Budowa własnej anteny yagi

mateusiak22

Budowa własnej anteny yagi

Post autor: mateusiak22 »

Witam,
Mam nadzieję że dobry dział
Postanowiłem zrobić własna antenę, zmontowałem ją ze starej części jakiejś anteny kierunkowej, dipol sam zrobiłem i podłączyłem go do symetryzatora (pytanie: czy dipol-jak go dobrze nazywam, powinien być połączony z resztą anteny?)
On sam jest miedziany a reszta aluminium.

Jutro wykonam fotki i powiecie co jest źle wykonane.
dodam że późno w nocy sprawdzałem i to przy samej ziemi praktycznie analog jest ale śnieży zobaczę jak ja założę tam gdzie stara jutro

Dzieki z góry za pomoc :D

lpf1972
Posty: 215
Rejestracja: 3 listopada 2010, o 12:38
Odbiornik: LE40B650, Ariva T50
Instalacja antenowa: ASR860P25 (pod dachem ceramicznym)+ antena SAT, rozdzielnia HDTV Center plus
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno / Kisielice

Re: Budowa wlasnej anteny yagi

Post autor: lpf1972 »

Szczegóły budowy anteny możesz wyliczyć przy użyciu Yagi calculator. Powodzenia

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Budowa wlasnej anteny yagi

Post autor: giaur500 »

W zależności od tego, na jaki kanał budowana jest antena oraz jaki powinna mieć zysk/kierunkowość różne są wymiary elementów oraz ich liczba. Oczywiście szczegóły konstrukcyjne tez są ważne - można znaleźć informacje na ten temat.

Algorytm obliczania wymiarów nie jest tajny i wymyślony zresztą około 50 lat temu - wymagana podstawowa znajomość matematyki, programy takie jak ten powyżej mogą pomóc ale i tak warto wiedzieć co liczymy, po co i na co.

Jeśli chodzi o samodzielną budowę, to najłatwiej chyba zrobić antenę logarytmiczną (najprostsza konstrukcja), poza tym odznacza się ona lepszą szerokopasmowością niż yagi. Dodatkowo, taka antena nie wymaga stosowania symetryzatora, ponieważ od razu ma impedancję 75 omów.

flassh

Re: Budowa wlasnej anteny yagi

Post autor: flassh »

Budowa anten: http://winntbg.bg.agh.edu.pl/skrypty2/0067/, na stronach producentów anten możesz podpatrzyć jak wyglądają ich konstrukcje.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Budowa wlasnej anteny yagi

Post autor: giaur500 »

Przecież to podręcznik akademicki, w którym zresztą temat anten to mała cząstka materiału. Nie ma tam żadnych przydatnych informacji na temat anten przeznaczonych konkretnie do odbioru tv. Jest co prawda opisana antena yagi, ale w zupełnie innym kontekście (trochę teorii na przykładzie anten na różne częstotliwości).

W ogóle ciekawa rzecz - produkuje się teraz anteny yagi i sprzedaje jako przeznaczone do całego pasma UHF, co jest oczywistą bzdurą bo taka antena może mieć duży zysk tylko w wąskim zakresie częstotliwości (najwyżej kilka kanałów tv), a bardzo słaby na innych. Nawet w powyższej książce jest tylko kilka przykładów anten, obliczanych dla JEDNEJ częstotliwości pracy.

Chyba że wymyślono jakiś trick, który sprawia że yagi staje się szerokopasmowa, o czym nic mi nie wiadomo. Podejrzewam że producent dołącza tylko odpowiedni wzmacniacz, który ma to niby rekompensować, co oczywiście jest rozwiązaniem dalekim od ideału z wiadomych powodów.

kjt

Re: Budowa wlasnej anteny yagi

Post autor: kjt »

Trochę się bawię w modyfikacje anteny siatkowej.
Może ktoś wie które jej elementy mają największy wpływ na odbiór?


W antenach typu yagi ważne są wymiary poszczególnych elementów adekwatne pod konkretny przedział MHz a jak to się ma do siatek?

Mam pewien pomysł, żeby z elementów siatki zrobić coś na wzór anteny kierunkowej.

