Antena pokojowa pasywna

niewiesznic

antena pasywna / pokojowa

Post autor: niewiesznic »

Witam,
Potrzebuję nowej anteny pasywnej / pokojowej do mojego Terratec T5 (dual tuner). Mieszkam w Warszawie, widzę z okna Pałac Kultury i Nauki, mieszkam na Bemowie.
Posiadałem antenę aktywną Signal, ale pojawiają się ztrzymania obrazu i audio, reagowanie na ruch w pokoju (?!?!?!) oraz włączania światła w innym pomieszczeniu.
To ta antena: http://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-pokojowa ... cniaczem/7

Zastanawiam się nad tymi antenami:

1. Cabletech DVB-T ANT0523 http://www.sklep-dvbt.pl/produkt/15-ant ... t0523.html

2. http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/najmocniejsza-pasywna ... 14888.html

3. Cabletech DVB-T ANT0520 http://www.sklep-dvbt.pl/produkt/14-ant ... t0520.html

4. A może Telmor DIGIT PASYWNA ? http://tels.pl/antenacyfrowadvbtdigitpa ... -p-10.html


Skłaniam się ku ANT0523 Cabletech, także ze względu na wygląd :)
Czy macie może jakieś lepsze propozycje ?

Antena zewnętrzna odpada, interesuje mnie tylko model pasywny.

Proszę o poradę,

P.

KAPITAN CHAOS

Re: Antena pokojowa pasywna

Post autor: KAPITAN CHAOS »

Postaw tą co masz na parapecie i zobacz czy reaguje na ruch. Po co kupowac nowa ja ta moze okazać sie dobra.Pokombinuj z t a co masz.

Awatar użytkownika
JerzyG
Posty: 213
Rejestracja: 12 lutego 2011, o 19:27
Odbiornik: MSI DIGIvox mini3,
Overmax OV-TN-06
Samsung 46"
Instalacja antenowa: Siatka Ryniak + Symetryzator na 530, 610, 658 MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat & Śrem

Re: Antena pokojowa pasywna

Post autor: JerzyG »

Zrób sobie własną antenę na daną częstotliwości za kilka zł.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930
Sprawdzi się lepiej niż kupiona za kilkanaście zł.
Pozdrawiam

niewiesznic

Re: Antena pokojowa pasywna

Post autor: niewiesznic »

Moja antena stoi na parapecie okna, skierowana w stronę nadajnika.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena pokojowa pasywna

Post autor: adac »

Jeżeli używasz antenki Signala to zajrzyj do wątku tutaj. W skrócie: trzeba próbować różnych ustawień do kierunku odbioru, a ta pozycja w której prezentuje się ona na wystawie w Dvb-sklepie jest.. najgorsza do odbioru. Niestety większość kupujących o tym nie wie.
Jeżeli już próbujesz z anteną pokojową warto zaopatrzyć się w przedłużacz antenowy własnej roboty, taki na 5, 6 metrów, ponieważ miejsce dobrego odbioru może być sporo oddalone od odbiornika. U Ciebie powinno wypadać gdzieś w pobliżu okna, z tym że reguły nie ma.
Dodatkowe efekty o których piszesz: reagowanie na ruch, na chodzenie po mieszkaniu, świadczą o silnych odbiciach sygnału i powtórzą się też na innej antenie. Taki jest 'urok' stosowania anten pokojowych.
I jeszcze jedna sprawa, która mnie mocno zaciekawiła: Twój tuner Terratec T5 (bo chyba o nim mowa). To tuner podwójny (twin), który ma 2 odbiorniki i 2 wejścia (!) antenowe. Oprócz typowych możliwości ma bardzo ciekawą funkcję: Diversity, która w skrócie polega na odbiorze tego samego kanału (mux-a) przez 2 odbiorniki. Tuner na tej podstawie tworzy nowy, ulepszony strumień, który zawiera mniej zakłóceń i pozwala na lepszy odbiór.
Producent pisze, że jest to przydatne w miejscach słabego odbioru, w pomieszczeniach, a nawet w czasie podróży. Nie wiem czy już próbowałeś, ale warto to zrobić przed poszukiwaniem nowej anteny. Możesz do tego wykorzystać dwie antenki prętowe z zestawu tunera.
I jeszcze uwaga: anteny mogą być ustawione w praktycznie w dowolnej odległości, przykładowo od 0,5 metra do 10, więc znowu przyda się przedłużacz (nawet dwa) ;).

