DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

romanroman

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: romanroman »

a jak można wyeliminować zakłócenia? bo siłę sygnału mam w granicach 75-85% ale czasem pojawiają się błędy a jak jest ich więcej to obraz zaczyna "kratkować".mam antene na balkonie ustawioną na piaski a kanały na których jest najwięcej zakłóceń to atm rozrywka, eska tv i polo tv no i czasem polsat - reszta we względnej normie. czy to może źle ustawiona antena czy może kabel czy co? zależy od pory bo czasem jest zupełnie dobrze a czasem troche skacze

jest to dokładnie ta antena
http://www.euro.com.pl/anteny/vivanco-tva-501.bhtml

kjt

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: kjt »

Super hiper power bomba atom 48dB nie jest raczej dobra do odbioru zwłaszcza jak się jest jeszcze blisko nadajnika. Taka moc a siła tylko 85%?
Na 2 drutach miałem w mieszkaniu 80% siły a do Piask mam jak widać w profilu 26 km.

Jak daleko masz do nadajnika? eska, polo to Mux1 33 kanał. Polsat jest na Mux2 21 kanał.
Za 1/3 ceny tego wynalazku kupisz typowa antenę kierunkową która mogła by się lepiej sprawować.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

przepłaciłeś za tą antenę, zwłaszcza, że to dwa druty i wzmacniacz

co do zakłóceń to jeśli znasz ich źródła to próbuj oddalić jak najdalej antenę oraz kabel - w warunkach miejskich jest to jednak ciężka sprawa.

romanroman

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: romanroman »

no to lipa, jakoś to zmęcze :D
nie wiem ile dokładnie do piask mam, z dziesiątej w lublinie, pewnie ponad 20km jakoś.
nie chciałem na balkonie wielkiego druciaka i dlatego tą wybrałem, ale wygląda że to bardziej gadżet niż antena.

mikar1

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: mikar1 »

@romanroman

To już lepiej siatkę było kupić jak nie chciałeś kierunkowej Raz że za tą cenę miał byś dwie anteny pokojowe o tej samej jakości albo półtorej porządnej zewnętrznej przy odrobinie szukania a dwa. Kto ci to wogle doradził?

Zasadniczo to co zauważyłem u siebie to fakt, że MUX1 ma odrobinę gorszy odbiór od MUX2. Przynajmniej u mnie a u ciebie wszystkie wymienione kanały oprócz Polsatu to MUX1. Bez dobrej anteny niewiele poprawisz.

@Anduraski

Tak w samym dołku ale odbiór mają płynny na wszystkich muxach, no ale teraz deszcze chodzą antenę im zaleje i po odbiorze będzie.

romanroman

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: romanroman »

no to już przepadło, nikt mi w sumie nie doradzał, sam też za bardzo się przed zakupem nie orientowałem w temacie. najpierw kupiłem pokojową za 70zł ale to niezbyt wyglądało w pokoju jak się rozciągnęło dwa druty do sufitu prawie a poza tym gorszy odbiór i więcej zakłóceń bo telefonu w całym mieszkaniu nie można było użyć, myślałem że będę mógł oddać ale niestety w sklepie tylko wymiana na inny towar była możliwa i wybrałem tą zewnętrzną. ale oglądam już kilka dni i nie jest źle, dobrze ustawiłem i mam wszystkie kanały w dobrej jakości. zakłócenia są wynikiem raczej sieci gsm i inne urządzenia co to sąsiady mają więc na to wpływu nie mam a dzisiaj była burza i też bez zakłóceń i nie zamokła :P

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

w mieście są maszty 3G, tylko stare telefony na GSM mogą przeszkadzać

romanroman

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: romanroman »

czyli jak przełączę telefon z gsm na 3G to nie będzie miał wpływu na odbiór nawet jak podczas rozmowy podejdę z nim pod antene?no faktycznie działa, nie wiedziałem o tym dzięki za radę przynajmniej mój telefon nie będzie już pikselował obrazu.
ale na przykład dzisiaj z rana miałem spore zakłócenia ale od 14 jest bardzo dobrze, może to dzieciaki za ścianą jakiś sprzęt mają albo coś bo antena w sumie blisko ich okna jest?

krissu

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: krissu »

Witam wszystkich.
Mam problem z odbiorem sygnału z Piask. Poniżej na obrazku jest zaznaczony mój blok (drugie piętro) i linia wyznaczająca kierunek na nadajnik w Piaskach.

Obrazek

Jak widać od strony nadajnika mam blisko(około 5m od bloku) posadzone gęsto drzewa, które skutecznie tłumią sygnał. Aktualnie antenę założoną mam z drugiej strony bloku, czyli na balkonie od ulicy i skierowaną prostopadle do budynku (mniej więcej kierunek zachodni). Jakimś cudem mam sygnał z obu MUX-ów o sile około 40% ale jeśli chodzi o jakość to już tragedia. max do 30% i notoryczne "kratkowanie". Próbowałem różnych kierunków z jednej jak i drugiej strony bloku ale najlepszy odbiór mam właśnie przy tak ustawionej antenie. Mam zamontowaną prawie taką sama antenę jak ta ze zdjęcia:
Obrazek

Miałem też antenę wewnętrzną ale ta nic nie zbierała.
Może ktoś miał podobną sytuację i wie jak ją rozwiązać.

Myślałem też o odbiorze z Ryk, bo też mi wyłapuje stamtąd sygnał ale jest za słaby, być może jakiś wzmacniacz by pomógł? Tamten kierunek mam otwarty.

