DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

jofranco

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: jofranco »

witam, mam pytanie jak to jest z tą Krajową radą telefoni i tv


czy jest cos takiego że kablówki muszą udostępnic za darmo programy bezplatne dvb-t ?

mieszkam na pod lipami 11 i akurat blok jest tak ze srem mam nie od strony okna, nie wiem co zrobic probowalem gownianej thompsona http://memory4you.pl/graf/m4y_thomson_antena.jpg (i powiem ze jest to totalny szajs pieniadze w bloto nie ma nawet co próbowac szkoda kasy i zachodu).

Czy jestem w stanie odebrac sygnal ze śremu ?

http://imageshack.us/a/img6/1129/f2rn.png

z gory dzieki bardzo za wyczerpujace odp



JAk moge odebrac sygnal ze sremu są jakies anteny zew dookolne które złapią ten sygnal co myslicie ?? 35km odleglosc od masztu 1 pietro...
Ostatnio zmieniony 8 grudnia 2013, o 18:56 przez jofranco, łącznie zmieniany 1 raz.

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Kamilx »

KRRiT (Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji) nakłada na kablówki obowiązek dołączenia do oferty kanałów: TVP1, TVP2, TVP Regionalnej, POLSAT, TVN, TV4 i TV Puls.

seeb

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: seeb »

Witam!

Po paru miesiącach postanowiłem powrócić do instalacji anteny na dachu. Mieszkam na Naramowicach.

Szybki montaż małej Yagi z azymutem 177 poskutkowało na kanałach 23 i 27 90-100% jakości oraz kanał 36 (kodowany Polsat?)95-100% sygnału natomiast kanał 39 jest kompletnie głuchy. W odbiorniku nie mam pokazanej siły jedynie jakość sygnału.

Ktoś ma pomysł co jest nie tak?
http://www.seeb.net.pl/images/screensho ... -54-39.png

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: penknife »

powiedz jeszcze jak wygląda twoja instalacja odbiorcza od anteny do odbiornika(jakie kable [przepisz nadruk] i ile metrów na danym odcinku, czy dosztukowane/łączone/gołe[sterczące druty], jak/czym łączone oraz jak masz rozwiązane zasilanie ewentualnego [przed-]wzmacniacza antenowego)

seeb

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: seeb »

Witam!
Mam zwykłą antenę Yagi (z castoramy) umiejscowioną na dachu. Kabel 19m miedziany, technocabel. Cała instalacja wykonana z pomocą złączy typu F. Żadnych zbędnych łączeń, wystających drutów etc. Tym kablem obecnie leci sygnał TVSAT (90/88 - siła/jakość)
Wcześniej miałem tą antenę odbierającą na balkonie z odbicia jeszcze w czasach TV analogowej. Słabo to działało ale działało. Po wyłączeniu poprostu postanowiłem przenieść wszystko na dach licząc, że teraz będzie poprostu idealnie. Pierwotnie miałem zamiar użyć sumatora i gniazda abonenckiego ale porzuciłem temat do czasu rozwiązania problemów bez dodatkowych urządzeń.

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: penknife »

podaj nam nadruk z kabla oraz jego średnicę zewnętrzną (bo analogicznie powiedziałeś. że masz opla który ma 5 metrów długości)

seeb

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: seeb »

YWDXpek 75-1,05/5.0 Homologacja 159/99 średnica zewnętrzna 7mm (mierzona suwmiarką).

seeb

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: seeb »

I oto dziś odkryłem cudowne ozdrowienie ... wszystko zaczęło działać poprawnie.

ara2

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: ara2 »

Mam problem z odbiorem mux3 na TV SAMSUNG LE46A756 Od dnia 25.04.2014 TV nie programuje z kanału 27 mux3. Sprawdziłem jakość sygnału na innym odbiorniku i nie ma żadnego problemu z odbiorem mux3 - siła sygnału i jakość bardzo wysokie. Pokazuje to ewidentnie, że z jakiegoś powodu mój telewizor przestał identyfikować sygnał z kanału 27 jako paczka programów. Może ktoś na forum zna przyczynę tego problemu i czy można jakoś temu zaradzić. W dniu 25.04.2014 wystartował nadajnik Poznań Piątkowo na tym samym kanale może to jest przyczyną choć nie powinno 90' inny kierunek. Wszystkie inne muxy działaja bez problemu.

