DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Jarosław Bałuka »

Maciejek pisze:Czy Pan Jarek może zdradzić co też tam będzie wtedy robione?
To będzie standardowa przerwa konserwacyjna.

freezyear
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2014, o 19:46
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: freezyear »

Pytanko: Czy któryś z użytkowników ma jakieś problemy z odbiorem MUX-1 ze Skrzycznego? U mnie od 3 dni na TV podłączonym do Fergusona Ariva 250 Combo nie wykrywa MUX-1, na drugim TV z wbudowanym dekoderem działa. Pozostałe MUX-y działają dobrze.

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: AdamP »

Przecież odpowiedź masz u siebie ;) TV odbiera a STB nie, czyli coś z STB lub jego podłączeniem. Ja odbieram Skrzyczne normalnie.

freezyear
Posty: 5
Rejestracja: 31 maja 2014, o 19:46
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: freezyear »

Niby tak ale dziwny jest fakt, że wywalił się tylko 1 MUX, reszta działa :)

AdamP
Posty: 1024
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 07:27
Odbiornik: Sony 48W705C, Sony 32HX750
Instalacja antenowa: Maximum UHF200, Vivanco TVA502
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne (Mux 1, 2, 3)

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: AdamP »

W miejsce STB podepnij ten odbierający TV z mpeg4. Jeśli będzie działał normalnie to jest jakiś problem w samym STB a instalacja antenowa jest O.K.

ewemarkam

Pogorszenie odbioru mux3

Post autor: ewemarkam »

Witam
Od dlugiego weekendu. Majowego pogorszeniu ulegl znacznie caly mux 3. Pijawiaja sie artefakty, glos przycina, lub calkowicie znika kanal. Antena znajduje sie na dachu bloku, jest wykonana instalacja antenowa na calym budynku, do tamtej pory wszystko bylo ok. A teraz ogladac sie nie da. Wyglada to tak jakby sygnal byl za silny, bo podczas deszczu i zachmurzenia odbior jest odrobine lepszy. Natomiast przy slonecznej pogodzie i bezchmurnym niebie kanalu znikaja calkowicie. Co zrobic w takim przypadku?

edit/ Pisownia PL. Czytaj Regulamin forum

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Pogorszenie odbioru mux3

Post autor: TomW »

Podaj więcej szczegółów. Skąd odbierasz, w jakiej odległości masz nadajnik. Jaka antena (z symetryzatorem czy wzmacniaczem itd). Samo "pogorszyło mi się i co dalej", to raczej pytanie do wróżki. :) Czytający to na forum, raczej wróżkami nie są i aby coś zaradzić trzeba znać szczegóły.

ewemarkam

Re: Pogorszenie odbioru mux3

Post autor: ewemarkam »

Odbieram z Bielska-Białej, Antena ustawiona na Skrzyczne, według aplikacji w telefonie ok 13km odemnie. Antena podobna najwyższa półka, jakiejś Austryjackiej firmy. Nie znam dokładnego modelu. Jestem mieszkańcem bloku, członkiem zarządu wspólnoty. Antena wizualnie wygląda na taką
Obrazek
Odnośnie odbioru, to praktycznie nie da się oglądać kanałów z MUX3. Same artefakty na ekranie telewizora, przycinający się głos, znikający obraz. Po prostu normalny odbiór nie jest możliwy. Przez 1,5 roku jak tu ludzie mieszkają było wszystko ok, a po Weekendzie majowym już nie. Zarządca budynku wziął jakiegoś speca od telewizji, stwierdzono że u nas wszystko jest wporządku, posiadamy sprzęt najwyższej klasy. Nie wiem gdzie pisać aby dowiedzieć się co było robione. Doszły mnie słuchy że wykonywano jakieś konserwacje nadajników przez weekend majowy i od tamtej pory jest zle.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Pogorszenie odbioru mux3

Post autor: Maciejek »

Końcem kwietnia uruchomiono dodatkowy nadajnik MUX 3 umiejscowiony na Szyndzielni, który doświetla Bielsko. Zapewne ten "najwyższej klasy sprzęt" , który i może zawiera wzmacniacz (zupełnie niepotrzebny) przesterowuje u Was sygnał tego Muxa i stąd opisywane problemy. Antenowy fachowiec wezwany przez Spółdzielnię powinien sobie z tym poradzić bez większego problemu.

ewemarkam

Re: Pogorszenie odbioru mux3

Post autor: ewemarkam »

Da cos zalozenie tlumika jakiegos przed samym telewizorem?

edit/ Pisownia PL. Czytaj Regulamin forum

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Pogorszenie odbioru mux3

Post autor: Maciejek »

Może i da, to trzeba sprawdzić, tylko trzeba wziąć pod uwagę możliwość utraty MUX 1 i 2, które nadają tylko z Katowic i Skrzycznego.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jest prawdopodobne, że zastosowana antena o bardzo dużym zysku energetycznym jest za mocna w odniesieniu do istniejących warunków odbioru (bliskość nadajnika, duże moce nadawcze). W takim przypadku można próbować doświadczalnie obrócić antenę od kierunku nadajnika co osłabi sygnał lub zastosować słabszą antenę.

