DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Tomasz Berezowski

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Tomasz Berezowski »

mateopoznan pisze:Wątpię żeby to było przyczyną. Telewizory HD Ready potrafią downscal`ować sygnał na swoje potrzeby.
Być może odbiera za pomocą zewnętrznego dekodera SD MPEG-4.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Tom345 »

Czy dekodery SD potrafią zdekodować sygnał 720p?

Tomasz Berezowski

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Tomasz Berezowski »

Tom345 pisze:Czy dekodery SD potrafią zdekodować sygnał 720p?
Wg mnie nie. W każdym razie nie spotkałem się z takim modelem.

mateopoznan

Re: DVB-t Poznań

Post autor: mateopoznan »

wpadłem na taki pomysł... póki tvn siedem nie ma koncesji na nadawanie naziemne, może w jego miejsce wkleić TVN +1. Lepsze to niż paski, a przynajmniej dziś zdążyłbym na fakty ;) (teraz zostaje mi słaba jakość na fakty.tvn.pl).

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Tom345 »

W takim razie sam Pan sobie zaprzecza w poście http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=21578#p21578
Chyba, że czegoś nie zrozumiałem ;)

mario2626

Re: DVB-t Poznań

Post autor: mario2626 »

mama zwykly tv kineskopowy i tuner mpeg4

Tomasz Berezowski

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Tomasz Berezowski »

mario2626 pisze:mama zwykly tv kineskopowy i tuner mpeg4
Jaki model tego tunera?

mario2626

Re: DVB-t Poznań

Post autor: mario2626 »

tuner to opticum ft 16p

Tomasz Berezowski

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Tomasz Berezowski »

mario2626 pisze:tuner to opticum ft 16p
Ten odbiornik niestety nie potrafi odbierać transmisji HD. To wyjaśnia problem.

mario2626

Re: DVB-t Poznań

Post autor: mario2626 »

ale wcześniej odbieral chyba ze wczesniej nie nadawali hd

Tomasz Berezowski

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Tomasz Berezowski »

mario2626 pisze:ale wcześniej odbieral chyba ze wczesniej nie nadawali hd
Wg specyfikacji ten tuner nie potrafi odebrać HD i przeskalowac do SD.
http://www.globo.com.pl/?y=3&cmd=show&c ... prod_id=22
Ostatnio zmieniony 4 października 2010, o 20:57 przez Tomasz Berezowski, łącznie zmieniany 1 raz.

mario2626

Re: DVB-t Poznań

Post autor: mario2626 »

sory za problem tez wlasnie to wyczytalem tylko nie rozumiem jak to mozliwe ze wczesniej chwytal ten kanał i było ok

arik92

Re: DVB-t Poznań

Post autor: arik92 »

Rozumiem że wcześniej na tym tunerze odbierałeś TVP HD po przez podłączenie kablem scart do TV kineskopowego. Jeśli tak to oznacza że ten tuner potrafi odebrać sygnał 720p i przeskalować do SD jednak nie potrafi odebrać i przeskalować sygnału 1080i, ponieważ tak teraz jest nadawany TVP HD.

mario2626

Re: DVB-t Poznań

Post autor: mario2626 »

ok dzięki za jasność

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: DVB-t Poznań

Post autor: handrzej »

O ile kwestie dźwięku ogarnęli Panowie, o tyle wydaje mi się że z WSS jest wciąż problem i formatem 4:3 / 16:9

Format się rozjeżdża na TVN, TVP2 i nie wiem czy gdzieś jeszcze. To zauważyłem na razie.

Tomasz Berezowski

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Tomasz Berezowski »

handrzej pisze:O ile kwestie dźwięku ogarnęli Panowie, o tyle wydaje mi się że z WSS jest wciąż problem i formatem 4:3 / 16:9

Format się rozjeżdża na TVN, TVP2 i nie wiem czy gdzieś jeszcze. To zauważyłem na razie.
Interesujące, na TVN nie ma prawa się rozjeżdżać. Proszę o bliższe informacje, albo o screen. Zainterweniuję.

kiks

Re: DVB-t Poznań

Post autor: kiks »

"Tomasz Berezowski" napisał: o ile kwestie dźwięku ogarnęli Panowie, ...

