DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

skukany pisze:a jaką polecacie antenę dla Kęt do bloku rzecz jasna na parterze ?? i z jakim wzmacniaczem ?

starczy Antena DVB-T Yagi 16/21-69 +
wzmacniacz LNA-177 30 dB
antena ok, lecz zdecydowanie bez wzmacniacza. Powinien wystarczyć sam symetryzator (i dobry kabel - to podstawa). Wiele zależy także od lokalnych warunków odbioru (np. czy zasłonięty jest przykładowo kierunek odbioru), do których później należy dobierać sprzęt (jeżeli pasywny zestaw nie podoła.
Polecam wątek o antenach.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

Można testować sprzęt! TVP1 w MUX3 na Skrzycznem nadaje 3 ścieżki dźwiękowe, w tym jedna, UWAGA: Dolby Digital PLUS (E-AC3)
Szczegóły omawiane w wątku: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=18&t=2229

Maciey

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciey »

skukany pisze:a jaką polecacie antenę dla Kęt do bloku rzecz jasna na parterze ?? i z jakim wzmacniaczem ?

starczy Antena DVB-T Yagi 16/21-69 +
wzmacniacz LNA-177 30 dB
Obawiam się, że w Kętach mimo niewielkiej odległości będzie problem z odbiorem ze Skrzycznego, gdyż widok zasłania spora górka. U mnie zero sygnału. Zresztą potwierdzają to wszelkie mapy zasięgu.

Dziś zainstalowałem tuner u rodziców w Nidku (33km od nadajnika) - sygnał obu MUX-ów na poziomie 88-90% z anteny siatkowej ze wzmacniaczem umieszczonej na strychu. Odbiór stabilny.
Swoją drogą ciekawe, że podobne poziomy mimo znacznej różnicy mocy nadawania.
Przy okazji bokiem łapie Kosztowy - poziom 99%

Peter_CA

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Peter_CA »

Maciey pisze:Swoją drogą ciekawe, że podobne poziomy mimo znacznej różnicy mocy nadawania.
Ja mam tak samo. Podejrzewam, że może to być spowodowane wysokim kanałem, na którym nadaje MUX3. Niektóre anteny nie są przystosowane do odbioru kanałów 61-69, więc mają mniejszy zysk. W dodatku niższe kanały lepiej się roznoszą.

Maciey

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciey »

Może tak być. Tak jak napisałem antena to siatka ze wzmacniaczem, więc tak naprawdę nie wiadomo jakie to ma parametry. W dodatku pochodzi z czasów kiedy takowe zaczęły się pojawiać na rynku. A wtedy raczej nikt nie słyszał o TV na kan. 61-69

Szymon_Zy
Posty: 332
Rejestracja: 16 listopada 2010, o 12:30
Odbiornik: AF9015,IT9135,hd507,hd527,Samsung UE40D5500
Instalacja antenowa: Dipol-19
Nadajnik - obiekt nadawczy: Klepaczka/Błeszno

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Szymon_Zy »

Fizyka koledzy. Wyższy kanał = wyższa częstotliwość. Wyższa częstotliwość = ..... wg. podstaw fizyki wyższe tłumienie sygnału.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

No to Pan Kastelik ma chyba dobre żródło informacji:
MUX1 rusza na Skrzycznem w połowie grudnia br. roku, do tego czasu zostanie utrzymana emisja testową MUX3
W MUX-1, oprócz podstawowego pakietu programowego TVP, tj.: TVP1, TVP2 oraz TVP Info, znajdą się także następujące programy: Polo TV, ESKA TV (muzyczny), ATM Rozrywka TV (rozrywkowy) oraz U-TV (informacyjno-publicystyczno-poradnikowy)
Skrzyczne w I etapie. Można było się tego spodziewać, miło jednak.:)

yoyo

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: yoyo »

Maciejek pisze:No to Pan Kastelik ma chyba dobre żródło informacji:
MUX1 rusza na Skrzycznem w połowie grudnia br. roku, do tego czasu zostanie utrzymana emisja testową MUX3
W MUX-1, oprócz podstawowego pakietu programowego TVP, tj.: TVP1, TVP2 oraz TVP Info, znajdą się także następujące programy: Polo TV, ESKA TV (muzyczny), ATM Rozrywka TV (rozrywkowy) oraz U-TV (informacyjno-publicystyczno-poradnikowy)
Skrzyczne w I etapie. Można było się tego spodziewać, miło jednak.:)
Czy ktoś ma przecieki odnośnie kanału i mocy nadawczej?

Peter_CA

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Peter_CA »

Nie trzeba przecieków - kanał 62, moc 10 kW. Jednak jest możliwe, że emisja nie będzie dookolna, ale kierunkowa.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Drekan »

Peter_CA pisze:Nie trzeba przecieków - kanał 62, moc 10 kW. Jednak jest możliwe, że emisja nie będzie dookolna, ale kierunkowa.
Na pewno będzie kierunkowa, by nie zakłócać, mającego nadawać 1 multipleks na tym samym kanale, nadajnika Święty Krzyż.

greggy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: greggy »

A jak ten k.62 ma się do dywidendy? Przecież kanały 61 - 69 mają zostać zwolnione przez TV. Czy k.62 to docelowy kanał dla MUX1 w Katowicach?