niewiesznic

Re: Antena pokojowa pasywna

Post autor: niewiesznic »

Przy ustawieniu poziomym jest gorzej, w trybie diversity (już dawno to sprawdziłem) różnic w działaniu nie zauważyłem. Chciałbym mieć funkcjonalność dwóch osobnych tunerów (nagrywanie i odtwarzanie różnych kanałów). Mieszkam na 11 piętrze, na przeciwko blok, ale niższy. Nie powinno być chyba aż takich problemów.
Na drugim tunerze z antenką z zestawu przyklejoną do szyby (okna skierowane w tym samym kierunku) mam dużo lepszy odbiór i nie reaguje system na włączanie światła, czy też poruszanie się po pokoju. Do tunerów mam podłączony splitter, następnie kabel 5m na końcu antena na parapecie. Bardzo żałuję, że nie działa w trybie pasywnym, byłoby zapewne dużo lepiej.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Antena pokojowa pasywna

Post autor: adac »

Możesz próbować z anteną ANT-0523, z opcją zwrotu w sklepie jeżeli dobrze nie zadziała.
Lepszym rozwiązaniem byłaby Digit Telmor (pasywna) mocowana za oknem, jeżeli się na to zdecydujesz. Kabel można przeprowadzić płaskikm przejściem bez wiercenia.
Jeżeli dobrze zrozumiałem opis, to podłączyłeś 2 tunery przez spliter do jednej anteny pokojowej. To się udaje tylko w miejscach gdzie sygnał jest bardzo silny.

janek 77

Re: Antena pokojowa pasywna

Post autor: janek 77 »

Z tych anten to Telmor Digit daje największe szanse na poprawienie sygnału.

Jeśli widzisz PKiN to nawet te małe antenki z zestawu powinny dawac dobry odbiór.
Warunek to dobre miejsce, ustawienie w poziomie i czuły chip

Testowałem kilka tunerów z opcją diversity. Najczęściej to stary chip DiB 7700. I ta sama głowica o ile pamiętam. Wynik jest taki że stosowano taki uklad bo głowice były słabe.
W lepszych systemach dawano lepsze głowice innych producentów.
Odbiór na tych starych układach jest znacznie bardziej utrudniony niz na nowych czułych chipach ITE9135 czy nawet RTL 2832 U.

Ten splitter jak rozumiem dzieli ten sygnał z jednej anteny na 2 tunery a to dodatkowy spadek siły sygnału i w sumie daje te efekty zamrożenia.
Moja rada zastosuj 2 anteny(moga byc nawet te z zestawu tylko ustaw je w poziomie i na jakimś dłuższym kablu aby poszukać miejsca) albo jakiś wzmacniacz bo z takich antenek to raczej nic nie uzyskasz stabilnego.

Można wymienić tuner na bardziej czuły. Ale chcesz miec opcje nagrywania i odtwarzania róznych kanałów. Normalnie masz w każdym tunerze tylko, że w ramach jednego MUX

niewiesznic

Re: Antena pokojowa pasywna

Post autor: niewiesznic »

janek 77 pisze:Z tych anten to Telmor Digit daje największe szanse na poprawienie sygnału.

Jeśli widzisz PKiN to nawet te małe antenki z zestawu powinny dawac dobry odbiór.
Warunek to dobre miejsce, ustawienie w poziomie i czuły chip

Testowałem kilka tunerów z opcją diversity. Najczęściej to stary chip DiB 7700. I ta sama głowica o ile pamiętam. Wynik jest taki że stosowano taki uklad bo głowice były słabe.
W lepszych systemach dawano lepsze głowice innych producentów.
Odbiór na tych starych układach jest znacznie bardziej utrudniony niz na nowych czułych chipach ITE9135 czy nawet RTL 2832 U.
Nie mam możliwości podłączyć innej anteny obecnie. Tuner to Terratec T5 podłączony via USB do Mac Mini. Oprogramowanie EyeTV. Nic o nim nie wiem więcej.
Ten splitter jak rozumiem dzieli ten sygnał z jednej anteny na 2 tunery a to dodatkowy spadek siły sygnału i w sumie daje te efekty zamrożenia.
Także przy przełączaniu kanałów, na jednym tunerze, bez splittera było to samo. Wydaje mi się, że powodem wszystkich noedogodności jest wzmacniacz i kiespka antena
Moja rada zastosuj 2 anteny(moga byc nawet te z zestawu tylko ustaw je w poziomie i na jakimś dłuższym kablu aby poszukać miejsca) albo jakiś wzmacniacz bo z takich antenek to raczej nic nie uzyskasz stabilnego.
Ta antena ma wzmacniacz. spróbuję z antenami z zestawu, problem jest tylko taki, że anteny (patyki, dookólne) będą wtedy stały w głębi pokoju na stoliku w rogu, a nie przy oknie w kierunku PKiN.
Można wymienić tuner na bardziej czuły. Ale chcesz miec opcje nagrywania i odtwarzania róznych kanałów. Normalnie masz w każdym tunerze tylko, że w ramach jednego MUX
Tunera nie wymienię, nie mam kasy, a poza tym za bardzo nie ma na co. EyeTV obsługuje ten tuner i przy nim zostanę, bo to chyba jedyny program na Mac do TV. Wydaje mi się, że EyeTV nie obsługuje nagrywanie z jednego MUX 2 kanałów jednocześnie, lub jeden w trybie nagrywania a drugi oglądania.

