DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

_chris_

Re: PROBLEM Z ODBIOREM TV NAZIWMNEJ-SKOKI-WĄGROWIEC

Post autor: _chris_ »

69kaka pisze:Nie mam zwrotnicy. A jest taka opcja , że symetryzator mógł się uszkodzić.
jeśli już, to prędzej może się uszkodzić wzmacniacz, a zwykle najprędzej zasilacz. Ostatnia rzecz to symetryzator - chyba, że padało i zamokło któreś z połączeń albo ktoś kręcił zbyt usilnie anteną i coś się urwało...

Ale, odbierasz w ogóle analogi?
A może zasilacz musi być mniejszy czy większy.
jak było dobrze, to zasilacz mógł się tylko zepsuć... ale pewnie myślałaś o wzmacniaczu?

69kaka

Re: PROBLEM Z ODBIOREM TV NAZIWMNEJ-SKOKI-WĄGROWIEC

Post autor: 69kaka »

Analogową odbieram ale jakość tego odbiou jest katastrofalna. Wymienię wzmacniacz, bo sasilacz już wymieniłam. Panowie z Emitelu poradzili zamontowanie nowego wzmacniacza(AWS-143ST) co o tym sądzicie.

69kaka

Re: PROBLEM Z ODBIOREM TV NAZIWMNEJ-SKOKI-WĄGROWIEC

Post autor: 69kaka »

_chris_ pisze:
69kaka pisze:Nie mam zwrotnicy. A jest taka opcja , że symetryzator mógł się uszkodzić.
jeśli już, to prędzej może się uszkodzić wzmacniacz, a zwykle najprędzej zasilacz. Ostatnia rzecz to symetryzator - chyba, że padało i zamokło któreś z połączeń albo ktoś kręcił zbyt usilnie anteną i coś się urwało...

Ale, odbierasz w ogóle analogi?
A może zasilacz musi być mniejszy czy większy.
jak było dobrze, to zasilacz mógł się tylko zepsuć... ale pewnie myślałaś o wzmacniaczu?
Tak o wzmacniaczu. Sorki za mały błąd.

_chris_

Re: PROBLEM Z ODBIOREM TV NAZIWMNEJ-SKOKI-WĄGROWIEC

Post autor: _chris_ »

69kaka pisze:Analogową odbieram ale jakość tego odbioru jest katastrofalna.
no to wygląda, ze faktycznie coś padło. Najlepiej byłoby włożyć wzmacniacz do puszki antenowej - przykładowo któryś z serii LNA. To co ci zaproponował Emitel to odpowiednik tego co masz w tej chwili - więc jeśli przedtem było dobrze, a padł wzmacniacz, to po wymianie będzie OK. Ale jeśli powodem jest jakiś osłabienie sygnału dochodzącego do anteny - trzeba by zastosować wzmacniacz silniejszy (o większym wzmocnieniu).

Nie ma innego sposobu, jak sprawdzić na początek wszystkie połączenia (złącza), a potem podmienić wzmacniacz.

69kaka

Re: PROBLEM Z ODBIOREM TV NAZIWMNEJ-SKOKI-WĄGROWIEC

Post autor: 69kaka »

Jutro się tym zajmę-kupię mocniejszy wzmacniacz i sprawdzę. Dzięki wszystkim za rady i pozdrawiam. Odezwę się jeszcze.

jkrzyszt

Re: brak dźwięku na TVP 1, 2

Post autor: jkrzyszt »

kamiKAC pisze:Wydaje mi się, że kanały TVP1 i TVP2 mają błędnie wpisany typ kodeka 129, zamiast 4, które powinno być przy dźwięku MPEG-2. Kodek 129 wskazuje na dźwięk AC3, który nie jest nadawany.

Proszę o sprostowanie, jeśli się mylę.
Jedno drobne zastrzeżenie: nie sądzę, aby ukazany tu parametr "Codec ID" był prostym powieleniem informacji zawartej w tablicach strumienia transportowego. Odczytywałbym to jako typ kodeka wybranego przez program mythtv do zdekodowania strumienia audio. Oczywiście wybór ten jest dokonywany na podstawie informacji o sposobie kodowania tego strumienia, odczytywanych z przekazu. Jeśli informacje te są błędne, lub co najmniej niespójne, to i wybór kodeka może okazać się błędny.

Dzięki,
Janusz

IRS

Re: DVB-t Poznań

Post autor: IRS »

Test TVPHD w 1080i wygląda gorzej widać kompresje w 720p obraz był czysty . Tv nie rozpoznaje mi formatu 4:3/16:9 od czasu oficjalnego nadawania co druga reklama w innym formacie jak to oglądać :)

kiks

Re: PROBLEM Z ODBIOREM TV NAZIWMNEJ-SKOKI-WĄGROWIEC

Post autor: kiks »

69kaka pisze: Może jest ktoś ze Skoków, Wągrowca lub okolic i zna odpowiedz.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Skoki na mapie zasięgu:
http://www.pomar.pl/anteny/zasieg.php
mają niepokojący żółty kolor- czyli sygnał zaledwie akceptowalny. Ja mieszkam 10 km na południe od Skoków i jak pisałem kilkanaście postów wcześniej- odbieram programy z obu śremskich MUXów.
Być może twoim problemem jest wysokość anteny. Czy sprawdzałaś profil terenu z uwzględnieniem refrakcji i krzywizny ziemi:
http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html
Na forum Skoków jest też dyskusja na ten sam temat.