Antenix
Posty: 44
Rejestracja: 5 maja 2013, o 13:15
Miejscowość: Gniezno
Instalacja antenowa: biquad/siatka
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno/Dębówiec

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Antenix »

Mam ten sam problem. Spróbuj antenę ustawić tak, aby kierunek Piątkowo był zasłonięty i sprawdź czy masz symetryzator w antenie. Z Gniezna kąt między Piątkowem,a Śremem jest niewielki i nic nie mogę zrobić. Uzupełnij profil, bo nie wiem gdzie mieszkasz, a to ważne.

ara2

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: ara2 »

Na początku tak myślałem bo na kierunek Poznań miałem wpiętą antenę polaryzacja V kanał 36 Mobilna TV i uruchomienie nadajnika na polaryzacji H z Poznania mogło wprowadzać zakłócenia. Odłączyłem wszystko ale problem pozostał. Telewizor nie wyszukuje programów mux3 kanał 27. Jeszcze spróbuję zmienić kierunek anteny na Poznań może to pomoże.

jch

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: jch »

panowie ,przyczyną jest powieszenie nadajnika piątkowo k27 mux-3 tzw. doswietlenie SFN.
jeżeli postępowanie zgodnie z poradnikiem EMITELA nie pomoże proponuje kierowac skargi do delegatury UKE i do regionalnego oddziału TVP.

majsterkowicz

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: majsterkowicz »

Witam,

chciałbym się poradzić w następującej kwestii. Otóż nie odbieram kompletnie MUX2 ze Śremu. Ma to miejsce od paru miesięcy.

MUX1 i MUX3 odbieram w miarę dobrze - z jakością bywa różnie, ale generalnie idzie oglądać - czasem zrywa. Niestety mimo tego, że antena jest zamontowana powyżej linii dachu (2 piętro), to i tak celuje w dość mocno zadrzewiony nasyp kolejowy.

Jeśli chodzi o MUX3, to wskaźniki jakość/siła pokazują albo 0%, albo czasem migają 0/100%.

Sprzętowo wygląda to tak:
antena Dipol 44/21-69 Tri Digit
wzmacniacz SWA-9501 High Power ANPREL
rozgałęźnik RI-2/1F 5-860MHz
dekoder WIWA HD90 (2szt.)

Testowałem z pominięcie rozgałęźnika - bez zmian. Co robić, aby ten MUX2 dało się odbierać?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Jarosław Bałuka »

Przede wszystkim proponuję pozbądź się tego wzmacniacza i zastąp go symetryzatorem, to powinno wystarczyć przy tak silnej antenie. Jeśli sygnału będzie za mało, spróbuj zastosować wzmacniacz o niskim wzmocnieniu (lepiej inne niż SWA... lista wyrobów niezgodnych z wymaganiami zasadniczymi). Są dostępne wzmacniacze ekranowane np. LNA-101.

majsterkowicz

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: majsterkowicz »

Dzięki za odpowiedź i wskazówki. W piątek trafiłem dłuższą chwilę bez opadów (dostęp do masztu jedynie po drabinie) i potestowałem różne opcje. Niestety w lokalnym serwisie nie było na stanie wspomnianego wzmacniacza, stąd też posiłkowałem się swa-1, który miałem pod ręką.

