Prośba o poradę w sprawie anteny

QkiZ

5 km do nadajnika PKiN i zero odbioru

Post autor: QkiZ »

Witam. Poszukuje anteny pokojowej do DVB-T. Mieszkam w terenie w którym jest sporo bloków i do tego 1 piętro. Do tunera Not only tv USB DVB-T LV5TDeluxe podłączanego do komputera podłączyłem antenę, którą wcześniej używałem do tv analogowej, taka antena:
http://nokautimg2.pl/p-5d-60-5d60fb1b38 ... t-36db.jpg
Moja lokalizacja to 52.258781,20.931423. Na wymienionej wyżej antenie w ogóle nie mogę niczego złapać. Jedyne co łapie to kanały radiowe DAB. Nie mam możliwości zamontowania anteny na dachu. Wg strony http://www.dvbtmap.eu/mapcoverage.html jestem w zasięgu obu nadajników Pałacu Kultury i Raszyna. Proszę o pomoc w dobraniu anteny.

janek 77

Re: 5 km do nadajnika PKiN i zero odbioru

Post autor: janek 77 »

a próbowałeś antenki z zestawu umieszczonej w oknie. Tak jak radzięłm w wątku
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... start=3160
i daj znać.
To co masz nie nadaje się raczej do niczego
w przypadku tunerów na USB może łatwo przesterować sygnał

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: 5 km do nadajnika PKiN i zero odbioru

Post autor: TomW »

Posty pasują właściwie do tego wątku http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=1987
Niedługo pojawi się może jeszcze do kompletu 1 km od nadajnika :lol:

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: 5 km do nadajnika PKiN i zero odbioru

Post autor: m@rtops »

prorok ze mnie czy co? :lol:
tak mi właśnie brakowało tego tematu do kompletu :lol:
mamy już : "antena 20,30,40,60,100 km od nadajnika"
mam nadzieję że nie zacznie się podział co 5km? :oops:

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: 5 km do nadajnika PKiN i zero odbioru

Post autor: Tom345 »

Do tej anteny pokojowej z dwoma pałąkami, którą pokazałeś, trzeba mieć naprawdę niezłe podejście, żeby ja ustawić na odbiór kanałów.

Przede wszystkim skorzystaj z tej dołączonej do zestawu, przyczepiając ją do czegoś metalowego magnesem i ustawiajac koniecznie poziomo w kierunku nadajnika. Chyba, że masz znaczne przeszkody terenowe (blokowiska, ściany, drzewa), wtedy musisz szukać sygnału odbitego.

maju

Re: 5 km do nadajnika PKiN i zero odbioru

Post autor: maju »

Mam podobną sytuację i nie widzę powodu do żartów. Tym bardziej że w handlu jest dużo tego ustrojstwa na USB a na dołączonych antenkach lub nawet na pokojowych ze wzmacniaczem można w wielu blokowiskach zapomnieć o odbiorze gdy się ma zasłonięty widok na nadajnik (2 km, 20 KW - nie można ustawić dwóch mux, zacina lub brak )Na antence (samoróbka wg. wskazówek na tym forum) podobnie lub gorzej. :(

Można temu zaradzić anteną zewnętrzną (u mnie niestety z masztem na dachu jest dopiero dobrze) tylko śmiesznym jest używanie przy laptopie anteny zew.(co z odbiorem w różnych pomieszczeniach?) zwłaszcza jak sobie przypomnę jak niegdyś mówiono jak DVB-T poprawi odbiór, jaki to będzie możliwy z odbić itp. o odbiorze na kawałku drutu nie wspomnę. A tu nie widzę w swoich warunkach postępu w porównaniu do analogowej. Gorzej na analogu jak było coś nie tak to śnieżyło lub były odbicia (duchy) a tu nic lub szatkowanie albo brak jednego z mux! :lol:

Mam w związku z tym takie wrażenie że próbuje się tą cyfryzację zrobić tańszym kosztem nie dając odpowiednich mocy nadajników skoro nie ma dostatecznego odbioru 2 km od nadajnika albo tą "cyfrową rewolucję" mocno przereklamowano. ;)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: 5 km do nadajnika PKiN i zero odbioru

Post autor: JaroslawMroczkowski »

"...tą "cyfrową rewolucję" mocno przereklamowano" albo dostępne w handlu anteny mocno reklamowane jako cyfrowe, DVB-T, HD, itp słabo nadają się do odbioru DVB-T ;) Zapomnijcie o tych wszystkich pokojowych cudach z antenami teleskopowymi, jakimś pałąkiem i szumiącym wzmacniaczem.

