem już nawet wzmacniacz drugi żeby zwiększyć moc i nic to nie dało. Sygnał zrywa co jakiś czas. MUX-2 niema problemów.
Dodatkowo - sygnał radiowy z Piask też ma jakieś wahania poziomu dźwięku...

ala

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: ala »

ja tego nadawanie emitela nie rozumiem... jeszcze pół roku temu moja antena biquad odbierała wszystkie muxy tylko mux1 bardzo słabo ale mux2 oraz mux3 dało się oglądać. Natomiast teraz jak antena jest w tej samej pozycji w tym samym miejscu łapie tylko mux1 oraz mux3 fakt oba działają ok (zwłaszcza mux3 idealnie bo z Raabego). Jakby nie można było nadawać mux2 z Raabego by ludzie z miasta bez kupowania wielkich anten na Piaski mogli odbierać bez problemów. Ale przecież taka polityka sprzedaży marketingu itp.

_chris_

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: _chris_ »

ala pisze:jeszcze pół roku temu moja antena biquad odbierała wszystkie muxy tylko mux1 bardzo słabo ale mux2 oraz mux3 dało się oglądać. Natomiast teraz jak antena jest w tej samej pozycji w tym samym miejscu łapie tylko mux1 oraz mux3 fakt oba działają ok (zwłaszcza mux3 idealnie bo z Raabego).
hm, jak by tu powiedzieć, chyba za dużo wymagasz od swojej anteny zawieszonej na klamce. Być może nie wiesz, że nasza DVB-T jest przeznaczona do odbioru na antenach zewnętrznych kierunkowych, a stabilny odbiór na antenie wewnętrznej należy traktować jako odstępstwo od tej reguły, zdarzające się przy bardzo dobrych warunkach odbiorczych...

Do częściowego odbioru wewnątrz pomieszczeń będzie przystosowany mux-3 od 2014 roku...
ala pisze:Jakby nie można było nadawać mux2 z Raabego by ludzie z miasta bez kupowania wielkich anten na Piaski mogli odbierać bez problemów
A no, jakby było można, to pewnie by się tak stało. Prawdziwym nieszczęściem było uruchomienie mux-3 z Raabego, nie pokrywającego nawet całego Lublina...

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

Jak kolega wyżej mówi, nawet u mnie rodzinka która z okna widzi nadajnik (odległość około 500 metrów) nie odbiera sygnału z Raabego (jest za plecami)

Jak dla mnie porażka, że też TVP nie mogło w Rykach zmienić nadawania analogu na kierunkowy(albo chociaż obniżyć moc nadawania w stronę Lublina). W Nałęczowie TVP1 analogowo łapie z co najmniej 3 nadajników Z Piask w VHFie z Ryk i chyba z Siedlec.

No nic jeszcze do Lipca damy radę poczekać, a potem pewnie odpalą z Piask mux3. Chyba, że z sąsiednich województw coś dadzą z większą mocą wcześniej.

artur1
Posty: 8
Rejestracja: 17 stycznia 2013, o 14:01

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: artur1 »

Anduraki pisze: do Lipca damy radę poczekać, a potem pewnie odpalą z Piask mux3.
... Witam Was. :D
Obawiam się, że poczekamy niestety dłużej.

TV analogowa ma być wyłączona w Lublinie 17 czerwca 2013.
A przeniesienie MUX-3 z ul. Raabego w Lublinie do Piask (ostatni etap cyfryzacji i pełny zasięg MUX-3 w Polsce) ma być "przeprowadzone" maksymalnie do 27 kwietnia 2014 ... czyli ponad 10 miesięcy później).

Nie sądzę więc, że to nastąpi od razu po wyłączeniu TV analogowej (co powinno mieć miejsce, rzecz jasna).

-----------------------------------------------------------------------------------------

http://satkurier.pl/news/81246/rusza-ko ... mux-1.html

Wszystkim nam zależy na cyfryzacji, bo :

" Cztery nowe kanały, które zostaną wyłonione w drodze konkursu mają pojawić się w MUX-1 nie później niż od 28 kwietnia 2014 roku.
1. kanał o tematyce społeczno-religijnej
2. kanał o tematyce edukacyjno-poznawczej
3. kanał o tematyce filmowej
4. kanał przeznaczony dla dzieci w wieku 4-12 lat oraz ich rodziców i wychowawców "

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

@up jest na to duża szansa, zwróć uwagę na natychmiastowe włączenia mux3 w miejsce analogów w dotychczasowych wyłączeniach. Z tego co się orientuję po wyłaczeniu 23 kanału analogowego (chyba TVP2) Mux3 zostanie odpalony w Piaskach może to być nawet w czerwcu. Napisałem do końca Lipca, gdyż z końcem lipca zostanie wyłączony nadajnik analogowy TVP1 w Rykach jeśli dobrze pamiętam, a to kolizyjny z obecnym kierunkowym nadawaniem mux 3 z Raabego. Wtedy mogą też zwiększyć moc tego nadajnika i dać dokolnie co jest równie prawdopodobne. To są spekulacje na podstawie dotychczasowych sytuacji związanych z wyłączaniem analogów na zachodzie.

