DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Bo w przypadku MUX 1 i 2 k. 30 i 37 jest SFN tylko z jednym nadajnikiem, a w przypadku MUX 3 jest z kilkoma nadajnikami i stąd mogą być te problemy. Ja bym tak to rozumiał.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Ja też tak to rozumiem że na kanale 47 oprócz Świętego Krzyża jest jeszcze sześć nadajników w Busku,Dobromierzu,Kielcach,Sandomierzu,Starachowicach i Chorągwicy i jest to już pajęczyna wystarczy setna sekundy obsuwy w synchronizacji i jest lipa.
Dzisiaj pożyczyłem z pracy miernik także zmierzę siłę sygnału na dworze jak i wewnątrz budynku i na strychu.
Ciekaw jestem jakie parametry pokaże MUX-3 :?:

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Daj znać o wynikach pomiarów.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Dam znać na temat pomiarów uzyskanych ze Świętego Krzyża w sobotę,mam zamiar sprawdzić sygnał na antenie kierunkowej bez wzmacniacza ze wzmacniaczem i na siatkowej ze wzmacniaczem.

telewizyjnychochlik

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: telewizyjnychochlik »

Ciekawe czy siła ERP wychodząca z nadajnika na Św.Krzyżu dla mux1,2 i mux3 będzie się znacząco różnić wszak to 50 kw różnicy,też mnie to ciekawi jakie parametry uzyskasz.

Awatar użytkownika
ayreon
Posty: 100
Rejestracja: 16 czerwca 2013, o 11:23
Odbiornik: LG 42LX6500
Instalacja antenowa: antena siatkowa z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż/Kielce Komin EC

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: ayreon »

Ja w Kielcach mam odbiór stabilny i to na wszystkich muxach,ale jak widać im dalej od nadajnika tym większe problemy z odbiorem w sieci SFN.

J@ro

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: J@ro »

Witam.
TLW/SZA jak tam pomiary?

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

No witam oto pomiary dla poszczególnych MUX-ów,pomiary wykonałem na trzech różnych antenach w dwóch lokalizacjach:

Pomiary wykonane w Moskorzewie wczoraj(sobota 24 maja),temperatura powietrza na dworze około 30 stopni:

Antena kierunkowa Yagi 16-to elementowa pasywna:

MUX-1 kanał 30:

62,3 dBuV
MER 31,2 dB
CBER <9E-9
VBER <9E-9
UNC <7E-8

MUX-2 kanał 37:

64,1 dBuV
MER 31,8 dB
CBER <9E-9
VBER <9E-9
UNC <7E-7

MUX-3 kanał 47:

39,8 dBuV
MER 18,7 dB
CBER <2E-3E-3
VBER <4E-5
UNC <4E-3

Pomiar na tej samej Yagi ze wzmacniaczem ekranowanym LNA-177 18-25dB

MUX-1 kanał 30:

76,8 dBuV
MER 36,8 dB
CBER < 9E-9
VBER < 9E-9
UNC <8E-9

MUX-2 kanał 37:

76,4 dBuV
MER 36,3 dB
CBER <9E-9
VBER <9E-9
UNC <8E-8

MUX-3 kanał 47:

88,7 dBuV
MER 37,1 dB
CBER <3E-5E-6
VBER <6E-5
UNC <4E-5

Pomiar na antenie Telmor MaxHD przedwzmacniacz wbudowany 25dB

MUX-1 kanał 30:

77,4 dBuV
MER 37,1 dB
CBER <9E-9
VBER <9E-9
UNC <9E-9

MUX-2 kanał 37:

77,2 dBuV
MER 37,0 dB
CBER <9E-9
VBER <9E-9
UNC <9E-8

MUX-3 kanał 47:

90,1 dBuV
MER 37,3 dB
CBER <2E-5E-5
VBER <5E-4
UNC <5E-3

Teraz pomiar z piątku 23 maja wykonany w Szczekocinach a więc około 8 kilometrów dalej.
Antena siatkowa z przedwzmacniaczem 18dB

MUX-1 kanał 30:

77,3 dBuV
MER 35,1 dB
CBER <9E-9
VBER <9E-9
UNC <9E-9

MUX-2 kanał 37:

76,9 dBuV
MER 35,0 dB
CBER <9E-9
VBER <9E-9
UNC <9E-9

MUX-3 kanał 47:

90,0 dBuV
MER 37,2 dB
CBER <3E-5E-5
VBER <6E-4
UNC <6E-4

Pomiary wykonane miernikiem DVB-T marki NEON.