Wyniki prób
-oryginalny symetryzator
#22
jakość 10% / siła 40%
#27
jakość 95% / siła 100%
#39
jakość 0% / siła 0/40%

-wzmacniacz swa-1
#22
jakość 0% / siła 70%
#27
jakość 95% / siła 100%
#39
jakość 0% / siła 0/40%

-znów wzmacniacz swa-9501
#22
jakość 30-40% / siła 100%
#27
jakość 50-70% / siła 100%
#39
jakość 0% / siła 0%
Później parę razy utrzymywało się: jakość 30% / siła 100%, wówczas dekoder wykrył programy z tego MUXa

Testy robiłem popołudniu; wieczorem z ciekawości sprawdziłem, jak wyglądają parametry i wówczas ku mojemu zdziwieniu dekoder chwycił #39, ale bardzo słabo - oglądać się tego nie dało.

Może w nadchodzącym tygodniu będę miał chwilę czasu, aby podskoczyć do lepiej zaopatrzonego sklepu w centrum, aby zapytać o ten podany wzmacniacz - przy okazji zastanawiam się, czy nie zaryzykować i wymienić przewód antenowy (póki co odcinek antena - trójnik --> przy pierwszym TV).

jch

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: jch »

wzmacniacz całkowicie zbędny ,nie zapomnij odłączyć zasilacz wraz z separatorem zastępując go porżądnym wtykiem antenowym.
najczęściej nie wzmacniacz a zasilacz winien gdy dostaje tętnień sieciowych[jakość zas. z separatorem bywa bardzo kiepska ale czego wymagać za parenaście zl ]. Harmoniczne tętnień padają akurat na 39 K. Odłączyć!!!

grunge

Problem z odbiorem MUX2 w Poznaniu

Post autor: grunge »

Witam,

Zakupiłem urządzonko Not Only TV LV5T DELUXE, gdyż zależało mi na mobilności oraz nie było możliwe zakupienie tv (studencki budżet :( ).

Gdy wyjąłem z pudełka antenę, mówie sobie no niee przecież to nie odbierze mi nawet stacji radiowej... Ku mojemu zdziwieniu antenka dołączona do zestawu przyczepiona na magnes na kaloryfera odbiera TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Poznań, Polonia, Kultura, Rozrywka. Kanały mają wszystkie kreski, i obraz jest ok. Splash Lite pokazuje połowę sygnału oraz pełną jakość, Total Media podobnie.

Mieszkam na Piątkowie, problemem jest to iż mieszkam na parterze okna skierowane mam na wschód, prosto na las. Dziewczyna na piątkowie 2km ode mnie z 10 piętra z oknami także na wschód odbiera dokładnie te same kanały, zależy mi na odbiorze MUX2. Dałoby radę coś z tym zrobić ?

Wrzucam Linki do mojego położenia:
http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... cmNTAzNXE=
Obrazek
Oraz bloku w którym mieszkam, jest to parter czerwono zaznaczyłem okno natomiast na zielono las który jest naprzeciwko bloku:


Pozdrawiam

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: C7_4K »

dla czego mux 2 i 3 tylko z śremu leci ??

ja odbieram z http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php? ... gmNHZzcm8= i są zakłócenia - nie da się czasami oglądać

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Kamilx »

MUX1 i MUX2 tylko nadaje z Śremu, MUX3 nadaje także z Piątkowa.

Luksik6
Posty: 1
Rejestracja: 29 sierpnia 2015, o 00:26
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem

Odbiór Poznań - Śrem - Centrum Miasta

Post autor: Luksik6 »

Witam, mam zainstalowaną , YAGE na dachu kabel ok 30 metr, tuner kupiony w Castoramie (nowy)

Lokalizacja anteny Gwarna w poznaniu.

Na początku odbierało MUX1 MUX2 a MUX3 szwankował, ustawienie anteny jest problematyczne ponieważ, w kierunku sremu stoja dosc wysokie budynki np, Akademia Ekonomiczna.

W tej chwili zmieniłem antenę na inne miejsce na dachu, MUX 1 - 98 % , MUX 2 - 30 % MUX 3 - 60%

Już nie wiem co robić, kupić wzmacniacz, przecież wszystko dobrze odbiera, dlaczego MUX 3 odbiera fatalnie ??

Antena http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1615.htm

Kabel wymieniony nowe końcówki typu - F

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam.

Zablokowany