DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

twmichal pisze:Ale co może zakłócać sygnał na kanale 62?
A może idźmy dalej? Na Węgrzech i to na granicy słowackiej działa parę nadajników w pobliżu kanału 62

Borsod-Abaúj-Zemplén Kazincbarcika (ch. 63)
Ózd Tokaj - Nagy-Kopasz(ch. 63)
Budapest, Száva ucta(ch. 62)

Ale to chyba przy tropo 4 GOOD :shock:

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: twmichal »

Tylko że ja mam antenę ustawioną w kierunku na Kosztowy (przy takim ustawieniu odbieram Skrzyczne - nie mam widoczności optycznej). A sygnał ze Skrzycznego jest gorszy, przy lepszym odbiorze stacji z kierunków W i SW. Najgorzej jest przy polepszonym odbiorze z Czech.
W zeszłym tygodniu, kiedy był znakomity odbiór z kierunków wschodnich Skrzyczne odbierałem bez problemów.
Węgrzy na razie mają małe moce, a Słowacy oprócz małych mocy - polaryzacje V. Słowaków w ogóle nie odbieram w analogu miałem zatrzęsienie. Ten węgierski MUX na k.62 to jakieś doświetlenie, "utca" po węgiersku to ulica. Jakby to było z masztu na Szehenyi Hegy, to zakłócenia byłyby możliwe. Zanim Trójka pojawiła się na 94.7 z Prehyby w Busku można było odbierać Radio Petófi na 94.8 z tego właśnie masztu. I to na kawałku kabla!
Może to dziwne, że interesuje mnie stały odbiór z odległości 150km, ale z Chorągwicy MUX-3 nie mam szans odbierać, mimo że mam widoczność optyczną. Z Targowej też nie - bardzo niekorzystny profil terenu, z tego powodu nie odbieram też Św. Krzyża.
Po tym, jak w Ostrawie jest MUX-1 na k.48 to już w ogóle nie mam szans na sygnał z Chorągwice. Wieczorami odbieram na 100%

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: mac_33 »

u mnie od wczoraj znacznie lepsza jakość sygn o około 15-25% na 62k przy nie zmienonej sile, inne kanały bez zmian- wiec jak dla mnie kształtowanie w moim kierunku mogło by juz tak zostać :-) - a jak u kolegów jest jakas róznica?

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

mac_33 pisze: - a jak u kolegów jest jakas róznica?
Tak jest i to spora :roll: , taka że znów musiałem korygować się na wiązkę z tej "tureckiej satelity skrzycznego", nie dość że zmienić wysokość, przechył, odchył, to jeszcze doszedł wychył, tak trzymać, to dojdziemy z sygnałem do zera absolutnego :?

brzeg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: brzeg »

A według mnie problem z muxem 3 leży po stronie nadajnika Skrzyczne, bo to totalna głupota zeby zakłócały jakieś nadajniki Słowackie/Czeskie/Węgierskie. Ja naprzykład od uruchomienia mux 3-test nie miałem pikselozy a mieszkam w miejscu gdzie nie ma jakiegoś powodu nadawania, samo tłumienie w stronę północno-wschodnią jest dziwne.

andrew 61k

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: andrew 61k »