_chris_

Re: Budowa wlasnej anteny yagi

Post autor: _chris_ »

kjt pisze:Trochę się bawię w modyfikacje anteny siatkowej.
Może ktoś wie które jej elementy mają największy wpływ na odbiór?
jak w każdej antenie - wszystkie wymiary mają wpływ na pracę anteny. A tak z grubsza:
  • długość ramion 'X' - częstotliwość górna i pasmo pracy
  • kąt rozwarcia ramion 'X' - impedancja falowa dipoli 'X'
  • rozstaw ramion 'X' w pionie - synfazowanie
kjt pisze:Mam pewien pomysł, żeby z elementów siatki zrobić coś na wzór anteny kierunkowej.
próbuj, ale antena z prawidłowym pasmem, kierunkowością i właściwym RL to duże wyzwania w warunkach amatorskich. Popatrz na elektroda.pl - tam jest sporo tematów o konstrukcji własnych anten TV...

ss80

Nie daj się! Zrób sobie własną antenę YAGI!

Post autor: ss80 »

Nie daj się naciągać sprzedawcom, skoro masz narzędzia, elementy i czas?
Zrób sobie sam antenę typu YAGI według prostych obliczeń z tej strony:

http://elektronikjk.republika.pl/i0.html

Naprawdę polecam, solidne wykonanie daje widoczne efekty ;)

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Budowa wlasnej anteny yagi

Post autor: plecho1 »

http://sasoft.qrz.ru/___/radio/liter/sp ... /10-10.htm
Zrobiłem tę pierwszą wykorzystując jakąś starą antenę od TVP1 i przy około 60km od piask na tej antenie z symetryzatorem zamontowanej na strychu na wysokości około 8m nad ziemią na tunerze USB Gigabyte U8100 w programie Splash Lite siłę sygnału mam na 30% a jakość na 100%, obraz idealny.

Gregory

Antena Yagi na K35

Post autor: Gregory »

Proszę o pomoc w zbudowaniu, przerobieniu anteny yagi na K35 586MHz.
Tylko nie dawajcie, mi linków do kalkulatorów, czy nie piszcie: poszukaj na necie jest tego dużo. ;) Proszę o jakieś łopatologiczne rozpisanie :) bo dochodzi dostosowanie impedancji, lambda, nieznana ilość direktorów. Nie ogarniam tego. :roll:

1.Antena którą posiadam ma 270cm, 11 elementowa, direktory około 63cm,brak dipola,coś takiego jak druga od góry masztuhttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... iorcza.JPG
Wiadomo ze całość z obecnej do przerobienia.
2.Czy zrobienie dipola pętlowego= konieczność zastosowania wzm, lub symetryzatora w celu dostosowania impedancji? ( Takie rozwiązanie mnie interesuje, wzm. lub symetryzator dopuszkowo.
3.Interesuje mnie długość zbliżona do 270cm,lub taka która da największe wzmocnienie, ale zamknie się w 270cm. ilość elementów ile trzeba będzie( materiał mam)

Wszelkie sugestie,a najlepiej :) wymiary pod zbudowanie ww. anteny mile widziane.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Budowa wlasnej anteny yagi

Post autor: plecho1 »

Zrób drugą z linku który podałem wcześniej. Są tam podane wymiary dla różnych kanałów. Anteny te mają dipole 300 omowe więc podłącza się je poprzez symetryzator bądź wzmacniacz.

Gregory

Re: Budowa wlasnej anteny yagi

Post autor: Gregory »

Piszę w nowym poście bo było by dużo i nieczytelnie.
Troszkę się podszkoliłem, użyłem kalkulatora Yagi:
Jak by mógł ktoś zerknąć na to fachowym okiem i powiedzieć co poprawić, co jest dobrze, źle ;)
1. Nie rozumie co to jest Balun?( czy to jest sposób podłączenia bezpośrednio kabla do dipola, w taki sposób ze on dostosowuje imedancja 75-300omy, tym samym jest to tożsame z symetryzatorem 300 omy, wzm z seri lna itp. i jest to zamienne ;))?
2. Czy grubość drutu pod dipol będzie miała duży wpływ na całość parametrów anteny?( zechce zastosować z anteny siatki czyli ok. 3mm.
3. Parametr diameter of dipole bend, czy to jest wysokość dipola między górnym a dolnym drutem ?
4. Czy pozycja direktor 1 to reflektor, czy pozycja direktor 2 to dipol?
5. Czy pozycja ostatniego direktora jest długością całościową anteny?

balun
Obrazek

Parametry przed obliczeniem
Obrazek

Nie wszystko rozumie z angielskiego po podliczeniu, ale może dam rade ;)

VK5DJ's YAGI CALCULATOR

Yagi design frequency =586.00 MHz
Wavelength =512 mm
Parasitic elements contacting a round section metal boom 25 mm across.
Folded dipole mounted same as directors and reflector
Director/reflector diam =6 mm
Radiator diam =3 mm

REFLECTOR
264.5 mm long at boom position = 30 mm (IT = 119.5 mm)

