DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

hol2 pisze:Telwizja naziemna analogowa czy cyfrowa DVB-T to nie telefonia komorkowa czy Internet ktora wymaga duzo wiez nadawczo-odbiorczych pokrywajacych dany zwykle maly teren, przy czym wieze stawia sie nawet raczej w centrum doliny, kotliny a nie na szcztach jest ich bardzo duzo ... W Telewizji takie rozwiazanie jest zbyt drogie i raczej bezsensowne.
Wejdę koledze w słowo, chyba się kolega nie obrazi na mnie :P Ja wiem że porównanie stacji BTS do stacji nadawczych TV było nienajlepsze bo stacji telefoni komórkowych jest jak "muchów" :lol: w porównianiu z nadajnikami RTV.

Ja wymieniłem te nadajniki i przekaźniki które w chwili obecnej pracują w analogu czyli to nic nowego ale kontynuacja tego co teraz działa idealnie bo jak na razie w miarę dobrze pokrywają trudne tereny górskie [na nizinach zasadniczo nie są one wymagane], nie mówie o jakichś śmiesznych planach nie do wykonania ale o OBECNIE DZIAŁAJĄCYCH przekaźnikach:

Bielsko-Biała-ul.Cieszyńska, Szczyrk-Centrum i Biła, Wisła-G.Skrzyczne, Żywiec-G.Grojec, Sucha Beskidzka-G.Sumerówka, Węgierska Górka G.Przybędza, Rajcza G. Hurytów, Koniaków-G.Ochodzita, Wisła-G.Kozińce, Ustroń-G.Czantoria, Cieszyn-ul.Mickiewicza i ewentualnie jakieś inne o których istnieniu pojęcia już nie mam a które w chwili obecnej retransmitują analogowy sygnał TV pobierany radiolinią ze stacji ze Skrzycznego

Według moich obliczeń wyjdzie chyba TANIEJ W CYFRZE :mrgreen: bo obecnie prawie wszystkie te przekaźniki nadają po dwa a nawet trzy kanały Telewizji Polskiej [komercyjnych tv żadnych], to wiąże się z opłatami za koncesje, opłatami dla emitela, prąd itp. a wyłączenie z tych obiektów ale nie wszystko tylko po dwa lub jeden kanał analogowy a załączenie tylko jednego kanału cyfrowego na potrzebę MUX3 na pewno ODCIĄŻY TVP FINANSOWO.

A czy komercyjni nadawcy zechcą wejść z doświetleniem na zwolnione kanały przez TVP to ich wybór, moim zdaniem byłby słuszny, bo wiele pensjonatów i "obiektów" turystycznych by sobie zainstalowało tam zwykłe antenki i mieliby spokój z opłatami za SAT.

Mówisz o odbiciach ale praktycznie z odbić wychodzi mydło-powidło i masło-maślane :? na przykładzie Węgierskiej Górki sądzę że ludzie wolą lepiej odbierać PEWNY sygnał z lekkim szumkiem ale NORMALNY niż silne "POLSATY" ze Skrzycznego ale z czterema lub więcej odbiciami na ekranie a przy cyfrze niewiadomo jak będzie czy lepszy szumik czy lepsze wielokrote odbicia. Na dodatek ja sądzę że jeden nadajnik praktycznie nie pokryje w 100% powierzchni terenu być może się mylę i będzie zaskoczenie w 2013 roku że silny sygnał skrzycznego jednak się do wielu miejsc przebije ale jeśli się nie mylę [bo są tereny o wiele trudniejsze] to wychodzę z przedwczesnym pomysłem "doświetlaczy" - stacji retransmisyjnych, czyli wież które stoją na pagórkach i górkach, te maszty widzą skrzyczne, stamtąd pobierają sygnał [w inny sposób niż zwykli odbiorcy - poprzez inne antenki do radiolinii jakby ktoś nie wiedział :D ] i "walą" nim w doliny i miejsca bardzo trudne terenowo ;)

kuku1234
Posty: 469
Rejestracja: 1 sierpnia 2011, o 11:01
Odbiornik: LG M2262D, LG 32LM620S, Wiwa 90
Instalacja antenowa: Opticum AX 1000 + symetryzator, balkon ok. 6m nad ziemią / 2 metry nad dachem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy (Skrzyczne, Wręczyca)

