DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Może wystarczy mała korekcja ustawienia anteny i wszystko wróci do normy? Na temat zmian mocy sygnału się nie wypowiadam bo u mnie od zawsze sygnał 100/100% 12km od nadajnika.

DK9

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: DK9 »

Kręciłem anteną we wszystkie strony i jedyne co zauważyłem to to że najlepsza siła i jakość sygnału jest gdy antena "patrzy" nie na św krzyż a na Kielce czyli jakieś 10-15st w lewo:) Dzięki takiemu ustawieniu udało mi złapać mux3 z targowej, który o dziwo działa b, dobrze. Spróbuję zakupić jakiś wzmacniacz i zobaczę wtedy.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: belzebiusz »

Lepiej się wstrzymaj z zakupem wzmacniacza bo prawdopodobnie 17 czerwca MUX-1 i MUX-2 zmienią kanały (w szczególności będzie duża poprawa w przypadku MUX-1 - będzie dużo niższy kanał) i moce na docelowe (z 50 kW na 100 kW). Pojawi się także zapewne MUX-3, a informacje jakie krążą na forum mówią o aż 150 kW więc wzmacniacz może ci tylko przesterować sygnał. Zalecam niewiele ponad miesiąc cierpliwości. ;)

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Równo za miesiąc analog OFF. Nieoficjalnie moce MUX-ów są znane MUX 1 100kW
MUX 2 100kW
MUX 3 150kW

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

Jeśli chodzi o mux-2 ze Św. Krzyża to, jak już wielokrotnie pisałem, jego docelowy kanał (37) jest blokowany przez tymczasową emisję mux-1 na tym właśnie kanale ( SFN k37 Tarnobrzeg/Leżajsk - Giedlarowa) i nic się w tej kwestii pewnie nie zmieni do 23 lipca (ASO na Giedlarowej). W związku z tym nie liczyłbym na zwiększenie mocy mux-2 nadawanego obecnie na kanale 36 gdyż, jak zauważył to kolega belzebiusz, jeszcze bardziej pogorszyłoby to warunki odbioru mux-1 z Łosic (też kanał 36).
Jednym słowem - analogi z Giedlarowej już dawno powinny być wyłączone bo blokują również start mux-2 na południu polski na kanale 36 :evil:

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

Harmonogram miejsc, w których zagości TVP Kielce w czerwcu 2013r.:
2 czerwca – Miasteczko Cyfrowe TVP Kielce w Bielinach, podczas „XVI Dnia Świętokrzyskiej Truskawki”

15 czerwca – Miasteczko Cyfrowe TVP Kielce podczas „Dni Małogoszczy”

16 czerwca – Miasteczko Cyfrowe TVP Kielce w „Wiosce Średniowiecznej”, Huta Szklana

17 czerwca – symboliczne „wyłączenie analogu” o godz. 6.00, Oddział TVP Kielce
W tych miejscach specjaliści z TVP Kielce będą odpowiadać na wszystkie pytania związane z cyfryzacją.
Źródło:
http://www.tvp.pl/kielce/cyfryzacja/mia ... y/11020931
Mam nadzieję, że potwierdzą się te nieoficjalne informacje:
Mux1 przejdzie z kanału 62 na k.30 w SFN z Przysuchą (Kozłowcem) moc 100kW.
Mux2 powinien przejść z k.36 na docelowy kanał 37 -również w SFN z Przysuchą - moc 100kW. Nie wiadomo, czy tak się jednak stanie, gdyż k.37 aktualnie zajmuje Mux1 z Tarnobrzega (Machów).
Mux3 k.47 moc 150kW będzie w SFN z Kielcami (Targową) oraz Przysuchą ale ze względu na różne wersje TVP Info (ze Św. Krzyża będzie to TVP Kielce), z Przysuchy TVP Warszawa, nie wiem jak to będzie wyglądało w odbiorze DVB-T.