RADIATOR
Single dipole 240.4 mm tip to tip, spaced 102 mm from reflector at boom posn 132 mm (IT = 107.5 mm)
Folded dipole 262.1 mm tip to tip, spaced 102 mm from reflector at boom posn 132 mm (IT = 118.5 mm)

DIRECTORS
Dir Length Spaced Boom position IT Gain Gain
(no.) (mm) (mm) (mm) (mm) (dBd) (dBi)
1 232.2 38.4 170.7 103.5 4.8 6.9
2 229.4 92.1 262.8 102.0 6.5 8.6
3 226.8 110.0 372.8 101.0 7.8 9.9
4 224.4 127.9 500.7 99.5 8.9 11.0
5 222.1 143.2 643.9 98.5 9.8 11.9
6 220.1 153.5 797.4 97.5 10.5 12.7
7 218.1 161.2 958.5 96.5 11.2 13.3
8 216.3 168.8 1127.4 95.5 11.7 13.9
9 214.7 176.5 1303.9 95.0 12.2 14.4
10 213.2 184.2 1488.0 94.0 12.7 14.9
11 211.7 191.8 1679.9 93.5 13.1 15.3
12 210.4 197.0 1876.8 92.5 13.5 15.7
13 209.2 199.5 2076.4 92.0 13.8 16.0
14 208.1 202.1 2278.4 91.5 14.2 16.3
15 207.0 204.6 2483.1 91.0 14.5 16.6
16 206.0 204.6 2687.7 90.5 14.7 16.9

COMMENTS
The abbreviation "IT" means "Insert To", it is the construction distance from the element tip to the edge of the boom for through boom mounting

Spacings measured centre to centre from previous element
Tolerance for element lengths is +/- 2 mm

Boom position is the mounting point for each element as measured from the rear of the boom and includes the 30 mm overhang.The total boom length is 2718 mm including two overhangs of 30 mm

The beam's estimated 3dB beamwidth is 29 deg

A half wave 4:1 balun uses 0.75 velocity factor RG-6 (foam PE) and is 192 mm long plus leads
FOLDED DIPOLE CONSTRUCTION
Measurements are taken from the inside of bends
Folded dipole length measured tip to tip = 262mm
Total rod length =568mm
Centre of rod=284mm
Distance BC=CD=101mm
Distance HI=GF=89mm
Distance HA=GE=136mm
Distance HB=GD=183mm
Distance HC=GC=284mm
Gap at HG=25mm
Bend diameter BI=DF=60mm

If the folded dipole is considered as a flat plane (see ARRL Antenna Handbook) then its resonant frequency is less than the flat plane algorithm's range of 10:1

guma77

Re: Budowa wlasnej anteny yagi

Post autor: guma77 »

plecho1 pisze:http://sasoft.qrz.ru/___/radio/liter/sp ... /10-10.htm
Zrobiłem tę pierwszą wykorzystując jakąś starą antenę od TVP1 i przy około 60km od piask na tej antenie z symetryzatorem zamontowanej na strychu na wysokości około 8m nad ziemią na tunerze USB Gigabyte U8100 w programie Splash Lite siłę sygnału mam na 30% a jakość na 100%, obraz idealny.
kolego ja zainstalowalem ten splash lite w7 x64 i nie pokazuje mi zadnego sygnalu
wiesz moze dlaczego ? :roll:
pozdro

ps.tunery to dvb-t usb z N i drugi mam z laptopa HP (sila i jakosc nie pokazuje)

Bartt

Re: Budowa wlasnej anteny yagi

Post autor: Bartt »

@Gregory
Zrobiłeś już tą antenę :?: :)

Może coś podpowiem (mam nadzieję że dobrze :lol:)

Ad 1 Tak, jest to zamienne (można założyć typowy symetryzator/wzmacniacz), ale jeśli antena ma być na jedną częstotliwość to lepsze efekty powinno dać wykonanie symetryzatora wg. podanej instrukcji, czyli w postaci pętli wykonanej z odcinka koncentrycznego kabla antenowego o długości = (długość fali/2)*K gdzie K to współczynnik skrócenia fali w danym przewodzie, przykładowo dla Triset 113 wynosi 0,84. Czyli pętla powinna mieć długość (512mm/2)*0,84 czyli 215mm ;)

Ad 2 Grubość drutu wpisujesz w pole "Diameter of element" osobno dla dipola, osobno dla direktorów, program sam przelicza wtedy wymiary (długości) elementów które zależą od grubości użytego materiału.