Także sami możecie sobie odpowiedzieć na pytanie co jest przyczyną fatalnego odbioru MUX-3,a od kilku dni bywały momenty że MUX-3 całkowicie wysiadał,były zaniki sygnału i bardzo mocne skoki w jakości sygnału ,kilku moich sąsiadów też się na to skarżyło.

Nawet na antenie pasywnej sygnał MUX-3 jest marginalny, o ile wartości dla MUX-1,2 są w granicach normy co pokazuje pasek jakości na tunerze około 70-73% to MUX-3 ledwo dochodził do 15/20% jakości.
Lepiej to wygląda na antenach z przedwzmacniaczami gdzie sygnał na MUX-1,2 ma jakość w granicach 98% a MUX-3 jakość skaczącą pomiędzy 68-93%.

Stefan_KR
Posty: 272
Rejestracja: 2 sierpnia 2011, o 21:32

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Stefan_KR »

Świetne wyniki (poza MUX3 w pierwszym na Yagi pasywna). Pogratulować.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Wyniki są świetne jak na odległości odpowiednio 84 i 91 kilometrów,szczerze to spodziewałem się takich parametrów bo sygnał ze Świętego Krzyża bardzo dobrze niesie,tylko jakoś nie przekłada się to na jakość odbioru MUX-3,bo ostatnimi dniami odbiór tego MUX-u jest fatalny :x .
Pozostałe dwa śmigają aż miło :D .
Mam jeszcze taki pomysł aby dość mocną antenę Telmora wynieść na poddasze,tak za czasów analogu odbierałem Jedynkę,Dwójkę ze Świętego Krzyża oraz Polsat i Czwórkę z EC Kielce na siatce z 30 dB wzmocnieniem,a Telmor ma 25 dB czyli prawdopodobnie nic się nie stanie z jakością dla MUX-1,2 a być może trochę zostanie osłabiony potężny sygnał na MUX-3 i pozwoli to na poprawę odbioru :?:

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Witam ja na Twoim miejscu TLW/SZA zgłosiłbym to do Emitel'a jako zgłoszenie usterki

EMITEL KRAKÓW zgłaszanie awarii
tel. 12 385 41 04 w.1

:lol:

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Tomciosz »

Mam pytanie, czy na pasywnej 16-tce MUX3 w ogóle odbiera? Bo chyba minimum jest koło 50 dBuV.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: JaroslawMroczkowski »

@Andrzejwk, to najlepszy sposób na bycie zignorowanym. Usterki zgłaszają klienci, a jak rozumiem nie macie umowy z EmiTelem na świadczenie usług.

Jeśli chcecie być traktowani poważnie stosujcie się do zasad.
Po to jest forum by opisywać problemy. Czym więcej szczegółów, czym bardziej merytoryczny opis, czym więcej osób opisze swoje doświadczenia, tym lepiej. Łatwiej jest przeanalizować ewentualny problem i znaleźć rozwiązane. Na bieżąco czytamy całe forum, a dodatkowo może się okazać, że któryś z problemów jest prostszy niż się wydaje i któryś z forumowiczów już go rozwiązał.

Jeśli komuś to nie wystarcza, jest zbyt niecierpliwy, to może kontaktować się z Nadawcami (formalnym operatorem Multipleksu) oraz Urzędem Komunikacji Elektronicznej odpowiedzialnym za funkcje kontrolne w zakresie emisji.

Pamiętajcie, ze EmiTel wykonuje zamówione w umowach z Nadawcami prace. To Nadawcy są "Operatorem multipleksu" i to oni decydują o większości spraw związanych z emisjami. Mogą zamówić więcej. Mogą zamówić zmianę. Mogą też zdecydować, że obecny stan jest wystarczający.


/edit 2014-06-28: Dział Obsługi Klienta Biznesowego EmiTel nie przyjmuje zgłoszeń od Widzów. Emisje realizowane są na podstawie umów z Nadawcami i to oni zgłaszają ewentualne problemy do Emitel.
EmiTel nie prowadzi infolinii w zakresie odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.

