Problem ze zlapaniem sygnalu!

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Cliper

Problem ze zlapaniem sygnalu!

Post autor: Cliper »

Witam

Posiadam telewizor LG 50pg7000, niestety z MPEG-2. Mieszkam w Nowej Soli w odleglosci okolo 20 km. od nadajnika w Wichowie. Kupilem antene w Dipolu - "Antena telewizyjna UHF 19-elementowa Dipol 19/21-69 DIGITAL". Skierowalem na Wichow i nie znajduje zadnych kanalow DTv. Analogowa jedynka jest super, a cyfrowych telewizor na kanale 45 w ogole nie chce wyszukac. Przestudiowalem juz cale forum i pol internetu i niestety nie znalazlem zadnego rozwiazania. Postanowilem napisac tego posta z nadzieja, ze uzyskam tutaj od kogos pomoc.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Problem ze zlapaniem sygnalu!

Post autor: Jarosław Bałuka »

A czy TV w ogóle udostępnia opcję DTV? Pytam bo podobne zjawisko miałem z monitorem komputerowym LG z wbudowanym tunerem analogowym i DVB-T w MPEG-2.
Przy wyborze ustawień "Polska" tuner DVB-T nie jest aktywowany i nie ma możliwości wyszukiwania kanałów DVB-T (tylko analogowe). Zmiana w ustawieniach na np. UK powoduje, że pojawia się opcja wyszukiwania kanałów DVB-T.
LG blokuje w telewizorach z wbudowanym tunerem DVB-T MPEG-2 możliwość szukania kanałów cyfrowych bo wychodzi z założenia, że i tak nie będą odbierane w Polsce bo jest MPEG-4.
Niestety LG w ten sposób zapomina o odbiorcach DVB-T z nadajników na Suchej Górze i Skrzycznem jak również o tych, którzy stosują kartę transkodującą MPEG-4 na MPEG-2 (np. NP4).
W moim przypadku zastosowanie karty transkodującej wstawionej w złącze CI pozwoliło poprawnie odbierać kanały SD nadawane w MPEG-4 ale... z ekranu nie znika błąkające się okienko "Serwis HD" co niby oznacza, że MPEG-4. Zwykła drobna poprawka do oprogramowania, niestety komunikacja w tej sprawie z LG Polska nie przyniosła żadnego skutku.

Cliper

Re: Problem ze zlapaniem sygnalu!

Post autor: Cliper »

Dziekuje serdecznie za rozwiazanie problemu! Tkwil on dokladnie tam gdzie go pan opisal! Programy wyszukalo odrazu, bez problemu. Oczywiscie brak obrazu. Pozostaje dokupic karte transkodujaca. Czytalem ze sa karty NP4 HD, NP5 HD, czy to oznacza, ze dekoduja sygnal do MPEG-2 HD? Mam nadzieje, ze ten post pomoze innym uzytkownikom telewizorow LG w rozwiozaniu niby prostego problemu, a jednak ciezko na niego wpasc bez podpowiedzi. Dzieki!

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Problem ze zlapaniem sygnalu!

Post autor: JarekM »

Czytalem ze sa karty NP4 HD, NP5 HD, czy to oznacza, ze dekoduja sygnal do MPEG-2 HD?
Wprawdzie Neotion ma w ofercie procesory NP4 HD ale wszystkie znane mi moduły transkodujące bazują na procesorach NP4 obsługujących rozdzielczości do D1 włącznie. Obawiam się, że na razie programów HD za pomocą modułów odebrać się nie da.

M29

Re: Problem ze zlapaniem sygnalu!

Post autor: M29 »

JarekM pisze:Wprawdzie Neotion ma w ofercie procesory NP4 HD ale wszystkie znane mi moduły transkodujące bazują na procesorach NP4 obsługujących rozdzielczości do D1 włącznie. Obawiam się, że na razie programów HD za pomocą modułów odebrać się nie da.
Miałem obawy, że nie będę mógł w przyszłości odbierać programy w HD, dlatego zamieniłem moduł Viaccess NP4 Extra na tuner Ferguson FT 8200 HD.
Decyzja była słuszna, odbieram wszystkie programy poprawnie.

michal77
Posty: 94
Rejestracja: 20 marca 2009, o 13:09
Miejscowość: Gorzyce
Odbiornik: LG OLED55B8PLA
LG 42LM620S
Hyundai FLN32TS439SMART
Instalacja antenowa: Tridigit + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy/ Rybnik TVT

Re: Problem ze zlapaniem sygnalu!