Witam wszystkich na tym forum.Moje spostrzeżenia po 14 dniach,kiedy przekierowałem moją antenę kierunkową logarytmiczną na nadajnik WISŁA - SKRZYCZNE,mogę podsumować następująco:
- programy odbierane z tego nadajnika w miarę stabilne,bez zakłóceń,co przedstawiam poniżej:
TVP 1,TVP 2 itd... 802 MHz - kanał 62 - MUX 3 - jakość sygnału od 95 do 100%
POLSAT,TVN itd.... 610 MHz - kanał 38 - MUX 2 - jakość sygnału - 100 %
- programy odbierane z nadajnika KATOWICE - KOSZTOWY - cały czas stabilne,bez zakłóceń mimo,że sygnał dociera w "bok"anteny kierunkowej,co przedstawiam poniżej:
POLSAT,TVN itd.... 698 MHz - kanał 49 - MUX 2 - jakość sygnału - 100 %
- programy czeskie odbierane z nadajnika OSTRAVA - HOSTALKOVICE - HLADNOV w miarę stabilne,bez większych zakłóceń co przedstawiam poniżej:
CT 1,CT 2 itd..... 738 MHz - kanał 54 - MUX 1 - jakość sygnału od 92 do 100 %
NOVA,NOVA CINEMA.. 602 MHz - kanał 37 - MUX 2 - jakość sygnału od 94 do 100 %
PRIMA LOVE itd.... 690 MHz - kanał 48 - MUX 3 - jakość sygnału od 90 do 100 %
- pozostałe programy czeskie z niestabilną jakością sygnału z zakłóceniami i pixeliozą,
co przedstawiam poniżej:
CT 1,CT 2 itd..... 594 MHz - kanał 36 - MUX 1 - jakość sygnału od 15 do 25 %
NOVA,NOVA CINEMA.. 730 MHz - kanał 53 - MUX 2 - jakość sygnału od 55 do 65 %
LTV............... 779 MHz - kanał 59 - MUX 3 - jakość sygnału 0d 52 do 58 %
- pozostałe programy polskie,z bardzo niestabilnym sygnałem jakośći,co przedstawiam poniżej:
POLSAT,TVN itd.... 618 MHz - kanał 39 - jakość sygnału skacząca od 0 do 100 %
POLSAT,TVN itd.... 818 MHz - kanał 64 - jakość sygnału skacząca - obecnie 0 %
Uważam,że przy takich wartościach jakości sygnału,nie warto dokonywać na dzień dzisiejszy jakichkolwiek prób przekierowywania anteny i szukania "złotego środka".Niech wszystko w swoim czasie się odpowiednio dopasuje,jeżeli chodzi o moc nadajników i zasięg odbierania poszczególnych programów.Dlatego jak na razie jestem zadowolony z tego "co mam"i życzę wszystkim osiągnięcia takiego rezultatu z ustawieniem swojej anteny i w miarę przyzwoitego odbioru programów.
Pozdrawiam !!!

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

andrew 61k pisze:życzę wszystkim osiągnięcia takiego rezultatu z ustawieniem swojej anteny i w miarę przyzwoitego odbioru programów.
Nie tylko dobre ustawienie anteny jest gwarantem dobrego odbioru głównym elementem tej "układanki" jest swoja własna lokalizacja zamieszkania, mój przypadek mi to udowadnia: niby antena siatkowa ale gdy jest widoczność bezpośrednia na nadajnik [Katowice-Kosztowy] to sygnał i jakość gwarantowana nawet przy małej mocy nadajnika - 100% jakości wszystkich MUXów i nawet możliwy odbiór sygnału tyłem anteny. Gdy jest zasłonięcie bardzo blisko od siebie wzgórzem od zachodu to eliminacja czeskich sygnałów do minimum i dzięki temu okazuje się że katowicki MUX3 dochodzi aż do Bielska, choć teoretycznie tutaj nie powinien, niestety gdy jest zaraz przed nami wielka góra powyżej 1000 metrów w moim przypadku góra Szyndzielnia oraz Magurka i liczne zabudowania to uniemożliwia już normalny odbiór ze Skrzycznego i sądzę że ten bardzo wąski sygnał MUX3 który ja odbieram z Wisły mam jedynie z jakiegoś odbicia od którejś z gór lub wieżowców albo innego obiektu, bo niemożliwe jest aby wiązka sygnału naziemnego była aż tak znikoma :shock: . Co innego Kraków-Chorągwica tutaj jakieś górki też mnie oddzielają ale są bliżej nadajnika niż antena odbiorcza i sygnał z MUX2 z Krakowa się przebija na 100%, również kierunkowy analogowy TV4 z szumami ale potrafiłem złapać. Odbieram też bardzo cieńką ale silną wiązkę czeskich sygnałów z Ostravy ale tylko z odbicia kierując drugą antenę [YAGI] o dziwo na południowy-zachód w stronę bielskich gór: hrobaczej łąki, gronniczek i magurki - i mam wtedy jakość czechów max 80-90%. :? Tak więc ja np. używam dwóch osobnych anten żeby odbierać stabilnie polskie kanały równocześnie z Katowic i Skrzycznego oraz czeską telewizję. Razem coś koło 35 kanałów radiowo telewizyjnych w DVB-T + osobna antenka dipolowa na FM daje kolejne około 30 analogowych stacji radiowych - więc tu tylko zamieszkanie w dobrym miejscu oraz poszukanie jakiegoś specyficznego miejsca na swojej posesji do przykręcenia anteny, ja mówię na to "żyły wodnej" jest gwarantem dobrego odbioru wielu darmowych stacji RTV. Fale radiowe to takie specyficzne zjawisko, które objawia się tym że już zamieszkanie gdzieś indziej, niżej lub wyżej lub nawet kawałek dalej zmienia diametralnie warunki odbiorcze. ;)