Martens
Posty: 472
Rejestracja: 24 listopada 2012, o 16:37
Miejscowość: Gdańsk
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Jagodnik, RTON Jaśkowa Kopa

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Martens »

JaroslawMroczkowski pisze:To Nadawcy są "Operatorem multipleksu" i to oni decydują o większości spraw związanych z emisjami. Mogą zamówić więcej. Mogą zamówić zmianę. Mogą też zdecydować, że obecny stan jest wystarczający.
Czy mamy rozumieć, że jest jakaś szansa, że nadawcy z MUX-1 i MUX-2 także zdecydują się na doświetlanie sygnału (w miastach, górach) - tak jak uczyniła TVP ze swoim MUX-3? Czy to tylko pobożne życzenia?

@TLW/SZA: Chciałbym mieć takie sygnały MUX-1 i MUX-2.

Awatar użytkownika
Andrzejwk
Posty: 69
Rejestracja: 3 listopada 2013, o 23:24
Odbiornik: Veris DBH-557 + Universum FT7188 CRT 20" z 1989r
Instalacja antenowa: Stara zardzewiała "siatka" z 9 z 12 direktorami +SWA-2000/4T na 3 TV
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Andrzejwk »

Witam czyli tak:

BYŁO KIEDYŚ -tragiczna jakość SIĄŚĆ I PŁAKAĆ
JEST -tragiczna jakość SIĄŚĆ I PŁAKAĆ
BĘDZIE -tragiczna jakość SIĄŚĆ I PŁAKAĆ

a zamiast TV pooglądajmy przyrodę za oknami :cry: :x , aha to możemy tylko my nieliczni którzy mamy przyrodę za oknami anie mury i fabryki.

A może by tak poczekać 5 000 000 000 lat aż Słońce wygaśnie i ludzie po prostu nie będą zwracać uwagi na wiecznie przerywającą telewizję SUPER-CYFROWĄ.

PS.Nie oczekuję już od nikogo na tym lub innym forum odpowiedzi bo i tak dostanę wymijającą :( .
A jak panom i paniom z forum Emitela coś się w moich słowach nie podoba to skasujcie mój profil na tym forum (nic nie stracę).

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Tomciosz pisze:Mam pytanie, czy na pasywnej 16-tce MUX3 w ogóle odbiera? Bo chyba minimum jest koło 50 dBuV.
Nie,na pasywnej ani śladu sygnału MUX-3 nie ma,a takie minimum to chyba coś około 42 dBuV.
JaroslawMroczkowski pisze:@Andrzejwk, to najlepszy sposób na bycie zignorowanym. Usterki zgłaszają klienci, a jak rozumiem nie macie umowy z EmiTelem na świadczenie usług.
Andrzejwk pisze:Witam ja na Twoim miejscu TLW/SZA zgłosiłbym to do Emitel'a jako zgłoszenie usterki

EMITEL KRAKÓW zgłaszanie awarii
tel. 12 385 41 04 w.1

:lol:
Kolego Andrzeju szkoda czasu bo to i tak nic nie da.
JaroslawMroczkowski pisze:@Andrzejwk, to najlepszy sposób na bycie zignorowanym. Usterki zgłaszają klienci, a jak rozumiem nie macie umowy z EmiTelem na świadczenie usług.

Jeśli chcecie być traktowani poważnie stosujcie się do zasad.
Po to jest forum by opisywać problemy. Czym więcej szczegółów, czym bardziej merytoryczny opis, czym więcej osób opisze swoje doświadczenia, tym lepiej. Łatwiej jest przeanalizować ewentualny problem i znaleźć rozwiązane.

Pamiętajcie jednak, ze EmiTel wykonuje zamówione w umowach z Nadawcami prace. To Nadawcy są "Operatorem multipleksu" i to oni decydują o większości spraw związanych z emisjami. Mogą zamówić więcej. Mogą zamówić zmianę. Mogą też zdecydować, że obecny stan jest wystarczający.
No to przydałoby się aby Nadawcy wraz z operatorem technicznym przeanalizowali zgłaszane usterki i coś z tym fantem zrobili :?: ,bo problem nie dotyczy tylko regionu Świętokrzyskiego czy Śląska ale całego kraju.