Chyba nie całkiem są już "ogarniete"kwestie dźwięku, bo ja nadal nie słyszę TEST TVP1 i TEST TVP2, podczas gdy obraz jest poprawny, także na pozostałych stacjach.
Odbieram w okolicy Skoków, Bravia z MPEG2 poprzez dongel USB Telewizji N

Tomasz Berezowski

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Tomasz Berezowski »

kiks pisze:"Tomasz Berezowski" napisał: o ile kwestie dźwięku ogarnęli Panowie, ...

Chyba nie całkiem są już "ogarniete"kwestie dźwięku, bo ja nadal nie słyszę TEST TVP1 i TEST TVP2, podczas gdy obraz jest poprawny, także na pozostałych stacjach.
Odbieram w okolicy Skoków, Bravia z MPEG2 poprzez dongel USB Telewizji N
Dziękuję za info, sprawdzę jutro rano, jeśli tak nadal jest, to będę interweniował.
Ale co oznacza "na pozostałych stacjach"? Cała paczka TVP jest bez dźwięku?

rednex

Re: DVB-t Poznań

Post autor: rednex »

Tomasz Berezowski pisze:
kiks pisze:"Tomasz Berezowski" napisał: o ile kwestie dźwięku ogarnęli Panowie, ...

Chyba nie całkiem są już "ogarniete"kwestie dźwięku, bo ja nadal nie słyszę TEST TVP1 i TEST TVP2, podczas gdy obraz jest poprawny, także na pozostałych stacjach.
Odbieram w okolicy Skoków, Bravia z MPEG2 poprzez dongel USB Telewizji N
Dziękuję za info, sprawdzę jutro rano, jeśli tak nadal jest, to będę interweniował.
Ale co oznacza "na pozostałych stacjach"? Cała paczka TVP jest bez dźwięku?
Paczka TVP ma dźwięk. (przynajmniej u mnie) Na moich telewizorach Samsung LE32B550 i LE32B530 jest wszystko w porządku.

pozdrawiam

jkrzyszt

Re: DVB-t Poznań

Post autor: jkrzyszt »

handrzej pisze:O ile kwestie dźwięku ogarnęli Panowie, o tyle wydaje mi się że z WSS jest wciąż problem i formatem 4:3 / 16:9

Format się rozjeżdża na TVN, TVP2 i nie wiem czy gdzieś jeszcze. To zauważyłem na razie.
Myślę, że WSS (biała przerywana linia u samej góry, normalnie niewidoczna bo poza ekranem) mógłby pomóc jedynie w konfiguracjach złożonych z zewnętrznego dekodera podłączonego analogowo do telewizora, który potrafi rozpoznawać WSS. W przypadku telewizorów z wbudowanymi dekoderami, moim zdaniem właściwe proporcje obrazu nadawanego anamorficznie można uyskać tylko wtedy, gdy jest on prawidłowo zakodowany, tzn. strumień H.264 AVC (MPEG-4) zawiera nie tylko właściwie skompresowany obraz, ale i zgodną z prawdą informację o jego rzeczywistych, docelowych proporcjach.

Według mnie to jest możliwe do ustawienia tylko w enkoderze H.264, nie zaś w multiplekserze strumienia transportowego. Z tego też powodu, a także sądząc po tym, że w ramach tego samego multipleksu część programów sobie z tym radzi, a inne nie, można przypuszczać, że rozwiązanie tego akurat problemu nie leży w żadnej mierze w gestii operatora, lecz tylko i wyłącznie po stronie nadawcy.

Jak sądzę, TVN wie jak to się robi (jeśli zdarzają się wyjątki, to podejrzewałbym wadliwie nagrany materiał źródłowy), ale chyba nie chce podzielić się tą wiedzą z innymi. Raz czy dwa razy obserwowałem nieudane próby, nie pamiętam dokładnie czy na Polsacie, czy TV4, może na obu. Przez chwilę walczyli nadając anamorficznie bez właściwie zadeklarowanych proporcji, by po chwili przełączyć z powrotem na letterbox. TV Puls chyba na razie nie próbuje.

Ciekawie też wygląda ta sprawa w programach pod wspólym szyldem TVP. Niby to jedna firma, ale konkurencja wewnętrzna musi tam być zażarta. Potrafią ci z TVP1, Sportu i Kultury (swoją drogą ciekawe, kto był pierwszy, może Sport?). TVP2 przez jakiś czas dawało sobie radę, teraz znowu nie. TVP INFO od czasu do czasu próbuje, bezskutecznie, a Historia się nie przejmuje i pokazuje chudzielców (może lepiej pasują do tematyki ;) ).

Dzięki,
Janusz

Zablokowany