_chris_

Re: PROBLEM Z ODBIOREM TV NAZIWMNEJ-SKOKI-WĄGROWIEC

Post autor: _chris_ »

Gori pisze:Pisalem wczesniej ale tez mam problem. Fakt ze jest to 90 km ale MUX1 odbierałem a obecnie MUX2 bez sygnału.
Wygląda na to ze 100kW MUX2 to nie to samo co 100kW MUX1
a kto powiedział, że to to samo... :D

Pomijając oczywiste oczywistości, jak awarie po stronie nadawczej czy odbiorczej lub powstanie nowej przeszkody terenowej skutecznie ograniczającej zasięg sygnału, to owe 100kW jest to jest moc wypromieniowana przez nadajnik, ale powstaje pytanie, jak równomiernie, jeśli odnieść się do poszczególnych kierunków.

W idealnym przypadku przypadku moc wypromieniowywana byłaby równomiernie dookoła (zakładając kolistą, równomiernie dookólną charakterystykę emisji), ale w rzeczywistości to nie jest już tak do końca, albowiem:
  • rzeczywisty system antenowy nie ma zwykle idealnie kolistej charakterystyki. Ponadto, jeśli zmieniona zostałaby fizycznie antena to charakterystyka promieniowania też ulega większym czy mniejszym zmianom.
  • charakterystyka kierunkowości takiego systemu może być w pewnych granicach kształtowana przez operatora zmianami konfiguracji fizycznej anteny, zmianami stosunków mocy dostarczanych do poszczególnych segmentów anteny czy też zmianami fazy sygnałów zasilających poszczególne segmenty systemu antenowego.
Mogło być więc jak najbardziej tak, że po serii dłuuuuugotrwałych testów określono jak przekonfigurować system nadawczy, aby otrzymać optymalną charakterystykę pokrycia dla danego obszaru, i tak zrobiono... a wtedy ktoś miałby lepiej, a ktoś miałby gorzej... kto wie...?

cyfrojtek

Re: DVB-t Poznań

Post autor: cyfrojtek »

Niestety ale od 30 Września kanał 23 o mocy 100 kw nie nadaje teraz został uruchomiony kanał 28 o mocy 20 kw i odrobinę dalej od Śremu nie można już odbierać programów TVP 1 ,2 Info, TVP Historia, TVP Kultura nie wiem kto odpowiada za ten stan ale 60 % dotychczasowych telewidzów nie ma sygnału oto Polska rzeczywistość miało być lepiej a wyszło jak zwykle czyt.(gorzej). Pozdrowienia dla Panów z Emitel i UKE.

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: DVB-t Poznań

Post autor: handrzej »

Niektórzy nie rozumieją pewnych faktów.
Kolego z Mieleszyna, dla Wągrowca/Gniezna i okolic będzie osobny inny nadajnik. Śrem jest za daleko.
ch28 ma 20kW i niższy system kierunkowych anten do czasu wyłączenia analogu i tego się nie przeskoczy. No chyba, że analogowe TVP2 zmieni kanał wcześniej.
A to, że u nas organy państwowe nie potrafią skutecznie i sprawnie przeprowadzić cyfryzacji to inna sprawa, po prostu wszędzie kolesiostwo i układy.

durem

Re: DVB-t Poznań

Post autor: durem »

Równiez mieszkam obok Skoków i to w lesie. Dotychcza były problemy z odbiorem analogowych progrmów tzn. były słabej jakości z wyjatkiem TVN który jest z Piątkowa i to 15KW. Obecnie po uruchomieniu emisji komercyjnej telewizji cyfrowej mam dobry odbiór tj siła ok. 75-80 % mux 2 oraz 65-75 % mux 3. Obraz raczej jest stabilny i nie szatkuje lub rzadko. Jeśli ktos ma problem z odbiorem to radze zacząć od dobranych wzmacniaczy gdyz zbyt duże wzmocnienie poprawia analog ale powoduje tłumienie zupełny zanik sygnału cyfrowego w instalacji . Sam to przerabiałem i stwierdziłem to metoda prób. A faktycznie jak w tym miejscu gdzie mieszkam idzie odebrac to w Skokach i okolicy nie powinno byc problemów. Pozdrawiam i życze powodzenia

jkrzyszt

Re: DVB-t Poznań

Post autor: jkrzyszt »

W nawiązaniu do moich wcześniejszych uwag na temat błędów w tablicy NIT multipleksu 2:

Błędne informacje zostały zmienione. Biorąc pod uwagę fakt, że zgłosiłem ten problem na forum w nocy z piątku na sobotę, a zmian dokonano w niedzielę, Emitelowi należą się podziękowania za szybką reakcję.

