Gdzie w instalacji umieścić wzmacniacz

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

Gdzie w instalacji umieścić wzmacniacz

Post autor: lukasz536 »

Mam wzmacniacz przelotowy 20 dB i nie wiem czy umieścić go bliżej anten czy telewizora. Mieszkam w Rzeszowie. Zainstalowałem na 4 piętrowym bloku 2 anteny atz 8 elementową (1 km do nadajnika) i 19 elementową (33 km do nadajnika, do tv cyfrowej). Z tego co wiem to odbior z Suchej Góry (te 33 km) jest dość przyzwoity, ale nie na 5. Można powiedzieć, że na 4. Te anteny połączyłem 1 metrowymi kablami do splittera podłączonego "na odwrót". Mieszkam na 1 piętrze, więc od splittera idzie następnie ok. 20-25 m kabla (strata 19 dB na 100 m) do telewizora. Gdzie/czy wogóle umieścić w/w wzmacniacz, tak by optymalnie odebrać tv cyfrowa. Wiem, że tuner tv cyfrowej nie lubi zbyt mocnego sygnału. Pozdrawiam i dziękuję z góry za wszelkie porady.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Gdzie w instalacji umieścić wzmacniacz

Post autor: qwerty »

Jeżeli bez wzmocnienia nie odbierasz to należy wzmacniać sygnał jak najbliżej anteny odbiorczej.

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Gdzie w instalacji umieścić wzmacniacz

Post autor: BadBoy475 »

Tak jak kolega qwerty wspomniał wzmacniacz należy umieszczać jak najbliżej anteny aby zachować jak najlepszy stosunek sygnał/szum. W twoim przypadku umieściłbym go bezpośrednio za sumatorem.

Ogólnie najlepiej jest umieszczać przedwzmacniacz w puszcze antenowej bezpośrednio dołączony do zacisków anteny. Pozwala to osiągnąć najlepszy odbiór słabych/odległych stacji. Ma to jednak tę poważną wadę że prędzej czy później taki przedwzmacniacz ulegnie uszkodzeniu a wchodzenie na dach szczególnie zimową porą w celu usunięcia tego uszkodzenia nie jest zbyt przyjemne a także bezpieczne.

Dlatego w praktyce proponuję wkładać do anten symetryzatory a sygnał sprowadzać możliwie dobrym kablem na poddasze i tam dopiero umieszczać wzmacniacz i ewentualnie splitter. Takie rozwiązanie na pewno zaoszczędzi nam niepotrzebnych wycieczek na dach i nie spowoduje widocznego pogorszenia odbioru w porównaniu z anteną z przedwzmacniaczem w puszcze.

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Gdzie w instalacji umieścić wzmacniacz

Post autor: lpf1972 »

BadBoy475 pisze:Dlatego w praktyce proponuję wkładać do anten symetryzatory a sygnał sprowadzać możliwie dobrym kablem na poddasze i tam dopiero umieszczać wzmacniacz i ewentualnie splitter. Takie rozwiązanie na pewno zaoszczędzi nam niepotrzebnych wycieczek na dach i nie spowoduje widocznego pogorszenia odbioru w porównaniu z anteną z przedwzmacniaczem w puszcze.
Ogólnie prawda, ale lukasz536 pisze o 4 piętrowym bloku, a tam poddasza nie ma.

Zablokowany