DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Awatar użytkownika
nad302
Posty: 24
Rejestracja: 17 lipca 2012, o 03:19
Odbiornik: samsung le37b530
sony kdl40cx525
samsung ue32eh4000w
Instalacja antenowa: atx-91,testowane: double biquad, biquad, quados-4, atx-55, yagi 19/21-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: nad302 »

Witam. Mieszkam w Kościerzynie tak jak z zresztą widać po lewej :) do nadajnika mam 47km. Na biquadzie miałem siłę sygnału ok. 45% aktualnie używam double biquada na którym mam 55-60% na trzecim oczywiście muxie. Na pozostałych mux1-70% mux2-80%. Nadmieniam że antena zawieszona w pokoju. A i co ważne zasłania mi tylko górą Wieżyca i ścianą w pokoju :) Pozdrawiam! Tv samsung.
Mój double biquadzik :)
http://zapodaj.net/a1086888cd4a3.jpg.html
ps. dodam tylko że ustawienie anteny też swoje robi, wystarczy że moja przesunę w bok prawy bądź lewy o dosłownie 5cm i mam spadek o ok 15% na double biqadzie co w przypadku biquada powoduje brak trzeciego muxa.

willa523

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: willa523 »

witam, jestem zielony w temacie odnośnie tel cyfrowej. Wcześniej użytkowałem n-kę. Dzisiaj zakupiłem zwykłą antenę siatkową. TV znalazł 29 kanały ale połowa nie chodzi - nie chodzi polsat news, sport,sport extra, TVP info itp. Najgorsze że nie znajduje mi w ogóle TVP1 i TVP2 a o te najbardziej mi chodziło.. proszę o pomoc. Mieszkam Gdynia-Karwiny i nie mam pojęcia gdzie należy kierować antenę - moja jest skierowana jakoś tak na orłowo..

Bachus_L
Posty: 21
Rejestracja: 25 maja 2011, o 06:42
Miejscowość: Mosty
Odbiornik: Sharp 32hg3342e
Sharp 55UI8762ES
Instalacja antenowa: Siatka + wzmacniacz 2m. nad gruntem 10 metrów n.p.m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Bachus_L »

NTC (naziemna telewizja cyfrowa) jest na kanałach: 35, 48, 64(czasowo).
Do ich odbioru potrzebujesz TV z tunerem cyfrowym z MPEG4 lub zewnętrzny tuner do NTC.

Kanały polsat news... są to kanały kodowane i dodatkowo płatne, więcej informacji znajdziesz na stronie polsatu.

Do NTC antenę nakieruj na Chwaszczyno, tam jest nadajnik.

willa523

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: willa523 »

dzięki - mam odpowiedni telewizor ale co z TVP1 i TVP2 - polsat news i sport na przykład działa u mojego brata na siatkówce...(poza trójmiastem).

Bachus_L
Posty: 21
Rejestracja: 25 maja 2011, o 06:42
Miejscowość: Mosty
Odbiornik: Sharp 32hg3342e
Sharp 55UI8762ES
Instalacja antenowa: Siatka + wzmacniacz 2m. nad gruntem 10 metrów n.p.m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Bachus_L »

"... polsat news i sport..." to oferta polsatu - TV Mobilna - aby odbierac musisz mieć ich dekoder.
"... ale co z TVP1 i TVP2 ..." nie rozumiem w czym masz porblem. TVP1/2 jest w MUX 1 i MUX 3 (NTC). Nakieruj antenę na chwaszczyno i w TV ponownie uruchom szukanie kanałów. Antena bez wzmacniacza!
Tu masz liste kanałów w poszczególnych multipleksach: http://cyfryzacja.gov.pl/Multipleksy,245.html

willa523

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: willa523 »

czyli z jednej anteny nie ściągnę TVP1 TVP2 TVN i POLSAT? wzmacniacz akurat mam i obraz tych programów co mam jest ok..

