SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

arik92

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: arik92 »

Tutaj http://img17.imageshack.us/img17/7051/dsc00001sy.jpg zdjęcie sygnału z Wiwy wrzucone przez kolegę @DVBManiak w wątku o Wrocławiu, więc pierwszy pasek to rzeczywiście jakość.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: bogdanzieba »

Ciekawe co jest powodem takiego stanu rzeczy. Spróbuję podłączyć Maximum T-102 a później wrzucę jakąś płytkę do anteny tylko nie mam zasilacza muszę kupić.

arik92

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: arik92 »

Tym bardziej, że MUX 1 na k.58 nie jest w SFN, a w MFN. Może to jakieś lokalne zakłócenia, albo coś z instalacją.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: bogdanzieba »

Przede mną jest linia wysokiego napięcia i nasyp kolejowy przed mostem Gdańskim. Antenę mam z symetryzatorem TAKĄ, 3 metry kabla i w domu rozdzielacz na 2 TV TAKI.
Antena zawieszona przy ścianie na parterze, do PKiN mam 3,8 km a do Raszyna 23 km. Jak było zimno i mrozy to MUX-1 działał ale na jednym TV Sony a na Samsungu nic nie znajdywał.

arik92

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: arik92 »

Skoro na jednym TV działał, a na drugim nie to wychodzi, że poziom sygnału MUX 1 jest u Ciebie na granicy odbioru(no chyba, że Samsung ma tak słabą głowicę, ale raczej nie). Jaki jest poziom tego sygnału to tylko z profesjonalnym miernikiem można sprawdzić, bo wiadomo jak to jest ze wskaźnikami w TV/STB.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: bogdanzieba »

Myślisz, że zamontowanie jakiegoś wzmacniacza pomoże? Żeby mi tylko nie zakłóciło odbioru MUX-2 i MUX-3 z PKiN. Tak Samsung ten który posiadam, ma słabszą głowicę, bo jak podłączyłem w to miejsce WIWA HD-90 to sygnał był a na TV nie działał.

arik92

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: arik92 »

Jeśli MUX2 i MUX3 chodzą dobrze to zostawiłbym tak jak jest i poczekał do 31 maja aż PKiN będzie nadawał MUX1 synchronicznie z Raszynem.

Nie pisałem tego wcześniej na forum, ale jestem przeciwnikiem wszelkich płytkowych przedwzmacniaczy(a raczej siejących generatorów na wszystkich częstotliwościach) dostępnych w handlu. Zresztą jaka cena, taka zawartość.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: bogdanzieba »

No fakt ale mnie korci ten MUX-1. A co do PKiN to widzę iglicę z okna mam do niej 3,8 km. Możliwe, ze jestem na granicy zasięgu MUX-1 z Raszyna ale kurcze mam 23 km i nadają z mocą 100 kW to bardzo duża moc.

A co myślisz o takim wzmacniaczu: TAKI lub TAKI

Może mi przesterować sygnał z PKiN?

arik92

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: arik92 »

Ten AWS nie, tego przedwzmacniacza terra w rękach nie miałem, więc się nie wypowiem, choć jestem ciekaw czy oprócz tego co ma rzeczywiście wzmacniać (470-862MHz) nie wzmacnia tego czego nie powinien (poniżej 470MHz itd.).
Co do przesterowania, to pamiętaj, że nadal z Raszyna są nadawane silne sygnały analogowe i tutaj stosowanie przedwzmacniaczy to proszenie się o kłopoty.

Zresztą odległość 23 km od Raszyna to nie jest odległość (przy mocach 100kW czy 50kW) aby stosować przedwzmacniacze.
Sam wychodzę z założenia, że jeśli coś poprawiać w instalacji to zaczynać należy od stosowania anten z większym zyskiem energetycznym, zwiększenia wysokości zamontowania anteny (dla UHF, tym bardziej w Warszawie, gdzie są wysokie kanały 48-58 każdy metr ma znaczenie), a stosowanie przedwzmacniaczy (masztowych, ekranowanych!) to ostateczność w przypadku kiedy jesteśmy na skraju zasięgu.

Tyle ode mnie, co do instalacji antenowych. Obiecałem sobie, że na forum w sprawie instalacji nie będę pisał, ale tym razem zrobiłem wyjątek ;)

Edit:
Tak jak wcześniej pisałem proponuję poczekać aż uruchomią ten MUX1 z PKiN i odbierać wszystko pasywnie tym bardziej, że TVP1,2,Info są w MUX3, a czy reszta w kanałów w MUX1 jest warta poświęcenia?

_chris_

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: _chris_ »

A ja powtórzę swoją mantrę - o tym, czy należy zastosować wzmacniacz czy nie, decydują nie odległość od nadajnika i moc nadajnika, a jedynie lokalne warunki odbiorcze.

