DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: Jarosław Bałuka »

kroczek12 pisze:ansowa22
Panie Jarosławie, ja wiem że SFN jest w porządku. Jednak trzeba stwierdzić że nawet jakby były nie wiadomo jak wielkiej mocy te nadajniki w SFN na tym k45 to jest sporo dolin tzw białych plam które wymagają powiększenia ilości nadajników. Tak czy siak z tym trzeba czekać na całkowite wyłączenie analogu, ale czy P. Jarosławie, Emitel weźmie to pod uwagę??
Jest świadomość konieczności stosowania doświetleń, szczególnie w terenach górskich. Jak to się dalej potoczy zależeć będzie głównie od Operatorów multipleksów, którzy zlecają nam emisję.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: K63 »

Panie Jarosławie - o ile sobie przypominam, na ubiegłorocznym SatKrak na konferencji poświęconej NTC, bodajże Pan Krzysztof Lemiech stwierdził, że do pełnego pokrycia "białych plam" w Południowej Polsce potrzeba około 100 nowych przemienników. Był Pan na tej konferencji, więc proszę sprostować o ile się mylę.

ansowa22

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: ansowa22 »

Ile bedzie koniecznych do uruchomienia tego chyba do końc nikt nie wie napewno P. Lemich ma racje doświetlenia sa nie odzowne tylko czemu od razu tego nie uwzgledniono. Po uruchomieniu emisji z danje lokalizacji EKE cyz Emitel powinien zrobić pomiary zasięgu stacji oraz jakość sygnału i juz jest wiadomo gdzie trzeba dołożyc kolejny nadajnik

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: kroczek12 »

Takie dzisiaj szczelanie ile potrzebnych jest doświetleń to nie ma najmniejszego sensu bo aby to sprawdzić to są potrzebne pomiary itp. Ja jedynie zaproponowałem dwie lokalizacje - Maślaną Górę i Jaworzynę z racji że w obu miejscach doświadczyłem/doświadczam ogromne utrudnienia w odbiorze NTC. Emitel posiada obecnie wystarczającą ilość przemienników że jest w stanie każdą dziurę zatkać. Nawet jeśli chodzi o Maślaną Górę to w odległości 6km kilometrów posiada swoją własną wierze w Grybowie na górze Kamiennej skąd emituje analog tvp1 i tvp2. Kwestia teraz tylko taka, aby wszyscy co powinni chcieć, chcieli uruchomienia doświetleń m. in. w miejscach przez nas wskazanych (nadawcy, Emitel, UKE itd) bo najlepiej na nie trafić właśnie przez doświadczenia odbiorców NTC.

ansowa22

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: ansowa22 »

Cały czas piszę ze o uzupełnienia sieci nadawczej sa pomiary UKE nie bardzo chce je wykonywać domyślam sie jaki powód chodzi o kase

emil_betoniarz
Posty: 38
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 11:45
Odbiornik: Emtec Movie Cube S800H
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator, Terra AB010, rozgałęźnik RTA140 Telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: emil_betoniarz »

Witam. Zgodnie z zaleceniami kupiłem tuner mediasat ten z carrefour i podniosłem antenę o 1m do góry. Muszę powiedzieć że już sam zakup tunera poprawił sytuację z odbiorem, natomiast podniesienie anteny nic wiele nie zmieniło. Odbiór mux1 polepszył się na tyle że można spokojnie oglądać, czasami przycina. Muszę powiedzieć że odbiór zależy od pogody. Zastanawia mnie tylko dlaczego spadła jakość mux2, też czasami przycina. Na tunerze mam wskaźnik jakości który dosyć mocno skacze, od 58 do 95%. Jak zorganizuje jakiś mały tv to wezmę go na strych razem z tunerem i spróbuje jeszcze lepiej ustawić antenę. Bo z tą kartą tv w laptopie to szkoda coś robić.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: m@rtops »

a sprawdź na "szukaniu ręcznym" czy masz tam dodatkowo wskaźnik siły sygnału? :?

