Odbiór DVB-T w woj. mazowieckim (PN)

_chris_

Re: Raszyn - 125 km od nadajnika - w ogóle możliwe ??

Post autor: _chris_ »

cichy117 pisze:Chcę uzyskać odbiór z Raszyna na podobnej odległości(ok 110 km). Według mapek jestem poza zasięgiem (okolice Ostrołęki) ale z doświadczenia wiem że te mapki są raczej zaniżone.
mapki wskazują na odbiór na antenie kierunkowej pasywnej, zawieszonej 10m nad ziemią - więc przy użyciu wzmacniacza z reguły jest dużo lepiej.
Tyle, że do Ostrołęki jest 120km z Raszyna, a około 100km z PKiN-u i Olsztyna. Próbowałeś Olsztyn, tam jest nawet lepszy teren (http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html)
cichy117 pisze: Co ciekawe w ostatnią niedzielę sprawdzałem odbiór u rodziców (ok 90km od nadajnika) i ku mojemu zaskoczeniu bezproblemowo uzyskałem odbiór mux2, mux3 a nawet TVN Warszawa i Polsat HD! Instalacja na której testowałem składa się ze starej siatki i jakiegoś tam wzmacniacza oraz ok. 20m kabla.Sygnał rozdzielony jest na 3 tv. Całość ma ok.15 lat więc raczej nie jest już w najlepszej kondycji.
90km, a 100km, czy tym bardziej 120km, to potrafi być bardzo duża różnica w jakości odbieranego sygnału. Na dalekich odbiorach już kilkaset metrów to czasami być, albo nie być... :D
cichy117 pisze: U siebie korzystając w anteny siatkowej zarówno ze wzmacniaczem swa 2000/4t jak i symetryzatorem nie mogę nic złapać. Antenę wystawiałem za okno ok.7m nad ziemią jak i na dach ok. 10m.
O symetryzatorze na takiej odległości i profilach terenu, to zapomnij. 'Siatka' (pasywna) to nie jest zła antena na odbiory DVB-T, chyba, że jest uszkodzona mechanicznie albo trafi się jakieś koszmarne wykonanie. Jednakże przy takich odległościach może już zwyczajnie nie dawać rady.

Na początek, niezależnie od wszystkiego, trzeba spróbować precyzyjnego ustawienia anteny - nawet 'siatkę' trzeba ustawiać z dokładnością do pojedynczych stopni, na max odbieranego sygnału DVB-T. Trzeba by też popatrzeć na kabel antenowy, jeśli jest stary, biały wypadałoby go wymienić. Bezwzględnie, jeśli jego średnica jest mniejsza niż 6mm.

A co do anteny - możesz popróbować inny wzmacniacz w tej co masz ewentualnie wymienić ją na inną + wzmacniacz. Ale nie masz gwarancji, że się uda.

Lub wezwać instalatora, koniecznie z miernikiem do DVB-T, pokazującym jakość (a nie poziom!) odbieranego sygnału.

cichy117

Re: Raszyn - 125 km od nadajnika - w ogóle możliwe ??

Post autor: cichy117 »

Dzięki wielkie za podpowiedź.Olsztyn okazał się strzałem w 10. Antena wewnątrz budynku ustawiona na parapecie na wysokości 4m. Sygnał waha się od 72 do 75%. Szkoda że nie dają jeszcze mux3 ale tvp1 i 2 odbiorę sobie narazie analogowo z Ostrołęki

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: Raszyn - 125 km od nadajnika - w ogóle możliwe ??

Post autor: kiltel »

Tak północna cześć województwa mazowieckeigo jest w zasięgu nadajnika z Olsztyna sam odbieram DVB-T z tej lokalizacji w miejscowości Kadzidło (odleglosc w lini prostej 84 km) na siatce ze wzmacniaczem lna-177 :D

piotreczek
Posty: 30
Rejestracja: 8 września 2010, o 09:28

Re: Raszyn - 125 km od nadajnika - w ogóle możliwe ??

Post autor: piotreczek »

jeśli chcecie sprawdzić czy jesteście w zasięgu jakiegoś nadajnika to polecam stronę http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html gdzie jest pokazana prawdziwa propagacja sygnału w przeciwieństwie do innych stron gdzie zasięg przedstawiany na mapach jest przeważnie zawężony.

DVBManiak

Re: Raszyn - 125 km od nadajnika - w ogóle możliwe ??

