DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: plecho1 »

Możliwe, że te problemy wynikają właśnie z wyższego kanału i trudniejszego profilu terenu. Może też być inaczej, chociaż nie wiem, czy to słuszna teoria :)
Nie wiem, jak dokładnie wygląda taki telewizyjny nadawczy system antenowy, ale podejrzewam, że składa się z kilku anten o pewnym koncie promieniowania zawieszonych tak, by całość nadawała dookulnie. Możliwe, że Chełm wypada na styku zasięgu dwóch takich anten z systemu MUX1 i nie są one jeszcze dobrze ustawione względem siebie przez co sygnał w tym miejscu jest niewystarczający.
W domu oddalonym o około 500m od wcześniej opisanej lokalizacji na strychu około 4m nad ziemią zamontowałem antenę Quadosa 4 sekcyjnego. Na Wiwie hd90 na obydwu muxach mam sygnał 75% poziom sygnału na 100% jakość. Antena była wyliczona na środek pomiędzy MUX2 i MUX1.
Więc z tego wynika, że w tej lokalizacji poziom sygnału obydwu multipleksów jest raczej taki sam.
Ostatnio zmieniony 7 maja 2012, o 09:36 przez plecho1, łącznie zmieniany 1 raz.

kjt

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: kjt »

Moje miasto ma dobry profil gorzej jest z okolicami gdzie zaczynają się górki i pagórki.

Bez wzmacniacza mam dobry i przede wszystkim stabilny sygnał dla mux2 (100%/85%).
Mux1 lata aktualnie w przedziale 40-70%/74-76% i nijak tego poprawić nie mogę.

Pierwszego dnia testów mux1 było znacznie lepiej, sygnał latał ale był mocniejszy (60-92%/79%). Być może rozrastające się drzewka wytłumiają coraz bardziej sygnał.

Sam teraz planuje zakup lekkiego wzmacniacza np. LNA-101

suromarek

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: suromarek »

ja w piaskach złapałem tvn analogowy z chełma na antenie kierunkowej z krótkim kablem i symetryzatorem więc i wy próbujcie

eftalo
Posty: 67
Rejestracja: 2 maja 2012, o 18:02
Odbiornik: tuner Cabletech bez HD
Instalacja antenowa: siatka oraz ATX91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnobrzeg,Piaski, Św.Krzyż, Tarnów

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: eftalo »

Powiem na własnym przykładzie i to może być dowód na to że ta sytuacja wynika wyłącznie z zakłócania sygnału przez sąsiadów.
Otóż u mnie dzieje się to samo z odbiorem z suchej góry. Jednak był taki dzien gdy wyłączono prąd a więc ludzie powyłączali urządzenia,po właczeniu prądu pojawił się doskonałej jakości sygnał i ogladałem telewizję,ale tylko do końca dnia. Następnego dnia już nie było. Instalacji antenowej nie ruszałem.
Niedługo planuję wyrzucić wzmacniacz i zamienię na symetryzator celem nie wzmacniania zakłóceń eteru wywołanych przez sąsiadów,może to pomoże.
Dodam że z radiem tak samo są u mnie problemy w odbiorze,za to Piaski łapię idealnie

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

spróbuj wyregulować antenę - jak miałem antenę nastawioną na mux2 miałem 0 siły 47% jakości
po przestawieniu w inne miejsce mam oba muxy stabilne - raczej nie chodzi o to, że wyższy kanał bo ogólnie u mnie w domu znacznie stabilniej odbiera mux1 niz mux2 (jest więcej miejsc dla mux1 gdzie stawiając antenę mam stabilny odbiór niż dla mux2)

kjt

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: kjt »

Anteną kręciłem. Antena jest na balkonie i miejsca nie mogę zmienić.
Dziwne jest to, że mux2 ma dość szeroki kąt dobrego odbioru a mux1 malutki :/

Anduraki mówisz o biquadzie? Chyba dzisiaj ponownie wykonam double-biquada.
Jak nic nie da to kupie lekki wzmacniacz.

tomekjot

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: tomekjot »

W domu oddalonym o około 500m od wcześniej opisanej lokalizacji na strychu około 4m nad ziemią zamontowałem antenę Quadosa 4 sekcyjnego. Na Wiwie hd90 na obydwu muxach mam sygnał 75% poziom sygnału na 100% jakość. Antena była wyliczona na środek pomiędzy MUX2 i MUX1.
Więc z tego wynika, że w tej lokalizacji poziom sygnału obydwu multipleksów jest raczej taki sam.[/quote]


To fakt ale na 33 mamy analog i MUX :D

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: plecho1 »

Dlatego napisałem to odnośnie do tej konkretnej lokalizacji gdyż w innej różne czynniki mogą wpływać na odbiór.

kjt

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: kjt »

Wczoraj testowałem wzmacniacz swa6000/6t (36dB) + dwa dipole złamane wyliczone pod 522MHz.
Mux2 da się stabilnie z 100% jakością odebrać zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz mieszkania.
Mux1 100% jakości osiąga tylko na zewnątrz.

michal.mazi

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: michal.mazi »

dzisiaj znowu walczylem z MUX1... i nic nie wywalczylem :) widocznie anteny ktore posiadam nie nadaja sie do odbioru MUX1 w okolicach ulicy Metalowej. Choc pojawila sie rowniez inna teoria...