Sprawa doboru wzmacniacza to już kwestia drugorzędna - oczywiście w warunkach domowych czasami bywa kłopotliwa, a zwykle kosztowna.

bogdanzieba ma taką lokalizację, że pomimo niewielkiej odległości jest w cieniu, i stąd prawdopodobnie wynikaja problemy z odbiorem obecnie mux-1. Jest to jeden z powodów SFN-u w Warszawie - właśnie doświetlanie lewego brzegu Wisły...

sito

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: sito »

Witam

antena pokojowa wyrzucona ( po waszych wskazowkach sprawdzajac sygnal 10%)
nie wiem czemu odbieralo wczesniej super widocznie taka antena dobra

kupiona siatkowa balkon kierunek Raszyn

znalazl testy tv mobilnej ale i programy cyfrowe wszystkie

dziekuje za pomoc

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

bogdanzieba pisze:Myślisz, że zamontowanie jakiegoś wzmacniacza pomoże? Żeby mi tylko nie zakłóciło odbioru MUX-2 i MUX-3 z PKiN. Tak Samsung ten który posiadam, ma słabszą głowicę, bo jak podłączyłem w to miejsce WIWA HD-90 to sygnał był a na TV nie działał.
Jeszcze raz... na którym TV nie działał bo wspominasz o TV Sony i TV Samsung?
Czy po wyczyszczeniu listy kanałów w TV i ponowny przeskanowaniu pasma nadal MUX1 się nie pojawia?

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: bogdanzieba »

MUX-1 z Raszyna działał mi na Sony KDL-40W5500 do piątku, sygnał z tej anteny mam podzielony na 2 TV, jeden TV to wspomniany Sony a w drugim pokoju Samsung. Od początku na Samsungu były problemy z działaniem MUX-1, widocznie Sony ma bardziej "czułą" głowicę. Gdy podłączyłem pod instalację antenową przy TV Samsung dekoder STB Maximum T-102 to bez problemów wyszukiwał mi MUX-1 z Raszyna. Wraz ze zniknięciem mrozów i śniegu zniknął też przy okazji MUX-1 z Raszyna. Gdy wczoraj podpiąłem pod instalację antenową dekoder STB WIWA HD-90, znalazł mi MUX-1, lecz sygnał cały czas "skakał" i czasem pojawiały się pixele. Mieszkam w trudnym terenie bo na lewym brzegu Warszawy, tuż obok mostu Gdańskiego, przede mną jest linia wysokiego napięcia i wysoki nasyp kolejowy. Co prawda do PKiN mam 3,8 km a do Raszyna 23 km. Antenka zawieszona bardzo nisko bo przy ścianie na parterze.
Spróbuję jeszcze coś zrobić z jakimś wzmacniaczem lub pozostaje mi czekać na MUX-1 z PKiN.

Panie Jarku w sobotę rano chciałem od nowa przeskanować pasmo z uwagi na wyłączenie kanału Polsat HD i na tym TV Sony już mi MUX-1 z Raszyna nie znalazł...

krajes
Posty: 34
Rejestracja: 27 lutego 2012, o 10:22
Odbiornik: Samsung TV LED
Instalacja antenowa: Telmor Digit Max HD 25dB+
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok Krynice

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: krajes »

U mnie MUX1 również brak po mrozach. Lokalizacja: Ząbki (również lewy brzeg), ostatnie piętro bloku, linia WN około 200m od domu.

O ile sygnał z PKiN się po mrozach poprawił - tak z Raszyna padł.

Dziwne, że przy tak małej odległości z tak dużym ERP nie działał, dla porównania dodam że w analogu TVP Info kilka kanałów niżej z Raszyna łąpie.

TV taki sam jak u p.Bogdana.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: bogdanzieba »

Dziś podłączyłem pod moją instalację antenową dekoder STB Maximum T-102 i o dziwo znalazł wszystkie MUX-y, włącznie z zaginionym MUX-1 z Raszyna. W dekoderze STB Maximum jest jeden pasek który wskazuje od 90-97%. To ja już nic nie rozumiem. Po ponownym przeszukaniu w TV SONY ręcznie jak i automatycznie nic na kanale 58 nie znajduje.

Screen:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 8 marca 2012, o 22:37 przez bogdanzieba, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

A w pamięci TV Sony masz zapamiętane kanały testowe tv mobilnej? Przez pewien czas nadawali z znakowaniem kolizyjnym do MUX1. Jeśli masz je na liście to wykasuj i ponownie zeskanuj k.58

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: bogdanzieba »

Tak kanały TV mobilnej znajduje, są one na kanale 37. Zaraz przeskanuję i dam znać.
Ostatnio zmieniony 7 marca 2012, o 21:54 przez bogdanzieba, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: Jarosław Bałuka »

Tv mobilna jest na k.37
Jeśli pokazuje CI je na k.58 to czym prędzej je wykasuj i ponowny skan. MUX1 musisz mieć.

Awatar użytkownika
bogdanzieba
Posty: 1412
Rejestracja: 21 września 2010, o 23:52
Miejscowość: Nowa Dęba
Odbiornik: WIWA H.265 Maxx, Ferguson Ariva 254 Combo
Instalacja antenowa: Tri Digit z symetryzatorem, MaximumUHF200
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN PKiN/TON Tarnobrzeg-Machów

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: bogdanzieba »

Ja wiem, że mobilna jest na k.37 i na takim mi znajduje.... A na k. 58 nic nie ma. Mam też 2 TV Samsung podpięty do tej samej anteny i też nic nie znajduje na k.58.


edit: może spróbuję wrzucić jakiś wzmacniacz do antenki?

krajes
Posty: 34
Rejestracja: 27 lutego 2012, o 10:22
Odbiornik: Samsung TV LED
Instalacja antenowa: Telmor Digit Max HD 25dB+
Nadajnik - obiekt nadawczy: Białystok Krynice

Re: SFN Warszawa: emisja synchroniczna PKiN - Raszyn

Post autor: krajes »

U mnie jest wzmacniacz i nici z mux1, coś musi być na rzeczy skoro działał i znikł.

Zablokowany