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: kuku1234 »

U mnie nawet sie pojawil k. 62, ale pomimo, ze pokazuje wieksza sile niz k.38, obydwa sie pojawiaja i znikaja, ale k. 38 dziala, a k.62 nie moze programow zaciagnac.

plewan

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: plewan »

właśnie zniknęło mi wszystko a miałem oba muxy
EDIT:
Już działa.. zasilacz wypadł z gniazdka :)

Awatar użytkownika
eXte77
Posty: 272
Rejestracja: 4 maja 2011, o 17:44
Odbiornik: Sony Bravia
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-60 (symetryzator)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Wisła Skrzyczne

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: eXte77 »

Zebrałem informacje Pana Mariana Kastelika w jedną całość:
Staramy się o kanał 45 Wisła /Skrzyczne (MUX3),czy nie będzie kolidował i zakłócał inne stacje .
Kanał 45 jest przewidziany w planach międzynarodowych dla Ostrawy i okolic, a więc tuż przy granicy z Polską. Czechy co prawda nie używają póki co tego kanału do emisji programów w sposób cyfrowy w okresie przejściowym. Ale w każdej chwili (po 11 listopada tego roku gdy wyłączą całkowicie telewizję analogową) mogą go użyć do wdrożenia docelowych planów sieci nadawczych albo do eksperymentalnych emisji sygnałów TV w systemie DVB-T2, który mają zamiar niebawem wprowadzać. Słowacy z kolei wykorzystują kanał 45 na potrzeby emisji programów telewizji lokalnych w okresie przejściowym.
Pomimo tego UKE wysłało do koordynacji międzynarodowej propozycję użycia tego kanału (45) w okresie przejściowym, w lokalizacji WISŁA/Skrzyczne. Jest tylko odpowiedz od Słowaków ( Zgoda), brak reakcji Czechów - tej na razie brakuje.
Ponownie wystąpiło UKE w tej sprawie do Czechów.
Rozmów żadnych nie było.

Pozdrawiam KASTELIK
Czesi wydali zgodę i nie mają żadnych obiekcji czasowych, Słowacy zgodzili się na czasowe wykorzystanie do 31 lipca 2013 r. Teraz potrzebny jest TYLKO wniosek Emitela i nadawców.Dobra wola TP Emitela I TVP jest przeszkodą a nie częstotliwości- mam potwierdzenie na piśmie
Marian Kastelik
Parametry emisji jakie udało się wynegocjować z Czechami i Słowakami to moc ERP = 5 kW z kierunkową charakterystyką anteny.

Kastelik
Kanał 45 Wisła/Skrzyczne czekamy tylko na Decyzję TVP
Tak więc jest całkiem realna szansa na MUX3 na kanale 45 :)

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

Przejrzałem sobie prawie cały wątek dotyczący skrzyznego jakieś ponad 150 archiwalnych stron w tył i wiecie co współczuje panom Jarosławom :( od 2005 roku od czasu początków testów [testy trwają do dziś] były wzloty i upadki tego obiektu, ciągłe przedłużenia testów, wieczne zabawy i przedłużające się decyzje z Warszawy, wyłączenia i włączenia nadajnika, wiele teorii użytkowników i stwierdzeń że panowie moderatorzy dlatego nie mówią za wiele bo pewne sprawy są tajemnicami firmy emitel. Ja mam styczność z DVB-T od sierpnia 2011 a ci wszyscy ludzie mieli od 2005 oni pisali przez parę lat, mi się zrobiło już słabo. :roll:

Ale muszę przyznać jedno: to co się nie zmieniło w ogóle przez ten cały czas to to że chyba sygnał cyfrowy dalej nadawany jest z tej czerwonej kostki:

Obrazek

a nie z "komina" czyli tego biało-czerwonego słupa na samym szczycie - głównej anteny masztu antenowego skrzycznego:

Obrazek

I tu jest pies pogrzebany a może nawet pies z kotem :?
eXte77 pisze:jest całkiem realna szansa na MUX3 na kanale 45 :)
Jak na razie tajemnicą jest z której anteny puszczą MUX1 od tego roku :?:

Cudów raczej nie będzie wielkich nawet od grudnia jeśli upchnie się na barki tej małej antenki pracę aż 3 MUXów: kanały: 38, 45, 62 i to pod tą antenkę prowadzi się prace nad charakterystyką - może być tylko gorzej :shock:

Czyli morał całego tego tematu o Skrzycznem jest taki:

Cud i zauważalny postęp nastanie TYLKO po przejściu na górny system antenowy wszystkich sygnałów cyfrowych i puszczonych z mocami kilkudziesięciu kilowatów [jak na europejskie standardy należałoby zrobić] - kiedy taki komunikat się pojawi na stronie głównej emitel'a możemy odetchnąć; bo jak nie to ten temat dalej będzie się ciągnął w stylu jest sygnał / niema sygnału i będzie miał niedługo 400 stron.

Peter_CA

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Peter_CA »

ss80 pisze:chyba sygnał cyfrowy dalej nadawany jest z tej czerwonej kostki
Tylko MUX 3. MUX 2 leci z górnej anteny (po wymianie już nie jest to "komin", ale "trumienki" - zdjęcie).
ss80 pisze:Jak na razie tajemnicą jest z której anteny puszczą MUX1 od tego roku
MUX 1 chyba też poleci z tej "kostki" (ponieważ k62 jest skoordynowany na wysokość 47 m).

diabli11

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: diabli11 »

:evil: Łza mi się w oku kręci i brzuch ze śmiechu pęka ,na początku roku latałem jak wariat po dachu aby złapać cyfrowy ze skrzycznego . Później i tak kupiłem TV na kartę ZA 10 zeta na miesiąc ,mam ok 25 kanałów a i tak oglądam DISKAVERY i TURBO na okrągło w nosie mam pozostałe kanały. Ludzie!!! Wam też to polecam a nie lejecie tutaj żółć zamiast spokojnie oglądać TV.

mariusz 37

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: mariusz 37 »

diabli11 pisze::evil: Łza mi się w oku kręci i brzuch ze śmiechu pęka ,na początku roku latałem jak wariat po dachu aby złapać cyfrowy ze skrzycznego . Później i tak kupiłem TV na kartę ZA 10 zeta na miesiąc ,mam ok 25 kanałów a i tak oglądam DISKAVERY i TURBO na okrągło w nosie mam pozostałe kanały. Ludzie!!! Wam też to polecam a nie lejecie tutaj żółć zamiast spokojnie oglądać TV.
Może masz i rację... tylko właśnie chodzi o to, że strategia wprowadzania DVB-T służy takim wypowiedziom jak twoja... ;)

stanny

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: stanny »

czy my tu mamy reklamować tivi satelitarną i jej platformy cyfrowe czy domagać się Naziemnej Telewizji Cyfrowej? o najlepszych parametrach. ;)
chcesz "patelnię" wolny wybór ale to nie to forum do dyskusji o jej "wyższości" nad NTC.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Jarosław Bałuka »

ss80 pisze: Cud i zauważalny postęp nastanie TYLKO po przejściu na górny system antenowy wszystkich sygnałów cyfrowych i puszczonych z mocami kilkudziesięciu kilowatów [jak na europejskie standardy należałoby zrobić] - kiedy taki komunikat się pojawi na stronie głównej emitel'a możemy odetchnąć; ...
Cuda się zdarzają, proszę być czujnym :)

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

Zatem czekamy na ten oficjalny cud, oraz na cud rozmnożenia muxów do trzech.

(o! p. Jarek "wywalił" Kaona na rzecz TV Samsunga)

zenit
Posty: 47
Rejestracja: 11 października 2011, o 19:39
Instalacja antenowa: Ant. LOG 2-69 ustawiona na NE; wzmacniacz APL-103 10-14dB; przewód Televes, 20m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice*Kosztowy*

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: zenit »

kuku1234 pisze:U mnie nawet sie pojawil k. 62, ale pomimo, ze pokazuje wieksza sile niz k.38, obydwa sie pojawiaja i znikaja, ale k. 38 dziala, a k.62 nie moze programow zaciagnac.
A k62 leci z tubusa, czy z dolnego systemu? W końcu to duża moc.