Pozdrawiam,

P.

janek 77

Re: Antena pokojowa pasywna

Post autor: janek 77 »

niewiesznic pisze:Tuner to Terratec T5 podłączony via USB do Mac Mini. Oprogramowanie EyeTV. Nic o nim nie wiem więcej.
Tak to Dib 7700. Słaby stąd ten diversity.
niewiesznic pisze:Także przy przełączaniu kanałów, na jednym tunerze, bez splittera było to samo. Wydaje mi się, że powodem wszystkich noedogodności jest wzmacniacz i kiespka antena
niewiesznic pisze:Ta antena ma wzmacniacz. spróbuję z antenami z zestawu, problem jest tylko taki, że anteny (patyki, dookólne) będą wtedy stały w głębi pokoju na stoliku w rogu, a nie przy oknie w kierunku PKiN.
Na pewno wzmacniacz. Do tych antenek kup kawałek kabla antenowego to sobie przedłużysz.
niewiesznic pisze:Tunera nie wymienię, nie mam kasy, a poza tym za bardzo nie ma na co. EyeTV obsługuje ten tuner i przy nim zostanę, bo to chyba jedyny program na Mac do TV.
Na Mac są tez tunery z ITE9135. Jak masz soft to tylko koszt tunera i sterownik. Pewnie z 50 zł.
niewiesznic pisze:Wydaje mi się, że EyeTV nie obsługuje nagrywanie z jednego MUX 2 kanałów jednocześnie, lub jeden w trybie nagrywania a drugi oglądania.
też mi się tak wydaje. Diversity to tylko poprawienie sygnału tej słabej głowicy przez użycie 2 anten.
Nagrywasz 1 ogladasz inny. I tyle. Może jak ten twin działa to możesz oglądać z innego MUX niz nagrywasz.
Przy pojedyńczych na WINDOWS oglądasz 1 nagrywasz inny ale z tego samego MUX

niewiesznic

Re: Antena pokojowa pasywna

Post autor: niewiesznic »

Na Mac są tez tunery z ITE9135. Jak masz soft to tylko koszt tunera i sterownik. Pewnie z 50 zł.
Czy wiesz może jakie to są tunery, ważne by obsługiwał je EyeTV ? Czy są wśród nich tunery dual?
lista obsługiwanych niestety mi nic nie mówi: http://www.elgato.com/elgato/na/mainmen ... t3.en.html
(...) Diversity to tylko poprawienie sygnału tej słabej głowicy przez użycie 2 anten.
Nagrywasz 1 ogladasz inny. I tyle. Może jak ten twin działa to możesz oglądać z innego MUX niz nagrywasz.
Przy pojedyńczych na WINDOWS oglądasz 1 nagrywasz inny ale z tego samego MUX
Na dual mam do wyboru tryby : dual tuner i diversity. Na dual tuner mogę nagrywać co innego i oglądać co innego (także nagrywając). Na pojedynczym tunerze mogę oglądać i nagrywać jednocześnie jedynie kanał, który oglądam.

janek 77

Re: Antena pokojowa pasywna

Post autor: janek 77 »

Napewno mają jakieś nowe tunery na nowych chipach takich czy innych.
Dual to raczej nie będzie

Hm...
Z tej listy nowy to
http://www.elgato.com/elgato/int/mainme ... t1.en.html

ten jest na dobrym chipie od Abilis czyli taki jak tuner do N-ki

Awatar użytkownika
JerzyG
Posty: 213
Rejestracja: 12 lutego 2011, o 19:27
Odbiornik: MSI DIGIvox mini3,
Overmax OV-TN-06
Samsung 46"
Instalacja antenowa: Siatka Ryniak + Symetryzator na 530, 610, 658 MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat & Śrem

