DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

emil_betoniarz
Posty: 38
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 11:45
Odbiornik: Emtec Movie Cube S800H
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator, Terra AB010, rozgałęźnik RTA140 Telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: emil_betoniarz »

Czyli zrobią nic. A mogli by coś wymyślić np. zmienić kanał mux1 z 45 na jakiś inny i wycofać SFN. Nie było by takiego problemu z nakładaniem się dwóch sygnałów. Ale może by tak ktoś z moderatorów tego forum się wypowiedział. Ktoś kto podejmuje decyzje co zrobić żeby było lepiej. Chciałbym wiedzieć czy mam czekać na jakieś zmiany czy całkowicie dać sobie spokój i wznowić TVNK.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie ma ani potrzeby ani możliwości zmiany kanału, SFN działa poprawnie i tak pozostaje.
Zrób próbę, pożycz jeśli możesz dekoder innej produkcji albo TV i wówczas zobacz. Niewykluczone, że Twoje starania z antenami były niezasadne gdyż problem leży w marnej jakości dekoderze DVB-T.

ansowa22

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: ansowa22 »

Panie Jarku tez próbowałem z natena i nic żadnego polskiego muxa nei było ani śladu za to Słowackei super odbiór 40 i 52 kanał Stebnicka Magurka Bardejow

emil_betoniarz
Posty: 38
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 11:45
Odbiornik: Emtec Movie Cube S800H
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator, Terra AB010, rozgałęźnik RTA140 Telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: emil_betoniarz »

Witam Pana Jurka. Z przyjemnością stwierdzam że interesujecie się forum i je czytacie.
Co do jakości tunera to nie wiem, ale wydaje mi się że firma Emtec kiedyś Basf jest raczej dobrym sprzętem.
Jeżeli uda mi się od kogoś pożyczyć dekodera to popróbuje. Ale cudów nie oczekuję. W każdym razie dzięki za poradę i za odpowiedzi na resztę pytań.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Odp: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Również cudów nie spodziewałbym się ale... spotkałem takie przypadki i niestety zdarza się, że mimo dobrych poziomów tuner nie radzi sobie z odbiorem SFN-u choć inne nie mają problemów w tym samym miejscu.

ansowa22

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: ansowa22 »

Jakie dobry poziom sygnalu w Krynicy Zdrój gdy z Prechyby sygnał emitel tlumi sygnal w kierunku Krynicy Zdrój. Przestańcie tłumic sygnał w kierunku 170 stopni o będzie dobry

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: a.d. »

emil_betoniarz pisze:Jeżeli uda mi się od kogoś pożyczyć dekodera to popróbuje. Ale cudów nie oczekuję.
  • Testowalem ostatnio kilka tunerow DVB-T pod wzgledem mozliwosci odbioru slabych sygnalow(czulosci glowicy) i najlepszym( z testowanych) w testach okazal sie tani Tuner DVB-T MULTISAT 302 HD, sygnal z Przehyby na K61 dzialal bez jakichkolwiek zaciec(na antenie siatkowej+symetryzator umieszczonej na strychu) choc inne tunery nie dawaly rady(nawet na tym kanale nie wskazywaly wyzszego niz 0% poziomu sygnalu)
  • Tuner ten mozesz kupic w Carrefour (Galeria Sandecja Ul.Wegierska) za 99 zl. i przetestowac przez okres 3 dni a potem jak nie bedzie spelnial Twoich oczekiwan to go mozesz zwrocic

Awatar użytkownika
Martinez1989
Posty: 384
Rejestracja: 8 października 2010, o 01:40
Odbiornik: LG M237WDP FergusonAriva210,250 FT-8100 HD,RTL2838 DualDab4
Instalacja antenowa: ATX-107 pol.V, 7 el. VHF

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: Martinez1989 »

@a.d. czy ten dekoder ma taką skale słabych sygnałów jak Ferguson FT-8100 HD?

emil_betoniarz
Posty: 38
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 11:45
Odbiornik: Emtec Movie Cube S800H
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator, Terra AB010, rozgałęźnik RTA140 Telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: emil_betoniarz »