Jednak moim zdaniem wprowadzone zmiany nie załatwiają sprawy do końca, w każdym razie nie dla wszystkich odbiorców. Obecna, poprawiona zawartość tablicy NIT nadawanej w strumieniu MUX2 ze Śremu pasuje idealnie do obszaru leżącego w zasięgu nadajników warszawskich (Raszyn, PKiN), a nie tego w Śremie. Częstotliwość środkowa kanału transmisyjnego została w tablicy określona jako 690 MHz, natomiast częstotliwość 618 MHz naszego lokalnego kanału, w którym multipleks jest faktycznie transmitowany, jest jedynie wymieniona na liście częstotliwości wykorzystywanych do tego celu przez inne, sąsiednie nadajniki.

Być może większość pomyśli, że czepiam się bez sensu, bo przecież MUX2 od piątku działa poprawnie. Może tak, może nie. Aby to ocenić, należałoby poznać i zrozumieć sposób, w jaki wcześniej rozwiązano, a raczej ominięto "problemy z wyszukiwaniem programów" (cytat z tytułu wątku), o których było tu głośno z czwartku na piątek, i spróbować wysnuć z tego wnioski. Nie chcąc dalej zanudzać, powiem krótko: jeśli tablice informujące o parametrach multipleksów nadal zawierają nieodpowiednie dane, to odbiorniki nadal mogą mieć problemy z poprawnym ustalaniem identyfikatorów cząstkowych (sieci i multipleksu) składających się na unikalne identyfikatory programów, a więc i z rozróżnianiem programów.

Dzięki,
Janusz

kiks

Re: DVB-t Poznań

Post autor: kiks »

durem pisze: w Skokach i okolicy nie powinno być problemów. Pozdrawiam i życze powodzenia
Profil terenu pomiędzy nadajnikiem w Śremie i Skokami pokazuje, że wzgórza w okolicy Dziewiczej Góry nas przysłaniają i odbieramy sygnał jedynie dzięki refrakcji, czyli nieznacznego ugięciu fal elektromagnetycznych.
Stąd wysokość anteny ma większe znaczenie niż stopień wzmocnienia przy antenie odbiorczej.

anaconda911

Re: DVB-t Poznań

Post autor: anaconda911 »

Prosimy Panów z Emitela o informację czy na mux2 są nadal testy? Kiedy będą programy zamiast pasów? Czy jeszcze w tym roku? Te kilka lat testów nie wystarczyło?

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: DVB-t Poznań

Post autor: handrzej »

Ludzie czytajcie to forum !
Ile razy i w ilu tematach będzie się powtarzać, że reszta kanałów może ruszyć jak będą na nie właściwe koncesje wydane przez UKE... Na razie tylko TVN7 istnieje i jest gotowe. Jak będzie koncesja to pojawi się w MUXie (tak pisał przedstawiciel TVNu).

janba
Posty: 48
Rejestracja: 8 kwietnia 2009, o 11:14
Miejscowość: Gniezno
Odbiornik: Panasonic 55GZ950E
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gniezno-Dębówiec / Konin-Żółwieniec

Re: DVB-t Poznań

Post autor: janba »

Testy jak sama nazwa wskazuje są do testowania i wychwycenia problemów. Problemy, które ujawniły się podczas włączenia MUX2 po tak długim okresie "testowania" to kpina w biały dzień. Po 2 latach "testowania" nagle okazuje się, że połowa odbiorników nie dała się prawidłowo zaprogramować, fonia AC3 na TVN nie działała, EPG pokazywało głupoty i trzeba było korygować wpisy w strumieniu, by po kilku dniach dojść do ładu.
Może by warto "testowo" sprawdzić nadawanie dźwięku AC3 na TVP1 i TVP2 w MUX3.
30 października już niedługo, a może się okazać, że połowa odbiorników będzie mieć kłopoty ze zidentyfikowaniem sygnału. Kiedy będzie WSS na TVP2 i TVP Historia? Teletekst na programach MUX3 otwiera się na stronie 164. Na programach MUX2 jest dobrze, tzn otwiera się na 100. Kiedyś temat otwierania się teletekstu na stronie innej niż 100 przerabiano, jednak jak widać z "testów" nikt nie zrobił notatek... Zresztą przecież MUX3 to "test", więc niepotrzebnie się czepiam.

mario2626

Re: DVB-t Poznań

Post autor: mario2626 »

mam pytanie mieszkam 30km od śremu wszystkie kanały ładnie chodzą ale nie mam tylko tvp hd i nie wiem dlaczego poradzcie cos wcześniej miałem przed 30 września

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: DVB-t Poznań

Post autor: Tom345 »

Zapewne masz telewizor HD Ready (obsługujący rozdzielczość do 1280x720 pikseli). Aktualnie, TVP HD jest nadawane w rozdzielczości 1920x1080, stąd brak kanału.

Podaj konkretny model TV.

mateopoznan

Re: DVB-t Poznań

Post autor: mateopoznan »

Wątpię żeby to było przyczyną. Telewizory HD Ready potrafią downscal`ować sygnał na swoje potrzeby.

Zablokowany