ewemarkam

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ewemarkam »

Dziękuję za sugestie. O takie informacje mi chodziło.
Przepraszam za zamieszanie, ale antena ustawiona jest na Katowice. Dzwoniłem do firmy która wykonywała instalacje i jedynym wyjściem jest chyba montaż drugiej anteny na skierowanej na szyndzielnie.

tjam

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: tjam »

Witam
Od wczoraj od samego rana nie działają mi kanały z MUX-3. Na kanale 41 dekoder nie znajduje absolutnie nic. Z informacji znalezionych w sieci dzisiaj miała się odbywać przerwa techniczna związana z pracami na nadajniku, jednak zniknięcie całego multipleksu już wczoraj nijak do tego nie pasuje. Dodam jeszcze, że sygnał pobieram z anteny zbiorczej i sąsiedzi z mojego bloku też nie mają w/w kanałów.
Co może być tego przyczyną? Awaria nadajnika? Coś po mojej stronie?

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: TLW/SZA »

Najprostszym sposobem będzie powiadomienie administratora ,aby podesłał monterów aby sprawdzili co się stało,może gdzieś w instalacji jest jakiś defekt.

ciasteczkowy.

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: ciasteczkowy. »

W okolicy Buska Zdroju też jest mozliwy odbiór z nadajnika Skrzyczne.

franek_duzy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: franek_duzy »

Witam

Od 2 dni odbieram sygnał ze Skrzycznego w Bielsku w okolicach ulicy Cieszyńskiej (kiepski profil bo góra Klimczok trochę zasłania nadajnik). W każdym razie na 10 piętrze po wycelowaniu w Skrzyczne według mapy anteną MLOG (taki mały popularny logarytm z wyciętym wzmacniaczem) udało się odebrać całkiem dobrze MUX2 na 58 kanale (MUX1 i MUX3 z tego co ustaliłem pokrywa się kanałami z Kosztowy więc ciężko stwierdzić skąd odbieram). Jakość 97-100% siła na 60 parę procent. Ogólnie super. I tu moje zdziwienie ponieważ około godziny 21:30-22:00 jakość spada do 0 na MUX2 (58 kanał), obraz jest poszatkowany lub całkowity brak sygnału... MUX1 i MUX3 bez zmian lub lekko gorzej (nie weryfikowałem tego, na pewno obraz jest super stabilny) Co może powodować takie efekty? Rano i po pracy znowu wszystko jest ok (MUX2 jakość 97-100%)???? Jakieś przerwy (na stronie emitela nic nie ma), zakłócenia? Ale od czego? Z nadajników nie zauważyłem też doświetlania z lokalnych nadajników mojej lokalizacji kanałem 58 (bo podobno przy doświetlaniu może się zdarzyć 0% jakości). Myślałem jeszcze o zwarciu (2 dni temu lało), ale wczoraj była dobra pogoda w chwili zaniku sygnału...

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: TLW/SZA »

Dzisiaj jest chyba jakieś dobre lokalne tropo ,bo wszystkie MUX-y ze Skrzycznego kanały 41,55,58 odbierają ,nawet Czeski sit1 na kanale 54 też fajnie śmiga :)

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: Maciejek »

Jednak SFN nie było takie idealne. Pierwsze zmiany dot. Czantorii w Ustroniu:
Cyt. za wwww.beskidzka24.pl

"Mieszkańcy regionu cieszyńskiego skarżyli się na zły odbiór programów telewizyjnych. Przyczyną było nieprawidłowe funkcjonowanie nadajnika MUX-3 na kanale 41. Jest zmiana...

Z informacji przekazanej przez TVP wynika, iż w godzinach porannych 8 maja (piątek) planowana jest zmiana kanału nadawania z 41 na 60. Mieszkańcy odbierający programy z nadajnika DVB-T MUX-3 ulokowanego na Czantorii, powinni więc przeprowadzić na nowo wyszukiwanie kanałów w odbiorniku telewizyjnym bądź tunerze"


Komunikat od TVP:

Szanowni Państwo,

Chciałbym poinformować, że w godzinach porannych w dniu 8 maja 2015 r. (najbliższy piątek) jest planowana zmiana kanału telewizyjnego z k. 41 na k. 60 w nadajniku DVB-T MUX-3 w lokalizacji Ustroń/Czantoria.
Po zmianie kanału należy przeprowadzić wyszukiwanie kanałów w odbiorniku telewizyjnym.

Marcin Jakubczyk
Główny Specjalista
Ośrodek TVP Technologie


Czantoria, to obok góry Skrzyczne niezła lokalizacja wprawdzie emisja bedzie dla mieszkańców Ustronia wraz z okolicami to ciekaw jestem jaki będzie zasięg tego nadajnika, którego status zmieni się z gapfilera na nadajnik. Moc zapewne pozostanie symboliczna. Wkrótce się dowiemy.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: DVB-T z RTON WISŁA SKRZYCZNE

Post autor: hadam »

Pojawił się także oficjalny komunikat na ten temat na stronie Emitela.
http://www.emitel.pl/strona-glowna/zmia ... w-ustroniu

Zablokowany