Ja myślałem o fergusonie ariva t65 mini, ma wyjście hdmi i cyfrowe wyjście audio które podam do kina domowego - DTS. Dlaczego taki mały bo już niezły syf mi się robi koło tv a jego wrzucę za tv i z głowy. Powiedzcie coś na jego temat a zwłaszcza jak poradzi sobie z tym SFN.
Proszę o odpowiedź.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: m@rtops »

emil_betoniarz pisze: Powiedzcie coś na jego temat
może spytaj konkretnie użytkowników w tym temacie ;)
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=36&t=4319

emil_betoniarz
Posty: 38
Rejestracja: 21 lipca 2012, o 11:45
Odbiornik: Emtec Movie Cube S800H
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator, Terra AB010, rozgałęźnik RTA140 Telmor
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: emil_betoniarz »

@a.d. Co możesz powiedzieć na temat T65 mini. Bo ten z carrefour to nic ciekawego nie oferuje. A i pewnie jakość wykonania słaba. Na temat fergusona to jest dyskusja tylko że nie czyta napisów albo jak segregować listę, nie spodziewam się konkretnej odpowiedzi o SFN.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: K63 »

Ja używam dwugłowicowego Fergusona Ariva 210 Combo. Może głowica dvb-t nie jest najczulsza, ale nie jest zła i z SFN-em radzi sobie dobrze. Więc podobnie powinno być w wypadku T65. Możesz także rozważyć któryś z mających dobrą opinię tunerów WIWA. Przy zakupie w sklepie internetowym zawsze masz możliwość zwrotu.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Dyskusję o wyborze tunera prosiłbym kontynuować w dziale technicznym http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=36
Ten wątek pozostawmy sprawom związanym z samym odbiorem sygnału z Przehyby.

Awatar użytkownika
a.d.
Posty: 458
Rejestracja: 1 maja 2011, o 08:39
Odbiornik: Optic SLOTH Combo plus, Ferguson FT-8100, Cabletech URZ0083Q
Instalacja antenowa: siatka+SWA-9701 pol.V siatka+LNA-177 pol.V
Nadajnik - obiekt nadawczy: (PL)-Przehyba / G.Sw.Marcina (SK)-Kotnik

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: a.d. »

Martinez1989 pisze:@a.d. czy ten dekoder ma taką skale słabych sygnałów jak Ferguson FT-8100 HD?
  • Panie Jarku musze sie jednak odniesc na temat tunerow(STB) w tym watku bo problem sie tyczy odbioru slabego sygnalu Mux-2 z Przehyby.
  • @Martinez1989
  • Ten tuner ma grafike ekranowa podobna do np. MANTY,HYUNDAI DVB4H 331 i wielu innych ale bije je pod wzgledem odbioru wysokiego slabego K61.
  • Tuner DVB-T MULTISAT 302 HD w porownaniu z Fergusonem FT-8100 HD na K61 okazal sie moze minimalnie ciut lepszy w odbiorze(na Fergusonie przy zlych warunkach atmosferycznych czasem lekko przytnie) ale w wyszukiwaniu slabych sygnalow jak prawie kazdy obecnie sprzedawany tani STB nie dorownuje Fergusonowi(FT-8100 HD),
  • powiem to tak: jak Ferguson wskazuje 70-75% poziomu jakosci sygnalu to na Multisacie jest 0% sygnalu a jak na Fergusonie jest 90-95% jakosci sygnalu to Multisat i wiekszosc innych tunerow wskazuje 100% sygnalu.
  • @emil_betoniarz
  • Ja osobiscie bym nie polecal tego tunera(Ariva t65), jak wynika z tego opisu jest u niego bardzo slaba pod wzgledem czulosci glowica.

saxo

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: saxo »

Jarosław Bałuka pisze:Nie ma ani potrzeby ani możliwości zmiany kanału, SFN działa poprawnie i tak pozostaje.
Zrób próbę, pożycz jeśli możesz dekoder innej produkcji albo TV i wówczas zobacz. Niewykluczone, że Twoje starania z antenami były niezasadne gdyż problem leży w marnej jakości dekoderze DVB-T.