tomekogg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: tomekogg »

Jak już pisałem wcześniej, Mux-2 ze skrzycznego idzie u mnie bez przycięć, a Mux-3 widzi zupełną ciemność :(
Tak sie zastanawiam, czy może to być spowodowane silnym sygnałem z k.60 na którym idzie analogowe TVP Info Katowice z Kosztów? Wszak kanały 60 i 62 są blisko siebie.
Skrzyczne i Kosztowy mam można powiedzieć w jednej linii.

Ale z kolei np. na k.41 idzie anal. TVP2 i nie zakłóca mi jakoś kanału 38 z Mux-2.
Niech ktoś się wypowie czy ten k. 60 może mi zakłócać Mux-3.

_chris_

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: _chris_ »

tomekogg pisze:Tak sie zastanawiam, czy może to być spowodowane silnym sygnałem z k.60 na którym idzie analogowe TVP Info Katowice z Kosztów?
może.
tomekogg pisze:Ale z kolei np. na k.41 idzie anal. TVP2 i nie zakłóca mi jakoś kanału 38 z Mux-2.
nie ma związku i żadnej zależności.
tomekogg pisze:Skrzyczne i Kosztowy mam można powiedzieć w jednej linii.
30 stopni różnicy, to dużo, nawet dla 'siatki'.

Maciey

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciey »

Nie przesadzajcie już z tymi zakłóceniami.
Idąc tym tokiem rozumowania Kosztowy powinny zakłócać swoje własne emisje - k.47 Polsat, k.49 MUX2, k.51 MUX3. Nic takiego nie zauważyłem.
Przy niewielkim nawet tropo odbieram TVP1 z Wręczycy na k.52 i nie ma to żadnego wpływu na MUX3.
I ostatnia sprawa - skoro na kanale 61 nie ma śladu po TVP Info Katowice, to jakim cudem może zakłócać kanał 62? No chyba, że z odbiornikiem jest coś nie tak

vfolej

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: vfolej »

No u mnie w Szczyrku tak: k62 mux3 98%na100%
k38 mux2 totalne 0%, no a co dziwne k49 96%na34% bez żadnych problemów

_chris_

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: _chris_ »

Maciey pisze:Nie przesadzajcie już z tymi zakłóceniami.
było napisane: 'może', a nie, że 'zakłóca'... Subtelna różnica to jest, nieprawdaż?
Maciey pisze:Idąc tym tokiem rozumowania Kosztowy powinny zakłócać swoje własne emisje - k.47 Polsat, k.49 MUX2, k.51 MUX3. Nic takiego nie zauważyłem.
a dlaczego miałyby to robić?
Maciey pisze:Przy niewielkim nawet tropo odbieram TVP1 z Wręczycy na k.52 i nie ma to żadnego wpływu na MUX3.
a "musi" mieć jakiś wpływ?
Maciey pisze:I ostatnia sprawa - skoro na kanale 61 nie ma śladu po TVP Info Katowice, to jakim cudem może zakłócać kanał 62?
normalnie, i to na kilka sposobów. Są dwa czułe punkty - wzmacniacz w antenie i obwody wejściowe odbiornika DVB-T. Szczegółów nie będę rozwijać bo są oczywiste, a z resztą były opisywane z detalami na forum...