Ponieważ anteny nie nadają w dół, w najbliższym sąsiedztwie obiektu nadawczego warunki odbioru wcale nie są idealne. Jeśli dołożymy kiepską antenę ze wzmacniaczem to właśnie pojawia się problem.

janek 77

Re: 5 km do nadajnika PKiN i zero odbioru

Post autor: janek 77 »

maju pisze:Można temu zaradzić anteną zewnętrzną (u mnie niestety z masztem na dachu jest dopiero dobrze) tylko śmiesznym jest używanie przy laptopie anteny zew.(co z odbiorem w różnych pomieszczeniach?) zwłaszcza jak sobie przypomnę jak niegdyś mówiono jak DVB-T poprawi odbiór, jaki to będzie możliwy z odbić itp. o odbiorze na kawałku drutu nie wspomnę. A tu nie widzę w swoich warunkach postępu w porównaniu do analogowej. Gorzej na analogu jak było coś nie tak to śnieżyło lub były odbicia (duchy) a tu nic lub szatkowanie albo brak jednego z mux! :lol:

Mam w związku z tym takie wrażenie że próbuje się tą cyfryzację zrobić tańszym kosztem nie dając odpowiednich mocy nadajników skoro nie ma dostatecznego odbioru 2 km od nadajnika albo tą "cyfrową rewolucję" mocno przereklamowano. ;)

pisałem o tym
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 3&start=60
wybrano takie a nie inne parametry nadawania. reklama służy tylko uzasadnieniu dlaczego trzeba wydać pieniądze.
Jakość obrazu generalnie taka sama a na wielu LCD to nawet gorsza.

Jak juz tyle testowali to mogli wybrać DVB-T2 i poprawić parametry.

Ale za chwilę będzie okazja do ponownego wydawania kasy na sprzet do odbioru programów HD i kodowanych. I interes się kręci bo w czasie testów juz wypchnęli trochę sprzętu z MPEG2 :lol:
Ostatnio zmieniony 30 czerwca 2012, o 09:45 przez janek 77, łącznie zmieniany 1 raz.

maju

Re: 5 km do nadajnika PKiN i zero odbioru

Post autor: maju »

Janek77 zgadzam się w 100%. Dla potwierdzenia tego co pisałem wcześniej że nie jest to tylko mój problem;
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 0&start=60
aktualnie trzeci od końca wpis i następny (Bartt) który świetnie analizuje sytuację, mój ostatni.

Panie Jarosławie w sprawach anten nie jestem aż taki zielony jak mi usiłuje sugerować. Walczyłem już z tym 25-35 lat wcześniej wprawdzie był to analog (TV i UKF) ale coś z tego pozostało. To że napisałem coś o samoróbce to tylko dlatego że na tym forum chwalono biquady, nie znałem więc spróbowałem od razu podwójnego który dopiero z reflektorem zaczął mizernie odbierać DVB-T (nawet za oknem) a analog słabo ale jednak (bez reflektora). :lol:
Antenka pokojowa to również polecana na tym forum. ;)
Sygnał DVB-T z anteny zewnętrznej (wprawdzie niepolecana siatka ale zapewnia idealny analog) jest na tyle słaby że nie pozwala przy rozdzieleniu sygnału podpiąć większej ilości odbiorników DVB-T (max 1 a analog nie traci na jakości). :shock:
Ta więc nie jest tak różowo z tą cyfrową rewolucją, nie jest. :lol:

Uranos

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: Uranos »

Witam mam pytanie czy ktoś testował taką antenę
Teamveovision an1 http://teamveovision.pl/pl/produkty/dvb ... -dvb-t-an1
Wg.tego co przesłano mi na e mail gdy pytałem o parametry techniczne przedstawiono mi takie dane :
* Kanały VHF: (L) 1-6
* Kanały VHF: (H) 6-12
* Kanały UHF: 12-69
* Częstotliwość: 40~910MHz
* Maksymalny obrót: 360o
* Prędkość obrotu: 4-6 obrotów na minutę
* Wzmocnienie: 35-40dB
* Maksymalny poziom wyjściowy: 145 dBu
* Redukcja szumów: <3 dB
* Impedancja: 75Ohm
* Moc: 3W
* Zasilanie: AC 220V /50Hz

