DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

danielc

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: danielc »

Potwierdzam, brak syngału wszystkich mux-ów z Chwaszczyna, sygnał mux 2 z lęborka (kanał45) i mux 1 z Elbląga (kanał 43) działają.

Edit: około 18:30 muxy zaczęły ponownie nadawać.

Bartosz Czach

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Bartosz Czach »

Potwierdzam informację z Forum RadioPolska. Chwaszczyno już cyfrowo nadaje. Co było przyczyną awarii?

bozydariwanow

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: bozydariwanow »

Witam.
Gdansk-Zabianka.
Biquad o bokach 10,4 cm (obliczony na ten nadajnik) lapie mi z Chwaszczyna mux1 i mux2 w super jakosci - nie ma mux3. Ktos obok PGE Areny lapie wszystkie mimo ze ma dalej. Jak zlapac te pozostale kanaly? (dzieki za pomoc).

Bartosz Czach

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Bartosz Czach »

Możliwe, że coś po drodze tłumi sygnał. Z MUX3 są problemy z powodu małej mocy.

aeon

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: aeon »

bozydariwanow pisze:Biquad o bokach 10,4 cm (obliczony na ten nadajnik) lapie mi z Chwaszczyna mux1 i mux2 w super jakosci - nie ma mux3. Ktos obok PGE Areny lapie wszystkie mimo ze ma dalej. Jak zlapac te pozostale kanaly? (dzieki za pomoc).
Dobry wieczór :)
Kupiłem dekoder i dziś rozpocząłem walkę z anteną (mieszkam przy Srebrnikach). Na szybko zrobiłem quada (jednak nie wyszedł idealny) i zacząłem instalowanie kanałów.
mux2 - siła 67%, jakość 45-60%
mux1 - siła 67%, jakość 45-60%

Nie wiem czy antena nastawiona bezpośrednio na Chwaszczyno, czy łapie z odbicia. Generalnie będę próbował coś udoskonalić lub kupię tanią kratkę i napiszę jak się sprawuje z Wrzeszcza.

Pozdrawiam

edit: fota quada
https://dl.dropbox.com/u/4931438/antena.jpg

bozydariwanow

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: bozydariwanow »

Ładny biquad, ale czy zostawienie izolacji nie pogarsza odbioru? Ja mam bez.
Srebrniki to kawałek plus sygnał zasłaniają górki po drodze.
Ja mam idealnie mux 1 i 2 na Żabiance, jakość cudo. Ale mux 3 nic nie łapie.

edit/
Polskie litery !!!!

aeon

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: aeon »

dziś obrałem biquada (drut 4mm2) z izolacji i odbiór się pogorszył... działa tylko mux2 (sygnał 68%, jakość 60-80%)... mux1 w ogole nie mogę ustawić (sygnal max 51%)
jutro będę robił podwójnego biquada w izolacji z drutu 2,5mm2, może coś lepszego się uda uzyskać

niestety nie mam lutownicy, więc połączenia są skręcane...

Awatar użytkownika
nad302
Posty: 24
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 03:19
Odbiornik: samsung le37b530
sony kdl40cx525
samsung ue32eh4000w
Instalacja antenowa: atx-91,testowane: double biquad, biquad, quados-4, atx-55, yagi 19/21-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: nad302 »

kolego aeon tak mi się wydaje że masz błędnie połączone przewody do biquada

aeon

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: aeon »

nad302 pisze:edit/ Cytowanie posta pod postem. Czytaj Regulamin forum.
Domyślam się, że chodzi o podłączenie przewodu do jednego końca, a drugiego do drugiego końca. Wydaje mi się, że nie ma to znaczenia, ponieważ pierwszego dnia wszystko odbierało.
Dziś przeskładałem biquada, poskręcałem tak jak w poradnikach i umieściłem w poprzednim miejscu. Mux2 70%/90%, Mux1 45%/25%. Więc zacząłem szukać, gdzie będzie lepszy sygnał i przykleiłem biquada do ściany przy oknie. Efekt na mux1-2: siła 72% (prawie nie skacze), jakość 92-100% (odnotowuje sekundowe przycięcia - czasem towarzyszy im spadek jakości do 58%, a czasem parametry pozostają takie same); mux3 przynajmniej sygnał skacze, ale nie ma szans na odbiór tv.

Zrobiłem podwójnego biquada, ale jeszcze nie podłączałem (niestety potrzebuję złączki lub lutownicy) i teraz zastanawiam się czy warto inwestować we wzmacniacz na kabel czy po prostu kupić kratkę tego typu: llegro.pl/mocna-antena-tv-dvb-t-pokojowa-dpm-siatkowa-44db-i2495139755.html

dodam, że teraz biquad skierowany na północny wschód (blok obok), a maszt jest na północny-zachód

Awatar użytkownika
nad302
Posty: 24
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 03:19
Odbiornik: samsung le37b530
sony kdl40cx525
samsung ue32eh4000w
Instalacja antenowa: atx-91,testowane: double biquad, biquad, quados-4, atx-55, yagi 19/21-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: nad302 »

lokalizacja jak widać po lewej, choć dodam że mieszkam dość wysoko, ok 47km do nadajnika po drodze zasłania Wieżyca, antena zawieszona w pokoju przy ścianie wyniki:

biquad - siła/błędów mux1-55/0 mux2-65/0 mux3-45/5

double biquad - mux1-60/0 mux2-70/0 mux3-55/0

anteny liczone na ok.700 Mhz reflektor oddalony 7cm
robiłem quadosa-4 ale bez reflektora w pokoju słabo wypadł do tego te rozmiary :)
dodam że kabel przy biquadzie ma ok 6m a przy double 8,5m

ps. Aeon spróbuj z reflektorem bo na wcześniejszej fotce go nie wdziałem, no i jednak potrzebujesz lutownicy bo przy łączeniach są zawsze straty w sygnale więc czym lepsze połączenie tym mniejsze straty.

aeon

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: aeon »

W przyszłym tygodniu będę miał lutownicę i spróbuję zlutować podwójnego biquada, ewentualnie pokombinuję z reflektorem. Niestety nie złapię sygnału kierując antenę bezpośrednio na Chwaszczyno (wątpię, żeby biquad się przebił przez 15m ścian i ścianek), więc jedyną możliwością jest szukanie odbicia.

