DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

msikorski

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: msikorski »

Witam po raz pierwszy na forum.

Mam pytanie bo nie mogę zrozumieć jednej kwestii i nie wiem jak sobie z tym poradzić. Mieszkam w Lesznie, chciałbym odbierać naziemną telewizję cyfrową. Antenę balkonową ustawiłem na Śrem i wykrywa mi tylko mux2. Jakość jest ok 90%. Niestety nie odbiera mi mux1 i mux3, nawet na skanowaniu ręcznym i wybieraniu odpowiedniego kanału. Macie jakieś propozycje na to? Jako dekoder używam Wiwa hd80.
Proszę o pomoc w jaki sposób ustawić sobie mux1 albo mux3. Nie oszukujmy się ale aktualnie zależy mi tylko na tvp 1 i 2 :)

Pozdrawiam

loleklolek

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: loleklolek »

Problemem jest zapewne antena. MUX1 ze Śremu jest na kanale 23 (490MHz), MUX2 jest na kanale 39 (618MHz), a MUX3 na kanale 28 (530MHz).

1. Upewnij się, że łapiesz MUX2 ze Śremu i antena jest skierowana w tamtą stronę (strona http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html będzie pomocna).
2. Upewnij się, że intalacja antenowa jest prawidłowo wykonana (wszystkie połączenia dobrze zarobione, kable w dobrym stanie).
3. Jeśli w antenie masz wzmacniacz, a w pobliżu drogę lub sąsiada z kosiarką, to to może być problem. W takim razie można próbować wzmacniacz wymienić na symetryzator. Trochę może też pomóc zmniejszenie wzmocnienia, o ile wzmacniacz jest regulowany.

Jeśli żadne z powyższych, to proszę podać więcej informacji o instalacji antenowej. Co to za antena? Jak wysoko jest balkon? Co znajduje się w jego pobliżu.

mm_poz

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: mm_poz »

Zastanawiam się czy mam jakąkolwiek szanse na odbiór telewizji dvb-t w Poznaniu, na Winogradach przy lokalizacji mieszkania jak na poniższym rysunku: parter 8-piętrowego bloku z balkonem i oknami na wschód (czerwony punkt). Jakaś szansa na sygnał odbity lub coś takiego? Jeżeli istnieje jakakolwiek szansa to jakim sprzętem?

Próbowałem na pożyczonej antenie Telmor DIGIT active złapać sygnał - ściągał tylko TVN i Polsat w słabej jakości (antena tylko trzymana w ręce bez montażu itp.)

BTW: jeśli nie bezpłatny DVB-T ze Śremu to czy płatna wersja Polsatu (TV mobilna) może dać radę?

http://img706.imageshack.us/img706/843/lokalizacjaq.jpg

loleklolek

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: loleklolek »

Tak właściwie to nie masz szans. Nadajnik w Śremie masz pięknie przesłonięty przez tą południową odnogę budynku, a jesteś chyba zbyt nisko, by wyłapać jakiekolwiek odbicie od tej północnej odnogi budynku. Możesz popróbować uzyskać lepszy analogowy Polsat i TVP Info na tej antenie, co pożyczyłeś. Na wschód masz z kolei w odległości 95,5km nadajnik w Koninie / Żółwieńcu, ale znowu jesteś usytuowany chyba zbyt nisko, by była jakakolwiek szansa wyłapania tego sygnału. Jeśli chcesz popróbować i możesz pożyczyć jakąś dużą kierunkową antenę z zestawem wzmacniaczy, to możesz popróbować tak lub z odbicia. W końcu optymistycznie podchodząc do sprawy to masz jakieś minimalne szanse ;-). Jednakże chyba nie ma sensu robić jakiś inwestycji pod tym kątem. TV mobilną powinieneś dać radę odebrać z Karolina. Jednakże stamtąd nie nadają tzw. kanałów ogólnodostępnych w rozdzielczości telewizyjnej.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby wystawienie anteny na dach. Masz tam jakąś zbiorczą instalację antenową?

mm_poz

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: mm_poz »

Niestety nie - tylko kablówka bez anten na dachu. Czyli de facto jestem skazany na ofertę kablówki…:/

Pozdrawiam,
M

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: cyber »