ansowa22

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: ansowa22 »

Odbiór na laptopie jest możłiwy przy silnym sygnale jak masz słaby to daj spokój szkoda kasy

emil_betoniarz
Posty: 38
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 11:45
Odbiornik: Emtec Movie Cube S800H
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator, Terra AB010, rozgałęźnik RTA140 Telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: emil_betoniarz »

Na laptopie sygnał odbieram i to nawet spoko. Chodziło mi o wskaźnik mocy i jakości który w laptopie jest do bani. Co do szukania ręcznego tego nie próbowałem bo tak szczerze to nie pomyślałem o tym. Sprawdzę jak skombinuje jakiś tv.

ansowa22

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: ansowa22 »

Brak odbioru muxów w Szczawnicy jest spowodowana systemem antenowym w tym mała zyskownoscią. Emitel mogłby rozważyć wymiane anten nadawczych na większą zyskowność zmiane konfiguracji systemu antenowego i skierowania dodatkowego anten w kierunku Szczawnicy. Podniesienie anten nadawczych o kilkanście metrów tez by nie zaszkodziło. to samo jest w drugą strone trzeba dołożyć segment w kierunku 170 stopni. Emitel powielił ten sam problem z emisji UKF oraz analogu. System antenowy powinien być jak najwyżej z kilkoma dodatkowymi segmentami oraz z lepszymi parametrami zyskowności. Emisja nie powinna być kierunkowa tylko na Nowy Sącz bardziej dookólna. te warunki powinny byc uzgodnione z sąsiadami. Z EC glinik tez można było zrobić to samo

ak83

mux 1 z przechyby

Post autor: ak83 »

mam pytanie od wczoraj nie odbieram mux1 z przechyby nie kręciłem wogule anteną programy analogowe działają normalnie a mux1 na kanale 45 nie ma sygnalu a wcześniej miałem ponad 80% co jest tego przyczyną że straciłem sygnał.Jestem z rytra.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: mux 1 z przechyby

Post autor: m@rtops »


odroncza

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: odroncza »

Już jest OK (albo dopiero).

TomekS

Re: mux 1 z przechyby

Post autor: TomekS »

ak83 pisze:mam pytanie od wczoraj nie odbieram mux1 z przechyby nie kręciłem wogule anteną programy analogowe działają normalnie a mux1 na kanale 45 nie ma sygnalu a wcześniej miałem ponad 80% co jest tego przyczyną że straciłem sygnał.Jestem z rytra.
Witam, u rodziców mam podobną sytuacje, wcześniej wszystko chodziło bez problemu a od jakiś 3 tygodni sygnał praktycznie zanikł. Mieszkają w Piwnicznej a antena jest skierowana na Rytro.
Obecnie szukam dla nich jakiegoś lepszego zestawu antenowego, z tego co znalazłem to rozważam zakup któregoś z tego zestawu:
1. Antena UHF-200 Maximuma + wzmacniacz AB011 Terra
2. Antena Tri Digit ze wzmacniaczem LNA-177
3. Antena ATX-91 + plus wzmacniacz AB011
Jak ktoś miał okazje przetestować te anteny w górskich warunkach i przy sygnale "z odbicia" to proszę o opinie.

emil_betoniarz
Posty: 38
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 11:45
Odbiornik: Emtec Movie Cube S800H
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator, Terra AB010, rozgałęźnik RTA140 Telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: emil_betoniarz »

Według zaleceń a.d. zwykła antena siatkowa, bo ona najlepiej radzi sobie z odbiciem i ten terra zaraz pod anteną. Na podstawie swoich doświadczeń również polecam.

TomekS

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: TomekS »

Dziękuje za odpowiedź, chyba tak czy tak kupie nową antenę i porównam jak to się będzie zachowywało ale tak czy tak pytanie o jakiś dobry symetryzator do tej starej siatkówki.

