DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

ala

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: ala »

ok tylko jak połączyć ten koncentryczny na tej złączce przyłączeniowej? odnośnie tego filmiku...

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

W kostce masz dwa wejścia, to jeden kabelek do jednego wejścia i drugi do drugiego innego wyjścia nie widzę.

andreziom

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: andreziom »

kiedy ten sygnal z piaskow zostanie porawiony bo obecnie co jakies 20 minut sygnal sie wachnie piksele na 1 i 2 muxie to samo probowalem z wtykiem f i z decodera zasilac nic to nie daje tak samo a symetryzator nie sciaga sygnalu nawet z tarnawatki do piask w lini prostej mam 63km a do tarnawatki 33 kolo bilgoraja mieszkam z tarnawatki to nawet 2 mux nie jest antena w stanie dobrze odebrac straszna piksela i sila 93% jakosc 30%, z lublina piaski moc 1 mux sila 100% jakosc 100% a mux 2 sila 99% jakosc 100% ale co jakies 20 minut sila obu muxow spada do 50% nie tylko jak przyjezdza obok motor. antena dipol 44/21-69 tri digit + lna 177 :x :!: :!:

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie ma co poprawiać sygnału z Piasków, za to pasuje przyglądnąć się Twojej instalacji antenowej.
Albo masz uszkodzony wzmacniacz lub źle wykonaną instalację czego prostym dowodem jest zakłócanie przez przejeżdżające motocykle.
Albo w Twoim zestawie wzmacniacz jest całkiem niepotrzebny. Przy antenie o tak dużym wzmocnieniu zazwyczaj wcale nie potrzeba wzmacniacza. Zbyt silny sygnał objawia się przesterowaniem odbiornika tak jak to opisałeś. Albo zastosuj wzmacniacz o mniejszym wzmocnieniu albo zastąp go po prostu symetryzatorem.

PS. Publikując tu posty proszę dołóż większych starań co do pisowni bo czasem nawet trudno zrozumieć co jest napisane. Używaj polskich liter.

ala

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: ala »

Anduraki pisze:W kostce masz dwa wejścia, to jeden kabelek do jednego wejścia i drugi do drugiego innego wyjścia nie widzę.
możesz mi to narysować?:) bo nie wiem jak te koncetryki połączyć ...

andreziom

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: andreziom »

dzieki pomoglo odbiera na symetratorze mux-1 siła 59% jakosc 60% , mux-2 siła 63% jakosc 100%. a w biLgoraju w sklepach (np komputeronic) gadaja ze Lna-177 jest na te rejony innych sprowadzic nie chca mowiłem ze trzeba lna-101 (15db) a zasilajac z decodera 5v to bedzie 8db a nie sprowadzaja 30db wzmaczniacze, przy wzmaczniaczu lna-177 gdy sila spadla do 60% piksele sie pojawiali a tu na semetratorze 60% i nic sie nie zacina dzieki piwko panstwu sie nalerzy :D :lol:

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

ala pisze:
Anduraki pisze:W kostce masz dwa wejścia, to jeden kabelek do jednego wejścia i drugi do drugiego innego wyjścia nie widzę.
możesz mi to narysować?:) bo nie wiem jak te koncetryki połączyć ...
kostkę używa się tam po to, aby ustabilizować antenę, jak zauważysz to ten kabel miedziany leci z jednej i z drugiej strony tej drewnianej listewki, na końcu wkręca się je do niezależnych wejść w kostce - potem wystarczy odizolować trochę koncentryka i żyłę wewnętrzną podłączasz do jednego wyjścia w kostce a oplot skręcasz i podłączasz do drugiego - z 2 strony kabla nie muszę chyba tłumaczyć - zakładasz najlepiej Fkę i dokręcasz do niej gniazdo F -> Wtyk antenowy

andreziom

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: andreziom »

wie może ktoś jak się pozbyć tych zakłuceń iskrowych (jak przyjedzie motor obok to piksele i obraz z cina) mam antenę dipol 44/21-69 tri digit platinium że symetryzatorem od nadajnika piaski lublin 63 nie ma żadnych zakluceń po za tymi iskrowymi kabel antenowy wymieniony na nowy to samo jak przyjedzie motor to piksele ale dopiero gdy znajdzie się w kierunku anteny od tylu anteny nie zakłucają zakłucenia iskrowe czytałem na internecie na forach że dużo ludzi ma z tym problem :|