Re: Antena pokojowa pasywna

Post autor: JerzyG »

niewiesznic pisze:
Na pojedynczym tunerze mogę oglądać i nagrywać jednocześnie jedynie kanał, który oglądam.
Nie sądzę, zasada jest taka sama jak na tunerach tv sat, czyli możesz odbierać tylko jedną częstotliwość równocześnie.
Jeśli na danej częstotliwości masz 10 kanałów możesz nagrywać jeden a oglądać pozostałe.

Jeśli masz kanały na dwóch różnych częstotliwościach (MUX 1 oraz MUX 2) i nagrywasz kanał z MUX 1 to nie obejrzysz kanału z MUX 2.

W dualu powinno to dać rade.

Pozdrawiam

janek 77

Re: Antena pokojowa pasywna

Post autor: janek 77 »

JerzyG pisze:Nie sądzę, zasada jest taka sama jak na tunerach tv sat, czyli możesz odbierać tylko jedną częstotliwość równocześnie.
Jeśli na danej częstotliwości masz 10 kanałów możesz nagrywać jeden a oglądać pozostałe
Jak Eye TV ma PIP to tak

niewiesznic

Re: Antena pokojowa pasywna

Post autor: niewiesznic »

EyeTV ma PiP, ale nie przypominam sobie bym na pojedynczym tunerze mógł nagrywać jeden program, a drugi oglądać (z jednego MUX'a).

janek 77

Re: Antena pokojowa pasywna

Post autor: janek 77 »

Nie zaszkodzi spróbować.. ;)

Możesz zamieścić w sieci sterownik do tego tunera DeLuxe
http://www.elgato.com/elgato/int/mainme ... t1.en.html

do EYE TV na MAC.
Może masz go w systemie skoro sa kompatybilne.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Antena pokojowa pasywna

Post autor: Robert03 »

niewiesznic pisze: Także przy przełączaniu kanałów, na jednym tunerze, bez splittera było to samo. Wydaje mi się, że powodem wszystkich noedogodności jest wzmacniacz i kiespka antena
Ja niestety niczego twórczego do wątku nie wniosę ale z tego co tutaj napisano wynika jedno: Kiepski ten tuner i to bardzo. Osobiście nie mam pozytywnych doświadczeń z tunerami TV przeznaczonymi do komputera stąd taka moja ocena. Zawsze któremuś coś dolega a kiepska czułość to cecha tego typu sprzętu.
Jeżeli widzisz z okna PKiN to na antenie dołączonej do tunera odbiór powinien być i kropka. Oczywiście anteny pokojwe nie są gwarancją poprawnego i nadają się jedynie do odbioru w sprzyjających warunkach. Moim zdaniem Ty właśnie takie warunki masz.
Oddaj to do sklepu bo jeżeli nie możesz zastosować aneny zewnętrznej to sukcesów niestety nie wróżę :(

janek 77

Re: Antena pokojowa pasywna

Post autor: janek 77 »

Ty masz złe doświadczenia z tunerami USB. Ale nowy chip i antena do warunków i nie ma problemu z odbiorem. Nie są gorsze od STB

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Antena pokojowa pasywna

Post autor: qwerty »

To zależy na jakim są układzie. LV5TDeluxe jakość ok 30-50%, szatkuje obraz i dźwięk - nie da się oglądać, a samsung jakość ok 75%, poziom błędów 2-3/10 i płynnie odbiera (ta sama antena). LV5TQube ma jakość na 60-70% i są drobne przycięcia.

Awatar użytkownika
JerzyG
Posty: 213
Rejestracja: 12 lutego 2011, o 19:27
Odbiornik: MSI DIGIvox mini3,
Overmax OV-TN-06
Samsung 46"
Instalacja antenowa: Siatka Ryniak + Symetryzator na 530, 610, 658 MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat & Śrem

Re: Antena pokojowa pasywna

Post autor: JerzyG »

Ja tam do LV5TDeluxe nic nie mam, wystarczyło zastąpić tą małą antenkę z zestawu samoróbką pokojową i jakiekolwiek problemy z odbiorem zniknęły.
Do nadajnika mam około 12km w linii prostej.
TV odbieram za pomocą DVBViewer 4.8.1

Zablokowany