Domowa sieć DVB-T

bebe

Bezprzewodowo sygnał dvbt do drugiego pokoju

Post autor: bebe »

Witam.
Chciałbym podłączyć antenę DVBT na balkonie bo tam musi być umiejscowiona ale sygnał docelowo ma iść do drugiego pokoju, niestety ale po remoncie nikt nie przewidział,że trzeba puścić kable w ścianie lub pod panelami, jest zrobiona tylko instalacja na satelitę ale też tylko w główny pokoju, teraz nie ma możliwości kucia ścian od nowa. Czy jest możliwość odbiory cyfrowej naziemnej telewizji u dzieciaka w pokoju bez kładzenia kabli tzn jakoś bezprzewodowo wysłać do drugiego pokoju, jak jest to czy przez ściany sygnał przejdzie albo może programy sat tak przesłać bo multiroom tez nie wchodzi w grę bo również kabel trzeba ciągnąc do drugiego pokoju no i oczywiście żeby dzieciak oglądał sobie co chce a ja co chce
Pozdrawiam

DVBManiak

Re: Bezprzewodowo sygnał dvbt do drugiego pokoju

Post autor: DVBManiak »

Nie takiej magii jeszcze nie ma. :lol:

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Bezprzewodowo sygnał dvbt do drugiego pokoju

Post autor: K63 »

Jak to nie ma. A wzmacniacz kanałowy Telmor GAF-860.
Innym zastosowaniem wzmacniacza GAF-860 może być bezprzewodowa transmisja sygnałów TV odebranych z anteny szerokopasmowej w budynku mieszkalnym.
Stosując wzmacniacz GAF-860 unikamy kosztów związanych z wykonywaniem tradycyjnej instalacji antenowej - kable antenowe, gniazda abonenckie, oraz problemów związanych z remontem domu. Podobnie, w przypadku kiedy istnieje potrzeba rozbudowy istniejącej instalacji TV o kolejne odbiorniki, można na wejście GAF-860 podać sygnał wprost z gniazda antenowego istniejącej instalacji antenowej RTV.
http://www.telmor.pl/download_attachmen ... 60b970.pdf
Cena ok. 1.000 zł.
Odrębnym tematem jest kwestia wpływu transmitowanego sygnału na otoczenie.
No i opłacalność takiej inwestycji.
Ale kto bogatemu zabroni :lol:

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Prawo Telekomunikacyjne
Art. 208.
1. Kto bez wymaganego pozwolenia używa urządzenia radiowego nadawczego lub nadawczo-odbiorczego, podlega karze grzywny w wysokości do 1000 złotych.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 działa w sposób uporczywy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: K63 »

No właśnie. Jaki jest sens wytwarzania takich urządzeń, na dodatek przez - bądż co bądż - renomowanego producenta. Ale zapewne mamy tu do czynienia z podobnym przypadkiem jak antyradary. Wolno produkować i sprzedawać, ale nie wolno używać.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: adac »

Mnie z kolei interesuje możliwość uzyskania takiego pozwolenia i czy ona w ogóle istnieje. :(
Załóżmy że grupa sąsiadów chciałaby postawić taki mini gapfiller nie czekając aż zrobi to kiedyś (albo i nie) MAiC albo sami nadawcy.
Moc takiej emisji da się przewidzieć (ułamki wata), a sama emisja nie wnosi nic nowego tylko odtwarza zasięg. Koncesja też nie jest potrzebna.

Moim zdaniem dla chętnych powinna być taka możliwość.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Nie sądzę by udało się dostać pozwolenie radiowe.

Zaprezentowane kilka postów wyżej urządzenie ma moc 200mW, co z kilku, kilkunastodecybelową anteną daje już pojedyncze Waty mocy wypromieniowanej, a to może już lokalnie nieźle namieszać, szczególnie, że to urządzenie to po prostu wzmacniacz kanałowy, który nie regeneruje sygnału. Taka emisja wnosi zniekształcenia i możliwe zakłócenia na granicy odbioru, więc wam pewnie pomoże, a sąsiadom może uniemożliwić odbiór.

W trudnych warunkach odbioru telewizji cyfrowej stosuje się raczej urządzenia cyfrowe z tłumikami echa i regeneracją sygnału zamiast prostych wzmacniaczy kanałowych ...

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: Strzelb@ »

Mam u siebie taką oto sieć domową RTV/SAT. Wszystko działa bardzo dobrze.
Ale chciałbym dodatkowo wpiąć w tą pajęczynę modulator TV, który podawałby sygnał z dekodera SAT. Najlepiej gdyby zastosować wariant 1, ale zaczyna się zabawa z ciągnięciem przewodu (zwrotnego) do puszki w przedpokoju. Kucie, wiercenie i generalnie syf w mieszkaniu (czego chcę uniknąć bardzo).
Moje pytanie: czy zadziała wariant 2 ? Czy rozgałęźnik w przedpokoju przepuści sygnał do pokojów 2 i 3? Czy nie będzie zakłóceń? No i czy napięcie podawane z tunera sat na konwerter nie uszkodzi modulatora?
A może znacie jakieś inne rozwiązania?