Post autor: DVBManiak »

piotreczek pisze:jeśli chcecie sprawdzić czy jesteście w zasięgu jakiegoś nadajnika to polecam stronę http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html gdzie jest pokazana prawdziwa propagacja sygnału w przeciwieństwie do innych stron gdzie zasięg przedstawiany na mapach jest przeważnie zawężony.
Dokładnie jest to najbardziej wiarygodne źródło poza własnymi testami :D

Jump

Re: Jak odbierać dvb-t w Płońsku

Post autor: Jump »

Cześć,

odbieracie DVB-T w Płońsku ? Mam działkę rekreacyjną obok Jońca i zastanawiam się na zakupem tunera...

grodek75

Re: Odbiór DVB-T okolice Legionowa (Chotomów) opis/wrażenia

Post autor: grodek75 »

piotreczek pisze:Niczego nikomu nie radzę. Po prostu napisałem że nie trzeba wydawać 400zł na instalację, żeby wszystko działało jak należy. A jeśli bym miał komuś coś radzić, to zanim bezmyślnie wyda sporą gotówkę, to niech najpierw sprawdzi czy będzie mu działać na dotychczasowej instalacji. Jeśli się okaże, że nie to dopiero wtedy inwestować.

A widzę kolega jest przedstawicielem typowego, niestety polskiego, forumowicza, miłującego chrześcijańską miłością i niezwykle tolerancyjnego. Zamiast podjąć dyskusję, najlepiej od razu zbesztać, wyładować swoje frustracje i będzie git.
A ja mam zwyczaj robić coś raz, a dobrze.
I nie tobie oceniać czy gotówkę wydałem bezmyślnie, czy też nie.
Na tym forum jest mnóstwo wpisów od takich jak ty, którzy uważają, że skoro raz złapali sygnał to znaczy, że ich 20 letnia instalacja jest OK.
Ja od ponad dwóch lat odbieram DVB-T w domu i nigdy nie miałem najmniejszych problemów.
I mam podejrzenie graniczące z pewnością, że wynika to z faktu, że raz zainwestowałem w dobry sprzęt i instalację.
A co do chrześcijańskich odruchów - póki co żyjemy w kraju świeckim i nie ma żadnego obowiązku stosowania się do zasad spisanych czy to w Starym czy w Nowym Testamencie.
Ty jak masz takie hobby to nadstawiaj drugi policzek. Ja nie muszę.

_chris_

Re: Odbiór DVB-T okolice Legionowa (Chotomów) opis/wrażenia

Post autor: _chris_ »

grodek75 pisze:Ja od ponad dwóch lat odbieram DVB-T w domu i nigdy nie miałem najmniejszych problemów.
I mam podejrzenie graniczące z pewnością, że wynika to z faktu, że raz zainwestowałem w dobry sprzęt i instalację.
Bravo!

Szkoda, że tak mało ludzi mających dobre instalacje pisze o swoich pozytywnych doświadczeniach z odbiorem DVB-T na tym forum, bo wtedy może byłoby mniej wszechogarniającej histerii typu "nie działa mi, a jeszcze wczoraj działało!!!".

afticn
Posty: 100
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 21:02
Odbiornik: Panasonic TX-P42C10Y
Instalacja antenowa: Televes DAT HD
Antena logarytmiczna 2-65
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne,Ostrava,Kosztow

Re: Odbiór DVB-T okolice Legionowa (Chotomów) opis/wrażenia

Post autor: afticn »

Ja też zainwestowałem w dobry sprzęt,do chwili gdy czesi nie odpalili swojego mux 2 z łysej góry.

_chris_

Re: Odbiór DVB-T okolice Legionowa (Chotomów) opis/wrażenia

Post autor: _chris_ »

afticn pisze:Ja też zainwestowałem w dobry sprzęt, do chwili gdy czesi nie odpalili swojego mux 2 z łysej góry.
miałeś więc instalację odpowiednią do warunków przejściowych panujących do 27.04/01.05, a w tej chwili wygląda na to, że masz ją nieodpowiednią do bieżących, kolejnych warunków przejściowych.

Mamy okres przejściowy, gdzie przez kilka lat będą się zmieniały konfiguracje mocy i częstotliwości nadawania kanałów analogowych i DVB-T, czasami dość drastycznie (vide Skrzyczne) i trzeba mieć świadomość takich zmian budując instalację, czyli tworzyć ją z odpowiednią dynamiką, uwzględniającą przyszłe zmiany w warunkach nadawania, albo modernizować na bieżąco posiadaną instalację do bieżących warunków.

Powtórzę to co zawsze - to instalacja odbiorcza ma odpowiadać warunkom odbioru w danej lokalizacji.