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: zesepo »

Poczytaj sobie na stronie Emitela jakie kanały są emitowane za darmo (te które wymieniłeś są).I zrób coś z anteną, jeśli oglądasz TVP pojawiają się kolorowe kwadraciki spróbój przenieść antenę w inne miejsce na początek,sprawdź kable itp.

Bachus_L
Posty: 21
Rejestracja: 25 maja 2011, o 06:42
Miejscowość: Mosty
Odbiornik: Sharp 32hg3342e
Sharp 55UI8762ES
Instalacja antenowa: Siatka + wzmacniacz 2m. nad gruntem 10 metrów n.p.m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Bachus_L »

willa523 pisze:czyli z jednej anteny nie ściągnę TVP1 TVP2 TVN i POLSAT? wzmacniacz akurat mam i obraz tych programów co mam jest ok..
Pytanie czy te kanały które wymieniłes to analog czy sygnał cyfrowy?
Chwaszczyno nadaje równolegle sygnał analogowy i cyfrowy.
Sygnał cyfrowy kanały:35, 48, 64
Sygnał analogowy kanały: 10, 37, 52
http://pl.wikipedia.org/wiki/RTCN_Chwaszczyno
Na jedenj antenie sciągniesz wszystkie muxy z chwaszczyna.
Zobacz na wykaż kanałów któere podałem wyżej, jesli masz TV6, Puls2 to masz sygnał cyfrowy.
Poczytaj instrukcje swojego TV.

willa523

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: willa523 »

mam TV6 i PULS2, POLSAT, TVN ale w ogóle nie znajduje mi TVP1 i TVP2. No i co co chodzi z tymi kanałami co wymieniłeś?? 35,48... Za każdym razem jak przestawię antenę to włączam auto programowanie cyfrowe i leci...

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: zesepo »

Bo kanały TVP na razie są nadawane z małą mocą, później się to zmieni.
Znajdź w swoim Sonym "Programowanie ręczne" lub i tam wybierz kanał 48 i spróbój wyszukać sam kanały TVP. (1,2,Kultura,Info,Historia,Polonia).

Bachus_L
Posty: 21
Rejestracja: 25 maja 2011, o 06:42
Miejscowość: Mosty
Odbiornik: Sharp 32hg3342e
Sharp 55UI8762ES
Instalacja antenowa: Siatka + wzmacniacz 2m. nad gruntem 10 metrów n.p.m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Bachus_L »

willa523 pisze:mam TV6 i PULS2, POLSAT, TVN ...
czyli Twój TV wyszukuje drugi multiplex czyli kanał 35 częstotliwość 586 MHz (zobacz tu http://pl.wikipedia.org/wiki/RTCN_Chwaszczyno), to dobry początek.
Z Twojej lokalizacji nie powinno być żadnych problemów z odbiorem.
Nie znam Twojego TV, ale jak masz tam pasek siła/jakość sygnału to na jego podstawie ustaw antenę. Antenę przestawiaj powoli, tak aby tuner w TV miał szansę zareagować ;-)
willa523 pisze: ...nie znajduje mi TVP1 i TVP2 ...
te kanały sa na innych multipleksach (zobacz tu http://pl.wikipedia.org/wiki/RTCN_Chwaszczyno)
willa523 pisze: No i co co chodzi z tymi kanałami co wymieniłeś?? 35,48...
zobacz tu http://pl.wikipedia.org/wiki/RTCN_Chwaszczyno ;-)

willa523

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: willa523 »

mój tv to sony bravia kdl-46V5500. Wciskam wyszukiwanie ręczne, ustawiam kanał 48 i leci po kolei 48,49,50...i nic - nie ma ani tvp1 ani 2. ??wtf

nie mam pojęcia jak ściągnąć sygnał z mux3 albo z mux 1 - tv sam sobie wybral mux2..w dodatku wybral sobie mux2 jak antena skierowana jest na orłowo a nie chwaszczymno..nie wiem jak recznie ustawic odpowiedni mux...moze u mnie sie nie da