Pavl6
Posty: 205
Rejestracja: 18 lutego 2012, o 09:58
Miejscowość: --
Odbiornik: Octagon SF8008
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin-Piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Pavl6 »

Może być tak, może być inaczej. Ja mam nadzieję, że do końca września uzyskam dostęp do MUX-3 :).

artur1
Posty: 8
Rejestracja: 17 stycznia 2013, o 14:01

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: artur1 »

http://www.satkurier.pl/news/84162/tvp- ... arach.html

"27 marca TVP opublikowała koleje 4 ogłoszenia zawierające otwarte zamówienie publiczne na zwiększenie zasięgu MUX 3 w 41 obszarach.
Opublikowane 4 ogłoszenia dotyczące otwartego zamówienia publicznego na zwiększenie zasięgu MUX 3 dotyczą następujących 41 obszarów : (...) Lublin (...)

Pokrycie tych terenów sygnałem MUX 3 jest możliwe dopiero po wyłączeniu telewizji analogowej (zaraz po wyłączeniu, następnego dnia) z uwagi na brak wolnych częstotliwości - emisja odbędzie się na częstotliwościach zwolnionych przez telewizję analogową".

SebMcKaine

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: SebMcKaine »

Zgadza się, Raabego będzie wzmocniony, potrwa to do połowy 2014 roku. MUX3 nie będzie przenoszony do Piask a teraz sygnału nie mogą wzmocnić bo Ryki kolidują niestety. Także jeszcze koło roku oczekiwania zostało. Podobno Emitel się wahał czy nie przenosić ale w tamtym roku postanowili wzmocnić sygnał i zostawić jak jest. Dodatkowo jakieś 4 programy mają być uruchomione w tym roku (w co wątpię bo dopiero rozpisane przetargi są).
Co do instalacji - nie kupujcie anten kierunkowych czy pseudodookólnych, naprawdę większość LBN pójdzie na zwykłej siatkowej (choć niekiedy trzeba kierunkową). Ja kupowałem wszystko w sklepie w Galerii Olimp (jakiś nowy) i tam szli mi na rękę, podmieniałem sobie anteny i tunery i wybraną mam antenę siatkową a zaczynałem od kierunkowej nie wiem czemu. W dodatku z właścicielem można się dogadać co do ceny a nie jak w innych sklepach "cena na półce". Jak czegoś nie mają to są w stanie załatwić. Nawet na allegro 83q sprzedają jak zauważyłem w cenie poniżej 100zł a nie jak na Braci Wieniawskich czy na Kościelnej nawet po 120zł.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: rotalplus »

1. Analog w Lubelskiem bedzie wyłączony 17 czerwca i wtedy już Ryki nie będa kolidowały z MUX-3 w Lublinie
2. MUX-3 i tak bedzie z Ryk i bedzie też z Piask na kanale 23 po TVP2 (tylko ten obiekt może zagwarantować pokrycie większości woj. lubelskiego) - na Raabego może być miejskie doświetlenie, jesli bedzie niezbędne
3. To TVP decyduje o MUX-3 a nie Emitel (kiedy i gdzie uruchamiac) bo to jest jego MUX
4. Kanały dodatkowe sie pojawią najpóźniej do kwietnia 2014 - być może wczesniej jak: zaczną nadawać zwycięzcy konkursu i TVP pokryje MUXem 3 co najmniej 95% społeczeńśtwa
5. Co do anten - śmieje się, bo u mnie na wsi, gdzie do każdego z obiektów: Ryki, Piaski, Łosice jest co najmniej 60 km widziałem mnóstwo tych tzw. specjalnych anten do dvb-t - niepotrzebne wyrzucanie kasy w błoto. Przy takiej odległości siatka jest wystarczająca (czasem bez wzmacniacza),ale zobaczyli ludzie w TV że potrzebne specjalne anteny i powykupowali. Nie przeczę, że kierunkowe są lepsze, ale czy warto skoro sygnał na 95% jest stabilny?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

ja powiem tak: mux 3 jak zapewne widzisz jest nadawany z dużej ilości nadajników, TVP ma trochę inną politykę - oni nie stykają ze sobą zasięgów, ale bardziej bym to określił jako zapasowe pokrycie. Wystarczy popatrzeć na wykaz obiektów mux1 i mux2 są nadawane w każdym województwie z kiku stacji nadawczych, a mux3 z kilkunastu nawet

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: rotalplus »

1. MUX-3 ma być muxem odtworzeniowym zasięg analogu, dlatego mnóstwo (szczególnie w górach) nadajników/gap fillerów - poza tym dostali na to pieniądze od ministerstwa
Zasięg MUX-I i MUX-II będzie tylko o 2-3% mniejszy (docelowo)