@mm_poz ...w podobnej sytuacji niestety jest wiele osób ...jeśli chodzi o odbiór ze Śremu to tak jak słusznie pisał kolega wyżej w grę wchodzi najprawdopodobniej tylko dach .
Można jeszcze popróbować ze względu na korzystny profil terenu (niestety odległość ponad 90km już dużo mniej korzystna) ustawić porządną antenę w kierunku wschodnim -kierunek Ślesin -nadajnik Żółwieniec . Jeśli sygnał z tego nadajnika nie jest fizycznie tłumiony w kierunku Poznania to jest szansa na stabilny odbiór MUX1 i MUX2 z tego kierunku .
Oczywiście w grę wchodzi porządna instalacja antenowa i co najważniejsze wysokość anteny odbiorczej ...niestety wysokość parteru może być zbyt mała , może jednak któryś z sąsiadów wyżej użyczył by "kawałka" balkonu ...oczywiście najpierw testy a dopiero potem ewentualne inwestycje w antenę bo przy tej odległości gwarancji nie ma żadnej.
Jeśli chodzi o "Mobilną" powinno być prościej.
Pozdrawiam.

kosmateusz

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: kosmateusz »

witam
wie ktoś, czy MUX3 w najbliższym czasie w Śremie będzie miał większą moc niż aktualne 20kW ERP?

Awatar użytkownika
Railroad
Posty: 268
Rejestracja: 31 lipca 2011, o 08:16
Odbiornik: Sony Bravia KDL26ex320
Samsung UE43KU6072u.
Instalacja antenowa: Antena UHF Yagi
ANTENA SONUS TV MINI LOG 6-69
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec, Chodkiewicza

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: Railroad »

Po wyłączniu analogu ile razy można pisać.

jarekkotlin28

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: jarekkotlin28 »

Mam problem z odbiorem TVP Info Poznań , TVP Info wrocław mam, problem polega na tym, że używam dekodera od Cyfry + - PACE , i nie wyszukuje mi tylko własnie tego programu , wszystkie pozostałe mam ( czyli 20 programów), czy może ktoś ma podobny problem albo może wskazac co zrobic

buliyo

Dongle H - brak kanałów

Post autor: buliyo »

Witam, kupiłem Dongle H z standardową antenką.
Naziemną telewizję cyfrową chciałem odbierać w Poznaniu jednak mam problem ponieważ nie znajduje mi żadnych kanałów. Jednym razem udało się tylko że znalazło bodajże dostawce na 590Mhz i i sporo kanałów w tym kilka przy, których pokazywało symbol nutki jednak wszystkie były noname i miały przy sobie tylko numerki. Klikanie na te kanały nie sprawiało, że leciał obraz lub dźwięk. Jestem zdziwiony bo teoretycznie najbliższy multiplex w Śremie. Coś moim zdaniem powinno odbierać. Proszę o jakieś wskazówki - oczywiście najnowsze drivery, pvr2, system win7 64

mikis

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: mikis »

Witam!
Czy Wy też nie macie MUX2? Mieszkam w Śremie i od pewnego czasu programy z MUX2 zniknęły? :? :o

Awatar użytkownika
nol
Posty: 126
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 23:20
Odbiornik: AverMedia Hybrid Speedy
Instalacja antenowa: wewnętrzna\
Dipol16 + Symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: nol »

Wszystko jest na swoim miejscu.

pogromca_zla

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: pogromca_zla »

Mieszkam na Katowickiej, balkon od południa, jaką anteną mam podłączyć do WIWY HD-55, żeby zebrać sygnał ze Śremu?
52°23'57.492" 16°57'52.553"
Altitude [m] 63
pozycja na ziemią[m] 15
distance 31,4 km
azimuth 177.6
altitude: 63m

PS.jeśli pytanie zadąłem nie tam gdzie trzeba to proszę admina o przeniesienie.

cyber
Posty: 912
Rejestracja: 7 lutego 2010, o 19:29
Miejscowość: Goślina
Odbiornik: Philips 55PUS9206 ,TvLG+decoder zew.AX T. (ODIN SMT-01 ).
Instalacja antenowa: Maximum UHF14+Alcad CA-215/Filtr LTE-5G Terra TF005/10m.n.p.t./50/15km od RTCN.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań -Śrem, Poz-Piątkowo,Poz-AE.

