Odbiór z odbicia - dobór anteny

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

antena kierunkowa, a odbior z przeciwnej strony

Post autor: pikaczu »

czy antena kierunkowa 19-elemtowa z dipola, bedzie odbierac z przeciwnej strony(tzn z tylu)?

_chris_

Re: antena kierunkowa, a odbior z przeciwnej strony

Post autor: _chris_ »

Tak, z zyskiem słabszym o około 20dB względem odbioru z przodu (dokładnie ile, zależy od typu, który posiadasz), ale coś tam ma szanse złapać - jeśli sygnał wsteczny jest dostatecznie silny.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: antena kierunkowa, a odbior z przeciwnej strony

Post autor: pikaczu »

chce kupic tako antena, to zobacz parametry.

luckd
Posty: 133
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 13:14
Odbiornik: Golden Media Unibox 9080 Combo Plus, LG 37LV5500
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat + tyłem Kobyla Góra

Re: antena kierunkowa, a odbior z przeciwnej strony

Post autor: luckd »

A co zrobić jak obraz z tyłu jest podwójny?

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: antena kierunkowa, a odbior z przeciwnej strony

Post autor: pikaczu »

jak podwojny?

luckd
Posty: 133
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 13:14
Odbiornik: Golden Media Unibox 9080 Combo Plus, LG 37LV5500
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat + tyłem Kobyla Góra

Re: antena kierunkowa, a odbior z przeciwnej strony

Post autor: luckd »

tzn. analog jest podwójny, jakby dwa obrazy nałożone na siebie przesunięte względem siebie, coś podobnego do cienia

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: antena kierunkowa, a odbior z przeciwnej strony

Post autor: pikaczu »

aaaaaa, oto chodzi, tez mialem tak, i tata odlaczyl wzmacznacz i juz mamy dobrze.

luckd
Posty: 133
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 13:14
Odbiornik: Golden Media Unibox 9080 Combo Plus, LG 37LV5500
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat + tyłem Kobyla Góra

Re: antena kierunkowa, a odbior z przeciwnej strony

Post autor: luckd »

ale jak odłącze wzmacniacz to z przodu będzie kiepsko

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: antena kierunkowa, a odbior z przeciwnej strony

Post autor: pikaczu »

to nie wiem, a gdzie mnieszkasz?

luckd
Posty: 133
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 13:14
Odbiornik: Golden Media Unibox 9080 Combo Plus, LG 37LV5500
Instalacja antenowa: Dipol Tri Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat + tyłem Kobyla Góra

Re: antena kierunkowa, a odbior z przeciwnej strony

Post autor: luckd »

okolice ostrzeszowa, z przodu mam TVP1, TVP2, TVPInfo i Polsat ze Ślęży oraz TVN z Żórawiny, z tyłu TV4 z Mikstatu

_chris_

Re: antena kierunkowa, a odbior z przeciwnej strony

Post autor: _chris_ »

pikaczu pisze:chce kupic tako antena, to zobacz parametry.
antena jak antena, jak masz przyzwoity sygnał to powinna odbierać bezproblemowo - z przodu, bo z tyłem może być różnie.
luckd pisze:tzn. analog jest podwójny, jakby dwa obrazy nałożone na siebie przesunięte względem siebie, coś podobnego do cienia
Jaką masz antenę? Jeśli masz te odbicia na TV4 to może być różnie. Może być odbicie przychodzące skądś razem z sygnałem podstawowym, mogą być odbicia generowane przez direktory anteny, pracujące jako kolejne reflektory przy odbiorze z tyłu, a może coś się kotłuje na wzmacniaczu, trudno powiedzieć.

Trzeba popróbować. Wyjmij wzmacniacz, załóż symetryzator, odkręć antenę na TV4 i sprawdź czy efekt znikł. Jak znikł, dołóż wzmacniacz i znów popatrz. Możesz też popatrzeć przy odwróconej antenie z symetryzatorem tyłem do TV4, jeśli coś będzie widać. Możesz też odkręcać antenę w obu kierunkach, kontrolując obraz na interesujących kanałach. Być może znajdziesz optymalne ustawienie, gdzie będzie przyzwoity odbiór. Trzeba próbować.

No i w zależności co się okaże, można kombinować co dalej.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: antena kierunkowa, a odbior z przeciwnej strony

Post autor: Drekan »

pikaczu pisze:czy antena kierunkowa 19-elemtowa z dipola, bedzie odbierac z przeciwnej strony(tzn z tylu)?
W przypadku anteny kierunkowej odbiór z tyłu jest możliwy, jednak będzie on wyraźniej słabszy od tego odbieranego przodem. :|

Można poprawić odbiór z tyłu demontując w antenie jeden lub oba reflektory. :idea: Jednak trzeba się liczyć z równoczesnym osłabieniem sygnału odbieranego przodem anteny. :(
luckd pisze:tzn. analog jest podwójny, jakby dwa obrazy nałożone na siebie przesunięte względem siebie, coś podobnego do cienia
To znak, że odbierasz sygnał odbity, który nakłada się na ten odbierany bezpośrednio z nadajnika. :(

Jedyny sposób, to odpowiednie ustawienie anteny by zminimalizować efekt. Jeśli masz wzmacniacz, to może on dodatkowo wzmacniać ten słabszy odbity sygnał dając widoczny efekt podwójnego obrazu. Możesz spróbować zlokalizować z którego kierunku dochodzi ten odbity od jakiejś przeszkody sygnał i starać się tak ustawić antenę, by ograniczyć do minimum jej odbiór. Jednak trzeba też zadbać o dobry odbiór bezpośredniego sygnału, więc bez eksperymentowania z ustawieniami anteny i odpowiednim doborem wzmacniacza się nie obejdzie. ;)