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

dokładnie 2-3% mniej bo zasięg 1 i 2 nie jest nadmiarowy. A jak TVP nastawia tych nadajników to będzie można sobie wybierać skąd odbierać mux3. W sumie jak teraz łapię 3x analogowe TVP2 i 2x TVP1(jeden na vhfie) to pewnie tyle będzie łapać mux3

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: eftalo »

Fakt,ludzie nakupowali anten,zaśmiecili widoki elewacji. Ale w moim przypadku to słuszny zakup,choć przez ponad rok była niewykorzystana,to dziś tylko z niej mogę odbierać MUX-3 z conajmniej 2 nadajników.
Dobrze że można sobie wybierać TVP regionalną.Słaba antena ,to słaby wybór stacji tv i radia.

artur1
Posty: 8
Rejestracja: 17 stycznia 2013, o 14:01

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: artur1 »

http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbc ... /130519471

"Już pięć godzin po wyłączeniu starych urządzeń uruchomione zostaną dodatkowe, cyfrowe nadajniki rozsiewające sygnał MUX-3, które znajdą się w :
Piaskach (kanał 23, zajmowany obecnie przez analogowy sygnał TVP 2),
Tarnawatce (kanał 36),
Łosicach (przejście z kanału 56 na 52 z jednoczesnym zwiększeniem mocy nadawania)
Rykach (kanał 52).
Sygnał MUX-3 dostępny w Lublinie na kanale 23 zostanie przeniesiony na kanał 52.

Dodatkowo w dwóch miejscach konieczne będzie wzmocnienie sygnału.
Tzw. stacje doświetlające będą uruchomione w Kazimierzu Dolnym i Kraśniku – zapowiada Władysław Zwierzchowski, dyrektor lubelskiej delegatury UKE."
--------------------------------------------------------------------------------------------
http://www.lublin.uw.gov.pl/public/plif ... /wykaz.pdf Wykaz nadajników NTC odbieranych w Województwie Lubelskim.
Ostatnio zmieniony 22 maja 2013, o 08:13 przez artur1, łącznie zmieniany 3 razy.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: rotalplus »

W tym artykule chyba są błędy:
W Rykach nie używano kanału 52, tylko 42 pod TVP2 (chyba że zamierzają w SFN z Łosicami zrobić)
W Lublinie MUX-3 jest na kanale 26 a nie 23 - i nie rozumiem tych przenosin - bardziej spodziewałem się SFN z Piaskami niż Łosicami (czy ew. po wyjaśnieniu sprawy kanału z Rykami)

Łukasz_R

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Łukasz_R »

Zgłaszam zakłócenie MUX-1 z Piask na terenie:
Szczebrzeszyn / Zwierzyniec / Jóżefów (koniec pola nadawania - początek Zamość Tarnawatka).
Sygnał waha się od 27% do 4% bez względu na podłączenie. Instalacja jest sprawna, odbiera sygnał z MUX-2 na poziomie 89/99%
Myślałem że to wina (u mnie w domu) niedawno zamontowanej anteny GSM (wyżej od DVB i inna polaryzacja) lecz po odłączeniu napięciu sygnał jest ten sam.
Najwidoczniej jakaś antena miejscowego dostawcy internetu odbija sygnał na tym paśmie, moglibyście zrobić skany eteru czy jest to czyjaś wina.


EDIT//
Na dzień dzisiejszy niema w ogóle sygnału z MUX-1, przerwa konserwacyjna od 00:00 do 04:00, teraz jest 17:00. Ja chyba już podziękuję za taką "cyfryzację".

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

po pierwsze użyłeś koloru zarezerwowanego dla moderatora/admina

po drugie pewnie zmieniły się warunki propagacji, bo jeśli odłączysz zasilanie to odbierasz na samym kablu, niezasilony wzmacniacz nie przenosi sygnału z anteny do odbiornika, działa jak tłumik.

@rotaplus w Lublinie mux3 jest na kanale 25 z raabego, i wątpię, żeby był przeniesiony na 23. Raczej zostawią na 25 tak jak jest obecnie, conajwyżej zmienią charakterystykę na dookólną i podniosą moc. Włączą z Piask napewno z kanału 23 po TVP2 analogowym.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: rotalplus »

To z Piask to jasne że włączą
Tylko kanał 25 jest przeznaczony pod MUX-5 dla Lublina zgodnie z planem wykorzystania kanałów

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

Całkiem możliwe, chociaż ten 25 dla Lublina nie jest potrzebny po 17 czerwca, ale skoro TVP się tak stara? Ja bym tam zmienił docelowo na 23 i puścił z Piaskami w SFN wtedy to by pięknie odbierało nawet z parteru czy z piwnicy ;P Spodziewałbym się 130-160 KW z Pias bo to czwarty co do wysokości obiekt w Polsce zdaje się. A z tego co można zauważyć z poprzednich etapów - z największych obiektów dają największe moce.

Zablokowany