Bachus_L
Posty: 21
Rejestracja: 25 maja 2011, o 06:42
Miejscowość: Mosty
Odbiornik: Sharp 32hg3342e
Sharp 55UI8762ES
Instalacja antenowa: Siatka + wzmacniacz 2m. nad gruntem 10 metrów n.p.m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Bachus_L »

Dane tego TV ze strony Sony
Tuner cyfrowej telewizji naziemnej (DTT) (MPEG-2) - TAK
Tuner telewizyjny HD H.264 (MPEG-4) (dla obsługiwanych operatorów)- TAK

Mówiąc szczerze nie wiem jak interpretować tą drugą informację.

1/ Jeśli masz taką możliwośc to pożycz od sąsiada/znajomego tuner do NTC i sprawdż czy wtedy będziesz mieć odbiór wszystkich trzech multipleksów.
2/ Wymień wzmacniacz w antenie na symetryzator, jesteś blisko nadajnika i wzmacniacz jest zbyteczny a może nawet przeszkadzać w odbiorze.

Nic innego nie przychodzi mi do głowy. Powodzenia

willa523

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: willa523 »

antena jest nówka - jak wyłączam zasilacz to obraz znika. Najlepszy obraz jak antena jest skierowana na orłowo no i wtedy tez wyszukuje najwięcej programów bo 29 choć nie wszystkie chodzą..

Bachus_L
Posty: 21
Rejestracja: 25 maja 2011, o 06:42
Miejscowość: Mosty
Odbiornik: Sharp 32hg3342e
Sharp 55UI8762ES
Instalacja antenowa: Siatka + wzmacniacz 2m. nad gruntem 10 metrów n.p.m.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: Bachus_L »

Nadajnik jest też na oksywiu - czyli z Twojego kierunku może się wydawać, że to orłowo- (http://www.dipol.com.pl/dane_nadajnikow ... _bib07.htm) ale on ma małą moc i tu wzmacniasz jest konieczny, ale z Twojej lokalizacji odbiór z chwaszczyna to raczej bez wzmacniacza.

Zrób tak jak pisałem wyżej, tuner zewnętrzy i symetryzator. W pierwszej kolejności wymień wzmacniacz na symetryzator, potem antena na chwaszczyno i szukanie stacji. Symetryzator to koszt około dwóch złotych. W gdyni masz sklep na Świętojańskiej i na Działdowskiej - sklep Antena (polecam, tam też możesz dostać konkretną poradę).

willa523

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: willa523 »

dzięki ale co ja zrobię z tym symetryzatorem? gdzie to się podłącza?

faktycznie chyba mam skierowaną antenę na oksywie..i jest to jedyny kierunek gdzie najlepiej odbiera może dlatego że dom przesłania inne kierunki i jest trochę w dole..ale kierunek na chwaszczyno nie jest niczym przysłonięty

willa523

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: willa523 »

a czy z oksywia nadawany jest mux1?

willa523

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: willa523 »

mam na oksywie wcisnąłem ręczne wyszukiwanie kanał start 65 i leci po kolei 66 67...05...20..65 i znowu dalej na okrągło i tak kilka razy ale tym razem poczekałem do końca - tym razem wyszukało 33 programy i znalazło tvp1 i 2 ale jak włączam TVP1 to nic nie leci i jest czarny obraz ..

Awatar użytkownika
krzos
Posty: 189
Rejestracja: 15 lipca 2011, o 20:40
Odbiornik: Not Only TV LV5TDLX
Instalacja antenowa: DavBol TV:N LUX z wzmacniaczem SWA 955-T Turbo-Quatro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice/Kosztowy

Re: Odp: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: krzos »

Pewnie awaria. Bylo to samo na poludniu.

willa523

Re: DVB-T z RTCN GDAŃSK CHWASZCZYNO

Post autor: willa523 »

albo mam coś w ustawieniach napaprane bo na kanale 2 mam TVN i tez nie chodzi ale mam tez na 11 i tam już chodzi..??

Zablokowany