Bartt

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Bartt »

@andreziom
Na zakłócenia niewiele poradzisz zwłaszcza gdy docierający do anteny sygnał DVB-T jest słaby :(.
W takim przypadku układy wejściowe tunera pracują na max. wzmocnienia i pojawienie się na chwilę wielokrotnie mocniejszego sygnału pogarsza jeszcze sytuację. Różne są też układy w.cz. w tunerach - jedne sobie z tym radzą lepiej, inne gorzej - generalnie najlepiej powinno być w tv, które dysponują rozbudowanymi i ekranowanymi głowicami w.cz.
Co można z tym zrobić :?:
Przede wszystkim ograniczyć wpływ zakłóceń - umieścić antenę jak najdalej od ulicy - czasem można wykorzystać dach/ściany budynku jako ekran tłumiący zakłócenia, a więc schować antenę wykorzystując jakby cień budynku, oczywiście jeśli nie przesłania on kierunku na nadajnik, lub po prostu umieścić antenę jak najwyżej. Normalnie gdybyś kupił zwykłą yagę, a nie ten wynalazek, to zaproponowałbym ci uniesienie jej czubka lekko do góry, a tak to nie wiem co tu zrobić - odciąć dolny rząd direktorów :?: :D. A tak na poważnie - pomóc może też poprawa sygnału użytecznego - co też wiąże się, po pierwsze, ze zmianą usytuowania anteny, oczywiście im wyżej tym lepiej, ale nie zawsze - trzeba eksperymentować, a po drugie, ta antena nie nadaje się za bardzo do odbioru dolnego UHF bo jest optymalizowana pod górne pasmo, wystarczy zerknąc jaki zysk ma o wiele bardziej rozbudowana antena Televes:
http://www.arcanvision.com/allegro/tn_388b.gif - około 12.5 dB (dBi?) dla k21 - to taki tri-digit ma może 9 max 10 dBi, a nie, jak podaje producent, 13, czy 14 - to jest po prostu niemożliwe ;)
Do odbioru z Piask lepiej było kupić pasmową yagę np.: http://monitoring2000.otwarte24.pl/205, ... TV-2121-45 , albo ewentualnie ATX-91 (choć ona tez jest optymalizowana pod górny UHF). Przede wszystkim - dobra antena to długa antena :) - choć są wyjątki, np. anteny siatkowe z dużym i gęstym reflektorem z tyłu - no ale u nas takich nie kupisz :(

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Anduraki »

dłuuga, heh ja z moim ATZ 12 elementowym ledwo uzyskałem zgodę od szefostwa (ojciec) musiałem ją obrócić, tracąc trochę z jakości ale przynajmniej antenka wisi i nie muszę jej oddawać i puki co jak na pierwsze piętro spisuje się w miarę.

Co do tych zakłóceń iskrowych, to można spróbować podnieść siłę wzmacniaczem(działa tylko gdy siła jest bardzo niska) jakimś i do tego oddalić antenę jak najdalej od źródeł (z dala od warsztatu, z dala od ulicy - z innej strony dachu, niech dach będzie tłumikiem od ulicy - obok domu na odrębnym maszcie ale dalej od ulicy)

Bartt

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Bartt »

@Anduraki
Są też większe yagi na IV pasmo :D, np: http://monitoring2000.otwarte24.pl/204, ... TV-2521-40
W sam raz na długość balkonu :). A tak na poważnie, wszystkie mux-y w okolicach Lublina są przewidywane w IV paśmie (zazdroszczę wam tych dobrych niskich kanałów :mrgreen:), tak więc nie ma sensu kupowanie tri-digitów i tym podobnych - no chyba że ktoś zrobi wersje tri-digit na dolne pasmo UHF - taka antena musiałaby mieć dłuższe elementy (głównie direktory i inny rozstaw między nimi) ;)

andreziom

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: andreziom »