Uranos

Re: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Uranos »

Testował ktoś taką antenę
Teamveovision an1 http://teamveovision.pl/pl/produkty/dvb ... -dvb-t-an1

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: kb997 »

Jak widać brak odpowiedzi, pewnie nikt nie testował, albo nie chce przyznać się do błędu. Jakiś dziwoląg ATX-o podobny. Taką specyfikację to do każdej anteny można dodac, bo założę wzmacniacz 35dB do dipola z ekranem i będzie pasowac, a że poniżej i powyżej pewnego zakresu będzie mieć 0,01dB zysku +35dB wzmacniacza to już nie ważne. Tu pewnie nie ma tak zle, ale sprawdzę tą konstrukcję i się wypowiem.

marli

MUX1 SFN - zły odbiór przy MUX2 odbieranym idealnie

Post autor: marli »

Jestem w zasięgu dwóch nadajników:
  • Żagań "Wichów" (MUX1 k. 45, MUX2 k. 41; moc ERP po 50 kW; 41 km)
  • Zielona Góra "Jemiołów" (MUX1 k. 45, MUX2 k. 46; moc ERP po 80 kW; 77 km)
Między liniami w kierunku obu nadajników jest kąt 62 stopni. Z obu nadajników jestem w stanie odebrać sygnał. Używam anteny typu Yagi.

MUX2 odbiera bezproblemowo. Z MUX1 występują problemy - duże wahania jakości i siły sygnału, "zacięcia" obrazu, komunikaty brak sygnału lub tylko dane. Powyższe występuje niezależnie od nadajnika na który mam ustawioną antenę.

Przy antenie z przedwzmacniaczem LNA-177 telewizor pokazuje: Przy antenie z symetryzatorem telewizor pokazuje: Odbiór MUX1 jest z zakłóceniami, przy idealnym odbiorze MUX2. Sytuacja taka występuje pomimo iż oba multipleksy są nadawanie z tych samych obiektów i z tą samą mocą.
W związku z tym domyślam się, że problemem jest nadawanie MUX1 w SFN.

Co mogę zrobić, aby uzyskać stabilny odbiór MUX1?

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: MUX1 SFN - zły odbiór przy MUX2 odbieranym idealnie

Post autor: belzebiusz »

W profilu napisałeś antena Yagi, ale nie napisałeś jaka konkretnie.

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: MUX1 SFN - zły odbiór przy MUX2 odbieranym idealnie

Post autor: yerry »

Ciekawa sytuacja. Masz zestaw odbiorczy yagi+lna o b. wysokim wzmocnieniu więc musisz liczyć się z tym, że będziesz odbierać również niechciane (zakłócające) sygnały.
Na k.45 masz jeszcze takie emisje:
RTON Szczawnica / g. Przehyba
TON Gorlice / RSTV
RTON Tarnów / g. Św. Marcina
RTCN Białogard / Sławoborze
RTON Elbląg / Jagodnik
RTON Lębork / Skórowo Nowe
RTCN Konin / Żółwieniec
Oczywiście niektóre można od ręki odrzucić ale zastanów się czy czasem któraś z tych bliższych nie będzie w azymucie Twojej anteny. Moim zdaniem to nie SFN powoduje problemy w odbiorze. Jeśli SFN działaby źle po stronie nadawczej, MUX1 nie odbierałbyś wcale, zero obrazu - tak się to objawia. Problemów szukałbym raczej po stronie zakłóceń od innych emisji lub czegokolwiek w okolicy. Objawy moim zdaniem raczej na to wskazują.
62st to już dość sporo jak dla anteny silnie kierunkowej, jaką jest yagi. Może odchylenie jej nieco od azymutu lub przesuniecie na maszcie góra/dół lub ulokowanie jej w innym miejscu spowoduje obniżenie zakłóceń poniżej poziomu powodującego zniekształcenia, przy zachowaniu wciąż jeszcze dobrych parametrów odbioru. Druga możliwość to próba doboru wzmocnienia zestawu poprzez doświadczalne dobranie wzmacniaczy o stopniowo zmniejszającym wzmocnieniu.