Mnie powoli śmieszy ten cały cyrk z tym k38. Żebramy kanały od Czechów, a sami mamy 3 częstotliwości dużej mocy używane przez analog. Czy nie lepiej wyłączyć od zaraz Polsat na k58 i władować tam mux2? Przecież używanie tego kanału z tak dużą mocą to czyste marnotrawstwo! Telewizja analogowa odbiera w Beskidach ze Skrzycznego wyłącznie w tych miejscach gdzie jest optyczne widoczność. Ja mimo odległości rzędu 20 km mam jedynie resztki tego sygnału w postaci czarno białej sieczki.
Niech sobie Polsat nadaje na k38-przy widoczności optycznej i tak daleko poleci, a bez niej to i przy 10 km nic nie poradzi. Przecież to chyba DVB-T jest tutaj priorytetem a emisja analogowa niech nadaje ze zmniejszoną mocą, chociaż by dlatego aby skłonić ludzi do szybkiego "przerzucenia się" na cyfrę.

ss80

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ss80 »

Jarosław Bałuka pisze:Cuda się zdarzają, proszę być czujnym
:shock: Stoję jak wryty i nie wiem czy to zbieg okoliczności sprawił że Pan Jarosłam coś powiedział i "stało się" no bo już teraz u mnie równe 100 procenta jakości sygnału na MUX3 k.62 za nic nie chce się "stracić" - tak silny zupełnie jak kiedyś, zaś kolejną zagadką jest "odezwanie się" u mnie MUX2 na k.38 na liczniku odbiornika coś koło 30%.

Znów ta chmura tropo, która teraz unosi się wszystkiemu zawiniła :mrgreen:

Obrazek

Fajnie najwyżej do roku 2013 będzie potrzebny nam jakiś szaman co będzie wywoływał dobre tropo dla górali i ślązaków co by "czechów" przegonić a "nasze" sygnały wzmocnić :lol:

Tomb

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Tomb »

Witam forumowiczów, jestem nowicjuszem w temacie dvb-t, mieszkam w górkach wielkich z bezpośrednią widocznością masztu na Skrzycznym, odległość w lini prostej ok 20km, mam monitor z tunerem i antene pokojową, bez problemu łapię mux3 oraz w analogu TVP1, TVP2 i POLSAT czy powinienem coś jeszcze odbierać? piszecie na form o mux2, u mnie nic takiego nie wyłapuje, fakt ze nie podłączałem jeszcze go do głównej domowej instalacji antenowej bo to wymaga nakładu finansowego, ale jeżeli będzie warto ... :)

Awatar użytkownika
marek70
Posty: 47
Rejestracja: 29 stycznia 2011, o 22:51
Odbiornik: Bravia ex401, canva t710
Instalacja antenowa: biquad DIY
Nadajnik - obiekt nadawczy: G. św. Marcina

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: marek70 »

Chyba faktycznie jakiś cud bo u mnie od rana MUX3 na 62k pracuje płynnie a jakość sygnału średnia do wysokiej. Jeśli tak miałoby być na stałe to mi to odpowiada.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: TVRuda »

Ja nie łapię tego k62 w Rudzie Śl. Pocieszające jest to, że MUX2 Skrzyczne jest lepszy jakościowo niż MUX3 Kosztowy.

romanodepalma

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: romanodepalma »

No i chyba sie dzisiaj stanie cud. Sygnał jest - programów nie ma.

Awatar użytkownika
marks74
Posty: 124
Rejestracja: 27 czerwca 2010, o 13:59
Odbiornik: Samsung LE40C650, SonyKDL55W815
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa, wzmacniacz SWA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: marks74 »

U mnie także jest sygnał programów brak. Co sie dzieje :?: :evil:

romanodepalma

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: romanodepalma »

Może przepinanie na MUX1?

Awatar użytkownika
marks74
Posty: 124
Rejestracja: 27 czerwca 2010, o 13:59
Odbiornik: Samsung LE40C650, SonyKDL55W815
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa, wzmacniacz SWA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: marks74 »

A mux 3 na kanał 45 :o :?:

Zablokowany