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: cyber »

Przy tej niewielkiej odległości od nadajnika (około 30 km) i wysokości balkonu wystarczy widelec ;)
A tak na poważnie to wystarczy prosta "Yaga" chodźby taka jak moja (opisana w profilu) i jej podobne -oczywiście pasywna (z symetryzatorem bez jakichkolwiek wzmacniaczy)... może być też zwykła "siatka" oczywiście pasywna ...inne wynalazki też będą mniej lub bardziej skuteczne ...
Pozdrawiam.
Edit.: Profil terenu robi się nieco niekorzystny na obrzeżach Poznania jednak jeśli na drodze antena-nadajnik nie ma wysokich budynków itp. to odbiór nawet słabszego Muxa3 powinien być bez zakłóceń. Tyle teorii -praktyka czasem potrafi zaskoczyć.
Może napisz później o efektach. ;)

pogromca_zla

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: pogromca_zla »

Stanęło na YAGdze 19-elementowej pasywnej bez wzmacniacza. Chciałem 16-elementową zamontować, ale akurat nie było w sklepie a nie chciałem czekać.
Wszystko działa jak ta lala MUX'a-2 odbieram bez zakłóceń.

DZIĘKI ZA RADĘ!

maker3
Posty: 49
Rejestracja: 29 kwietnia 2010, o 12:23

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: maker3 »

Przemo pisze:Krótko po północy zmieniono cały multipleks z NW 04 Wielkopolskie na NW 03 DOL, to ewidentny błąd.

-- połączono

Po zmianach z RTCN Śrem nadawana jest wersja dolnośląska MUX-3.
Cały czas jest to oznaczenie NW 03 DOL?

Dzisiaj miałem tropo i wyszukało mi mux z TVP Info Wrocław na kanale 28 i nie miałem pojęcia skąd to leci.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: seba133 »

Aktualnie MUX 1 60%. Przypomnę tylko że antena ustawiona jest na Wrocław. Na analogu mało kiedy były takie wyniki.

I już pół tysiąca postów 8-)

waldas4

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: waldas4 »

witam wszystkich
jakie są szanse na złapanie najprostszą anteną domową sygnału DVB-T ze Śremu mieszkając na os. Oświecenia, gdzie okna są skierowane na wschód i zachód [generalnie blok ustawiony jest tak, że jakby go przedłużyć do Śremu to prawdopodobnie przeciąłby to miasto] ? bo od kilku godzin męczę się z brakiem sygnału.
korzystam z tunera podłączanego do laptopa.
chyba, że jest inne rozwiązanie tego problemu?
pozdrawiam

JSS

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: JSS »

Które piętro?
Jak szukasz?
Zrób biquada wg wzoru z forum i spróbuj taką antenką.
No chyba, że mieszkasz na parterze :)

pszafer

Re: DVB-T z RTCN POZNAŃ ŚREM

Post autor: pszafer »

chciałbym się zapytać o rady dot. modyfikacji instalacji antenowej umozliwiającej odbiór dvb-t z ulicy Grunwaldzkiej 224, na wysokości drugiego piętra.

Antena Telmor DigitActivia jest zamontowana na balkonie. Dodam, że zasilacz antenowy nie jest z zestawu i nie jest regulowany.
Dotychczas była ustawiona, w stronę nadajnika w Śremie, który jest zasłonięty przez sąsiedni blok.
W mieszkaniu instalacja jest rozdzielona na 2 telewizory poprzez rozdzielacz 5-2000 MHz przepuszczający napięcie.
Przy jednym telewizorze podłączony jest wtyk z zasilaczem antenowym, w drugim jest sam wtyk antenowy.

Odbiorniki to monitor LG z tunerem DVB-T oraz Ferguson Ariva T60.
Przedstawię pomiary z obu urządzeń, gdyż tuner Ferguson ma tylko parametr jakości sygnału, którego reakcja wydaje mi się zbyt wolna.
W takim schemacie MUX1 miał jakość sygnału na tunerze Ferguson na poziomie 90%, natomiast MUX2 około 40%.
W przypadku LG, siła sygnału dla MUX1, wynosiła około 80%, a jakość 100%; dla MUX2 były to natomiast wartości rzędu: siła sygnału - 50/60%, jakość 100%, z tymże co kilka minut spadała do 0% na mniej więcej sekundę.

Dziś wycelowałem antenę w przestrzeń będącą prześwitem między blokami, przez co nie jest już nakierowana na Śrem. Z tego co sprawdziłem jakość MUX1, na tunerze Ferguson, zmalała do poziomu 70-80%, zaś MUX2, wzrosła do około 60%. Na LG nie zdążyłem jeszcze testować działania nowego ustawienia anteny.

Czytając inne porady zastanawiam się nad następującymi rozwiązaniami:
a) kupić inną antenę nie wymagającą wzmacniacza (jeżeli tak to proszę o poradę jaką),
b) wymienić zasilacz na regulowany,
c) umieścić antenę o około metr wyżej.

Zablokowany