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Domel28 »

Oprócz Tarnobrzega jeszcze z Leżajska jest też MUX1 na k.37.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

Nadajnik Przysucha/Kozłowiec jest położony blisko granicy trzech województw (łódzkie, świętokrzyskie i mazowieckie) więc, teoretycznie, możliwa jest emisja 3 różnych wersji mux-3 dla 3 województw. Prawdopodobnie na k47 będzie emisja mux-3 z TVP Kielce w kierunku południowym, a w kierunku wschodnim na k42 wersja z TVP Info Warszawa. Wersja na k47 będzie oczywiście w SFN ze św. Krzyżem i pewnie z innymi doświetleniami mux-3 (Sandomierz :?:). Mux-1 ze św. Krzyża bez problemu powinien przejść na k30, zaś mux-2 na kanał docelowy przejdzie dopiero po wyłączeniu analogów z Leżajska. Z tym że zasięg mux-2 jakoś bardzo się nie poprawi bo wprawdzie moc wzrośnie o 3dB ale fec zmieni się na 5/6.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

Czy wie ktoś, czy po 17czerwca w Mux-1 na k.30 będzie nadawana wersja TVP Kraków czy TVP Kielce? Bo zapewne w Mux-3 na k.47 będzie to TVP Kielce. Pytam dlatego, bo zastanawiam się czy nie skierować swojej kilkuletniej Yagi z Dipola 19/na k.21-60 na Chorągwicę, po to by mieć dostęp do TVP Kraków.

sebab33

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: sebab33 »

Witam mieszkam w sandomierzu na chwałkach i odbiera mi tylko 8 programów ale nie ma w nich tvp 1 ,2 i paru jeszcze innych co zrobić ? z tego co wiem to ze św krzyża sygnał idize

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: belzebiusz »

Najprościej poczekać na 17 czerwca i przejście MUX-1 z kanału 62 na 30 i zwiększenie mocy z 50 kW na 100 kW. Jeśli chcesz sobie pomóc już teraz to musisz uzupełnić swój profil i podać jak najwięcej informacji o swojej instalacji antenowej.
Dodatkowo zapoznaj się z tym:
http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna ... rowa-dvb-t

Awatar użytkownika
twmichal
Posty: 721
Rejestracja: 19 grudnia 2010, o 14:40
Odbiornik: LV5T Deluxe
Samsung UEH320050W
Cabletech URZ0194
Instalacja antenowa: Tri Digit, antena pokojowa Sonus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: twmichal »

W Sandomierzu, z raci ukształtowania terenu mogą być problemy z odbiorem ze Św. Krzyża.
Ja bym radził ustawić antenę na jedną z tych lokalizacji:

Krosno/Sucha Góra
Lublin/Piaski
Leżajsk/Giedlarowa
Tarnów/G Św. Marcina
Kraków/Chorągwica.

Zależy gdzie mieszkasz i jaką masz antenę. Jeżeli poniżej skarpy to na odbiór ze Św. Krzyża nie masz co liczyć.

Prawdopodobnie odbierasz ze Św. Krzyża MUX-2. MUX-1, gdzie tymczasowo są kanały TVP również powinieneś odbierać bo w tym kierunku nie ma tłumienia. MUX-1 ze Św. Krzyża jest na wysokim, 62 kanale. Albo Twoja antena źle odbiera powyżej 60 kanału, albo zwyczajnie sygnał jest zbyt słaby - im wyższa częstotliwość, tym (znacznie upraszczając) teoretycznie gorszy zasięg.

Po 17 czerwca w Sandomierzu zostanie uruchomiony nadajnik MUX-3 na Wieży Ciśnień przy ul. Szkolnej. Obecnie analogowo nadaje stamtąd Polsat.

qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: qrzy »

Z odbiorem może być nawet lepiej, jeżeli w Tarnobrzegu zostanie uruchomiony drugi multipleks. Obecnie jest tylko pierwszy na kanale 37 (15kW erp). Jak uruchomią dodatkowy nadajnik MUX3 w centrum Sandomierza, to kłopoty z odbiorem powinny być już rozwiązane.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

No to czekamy do 17 czerwca do odpalenia MUX3 :D ,mam nadzieję że bedzie wszystko śmigać jak lord :lol:

dario9678
Posty: 145
Rejestracja: 12 października 2010, o 16:02
Odbiornik: Samsung UE32D6500
Instalacja antenowa: Tri Digit 44/21-69 LNA-177+DIPOL-4/5-12 symetryzator + zwrotnica ant. ZA-104Ms
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kielce Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: dario9678 »

Wysłałem do działu techniki TVP Kielce e-maila z pytaniem czy od 17 czerwca będzie nadawane w MUX-1 TVP Kielce i otrzymałem taką odpowiedź:

Na mux 1 zarówno z nadajników Święty Krzyż o mocy 100KW oraz Przysucha Kozłowiec o mocy 50KW będzie nadawane TVP Kielce.