Pozdrawiam.

_chris_

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: _chris_ »

@ Strzelb@: A jak chcesz sumować sygnał z modulatora?

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: Strzelb@ »

Do _chris_

Np. rozgałęźnikiem satelitarnym (5-2400MHz) wpiętym w miejscu czerwonej kropki.

Natomiast cały czas intryguje mnie możliwość wpięcia modulatora jak w wariancie 2.
Czy rozgałęźniki tłumią sygnały pomiędzy odgałęzieniami? Jeśli tłumią to niestety modulator musi być wpięty jak w wariancie 1.

_chris_

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: _chris_ »

@ Strzelb@:

jak dla mnie, z punktu dystrybucji sygnałów, w zasadzie nie ma znaczenia, czy ten rozgałęźnik sumujący wpięty byłby w punkcie 1 czy 2. W obu przypadkach stłumi sygnały TV i SAT (oraz z modulatora) o jakieś 3,5..4,5dB, różnica tylko taka, że albo stłumi sygnał dochodzący do wszystkich odbiorników, albo tylko do tych z lewej gałęzi.

Jest też kwestia, że napięcie na LNB spadnie o kolejne 0,8...1V.

Co do tłumień rozgałęźnika:
  • "we --> wy" to jakieś 3,7... 4,5dB w zależności od pasma,
  • tłumienie przesłuchu pomiędzy wyjściami może mieć tylko ze 20dB, czyli trochę sygnału z jednego wyjścia przenika na drugie - co oznacza, że niewielka część sygnału z modulatora poleci do anteny TV (w obu wariantach).

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: Strzelb@ »

To że wpięcie kolejnego rozgałęźnika stłumi sygnał jest oczywiste, ale czy w przypadku wariantu 2 sygnał z modulatora będzie dostępny na odbiornikach w pokojach 2 i 3?

_chris_

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: _chris_ »

@ Strzelb@: Przy dosumowania modulatora w p.2. tłumienie sygnału z modulatora do pokoi 2 i 3 będzie w najlepszym przypadku w okolicach czterdziestu kilku... pięćdziesięciu dB (izolacja na portach wyjściowych rozgałęźnika 1/2 sumującego modulator + izolacja na portach wyjściowych rozgałęźnika 1/3 rozdzielającego sygnał TV/SAT na wszystkie pokoje. Musiałbyś 'pompować' z modulatora jakieś 110dBuV, żeby cokolwiek do pokoi 2 i 3 doleciało, ale wtedy 'zatkasz' TV w pokoju 1 i jeszcze dobrze 'dmuchnąłbyś' w eter swoim kanałem...

Awatar użytkownika
Strzelb@
Posty: 117
Rejestracja: 1 października 2009, o 22:53
Odbiornik: SONY KDL-46Z4500
WIWA HD50
Instalacja antenowa: Tri Digit + LNA 101
85 m.n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: Strzelb@ »

Tak właśnie myślałem (mniej więcej). Czyli muszę zastosować wariant 1 i prowadzić dodatkowy kabel z pokoju 1 do puszki w przedpokoju. No to będzie syf w chacie!
Na próbę podłączę stary magnetowid (zalegający w piwnicy) i użyję jego modulatora do testów. Dzięki za fachowe rady. Pozdrawiam.

panaho
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2012, o 10:27

Sprawdzenie instalacji

Post autor: panaho »

Witam.

Podobny wątek zamieściłem na innym forum ale prosiłbym użytkowników forum Emitela o opinię.

Czy poniższa instalacjia będzie działać prawidłowo?

Schemat

Radziłem się w tej kwestii już pewnej osoby ale chciałbym, jeśli to możliwe, poznać wasze opinie.

W szczególności czy przez to gniazdko końcowe i sumator prawidłowo przepuszczony zostanie sygnał z dekodera do przełączenia konwerterów w monobloku.

Rozgałęźnik TV trójdrożny R-3 Signal
Gniazdo końcowe Signal RTV-SAT
Rozgałęźnik - sumator TV/Sat RS-02M
Zwrotnica antenowa ZA 6 1-12/21-69


Tak dla pełniejszej informacji:

Terrain profile

Sygnał z Raszyna w kierunku północny-wschód. Ok.55 km.


Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 18 października 2013, o 23:12 przez panaho, łącznie zmieniany 1 raz.

_chris_

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: _chris_ »

panaho pisze:W szczególności czy przez to gniazdko końcowe i sumator prawidłowo przepuszczony zostanie sygnał z dekodera do przełączenia konwerterów w monobloku.
Tak. Z tym, że sumator TV/SAT powinien być bez przesyłania napięcia na wyjście do anteny TV. W linku nasz dobry sumator, a na schemacie tez z zasilaniem (końcówka 'DC' w nazwie)

Zwrotnica anten TV i Radio powinna być w metalowej obudowie (np. ZM-106BMs lub ZA-106Ms)

Separator napięcia przy antenie TV też powinien być całkowicie ekranowany - np. AZS-03 (oczywiście, w jakiejś puszce bryzgoszczelnej, jeśli montaż na zewnątrz). Można go dać wewnątrz na wejściu rozgałęźnika 1/3 (R-3), albo nawet przy TV, jeśli zastosowany byłby rozgałęźnik SAT lub TV z przeniesieniem napięcia na jednym wyjściu.