Obrazek

Dziękuję z góry za sensowne propozycje :)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: belzebiusz »

Wg zdjęcia masz ustawioną antenę w polaryzacji pionowej (V), a nie poziomej (H), jak jest u nas przyjęte.

krissu

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: krissu »

Zdjęcie przedstawia tylko wygląd anteny, a nie sposób jej zamocowania. Ja mam ją obróconą o 90 stopnie, także puszkę mam na spodzie anteny. Przepraszam za zmyłkę :roll:

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

Ja ostatnio taką antenkę u wuja znalazłem an strychu - tyle, że dwa razy dłuższą, ale, że wujo się nie znał to podłączył kabel do 300 Ohm (bez symetryzatora) i słabo odbierała i później se kupił siatkę. Ta antenka ma ze 20 parę lat i ani śladu rdzy, chyba sobie przywiozę i spróbuję na symetryzatorze coś złapać albo na jakims LNA 101

@krissu ja mieszkam z 600 metrów na północ od Ciebie i na pokojowej odbieram stabilnie oba muxy od północy, z południa niestety na balkonie logarytmiczna bardzo średnio odbiera, z pokoju od południa 0 sygnału.

Co do Ryk to nie polecam, bo znacznie lepszy sygnał będziesz miał z Piask, moja babcia mieszka koło Nałęczowa i niby tam do Ryk bliżej ale znacznie lepszy sygnał jest z Piask.
Jak Antenka stoi na dachu to spróbuj ją jakoś lepiej ustawić, no i sprawdź instalację - kable, wtyczki.

edit: właśnie masz tam jakąś płytkę w puszce, czy (o co cię nie podejrzewam) podłączyłeś jak mój wujo do dwóch śrubek kabel antenowy.

krissu

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: krissu »

A, witam sąsiada :P
Mam tam symetryzator taki jak na obrazku
Obrazek

Na nim mam takie parametry: siła około 40-50 %, jakość około 30% na MUX-2 i trochę gorzej na MUX-1.

Dzisiaj po poradach kolegi, który do odbioru używa "siatkówki", dokupiłem do niej taki wzmacniacz :
Obrazek

Wymieniłem symetryzator, podpiąłem zasilacz i byłem zszokowany, bo o dziwo pomogło :D . Jednak nadal to nie jest to o co mi chodzi. Teraz mam siłę 90-100% ale jakość nadal "skacze". Na MUX-2 jest pomiędzy 50-100% i te zacięcia są jeszcze znośne ale na MUX-1 jest dużo gorzej jakieś 30-70% i dosyć częsta "pikseloza". Chyba jeszcze wypróbuje antenę siatkową :twisted:

_chris_

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: _chris_ »

@ krissu:
wygląda, że wzmacniacze są źle dobrane - za duże wzmocnienia i przesterowują - dlatego jakość tak skacze. Można spróbować wymienić na wzmacniacze o wzmocnieniu rzędu 15...20 dB (np. LNA-101), ewentualnie dodać zasilacz sieciowy z regulacją napięcia.

Inna sprawa, że w blokowiskach o wiele skuteczniejsze bywają zwykle 'siatki'. Tylko tu też może być potrzeba doboru symetryzatora / wzmacniacza.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

Chris, ale on mieszka (jakby to powiedzieć) blisko zbocza górki, w dole jest "aleja solidarności" główna droga prowadząca przez lublin i jest ona w takiej dolinie, sygnał wydaje się mieć mniejszy opór niż w moim przypadku. Patrząc na południe od lokalizacji jest kilka porównywalnych lub mniejszych budynków a potem jest dolinka, po drugiej stronie alei jest też górka, a na niej śródmieście - to pewnie tam gdzieś z odbicia będzie.
Od wschodu pewnie by było ok gdyby nie wieżowiec widoczny na zdjęciu na linii do nadajnika

Bartt

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Bartt »

Nie zmienia to faktu że ten wzmacniacz na zdjęciu powyzej (SWA-2000) nie nadaje się do DVB-T. Zwłaszcza w mieście ;).

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

ja miałem w siatce pokojowej od północy i jakoś bez najmniejszego problemu odbierał na takim wzmacniaczu dokładnie swa 2000/4t - nie jedzcie tak po tych wzmacniaczach, bo wcale nie są takie złe.

kjt

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: kjt »

Żaden wzmacniacz nie jest zły. Są tylko bardziej odpowiednie lub mniej.
Ja zaczynałem na jesień z SWA-6000/6T (36dB) było o.k puki liście nie spadły...
Wymieniłem na symetryzator i też było o.k puki liście nie wyrosły...

Aktualnie siedzi SWA-1/LUX (max. 18dB) i jest o.k choć w dzień mux1 nieco skacze z jakością.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Bartt »

Anduraki pisze:ja miałem w siatce pokojowej od północy i jakoś bez najmniejszego problemu odbierał na takim wzmacniaczu dokładnie swa 2000/4t - nie jedzcie tak po tych wzmacniaczach, bo wcale nie są takie złe.
No problem, tylko wtedy proponuje nie narzekać że czasem jest pikseloza, w nocy działa, a w dzień nie, przerywa jak dzwoni telefon, albo gdy sąsiad używa internetu radiowego, jak dotykam wtyczki antenowej to jest lepiej, itd ;).

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

nie miałem problemów opisywanych przez Ciebie, telefon nie wzbudzał wzmacniacza, w dzień i w nocy tak samo zbiera zakłócenia jak biquad, wymieniłem antenę na biquada, bo niewygodnie było mi stawiać ją na parapecie (wąski parapet, a wąsy długie - antena lubiła spadać bo podstawka w połowie tylko była na parapecie)

Zablokowany