Maciey

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciey »

_chris_ pisze:
Maciey pisze:Idąc tym tokiem rozumowania Kosztowy powinny zakłócać swoje własne emisje - k.47 Polsat, k.49 MUX2, k.51 MUX3. Nic takiego nie zauważyłem.
a dlaczego miałyby to robić?
Dlatego, że (jak sam zresztą napisałeś, ale chyba już zapomniałeś) jedna emisja może być zakłócana prze inną, "odległą" o dwa kanały.
_chris_ pisze:
Maciey pisze:Przy niewielkim nawet tropo odbieram TVP1 z Wręczycy na k.52 i nie ma to żadnego wpływu na MUX3.
a "musi" mieć jakiś wpływ?
Nie "musi", ale "może"... Subtelna różnica to jest, nieprawdaż?

_chris_

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: _chris_ »

Maciey pisze:Dlatego, że (jak sam zresztą napisałeś, ale chyba już zapomniałeś) jedna emisja może być zakłócana prze inną, "odległą" o dwa kanały.
nie, nie zapomniałem...
_chris_ pisze:
tomekogg pisze:Tak sie zastanawiam, czy może to być spowodowane silnym sygnałem z k.60 na którym idzie analogowe TVP Info Katowice z Kosztów?
może.
to była odpowiedź, na pytanie zadane od strony instalacji odbiorczej.
_chris_ pisze:
napisał(a): pisze:Idąc tym tokiem rozumowania Kosztowy powinny zakłócać swoje własne emisje - k.47 Polsat, k.49 MUX2, k.51 MUX3. Nic takiego nie zauważyłem.
a dlaczego miałyby to robić?
to była odpowiedź, na pytanie zadane od strony nadajnika ("Kosztowy powinny zakłócać swoje własne emisje").

Siatka kanałowa jest tak ustawiana, aby nie było możliwości powstawania zakłóceń wzajemnych przy odbiorze w strefie odbioru standardowego na prawidłowej instalacji odbiorczej i z odbiornikiem spełniającym odpowiednie normy.

Oczywiście, patrząc od strony odbiorczej (jak pytał tomekogg) - jak najbardziej możliwe.

brzeg

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: brzeg »

U mnie mux3 siła 92 jakość 100, a TVP Katowice (k.60) mam jak DVB-T. Więc myślę że problem w czym innym.

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: mac_33 »

od niedzieli popołudnia u mnie znaczny spadek jakosci i siły na 62k po około 25% - niestety oszczędnosci ze strony tvp ciąg dalszy- teraz już w 100% popieram opinie Drekana - a info o kształtowaniu wiazek jest dyplomatyczną odpowiedzia emitela -

bo co niby mają napisać??
że tvp kazała im obniżyć rachunek za nadajnik ktorego nie ma w zadnym harmonogramie...

jaro0508
Posty: 31
Rejestracja: 18 kwietnia 2011, o 15:51
Odbiornik: Sony Bravia KDL-46 HX 920
Instalacja antenowa: Telmor asr 850 25db
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: jaro0508 »

mac_33 pisze:od niedzieli popołudnia u mnie znaczny spadek jakosci i siły na 62k po około 25% - niestety oszczędnosci ze strony tvp ciąg dalszy- teraz już w 100% popieram opinie Drekana - a info o kształtowaniu wiazek jest dyplomatyczną odpowiedzia emitela -

bo co niby mają napisać??
że tvp kazała im obniżyć rachunek za nadajnik ktorego nie ma w zadnym harmonogramie...
zgadzam się z Tobą w pełni ...napisze dosadniej to całe ksztaltowanie wiązek to jedna wielka "ściema"..ilez mozna cos ksztaltowac..u mnie sila sygnalu byla zawsze 100% na kanale 62...po tych feralnych przejsciach na nowy system antenowy kanalu 38 ...owszem kanal 38 sie poprawil..ale 62 spadl wyraznie u mnie do 66%-70% ze 100%.a jeszcze do tego bywa niestabilny w roznych porach dnia..ja wiem ze to sa testy ..ale szanujmy sie nawzajem..i stara maksyma na koniec-lepsza gorzka prawda niz slodkie klamstwo..a w Czechach mozna...z pelną mocą..pozdrawiam:)