_chris_

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: _chris_ »

TomekS pisze:pytanie o jakiś dobry symetryzator do tej starej siatkówki.
dowolny na pasmo IV/V (kanały k21...69)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: belzebiusz »

TomekS pisze:Dziękuje za odpowiedź, chyba tak czy tak kupie nową antenę i porównam jak to się będzie zachowywało ale tak czy tak pytanie o jakiś dobry symetryzator do tej starej siatkówki.
http://www.dipol.com.pl/symetryzator_an ... _C0002.htm

beniamin54

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: beniamin54 »

Od momentu rozpoczęcia emisji sygnału MUX 1 i MUX 2 na terenie południowej części województwa małopolskiego w miejscowości Tropie Gmina Gródek nad Dunajcem sprawa dotyczy budynków usytuowanych wzdłuż drogi Tropie-prom w kierunku Rożnowa począwszy od wiszącej kładki na Dunajcu i dalej w kierunku miejscowości Rożnów a także okolic Jeziora Rożnowskiego sygnał DVB-T docierający na tym terenie jest bardzo niestabilny. Ciężko stwierdzić bez specjalistycznych pomiarów jaka jest przyczyna tak złej propagacji. Według moich obserwacji nawet w dużej odległości przelatujący samolot lub przejeżdżający motorower w znacznym stopniu zakłóca odbiór. Ponadto zachmurzenie i wysokość pułapu chmur pozbawia odbioru sygnału DVB-T. Bardzo często po paru dniach dobrego odbioru w danym miejscu następuje całkowity zanik sygnału i wówczas nawet niewielkie przesunięcie anteny poprawia sytuację lecz nie na długo. Obecnie możliwy lecz bardzo niestabilny jest odbiór z nadajnika na Przehybie na kanałach 45 i 61 bowiem nadajnik usytuowany w Tarnowie jest zasłonięty dość wysokim wzniesieniem. Antena zastosowana to antena telewizyjna ASP-8W LUX wersja B ze wzmacniaczem. Zamiana anteny na antenę telewizyjną UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit ze wzmacniaczem nie tylko nie poprawia warunków odbioru a wręcz je pogarsza. Zaznaczam, że po zastosowaniu anteny bez wzmacniacza nie ma żadnego odbioru.

waxi18

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: waxi18 »

UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit - ta antena jest dobra ale nie na naszych terenach kolego - mieszkam w Tęgoborzy jestem do okola osłonięty górami i nie mam czystego widoku na Przechybę. Miałem ten sam problem co TY co do anteny wzmacniacz LNA ma 30 dB wzmocnienia max więc twoja antena ma 17 dB MAX. Za to najlepiej sprawdza się antena ATX-91 ze wzmacniaczem LNA-177 ja z takiej anteny rozdzielam sygnał na 3 TV a z anteną UHF Dipol 44/21-69 Tri Digit miałem problem na 1 tv dodatkowo można zastosować aktywny wzmacniacz antenowy to zawsze około 10 dB lepsze parametry albo zastosować Televes DAT HD 75 BOSS jest podobna dużo tańsza - na allegro widziałem ATX ale nie pamiętam jaka ale 210 cm miała jak atx-91 i ze wzmacniaczem LNA-177 i też nie ma problemów z sygnałem. Niektórzy sprzedawcy na Allegro proponują wypożyczenie anteny w celach sprawdzenia - polecam tą opcję bo jak dalej będzie problem można dorzucić parę groszy i kupić lepszą. Ja wychodzę z założenia że im dłuższa antena tym lepsza - miałem antenę atx-55 to ciężko mi się było gdzie kolwiek wbić. a Teraz się cieszę sygnałem DVB w bardzo dobrej jakości - a jak ładna pogoda to możesz mi wierzyć lub nie ale łapie Kielce bo nie raz przy wyszukiwaniu mi łapała pewnie tyłem anteny bo skierowaną mam na Przechybę.

Zablokowany