U Was, w Skrzycznem zmieniły się rodzaje transmisji (zgaszono analogi, włączono i poprzesuwano cyfrowe) i moce nadawcze, skutkiem czego część z instalacji odbiorczych nieprzewidziana do takich konfiguracji utraciła możliwość stabilnego odbioru DVB-T ze Skrzycznego. I trzeba się do tego teraz dostosować - albo poczekać na inne nadajniki w okolicy, ewentualnie na docelowe częstotliwości i moce Skrzycznego, albo po raz kolejny zmodernizować instalację. To tak od strony technicznej.

Weźmy inny przykład. Popatrzmy na Warszawę. Ktoś może zrobić sobie w tej chwili super instalację antenową, wypieszczoną na kanały k40...k60. I zastosuje antenę pasmową na k40...k60, aby mieć jeszcze lepsze parametry odbiorcze, uważając, że jest OK, bo mux-1 to k55, mux-2 to k48 a mux-3 to k53. I jest super, tylko, że po okresie przejściowym będzie migracja na kanały poniżej k40, których jego antena już nie obsługuje. Kwestia wiedzy i wyboru właściciela instalacji - co i jak buduje.

piotreczek
Posty: 30
Rejestracja: 8 września 2010, o 09:28

Re: Jak odbierać dvb-t w Płońsku

Post autor: piotreczek »

tak. bez najmniejszego problemu można odbierać dvb-t w płońsku. A jak masz dobre warunki lokalizacyjne (czyli bez większych przeszkód w stronę nadajnika) to też bez problemu złapiesz Polsat HD

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Problem ze znalezieniem kanałów dvb-t...

Post autor: Strzelb@ »

Problemy z odbiorem DVB-T mogą mieć i taką przyczynę.

Jump

Re: Jak odbierać dvb-t w Płońsku

Post autor: Jump »

Dzięki za info. Właśnie dziś podłączyłem tuner Cabletech (URZ0083). Zwykła, stara antena na młodej sośnie :) odbiera wszystko :) dzięki i pozdrawiam

fishu

Jakie muxy w Ostrolece

Post autor: fishu »

Witam od 2 dni jestem szczesliwym posiadaczem anteny atx 91 ze wzmocnieniem lna 177
antene zamontowalem i udalo mi sie odebrac 8 kanalow mux 2 z Warszawy wraz z polsatem hd
podejzewam ze byl to odbior z palacu kultury
niestety nie wiem jak zlapac jakis nadajnik z mux 3
czy macie jakies pomysly jak to zrobic?

sat17
Posty: 82
Rejestracja: 31 marca 2011, o 19:58

Re: Jakie muxy w Ostrolece

Post autor: sat17 »

Na stronie dvbt.eu/map.html możesz sprawdzić w zasięgu jakich jesteś nadajników.
Skoro odbierasz sygnał z PKiN to powinieneś złapać Raszyn z max3 na kanale 55, mux 2 k.48 i TVN +1 k.53.

fishu

Re: Jakie muxy w Ostrolece

Post autor: fishu »

strona która podałeś niedziała

sat17
Posty: 82
Rejestracja: 31 marca 2011, o 19:58

Re: Jakie muxy w Ostrolece

Post autor: sat17 »

To może ta dvbtmap.eu/maps. html
W twoim zasięgu są nadajniki Płock Rachocin ,Iława Kisielice, Olsztyn Pieczewo i Siedlce Łosice.Na radiopolska.pl masz moce i częstotliwości nadajników dvb-t.

DVBManiak

Re: Jakie muxy w Ostrolece

Post autor: DVBManiak »

A nie możesz dać po prostu linka? http://www.dvbtmap.eu/ albo http://www.emitel.pl/strona-glowna/mapa-obiektow. Na radiopolska zdarzają się nieaktualne już informacje.

kiltel
Posty: 113
Rejestracja: 10 sierpnia 2009, o 00:46
Miejscowość: Kadzidło
Odbiornik: HY4001
Instalacja antenowa: Dipol 15/5-12/21-48
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Ostrołęka / Ławy

Re: Jakie muxy w Ostrolece

Post autor: kiltel »

Ja w Kadzidle czyli niedaleko od Ostrołęki odbieram mux2 z Olsztyna na antenie siatkowej i lna 177 wiec ty też powinieneś.

fishu

Re: Jakie muxy w Ostrolece

Post autor: fishu »

udało mi się złapać mux2 i mux3 z warszawy
wieczorami odbiera wszyzstko bardzo dobrze natomiast rano gubi sygnał
co do anteny z olsztyna to odbiera mux 2 bardzo dobrze cały czas szkoda tylko że nie ma mux 3
próbowałem odbioru z ilawy ale to już chyba za daleko

Zablokowany