mialem wczesniej lna-177 wzmaczniacz i nie tylko motory antena reagował zakłuceniami ale wogole bez powodu wczesniej miałem dipol 16/21-69 rowniez byly zaklucenia a podczas euro 2012 to byla masakra, teraz na symetratorze poza motorami (czyli iskrowymi zakłuceniami)nic nie przecina obrazu sile mam 1 mux 60-56% siła jakosć 60%, 2 mux silla 63-67% jakosc 100%. Czyli nie ma zadnych filtrów na te zakłucenia iskrowe no bo sa na zakłucenia z elektrycznośći ale z tymi zakluceniami nie mam do czynienia, patrzylem na mape zasiegu dvbtmap.eu i jestem poza zielono strefa jestem w zółtej (chodzi mi o zasieg nadajnika na dvbtmap tam sa zasiegi nadajnika bardzo dokładne tylko niewiem jak tam wyznaczyc trase sygnału z nadajnika do anteny tam niktórzy wyznaczyli se profil terenu

Sawin

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Sawin »

Ktoś się orientuje czy trwają jakieś prace konserwacyjne? Od rana nie odbieram żadnego kanału cyfrowego, a wcześniej cały czas było 100% sygnału. Mieszkam w Chełmie.

Julku

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Julku »

U mnie jest to samo. Sygnału z Piask nie mam, został mi tylko z Raabego. Nigdzie nie znalazłem żadnych informacji czy trwa konserwacja czy inne prace :(

Sawin

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Sawin »

Już jest włączony :) A tak na przyszłość czy jest jakaś strona gdzie są jakieś informacje o planowanych naprawach itp. Żeby wiedzieć, ewentualnie sprawdzić co się dzieje, a nie takie niespodzianki. I zastanawianie się, czy to zasilacz, czy może Darth Vader kable od anteny poprzecinał, tak jak to było gdzieś w centrum Polski :)


Pozdrawiam

Julku

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: Julku »

Właśnie teraz sprawdziłem i wszystko wróciło do normy.. hehehehe

robin_ap
Posty: 8
Rejestracja: 4 lipca 2012, o 12:45
Odbiornik: Philips 40pfl5605h
Instalacja antenowa: antena siatkowa szerokopasmowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Lublin/Piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: robin_ap »

Dzisiaj od godziny 9:00 do godziny 14:00 trwa planowa konserwacja nadajnika w Piaskach.
Tak można sprawdzić na stronie http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx lub Na stronie głównej - Informacja o planowanych przerwach konserwacyjnych.

ala

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: ala »

kostkę używa się tam po to, aby ustabilizować antenę, jak zauważysz to ten kabel miedziany leci z jednej i z drugiej strony tej drewnianej listewki, na końcu wkręca się je do niezależnych wejść w kostce - potem wystarczy odizolować trochę koncentryka i żyłę wewnętrzną podłączasz do jednego wyjścia w kostce a oplot skręcasz i podłączasz do drugiego - z 2 strony kabla nie muszę chyba tłumaczyć - zakładasz najlepiej Fkę i dokręcasz do niej gniazdo F -> Wtyk antenowy
Zrobilem tą antene logarytmiczną ale jest lipa gorzej niz biquad... wczoraj np na biquadzie mialem wszystkie muxy w stanie do odbierania tzn byla nawet jedna kreska jakosci a normalnie lecialo;) dzis natomiast lipa... tylko Raabe lapie a Piaski nie...

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: plecho1 »

A próbowałeś wystawić biquada za okno? Jeśli tak było by lepiej, to można by go postawić na parapecie na jakiejś podstawce magnetycznej, jeśli parapet jest metalowy, a kabel przepuścić przez okno płaskim przejściem okiennym bez jakiegokolwiek wiercenia.

fraxinus

Re: DVB-T z RTCN LUBLIN PIASKI

Post autor: fraxinus »

Witam.
Podłączę się do dyskusji i rzucę swoje trzy grosze o odbiorze :)

Antena typu DIY biquad obliczona na 522 MHz (między 474 a 570), umiejscowiona za kaloryferem odbiera w miarę stabilnie w granicach 70-80 % jakości sygnału na Ferguson Ariva T65. Pokój z balkonem na 9 pietrze wychodzący na południe - odległość od RTON Lublin/Raabego ok. 3,4 km zaś od RTCN Lublin/Piaski ok. 24 km.
Biquad wykonałem z drutu miedzianego 1,5 mm i bez użycia reflektora (kaloryfer chyba go zastępuje) - następny spróbuję z 2,5 mm, może będzie lepiej zbierał.

Zablokowany