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: blockbuster »

greggy pisze:A jak ten k.62 ma się do dywidendy? Przecież kanały 61 - 69 mają zostać zwolnione przez TV. Czy k.62 to docelowy kanał dla MUX1 w Katowicach?
K62 jest tymczasowy, docelowo MUX1 ze Skrzycznego jak i z Kosztów będzie na k55 (emisja w SFN). Zmiana kanału z k62 na k55 nastąpi po wyłączeniu emisji analogowych u naszych południowych sąsiadów (Decyzja rezerwacyjna dla MUX1)

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: lumca_2 »

U nás (ČR) se na K55 v analogu už nevysílá, takže K55 je z našeho pohledu "volný"! :)

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Drekan »

lumca_2 pisze:U nás (ČR) se na K55 v analogu už nevysílá, takže K55 je z našeho pohledu "volný"! :)
Ale Słowacy ciągle nadają analogowo na kanale 55, więc Skrzyczne nie może wykorzystać tego kanału do emisji 1 multipleksu. :(

Peter_CA

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Peter_CA »

Na kanale 55 nadają TV Žilina oraz TV Kysuce i wyłączenie jest planowane dopiero na koniec 2012 roku.

greggy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: greggy »

Dzięki Wam za info.

jbiz

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: jbiz »

Maciey pisze:
skukany pisze:a jaką polecacie antenę dla Kęt do bloku rzecz jasna na parterze ?? i z jakim wzmacniaczem ?

starczy Antena DVB-T Yagi 16/21-69 +
wzmacniacz LNA-177 30 dB
Obawiam się, że w Kętach mimo niewielkiej odległości będzie problem z odbiorem ze Skrzycznego, gdyż widok zasłania spora górka. U mnie zero sygnału. Zresztą potwierdzają to wszelkie mapy zasięgu.

Dziś zainstalowałem tuner u rodziców w Nidku (33km od nadajnika) - sygnał obu MUX-ów na poziomie 88-90% z anteny siatkowej ze wzmacniaczem umieszczonej na strychu. Odbiór stabilny.
Swoją drogą ciekawe, że podobne poziomy mimo znacznej różnicy mocy nadawania.
Przy okazji bokiem łapie Kosztowy - poziom 99%
Ja odbieram cały pakiet ze Skrzycznego w Roczynach k. Andrychowa - wydaje mi się że Kęty mają lepsze umiejscowienie względem Wisły.

Siła sygnału jest do prawda na poziomie 30% ale nie zauważyłem większych problemów nawet przy słabej pogodzie.

Antena to TELMOR ASR860P25 instalacja dla 3 TV z pętlą kabli :)

keram23

Okresowy problem z odbiorem MUX2

Post autor: keram23 »

Mam problem z odbiorem MUX2.
Antena wykierowana na Skrzyczne zapewnia mi odbiór MUX2 z Wisły(C38),ale i z Katowic(C49), poza tym MUX3(C62) oraz czeski(C37 i C54).
Od kilku dni (może tydzień - dokładnie nie mogę określić) pojawiły się zakłócenia w odbiorze MUX2 wieczorem, gdy chcę pooglądać NTC do poduszki. Standardowo oglądam programy z satelity.
W ciągu dnia nie ma żadnych problemów.
Dziś sprawdziłem, że ok. godz. 21:00 nagle pojawiają się cięcia sygnału. Co kilka sekund (2-10) sygnał zanika na 1-2 sek. Tak samo zachowuje się sygnał MUX2 z Katowic. Programów nie da się praktycznie oglądać - sama pikseloza.
Na pozostałych MUX-ach nie zauważyłem zmian jakości sygnału.
Przedtem nie miałem żadnych problemów z odbiorem (no może czasem czeski C54 szatkował, bo czeskie programy antena "łapie" bokiem).
Na pewno nie jest to sprawa odbiornika, bo mam 3 różne i wszystkie zachowują się tak samo. Antena też odpada, bo nic nie ruszam, a w ciągu dnia odbiór jest prawidłowy.
Musiałbym jeszcze stwierdzić kiedy następuje moment, gdy powraca prawidłowy sygnał (co może być trudne, bo musiałbym poświęcić noc i ranek, by to wyłapać, no a to przecież pora najlepszego snu :lol: ).
Co może powodować takie zjawisko, bo ja z tego nic nie rozumiem :o ???

Autopoprawka
Powyższe problemy dotyczą jednak wszystkich programów za wyjątkiem MUX3 (C62).
Czy to wskazuje na jakieś okresowe zakłócenia na trasie sygnału ???

keram23

Re: Okresowy problem z odbiorem MUX2

Post autor: keram23 »

Godz 7:30 - SYGNAŁ STABILNY, OBRAZ BEZ ŻADNEGO ZACIĘCIA !!!
To co się może dziać z sygnałem nocą - czy u kogoś było coś takiego ???

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Okresowy problem z odbiorem MUX2

Post autor: Jarosław Bałuka »

Zatem pytanie, co włącza sąsiad lub co włącza się w okolicy ? ;)

Zablokowany