Post autor: michal77 »

Dodam jeszcze że w TV LG najlepiej ustawić kraj na 'Czechy', bo jak się ustawi na UK to nie ma teletekstu (przynajmniej u mnie tak było).

varicap

Re: Problem ze zlapaniem sygnalu!

Post autor: varicap »

.
Ostatnio zmieniony 27 marca 2009, o 09:22 przez varicap, łącznie zmieniany 1 raz.

varicap

Re: Problem ze zlapaniem sygnalu!

Post autor: varicap »

michal77 pisze:Dodam jeszcze że w TV LG najlepiej ustawić kraj na 'Czechy', bo jak się ustawi na UK to nie ma teletekstu (przynajmniej u mnie tak było).
Wkurzające są praktyki producentów sprzętu i oprogramowania (zwłaszcza !) traktujące użytkownika jak idiotę.
A już zupełnie nie rozumiem PO CO wyłącza się softwareowo jakieś opcje gdy hardware i tak siedzi w środku a pewnie i energię pobiera.
Przecież ktoś może mieszkać w Polsce i odbierać przty granicy stacje z sąsiednego kraju.
Dostałem kiedyś zlecenie na "przestrojenie" sporej partii TV w domu wczasowym aby odbierały polską fonię TV.
Już szykowałem się na zakup sporej partii modułów fonii równoleglej gdy mnie coś tknęło.
Poprosiłem o podanie modelu TV (kupione w hurtowni w Berlinie) i wyszukałem na necie instrukcję serwisową.
Okazało się, że mimo że odbiorniki u nas radosnie tylko szumiały to mogły odbierać fonię nie tylko że B/G ale i D/K a nawet L.
Trzeba było wejsć do menu serwisowego (ukrytego przed użytkownikiem - a jakże) i ZAŁĄCZYĆ opcję AUTO przy pozycji fonii TV.
Co za debilizm. Uczciwie wziąłem za to grosze od klienta ale taka praktyka to chyba "wspieranie serwisów" (zwłaszcza własnych bo coraz częściej serwisówek nie udostepnia się a w necie jest to co wyciekło).
W telekomunikacji podobnie.
Nie wiem po co blokuje się np CLIP DTMF dla terenu POLSKA ("bo w Polsce przecież JEST FSK").
To co jest w Polsce to g....no powinno obchodzić.
Ja mam akurat linię w TP i CLIP w DTMF (bo linia ma straszne parametry i FSK się zniekształca). Oczywiscie przełączenie na DTMF oficjalnie załatwić nie sposób.
A aparaty i tak mają ten sam uniwersalny scalaczek obsługujący oba standardy.
Wyłączanie czegokolwiek czemu ma służyć ?
Sprzedaży "innego" modelu po innej cenie ? (tylko symbolem aparaty te się różnią a w środku to samo) ?
Rozumiem że w urządzeniach nadawczych np radiotelefonach CB dla pewnych krajów pewne "funkcje" muszą być wyłączone (inne przepisy i użycie pasm).
Np w Niemczech, Czechach czy UK mają 80 kanałów.
U nas 40 ale za to wszystkie modulacje u nas są legalne i jeden z wyższych na swiecie limotów mocy (12 W pep dla SSB).
Ale po co te zabawy w telefonach czy telewizorach ?
Chyba właśnie po to aby klient odwiedzał regularnie serwis (autoryzowany).
Ale ci krnąbrni Polacy złośliwie kombinują i zmieniają kraj i odbierają dalej.
Kultury nie mają.... Europejskiej, społecznej i obywatelskiej.
Niemiec by tak nie zrobił. :mrgreen:
A Polacy nie dorośli do Europy, zmieniają sobie kraj w menu i oglądają.
"Powinni tego zabronić !" :lol:
vari

michal77
Posty: 94
Rejestracja: 20 marca 2009, o 13:09
Miejscowość: Gorzyce
Odbiornik: LG OLED55B8PLA
LG 42LM620S
Hyundai FLN32TS439SMART
Instalacja antenowa: Tridigit + wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice Kosztowy/ Rybnik TVT

Re: Problem ze zlapaniem sygnalu!

Post autor: michal77 »

Dobrze mówisz varicap ;) Mnie się waśnie wydaje że po ustawianiu w TV LG ustawień kraju 'Polska' nie mam możliwości włączenia DVB, bo u nas są jeszcze testy a chyba w Czechach już oficjalnie jest wprowadzona cyfrowa telewizja naziemna (odbieram od nich 3 multipleksy).