Wzmacniacz w antenie może być potrzebny przy tej odległości i podziale sygnału na trzy, ale warto by było spróbować odbioru na symetryzatorze przy tym profilu terenu. Ewentualnie pomyśleć o aktywnym rozgałęźniku na trzy.

panaho
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2012, o 10:27

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: panaho »

Tak, tak. Podlinkowałem błędnie schemat z sumatorem DCTV. :oops:
Już poprawiłem.
A czemu akurat te metalowe obudowy. Pytam ponieważ nie jestem w tym zbytnio zorientowany.
Separator napięcia byłby raczej taki przy zasilaczu (podobny jak na schemacie).

Zasilacz z separatorem napięcia, zwrotnica TV, sumator TV/SAT oraz rozgałęźnik miały by być docelowo w szczelnej puszcze.

Jak na razie działa to wszystko na oddzielnych instalacjach i działa dobrze.
TV naziemną odbieram na antenie DEXTA SILVER zewnętrznej (wzmacniacz, zasilacz) i przy rozgałęzieniu na 3 TV działą to bez większych zastrzeżeń.
Wiem że ludzie piszą tu i ówdzie że to marna antena ale żadne "siatki" się u nie nie sprawdzały nigdy a innych nie próbowałem.
Ostatnio zmieniony 18 października 2013, o 23:36 przez panaho, łącznie zmieniany 1 raz.

_chris_

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: _chris_ »

Elementy w plastikowych obudowach potrafią bardzo silnie łapać zakłócenia, co czasami bywa przyczyną bardzo wnerwiających, przypadkowych zakłóceń odbioru pojawiających się nieregularnie, częściej albo rzadziej. Dodatkowo, podłączanie kabli antenowych na śrubki także potrafi degradować jakości odbieranych sygnałów.

Większość tych plastikowych pudełek była projektowana dla odbioru analogu i czasami źle zachowują się przy odbiorach sygnałów cyfrowych.

Wszystko zależy więc od szczęścia - jeśli sygnały w powietrzu są w miarę silne, a zakłóceń impulsowych jest mało, to i na plastikach się odbiera, ale jak się ma mniej szczęścia to... ;)

panaho
Posty: 196
Rejestracja: 17 maja 2012, o 10:27

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: panaho »

Początkowo nie skumałem o jakie śrubki chodzi :D
Ale domyśliłem się że o te w zwrotnicy i w separatorze napięcia.
To fakt. Czasem w takim separatorze nawet śrubek nie dają na oplot koncentryka tylko zagniatane mocowanie.

Dzięki serdeczne _chris_ za pomoc i poradę.

Pozdrawiam.

quake1

Re: Domowa sieć DVB-T

Post autor: quake1 »

Proszę o opinie w sprawie poniższej instalacji.
http://imageshack.us/photo/my-images/18/qt4r.jpg/
Chodzi mi głównie o zastosowanie rozgałęźnika i separatora napięcia. Czy niesymetryczne obciążenie czyli na jednym wyjściu 1TV a na drugim 2TV będzie niosło za sobą negatywne skutki czy tylko będzie to skutkowało jedynie tym że te dwa dekodery za separatorem będą miały słabszy sygnał od tego w telewizorze zmniejszony o tłumienie separatora.(telewizor na górze a dekodery na dole budynku) czy może sygnał nierównomiernie się rozprowadzi.
Obecnie każdy telewizor ma oddzielną antenę siatkową więc jeden przewód idzie na górę (biały przewód niewiadomego pochodzenie łatany w pomieszczeniu z jakimś przewodem mającym sporo lat ponieważ sreberko oplotu rozsypuje się po zdjęciu izolacji, śmierdzi z niego stęchlizną oraz posiada oplot aluminiowy tylko w małej części kabla a nie dookoła; planowana wymiana całkowita), natomiast na dół idą pod styropianem cienkie kable koncentryczne o rdzeniu 0,59mm więc bardzo słabej jakości i nie ma możliwości ich wymiany ale to już ina sprawa.
Nadajnik we Wręczycy znajduje się 72km na zachód , profil terenu bez przeszkód. Na jednej z anten siatkowych jest wzmacniacz niewiadomego pochodzenia a na dekoderze siła 100% i jakoś 100% momentami skacząca z poziomu 50%,70% itp więc klasyczny przykład przesterowania. Jak dołożyłem tłumik 20dB na próbę to przy prawie maksymalnym tłumieniu zaczęła siła spadać więc przedwzmacniacz jest za mocny.
Proszę o opinie i sugestie dotyczące instalacji

Zablokowany