Awatar użytkownika
kb997
Posty: 1574
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 16:58
Odbiornik: Tv LG 42'LK530
Instalacja antenowa: quados 8 obliczony na 722 mhz. 7 piętro
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy Jesenik Zilina

Odp: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: kb997 »

Ja zastosowałbym LNA101 albo coś o podobnym wzmocnieniu.

_chris_

Re: MUX1 SFN - zły odbiór przy MUX2 odbieranym idealnie

Post autor: _chris_ »

marli pisze:Odbiór MUX1 jest z zakłóceniami, przy idealnym odbiorze MUX2. Sytuacja taka występuje pomimo iż oba multipleksy są nadawanie z tych samych obiektów i z tą samą mocą.
W związku z tym domyślam się, że problemem jest nadawanie MUX1 w SFN.
z reguły tak jest, że to SFN, choć może być i jakieś zakłócenie wewnątrzkanałowe. Ale obstawiałbym po pierwsze SFN.

To, że sygnały mux-1 i mux-2 są z tych samych nadajników niewiele w tym przypadku znaczy, bo są inne parametry nadawania (FEC), a przede wszystkim inny sposób reakcji całej instalacji antenowej (liczonej od anteny do odbiornika) na sygnały w SFN (mux-1) i MFN (mux-2).

Tu najistotniejsze będzie ustawienie anteny i dobór wzmacniacza. Napisz na początek, gdzie mieszkasz, gdzie i jak zamontowana jest antena oraz na jaki nadajnik, i co jest dookoła domu (lasy, wysokie budynki, etc...). Te % to przy ustawieniu anteny na który nadajnik?

marli

Re: MUX1 SFN - zły odbiór przy MUX2 odbieranym idealnie

Post autor: marli »

Podane % dotyczyły odbioru z nadajnika Żagań "Wichów". Z Zielona Góra "Jemiołów" są niższe wartości - z symetryzatorem odbiera tylko MUX2 (trochę się zacina), z przedwzmacniaczem odbiera oba: MUX2 bez zakłóceń, MUX1 z zakłóceniami, TV pokazuje niższą siłę i jakość niż w MUX2.
Wedle http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_obiektow.aspx MUX1 i MUX2 mają identyczny FEC - 5/6.

Z obu nadajników odbiór MUX1 jest wyraźnie gorszy.

Antena zamontowana jest ma maszcie, a budynku. Testowane były różne lokalizacje i ustawienia anteny, obecna daje najlepsza jakość.
Las jest ok. 500 m od anteny. Widok na Wichów jest czysty, na lewo od kierunku na nadajnik w Jemiołowie jest budynek i drzewo (ok. 30 m od anteny)
belzebiusz pisze:W profilu napisałeś antena Yagi, ale nie napisałeś jaka konkretnie.
Obrazek
Obrazek
Niestety nie wiem jaki konkretnie model i producent oraz parametry.
kb997 pisze:Ja zastosowałbym LNA101 albo coś o podobnym wzmocnieniu.
yerry pisze:Ciekawa sytuacja. Masz zestaw odbiorczy yagi+lna o b. wysokim wzmocnieniu więc musisz liczyć się z tym, że będziesz odbierać również niechciane (zakłócające) sygnały.
Mogę użyć symetryzatora i odbiór MUX2 mam bezproblemowy (stabilne 95% jakości), a MUX1 z ciągłymi zakłóceniami (max. 5% jakości), tak więc nawet bez wzmocnienia sygnału MUX1 odbiera znacząco gorzej.

Lokalizacja anteny, nadajniki na kanale 45 w promieniu 300 km:
Obrazek
(kliknij aby powiększyć)

Edycja: Dodałem zdjęcia
Ostatnio zmieniony 17 lipca 2012, o 13:22 przez marli, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Prośba o poradę w sprawie anteny

Post autor: m@rtops »

marli pisze:Nie wiem jaki model i producent, ma 12 direktorów + 2 reflektory
taka? :?
Obrazek

marli

Re: MUX1 SFN - zły odbiór przy MUX2 odbieranym idealnie

Post autor: marli »

Nie, inna.
Zanim zobaczyłem odpowiedź, zdążyłem dodać jej zdjęcia w poprzednim wpisie.

Zablokowany