Na kanale 33 nadaje "Czwórka" z Hotelu Kamena. Różnica w MHz dość niewielka...
http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=257

Ja mieszkam za "górką chełmską" która być może zabija sygnał z kameny... czy możliwe jest że to właśnie powoduje zakłócenia? Na weekend kolejne testy i walka z mux1 - przy okazji pewnie jakis grill :D

Bartt

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Bartt »

Niewątpliwie to na 100% efekt zakłócania przez TV4 nadającym na tym samym kanale :(. Różnica częstotliwości wynika tylko z tego, że dla k33 w analogu jest podawana częstotliwość nośna wizji 567,25MHz, a dla DVB-T częstotliwość środkowa k33 która wynosi 570Mhz. Szerokość każdego kanału w paśmie UHF to 8MHz, sygnał DVB-T na k33 zajmuje więc pasmo od 566 do 574MHz w którym mieści się to 567,25 ;).
W tym momencie jedyne rozwiązanie to stosowanie anten silnie kierunkowych (np. ATX) oraz takie ich usytuowanie aby kierunek na nadajnik TV4 był max. zasłonięty.
Oczywiście są też miejsca gdzie kierunek na oba nadajniki będzie się pokrywał i wtedy niestety nic nie da się zrobić.

Jeżeli problem dotyczy dużej ilości osób to proponuje napisać pismo do UKE które powinno dla TV4 wybrać inny kanał bo w tym momencie raz że utrudnia to odbiór mux-1, a ponadto TV4 w wyniku oddziaływania DVB-T zaczęło pewnie gorzej odbierać (śnieżyć) u tych odbiorców których kierunki na oba nadajniki są zbliżone.
Takie zmiany już były przy startach mux w innych miastach.

martinpp

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: martinpp »

Nic z tym nie da się zrobić dopóki tv4 nie zniknie z kanału 33, żadna antena kierunkowa tego nie załatwi, lub nie zostanie wyłączone. Najgorsze jest to, że zanim przejdzie to całą papierologie to może minąć jeszcze miesiąc zanim coś się zmieni. Oby do Euro problem został rozwiązany bo inaczej połowa Chełma nie zobaczy meczy w TVP1 w jakości HD.

kjt

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: kjt »

Dzisiaj zakupiłem lekki wzmacniacz SWA-1/LUX (choć miał być ciut słabszy SWA-1).
Pomimo uszkodzenia przy montowaniu (zerwałem lut :roll: ) wzmacniacz spisuje się dobrze czyli nie przesterowywuje sygnału. Dodatkowo z odbicia złapałem oba muxy z Tarnawatki (54km)

Piaski: Mux1 90-100%/94%; Mux2 stabilne 100%/97%
Tarnawatka: Mux1 66-78%/80-82%; Mux2 36-50%/72%

W końcu spokój. Dobranoc :D

cichy

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: cichy »

Nie wiem co ta za geniusz przydzielał częstotliwości w naszym regionie a konkretnie dla nadajników w Chełmie. TVN na 38 koliduje z TVPinfo na 39. TV4 na 33 koliduje z MUX1, wcześniej POLSAT na 21 z MUX2. DŻUNGLA a miało być tak pięknie.

Tuco

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Tuco »

Tylko polsat na kanale 21 został wyłączony na poczatek a potem godzine poźniej czy dwie został właczony MUX2 w Piaskach. Z tego co pamietam to tak to sie odbyło. A z tym TV4 na kanale 33 to irytujaca sprawa.Bo to cos nie tak. Pasek siły sygnału w odbiorniku MUX2 mam na oko z 90-100 % a MUX1 zero

kjt

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: kjt »

No właśnie polsat grzecznie wyłączono przed uruchomieniem Mux2.
Mi się wydaje, że Mux1 nie nadaje z taką samą mocą jak Mux2 (czyt. 100kW).
Zobaczymy co będzie po 31 maja. Może analogowe TV4 zgaśnie.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: plecho1 »

Ja w innej lokalizacji też około 40km od Piask mam porównywalne wskazania na obydwu muxach więc w Chełmie to raczej wina tego TV4.

cichy

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: cichy »

kjt pisze:No właśnie polsat grzecznie wyłączono przed uruchomieniem Mux2.
Mi się wydaje, że Mux1 nie nadaje z taką samą mocą jak Mux2 (czyt. 100kW).
Zobaczymy co będzie po 31 maja. Może analogowe TV4 zgaśnie.

TV4 ma pozwolenie do 2015.06.17 - będzie ciekawie

Bartt

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Bartt »

Jeśli TV4 chce nadal nadawać w Chełmie w analogu to UKE powinno dla nich znaleźć inny zastępczy kanał. Trzeba w tej sprawie pisać do UKE. Na tym forum o zmianie kanału dla Polsatu poinformawał Pan Adam Brodziak http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 052#p46052 , nie wiem czy ma też pełnomocnictwo aby reprezentować TV4. Może ktoś zainteresowany tematem napisze do niego na PW :idea:.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: belzebiusz »

TV4 ma w interesie, żeby zakłócać MUX-1 ponieważ tam nie nadaje, więc sami nie będą się zgłaszać do zmiany kanału. ;)

Zablokowany