Takie pytanie: w jaki sposób wychodzą wszystkim te quady takie równe... mi żaden nie wyszedł jak na obrazkach, zawsze drut jest gdzieś zgięty lub przekrzywiony.

Awatar użytkownika
nad302
Posty: 24
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 03:19
Odbiornik: samsung le37b530
sony kdl40cx525
samsung ue32eh4000w
Instalacja antenowa: atx-91,testowane: double biquad, biquad, quados-4, atx-55, yagi 19/21-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: nad302 »

kiedyś gdzieś na jakimś forum przeczytałem że wymagana jest aptekarska precyzja więc wziąłem sobie to do serca no i staram się aby były proste :) nawet po trzecim piwku :) w miarę się udaje ale potrzeba trochę cierpliwości i czegoś prostego do porównania, a co do ideału np przekątnych biquada używam suwmiarki.
co do Twoich 15m ścian to Cię rozumiem, dzisiaj też tak kombinowałem w drugim pokoju - pokój po drugiej stronie budynku w stosunku do nadajnika - na sony kdl40cx520 - no i lipa nawet na double biquad w końcu mam do nadajnika 47km a kombinuje z anteną pokojową, złapałem tylko jednego muxa - z odbić-.
Ale udało się na tym samym double biquadzie powieszonym w pokoju od strony nadajnika podłączonym do w/w soniacza na kablu ok 35metrów, wszystkie 3 muxy bez zacięć, oczywiście straty w sygnale były ale pełen respekt dla tunera w sonku -włączone LNA- bo radził sobie lepiej niż mój samsung. Pozdrawiam!
mój double biquad :)
http://zapodaj.net/f653ed5af4a8a.jpg.html

aeon

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: aeon »

Polutowałem podwójnego biquada, zrobionego ładnie (bok po 10,5cm - wszystko równo). Odbierał tylko na balkonie. Zlutowałem pojedynczego biquada i w domu mam mux1 71%, mux2 80%, mux3 < 50%. Jednak ostatnio strasznie mi się zacina TVP1 i TVP2. Zastanawiam się czy warto dokupić wzmacniacz czy pokojową kratkę (ta sama cena).

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Max van Org »

Poczekaj do listopada aż w Chwaszczynie przełączą antenę i zwiększą moc MUX-1 i MUX-3.

aeon

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: aeon »

Wczoraj był jakiś dobry dzień... mux3 siła 55%, jakość 40% i jedynie małe zacięcia ;)
Dodatkowo złapałem 8 programów rosyjskich (na kanale 47) na sile 70% i jakości 100%.

Niestety po dzisiejszych burzach mux3 i ruskie kanały zniknęły :/
biquad rządzi :)

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Max van Org »

Czasami pomaga ta mapa, ale nie zawsze:

http://www.dxinfocentre.com/tropo_nwe.html

Awatar użytkownika
nad302
Posty: 24
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 03:19
Odbiornik: samsung le37b530
sony kdl40cx525
samsung ue32eh4000w
Instalacja antenowa: atx-91,testowane: double biquad, biquad, quados-4, atx-55, yagi 19/21-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: nad302 »

Witam! Mapka bardzo ciekawa :) Odnośnie biquadów pojedynczych i podwójnych to wszystkie chodziły mi tylko z ekranem/reflektorem. Na początku też darowałem sobie podwójnego bo testowałem go bez reflektora i nic nie złapał, - wychodziłem z założenia że skoro ma większy zysk niż normalny biquad to sobie poradzi bez ekranu. Pozdrawiam!

bozydariwanow

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: bozydariwanow »

Od 2 dni mam problemy z odbiorem mux1 - przycina strasznie co chwile (mux2 idealnie non stop). Okolice Zabianki. Antena nie naruszona - biquad. Do tej pory przez 3 miechy oba muxy odbieralem idealnie. Rozumiem ze sa jakies problemy z nadajnikiem (?). Dzieki z gory za info.

Awatar użytkownika
nad302
Posty: 24
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 03:19
Odbiornik: samsung le37b530
sony kdl40cx525
samsung ue32eh4000w
Instalacja antenowa: atx-91,testowane: double biquad, biquad, quados-4, atx-55, yagi 19/21-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: nad302 »

U mnie nie było problemów, delikatne spadki mocy sygnału ale tylko na mux3 np z 60% na 55% w obrazie bez zmian, ostatni raz miałem mega pikselioze a potem brak sygnału w czasie relacji z otwarcia Igrzysk Olimpijskich. Pozdrawiam!

bozydariwanow

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: bozydariwanow »

A gdzie mieszkasz ze odbierasz mux3? (ja nie lapie na biquadzie a ktos obok pge areny lapie).
Wczoraj mux1 zdecydowanie lepiej. Chyba byly problemy z nadajnikiem albo cos zaklocalo (Kowalski wlaczyl falownik 50kW).

Zablokowany