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: antena kierunkowa, a odbior z przeciwnej strony

Post autor: pikaczu »

no, dobra, kupie po nowym roku i zobacze :D :D

yackoo

Antena - nadajnik z drugiej strony budynku (7.5 - 14.4 km)

Post autor: yackoo »

Witam,
Mam problem z wyborem anteny. Lokalizacja niedaleko nadajników (PKiN 7.5 km, Raszyn-Łazy 14.4 km), ale okna i balkon wychodzą z przeciwnej strony budynku, tak jak na załączonych zdjęciach. Prowizorycznie podłączyłem (na balkonie) prostą antenkę wewnętrzną Emmersona (typ "supermarketowy" - kółko i dwie "szprychy") - uzyskałem obraz, moc sygnału ok. 3-5%, jakość skacze od 20% do 50%. Jaką antenę w tym przypadku należałoby zamontować? Wolałbym uniknąć jakichś dużych konstrukcji, bo spółdzielnia mieszkaniowa krzywo patrzy na takie rozwiązania.

Czy coś takiego wystarczy:
http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/antena-dvb-t-zewnetrz ... 81184.html
http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/najskuteczniejsza-ant ... 56989.html
http://[nie podajemy linków do serwisów aukcyjnych]/antena-zewnetrzna-dvb ... 47499.html

Obrazek

Obrazek

dziękuję za pomoc!
J.

orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Antena - nadajnik z drugiej strony budynku (7.5 - 14.4 km)

Post autor: orin »

Skoro wyznacznikiem musi być wielkość anteny to pozostaje niestety ten wybór
http://www.dipol.com.pl/antena_dvb-t_ze ... _A6040.htm
Jeśli jednak będzie możliwość zainstalowania czegoś lepszego bez wzmacniacza, to pomyśl o takiej http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm
W Twoim wypadku ze względu na zabudowę lepiej skierować antenę na Raszyn.
Pamiętaj, że anteny nadawcze pracują z polaryzacją poziomą, stąd antena odbiorcza musi być odpowiednio ustawiona (poziomo) aby odebrać maksymalny sygnał.

yackoo

Re: Antena - nadajnik z drugiej strony budynku (7.5 - 14.4 km)

Post autor: yackoo »

orin pisze:Skoro wyznacznikiem musi być wielkość anteny to pozostaje niestety ten wybór (...)
Dzięki za odpowiedź...
Czemu "niestety"? Czy to aż tak zła konstrukcja (czy ktoś ma doświadczenia praktyczne z jej użytkowania)?

_chris_

Re: Antena - nadajnik z drugiej strony budynku (7.5 - 14.4 km)

Post autor: _chris_ »

"niestety" - bo anteny, które zamierzasz korzystać to ostateczność. Zawsze lepiej mieć zewnętrzną antenę kierunkową - niż wewnętrzną bądź wewnętrzną w wykonaniu zewnętrznym. Ale są okoliczności, że się inaczej nie da, a wtedy mówi się trudno. Co nie znaczy, że na takich antenach nie będziesz miał poprawnego odbioru, choć zwykle trudniej to osiągnąć niż na zwykłej antenie zewnętrznej. Tyle tylko, że w twoich warunkach pozostają tylko próby - nigdy nie wiadomo, która z anten będzie się sprawować lepiej - to prawie zawsze zależy od lokalnych warunków (popatrz choćby tam: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=24556#p24556). Nawet jeśli komuś jakaś antena wewnętrzna sprawuje się bardzo dobrze to nie musi to automatycznie oznaczać, że w twoich warunkach też będzie najlepsza.

Ja osobiście bym się zastanowił na DVZ lub Digit Activia Telmoru. Albo mała logoperiodyczna (np http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4011.htm) plus ewentualnie wzmacniacz rurkowy (np. z serii http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4023.htm), gdyby nie starczało sygnału.

yackoo

Re: Antena - nadajnik z drugiej strony budynku (7.5 - 14.4 km)

Post autor: yackoo »

OK, dziękuję za sugestie... A już konkretnie, to który z tych dwóch modeli byście raczej polecali?

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4011.htm

damians1

Re: Antena - nadajnik z drugiej strony budynku (7.5 - 14.4 km)

Post autor: damians1 »

Poleciłbym raczej pierwsza (większy zysk, bardziej kierunkowa) ale w twoim wypadku możesz liczyć tylko na sygnały odbite (ciężko zgadywać z którego kierunku najsilniejsze), więc bardzo możliwe że logarytm będzie lepszy. Bez testów na miejscu się nie obejdzie. W szczególnych warunkach często teoretycznie lepsza antena okazuje się gorsza.

Orientuje się ktoś może co siedzi w środku Digit Activia ? Sadząc po kształcie jest to jakaś mała logo-priodyczna.

_chris_

Re: Antena - nadajnik z drugiej strony budynku (7.5 - 14.4 km)

Post autor: _chris_ »

yackoo pisze:OK, dziękuję za sugestie... A już konkretnie, to który z tych dwóch modeli byście raczej polecali?
Wróżenie z fusów... :D A tak poważniej, ja bym obstawiał logoperiodyczną, choć ma mniejszy zysk. One się zwykle sprawują się lepiej od yagi w takich sytuacjach jak twoja.

Biorąc pod uwagę długość yagi (czyli ilość miejsca, które masz), to najbardziej pasowałoby mi tu coś na kształt LP45NF Fracarro (ale nie wiem, czy można je teraz gdzieś kupić) albo http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A4015.htm z odciętą częścią VHF (to dla lubiących majsterkowanie).

Zablokowany