Tu każdy traktuje innych poważnie,tylko gdy na zadawane pytanie widzi się odpowiedź w ignoranckiej postaci to niech Pan wybaczy,ale każdy jeden się denerwuje.
Tu nie chodzi o to aby jeden drugiemu robił na przekór,ale chodzi o kompromis aby wszyscy usiedli nad tematem i dokładnie przeanalizowali poszczególne niuanse ,nie tylko od strony nadawcy i operatora ale także od strony odbiorców.


Kupiłem dzisiaj tłumik regulowany od 4 do 20 dB,sprawdzę czy jego zastosowanie poprawi jakość odbioru MUX-3 :?:
No i jeszcze pierwsza opcja antena na strych.

telewizyjnychochlik

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: telewizyjnychochlik »

@TLW/SZA no faktycznie rezultaty pomiarów są naprawdę imponujące,sygnał jest bardzo mocny,prawdopodobnie we Włoszczowie też parametry pomiarów sygnału były by podobne.
Ja też potwierdzam w ostatnim czasie kłopoty z odbiorem mux3 zwłaszcza gdy na dworze panuje upał,najlepsze parametry mam wieczorem i nocą,dodam tylko że na mux1,2 odbiór stabilny niczym skała ;)
Kiedyś patrzyłem też anteną na Wręczycę i mux3 z tego nadajnika nie odebrałem kompletny brak sygnału,a muxy1,2 odbiór znakomity.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: JaroslawMroczkowski »

TLW/SZA pisze:No to przydałoby się aby Nadawcy wraz z operatorem technicznym przeanalizowali zgłaszane usterki i coś z tym fantem zrobili :?:
Analizujemy. Operator techniczny robi co może (w ramach zamówionych usług!), choć czasem faktycznie trochę to trwa, ale przy takich systemach czasem szybciej się nie da.
Większe zmiany wymagają decyzji Nadawców i bardzo często całej procedury administracyjnej.

Komentarze na forum naprawdę bardzo pomagają. Po to tyle lat to forum istnieje i dlatego, mimo, że tego nie widać, jest regularnie przeglądane nie tylko przez "oficjalnych przedstawicieli firmy", ale też przez osoby związane z projektowaniem i utrzymanie sieci. Nadawcy (i prawdopodobnie także przedstawiciele "regulatora") również tu zaglądają, choć innymi drogami też można zwracać im uwagę na zauważone problemy...

Awatar użytkownika
Tomciosz
Posty: 512
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, o 09:04
Miejscowość: Sosnowiec / Biała Wielka
Odbiornik: Thomson 32HD5506
Samsung UE50NU7092
Instalacja antenowa: VHF + LogPer k28-47 DIY (Dobrom.)
All-Ant ATS2000 (Koszt./Ornon./Stalex.)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Dobromierz,Ogrodzieniec|Kosztowy,Ornonto

Post autor: Tomciosz »

Ostatnio zaaktualizowane mapy pokrycia na dvbtmap.eu, pokazują, że u mnie na działce w Białej Leśnej jest biała plama ze Św. Krzyża. Co potwierdzam. Czasem łapie, jednak w większości czasu jest "cisza" na wskaźnikach, u mnie jak i u sąsiadów.


Na starych mapach byłem niby w zasiegu wysokiego natężenia sygnału. Zapewne zmienili założenia modelu systemowego.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Witam.

Zastosowałem dzisiaj ten tłumik liniowy o którym pisałem,troszke to poprawiło odbiór MUX-3,pikseloza jak na razie zniknęła.
Tłumik jest wyregulowany mniej więcej na poziomie 8-10 dB,tak aby nie wpłynąć zbytnio na parametry MUX-ów pierwszego i drugiego.
ale tak jak piszę zbyt małe wytłumienie nie daje nic w poprawie odbioru MUX-3,a zbyt mocne podkręcenie prawie już na cały potencjometr skutkuje znacznym spadkiem MUX-1,2.

Oto parametry odbioru z zastosowaniem tłumika liniowego potencjometr podkręcony mniej więcej na 50% możliwości (parametry na tunerze Opticum),antena Telmor wzmocnienie 25 dB.

MUX-1 546 MHz kanał 30

siła sygnału 90%
jakość sygnału 88%

MUX-2 602 MHz kanał 37

siła sygnału 89%
jakość 86%

MUX-3 682 MHz kanał 47

siła sygnału 82%
jakość 73-80%

Puki co odbiór MUX-3 stabilny,mam nadzieję że nie tylko na dzisiaj ;)

Zablokowany