Z tymi serwisami to też tak może być jak mówisz.
Zobaczcie jaką dostałem odpowiedź z BOK LG na pytanie:
"Czy ten telewizor ma wbudowany tuner DVB? Bo jakoś nie mogę włączyć. Na naklejce pisało że jest, a także w instrukcji pisze, jednak nie mogę przełączyć się między TV a DTV."
Szanowny Panie, informujemy, iz powy¿szy telewizor posiada wbudowany tuner DVB-T MPEG-2, tote¿ niemo¿liwa jest obs³uga nadawanego formatu MPEG-4. Z Powa¿aniem, LG Electronics Polska.

Ale nie zrezygnowałem i napisałem drugi mail:
"Czyli że polska TV z Wisły nadaje tylko w MPEG-4? Czytałem gdzieś że do września nadawać będzie w MPEG-2.
To jeszcze inaczej zapytam: Jeżeli nie ma sygnału z DVBT w MPEG-2 to nie można przełączyć tunera z TV na DTV? A jak złapie sygnał to wtedy automatycznie pojawią się te trójkąciki po lewej i prawej stronie w menu USTAW>Strojenie ręczne.>DTV. Bo teraz nie ma możliwości wyboru (nie pojawiają sie te trójkąciki). W załączniku
jest fotka z zaznaczonymi trójkącikami."
Dostałem taką samą odpowiedź
Szanowny Panie,

ponownie informujemy, iż powyższy telewizor posiada wbudowany tuner DVB-T MPEG-2,
toteż niemożliwa jest obsługa nadawanego formatu MPEG-4.

Z Poważaniem,
LG Electronics Polska
Myślę że LG twierdząc że Polska będzie nadawać oficjalnie DVB w MPEG-4 wyłączyło tę usługę, jeżeli odbiornik nastawiony jest na kraj 'Polska'. Tylko po co :?: Choćby nawet jak widać na moim przykładzie mogę odbierać sygnał z Czech w MPEG-2. Tak samo inni mieszkańcy Polski mieszkający blisko granic.

Ale dobrze że znalazłem to forum i mogłem w końcu włączyć tuner DTV.

varicap

Re: Problem ze zlapaniem sygnalu!

Post autor: varicap »

michal77 pisze: Dostałem taką samą odpowiedź
Szanowny Panie,

ponownie informujemy, iż powyższy telewizor posiada wbudowany tuner DVB-T MPEG-2,
toteż niemożliwa jest obsługa nadawanego formatu MPEG-4.

Z Poważaniem,
LG Electronics Polska
Myślę że LG twierdząc że Polska będzie nadawać oficjalnie DVB w MPEG-4 wyłączyło tę usługę, jeżeli odbiornik nastawiony jest na kraj 'Polska'. Tylko po co :?: Choćby nawet jak widać na moim przykładzie mogę odbierać sygnał z Czech w MPEG-2. Tak samo inni mieszkańcy Polski mieszkający blisko granic.

Ale dobrze że znalazłem to forum i mogłem w końcu włączyć tuner DTV.
Oni tam chyba mają metodę typu CTRL+C CTRL+V.
Jak w temacie maila jest słowo DVB-T to "zestaw odpowiedzi nr 1".
Nikt tego nie czyta. Można nawet skrypt postawić.
Zgodnie z "instrukcją" NATRĘTNY PASAŻER ("a gdyby tu wasz synek odlatywał z grupą stuosobową to jaki byłby tłok i nie mówicie że nie macie synka bo w kazdej chwili mieć możecie - sprawdzić czy nie ksiądz").
A może "w tym szaleństwie jest metoda".
Jakiś marketoid po "marketingu i zarządzaniu" wymyślił, że należy unikać jak ognia sytuacji, gdy TV odbierze sam dzwięk bez obrazu.
Bo wtedy klient ("natrętny...") mógłby dojść do niebezpiecznych wniosków iż kupił TV "z cyfrą" a jednak ten odbiornik do DVB-T się u nas nie nadaje.
Lepiej niech klient nic nie słyszy bo wtedy sie mu na infolinii powie że "ma pan złą antenę - "niecyfrową" pewnie.
I już klient ma o czym myśleć a wszelakie oszustwo pole do nacięcia kolejengo "jelenia" ("bez naszej cyfrowej anteny nic nie odbierzesz").
Nie odbierasz mimo naszej cyfrowej anteny ?
A to przykro... Widac mieszkasz w "złym miejscu".
Ale mamy dla pana "pacaneum" : akurat zaprzyjazniony deweloper sprzedaje mieszkania w miejscu pozwlającym na odbiór cyfrowej telewizji. Podamy mu numer pana telefonu.
A wogóle to "unia wymaga" aby kaądy obywatel co pięć lat zmieniał mieszkanie i telewizor i "to nie nasza wina".
vari

Zablokowany