Ad 3 Tak, jest to jakby średnica okręgu wpisanego w końcowe zaokrąglone części dipola

Ad 4 Nie, to są pozycje direktorów na bomie anteny (czyli elementu konstrukcyjnego np. wykonanego z profilu aluminiowego) licząc od jego początku.

Ad 5 Tak

Jeszcze tytułem wyjaśnienia reflektora i dipola
REFLECTOR
264.5 mm long at boom position = 30 mm (IT = 119.5 mm)
Reflektor o długości 264.5 mm umieszczony 30 mm od początku boma anteny
RADIATOR
...
Folded dipole 262.1 mm tip to tip, spaced 102 mm from reflector at boom posn 132 mm (IT = 118.5 mm)
Dipol pętlowy o długości 262.1 umieszczony w odległości 102 mm od reflektora co daje odległość 132 mm od początku boma anteny.

Pewnie można by wykonać bardziej skomplikowany reflektor z wielu elementów (typu siatka), ale nie ma tego w programie bo jest on pisany bardziej pod konstrukcje krótkofalarskie, gdzie wymiary anten w sensie długości elementów są znacznie większe (np. przy antenach radiowych UKF stosuje się pojedynczy reflektor)

Powodzenia, jeśli się jeszcze nie zniechęciłeś ;).

PS

Sam zastanawiam się na zrobieniem takiej anteny, tylko gdzie kupić materiał do jej wykonania i czy to się w ogóle kalkuluje finansowo :?:

Gregory

Re: Budowa wlasnej anteny yagi

Post autor: Gregory »

Robię, a właściwie wczoraj zrobiłem. Teraz tylko poprawki. Zamotałem się bo byłem przekonany że 16 elementów razem z dipolem :D
Czyli między dipolem a pierwszym direktorem ma być 38.4 :?:
Ja miałem troszkę utrudnione zadanie bo mój bom był krótszy o jakieś 5 cm od tego z kalkulatora, dlatego wykonanie robiłem od końca anteny ;) a reflektor mi wyjdzie jakieś do 1cm bliżej dipola niż z obliczeń, ale taki problem to nie problem.

Bartt

Re: Budowa wlasnej anteny yagi

Post autor: Bartt »

Tak, dokładnie.

kjt

Re: Budowa wlasnej anteny yagi

Post autor: kjt »

Czy dobrze rozumiem?
Dokładając takiej samej długości direktory zwiększam jej zysk pod konkretny kanał.
Dokładając różnej (od większego do mniejszego) zwiększam zyska ale i tez pasmo kanałów.

Czyli gdybym chciał wzmocnić konkretny kanał to lepiej dać tej samej długości direktory?

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Budowa wlasnej anteny yagi

Post autor: plecho1 »

Gregory, a dlaczego nie przedłużysz boma? Powinna Ci zostać część na której zamontowane były reflektory.

Gregory

Re: Budowa wlasnej anteny yagi

Post autor: Gregory »

The total boom length is 2718, ja mam z 2670, z kalkulatora powinno wystawać po 3cm na początku i na końcu, ja mam praktycznie na zero. z mocowania reflektora odciął bym z 7cm, nic by to nie dało. Mogę Przedłużyć bo rurki mam, ale dam sobie spokój bo.....:
Antena już na maszcie, ale bez rewelacji, albo źle konstytuowałem(ale raczej dobrze)ale jednak i tak za daleko od Baranówki( tym bardziej że w moim kierunku podobno leci wytłumiony sygnał spowodowany konstrukcją anteny.
Na ww. antenie powyżej K34 odbieram prawie nic lub bardzo słabo, co znaczy że antena jest w jakiś sposób do kanałów z dolnego zakresu.
K32 SG, analogi z Baranówki( K27, K40 słabo) obieram jak z siatki oraz tridigit, czyli 73/100.
Jak już mam antenę na dachu, to zmienię polaryzacje i sprawdzę czy ze Słowacji coś odbiorę ;)

Awatar użytkownika
mathome
Posty: 224
Rejestracja: 20 grudnia 2010, o 11:27
Odbiornik: SamsungC650
Ferguson Ariva252COMBO
Wand Tv
Opticum T90
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69 z symetryzatorem / ATX 91/ kabel Triset 113-25m
Anteny 12m n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krosno(Sucha Góra)/Bardejov + TROPO

Re: Budowa wlasnej anteny yagi

Post autor: mathome »

Bartt pisze: ...Sam zastanawiam się na zrobieniem takiej anteny, tylko gdzie kupić materiał do jej wykonania... :?:
W większych marketach budowlanych bez problemu kupisz wszystkie potrzebne materiały w różnych wymiarach tj. rurki aluminiowe, profile, itp.

Zablokowany