Panie Jarosławie wszystko się zgadza ,ale cały czas pamiętam sytuację z okresu gdzie nadawała tylko Przehyba jakość była dobra po włączeniu pozostałych nadajników w fsn-e jakość spadła praktycznie do zera. Więc musi coś w tym być Co do dekoderów czy odbiorników tv to miałem okazję testować ich bardzo wiele i też nie do końca się zgodzę że jest wielka różnica w jakości odbioru ,może w miejscach gdzie jakość sygnału jest przynajmniej dobra i nie ma odbić z innego nadajnika niż ten w którego wycelowana jest antena to jeszcze mogę się zgodzić że są widoczne różnice. Ja mieszkam w Tęgoborzy celując w Przehybę na drodze mam górę Białawoda która bardzo skutecznie zakłuca mi sygnał Przehyby odbiciem z Tarnowa oczywiście mowa tu o mux 1.
I jeszcze jedno zagadnienie ,zauważyłem że w fsn-e nadają nadajniki położone w terenach górskich lub górzystych żadko w centralnej Polsce i tu się nasuwa pytanie czy ,aby jest to logiczne rozwiązanie?

Bartt

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: Bartt »

@saxo
Ja wiele razy pisałem że to nielogiczne - SFN, wysokie kanały, małe moce, jakieś tłumienia kierunkowe - zupełnie jakby ktoś nie chciał aby w górach był zbyt dobry sygnał :o

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: Jarosław Bałuka »

Tak, jest to logiczne rozwiązanie. Ze względu na ograniczoną ilość kanałów dostępnych na danym obszarze, nadawanie w SFN z kilku nadajników daje szansę na sensowne pokrycie terenu. W przeciwnym przypadku, w danym obszarze rezerwacji mógłby pracować tylko jeden nadajnik.
Co do odbiorników, niestety jest to fakt, spora ich część (szczególnie tanie STB) w obecności SFN-u zachowuje się fatalnie. Dobrze skonfigurowany SFN, tak samo jak zwykłe odbicia choćby było ich wiele, nie mają prawa powodować zakłóceń w odbiorze. Doszukiwanie się źródła wszelkich problemów w emisji SFN jest często powtarzanym błędem, a faktyczna przyczyna problemów leży po stronie produkcji urządzeń odbiorczych - byle jak ale jak najtaniej.
SFN-y nie znikną z naszej sieci, a nawet będzie ich znacznie więcej. Dlatego przed zakupem sprzętu warto rozważyć jego dobry wybór.

ansowa22

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: ansowa22 »

SFN powinno być wiecej Maslana Góra nie weszła do sieci czy Emitel rozważyło uruchomienia emisji z mniejsza moca powiedzmy 5 KW ewtnualnie 10 KW EPR z tj lokalizacji ERP zasiegi poprawiłyby się znaczaco. Do tego powinna wejść Jaworzyna Krynicka. W bskidzie Słaskim tez mają problemy okolice Miłowki Rajcza zostanei wyłączona we wrześniu

kroczek12
Posty: 260
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Miejscowość: Grybów
Odbiornik: Samsung QLED QE65Q67RAT
Instalacja antenowa: Televes DAT 75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Gorlice/Maślana Góra

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: kroczek12 »

ansowa22
No i to by było najlepsze rozwiązanie. Uruchomić w tym SFN Maślaną Górę i Jaworzynę Krynicką z mocami do 5kW. Przy czym ten na Maślanej Górze mógłby nawet zastąpić komin EC w Gorlicach.

Panie Jarosławie, ja wiem że SFN jest w porządku. Jednak trzeba stwierdzić że nawet jakby były nie wiadomo jak wielkiej mocy te nadajniki w SFN na tym k45 to jest sporo dolin tzw białych plam które wymagają powiększenia ilości nadajników. Tak czy siak z tym trzeba czekać na całkowite wyłączenie analogu, ale czy P. Jarosławie, Emitel weźmie to pod uwagę??

ansowa22

Re: DVB-T z RTON SZCZAWNICA PRZEHYBA

Post autor: ansowa22 »

kroczek12 pisze:edit/Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
W odatatku na tym kanale sa dwa programy TVP. dostalina razie na dziesięc lat po w tóre mux1 mial być uzpelnieniem mux3. % KW EPR z jaowrzyny nie wiem czy sie d auruchomić 1 KW ERP wystarczyłby Maślana Gróa 5 KW i EC Glinik 10 albo 15 KW ERP

edit/ Proszę o poprawną pisownię w publikowanych postach i z uwzględnieniem polskich liter !

Zablokowany