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

@dario9678 no to "lipa" bo będą dwie takie same wersje TVP Info ze Św. Krzyża (zarówno w Mux-1 na k.30 TVP Info Kielce, jak i na k.47 w Mux-3 również TVP Info Kielce). Liczyłem po cichu na TVP Kraków, gdyż swego czasu raczkująca wtedy TVP Kielce współpracowała z TVP Kraków. Nawet kronika była zarówno krakowska, jak i kielecka. Trudno, za tydzień przestawiam antenę całkowicie na Przysuchę. Tam przynajmniej w Mux-3 będzie nadawane na k.26 TVP Info Łódź, zaś w Mux-1 TVP Kielce na k.30. Byćmoże skieruję antenę na Wacyn, by z Radomia mieć TVP Info Warszawa na k.42 ale TVP Warszawa i tak mam z satelity, to raczej z Wacynem dam sobie spokój.

Awatar użytkownika
TLW/SZA
Posty: 936
Rejestracja: 9 czerwca 2013, o 16:41
Miejscowość: Moskorzew
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/RTCN Kosztowy

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: TLW/SZA »

Kraków a na co Ci w świętokrzyskiem Info Kraków???? :shock:Niech nadają w swoim województwie. Jak już to mogliby w MUX1 dać Info Katowice lub Łódz :D

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

Albo Lublin lub Rzeszów bo i tu i tu dolatuje ;)
A tak na marginesie, to może się okazać że zasięg mux-1 ze św. Krzyża (k30 - 100kW), będzie lepszy lub porównywalny z mux-3 (k47 - 150kW) właśnie z racji lepszego (niższego kanału). Oczywiście pomijam tu doświetlenia mux-3 w SFN (z wszystkimi tego zaletami i wadami). Zobaczymy już wkrótce jakie będzie "pole rażenia" ze św. Krzyża ;).

PS
Panowie z Emitela i nadawcy - jeśli testy (DVB-T2, DAB+) - to tylko z tego nadajnika :mrgreen:

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

TLW/SZA pisze:Kraków a na co Ci w świętokrzyskiem Info Kraków????
Równie dobrze mógłbym spytać, a na co w Małopolsce TVP Kielce z Chorągwicy na k.47? Wiem, wiem. Zaraz mi odpowiecie, że jako doświetlenie powiatu Kazimierza Wielka bo to powiat w woj. świętokrzyskim. Tak pytałem tu o TVP Kraków, bo swego czasu w Mux-3 z Targowej w Kielcach na k.47 była nadawana właśnie TVP Kraków. Natomiast w analogu na k.50 TVP Kraków bez problemów odbierałem na północy woj. świętokrzyskiego w Skarżysku. O czym nie mógłbym powiedzieć jako o odbiorze TVP Kielce, którą nawet ze Św. Krzyża zakłócał Polsat ze Szczawnicy na k.58. Ale w końcu się to skończyło wraz z erą odejścia analogu.

portom

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: portom »

Witam,

Jestem totalnym laikiem w tym temacie, więc z góry proszę o wybaczenie :) Wczoraj zakupiłem dekoder i podłączyłem do telewizora, ku mojemu zaskoczeniu odnalazły się kanały tylko z MUX 3, czyli nadajnika na Targowej.

MUX 1 - siła kanała skacze od 0% do 100% co jakiś czas (dosłownie taki przeskok), MUX 2 nie wykrywa wcale.

Dlaczego tak jest? W czym może tkwić problem? Dodam, że dotąd bez większych problemów odbierałem kanały w sygnale analogowym, oprócz TVP Info bo tu były mega zakłócenia :)

A jeśli dobrze przeczytałem, to ze Świętego Krzyża sygnał powinienem łapać bez problemów - mieszkam wprawdzie pod Telegrafem, ale wokół nie ma wyższych budynków ani drzew, do tego mam zainstalowaną antenę kierunkową na dachu.

Czy mam zacząć reagować, czy liczyć na to, że 17 czerwca sygnał będzie wzmocniony i sytuacja u mnie się poprawi?

Zablokowany