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

mac_33 pisze:niestety oszczędnosci ze strony tvp ciąg dalszy bo co niby mają napisać??
że tvp kazała im obniżyć rachunek za nadajnik ktorego nie ma w zadnym harmonogramie...
jaro0508 pisze:to całe ksztaltowanie wiązek to jedna wielka "ściema".
Poczekajmy, ja też czekam, i cierpliwie znoszne te "skoki narciarskie sygnału" i ciągłe korygowanie się na wiązkę, po wysunięciu się z anteną jeszcze dalej analog ze skrzycznego idzie już niesamowicie pięknie u mnie, ale dla kanału 62 to nadal za mało - dopiero co 50-80% jakości to nie wiem jakbym musiał się jeszcze lepiej podstawić :? [k38 to już nierealne złapać tutaj za górami i lasami], toż przy dużym szumiącym analogu z Krakowa łapię spokojnie cyfrowy w 100% :? Jeśli się okaże że to prawda z tymi osczędnościami na mocy skąpej TVP [być może ustawili się tak pod przyszły MUX3 = 5kW na wynegocjowanym kanale 45]. Wszystko udowodni START OFICJALNEGO MUX1 jeśli wówczas będzie on działał tak nieudacznie i identycznie [niewspółmiernie do analogu, choć z innych obiektów nadawczych to się sprawdza] jak teraz ten testowy MUX3 można cokolwiek powiedzieć lub podjąć odpowiednie działania - mamy przecież wszyscy praktyczne porównanie jak było pięknie i silnie w połowie października, sygnał k62 leciał daleko po za granice Katowic, przebijał się przez góry a jaki jest teraz wielki problem ze złapaniem go - i nikt nam nie wmówi że było inaczej że to przester bo zbyt silny, gdyby tak było to i k38 by doszedł, w październiku był o wiele mocniejszy MUX3 i działał stabilnie, wystarczyło antenę dać na południe i działało super, teraz trzeba łapać sygnał jak satelitą i tak jest na granicy możliwości odbioru ;)

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: blockbuster »

jaro0508 pisze:
mac_33 pisze:od niedzieli popołudnia u mnie znaczny spadek jakosci i siły na 62k po około 25% - niestety oszczędnosci ze strony tvp ciąg dalszy- teraz już w 100% popieram opinie Drekana - a info o kształtowaniu wiazek jest dyplomatyczną odpowiedzia emitela -

bo co niby mają napisać??
że tvp kazała im obniżyć rachunek za nadajnik ktorego nie ma w zadnym harmonogramie...
zgadzam się z Tobą w pełni ...napisze dosadniej to całe ksztaltowanie wiązek to jedna wielka "ściema"..ilez mozna cos ksztaltowac..u mnie sila sygnalu byla zawsze 100% na kanale 62...po tych feralnych przejsciach na nowy system antenowy kanalu 38 ...owszem kanal 38 sie poprawil..ale 62 spadl wyraznie u mnie do 66%-70% ze 100%.a jeszcze do tego bywa niestabilny w roznych porach dnia..ja wiem ze to sa testy ..ale szanujmy sie nawzajem..i stara maksyma na koniec-lepsza gorzka prawda niz slodkie klamstwo..a w Czechach mozna...z pelną mocą..pozdrawiam:)
Oj czepiacie się. Nawet nie zdajecie sobie sprawy jak skomplikowaną i czasochłonną
operacją jest "kształtowanie charakterystyki wiązek nadawczych" szczególnie gdy kształtuje się zasięg dla mocy 10kW a nadajnik idzie z mocą 1-2 kW ;)
Żyję nadzieją, że cała operacja zakończy się z datą 14.12 i MUX1 będzie szedł z ustaloną przez UKE mocą a wtedy w wielu domach od Żywca po Częstochowę od Krakowa po Opole zagości długo wyczekiwany Bayer Full, Shazza, Boys itp. :lol: :lol:

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

blockbuster pisze:w wielu domach od Żywca po Częstochowę od Krakowa po Opole zagości długo wyczekiwany Bayer Full, Shazza, Boys :lol:
A ja czekam na interwencyjną U-TV co bliską ludzkich spraw ma być zupełnie jak Sprawa dla reportera :roll: , może pierwszy reportarz będzie pod tytułem "Problemy i utrapienia ludzi z tą cyfryzacją" :lol:

Zablokowany