DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
tubis321

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tubis321 »

Witam wszystkich Forumowiczów
Zwracam się z pytaniem, czy czeski DVB-T MUX1 na 36 kanale jest nadawany tylko z Pradziada? Mieszkam w Czechowicach, gdzie udało mi się odebrać słaby sygnał na w/w kanale. Nie ma ani śladu po kanale 54 z Hostalkowic. Brak tego sygnału jest zapewne spowodowany skierowaniem anteny na nadajnik Kosztowy. Zastanawia mnie jednak odbiór na kanale 36 z nadajnika oddalonego prawie 80 km dalej niż Ostrawa. Odbicia praktycznie są niezbyt możliwe ponieważ nie bardzo mają od czego się pojawić.
Czy ktoś z szanownego grona odbiera w okolicach Czechowic, Pszczyny MUX 2 i MUX 3 nadawany z okolic Ostrawy?
Pozdrawiam

romanodepalma

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: romanodepalma »

Nie dziw się . Wysokość nadajnika robi swoje. Podam jeszcze raz odległości : Jesenik 168 km- sygnał 82 - 85 , Ostrava 112 km - odbiór tylko wieczorami i czasem w dzień , Łysa Góra 115 km - sygnał 72-75 , Skrzyczne 76 km - sygnał 72 -75. Niewielka różnica między antenami : http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2670.htm , druga to : http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A3710.htm . Nie pamiętam , który wzmacniacz w której antenie , ale obydwa ponad 30 dB.

tubis321

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tubis321 »

Dzisiaj przestawiłem antenę trochę na zachód i z pradziada jakość 100% przy sile 89% a z Ostrawy pojawił się sygnał na kanale 54, z jakością 35% i podobnie na 39. Niestety jak narazie to tylko chwilowe przestawienie ponieważ z nadajnika w Katowicach odbieram polsat. Zastanawiam się nad kupnem drugiej anteny logarytmicznej. Tylko do jakiej zwrotnicy to będzie najlepiej podłączyć?

romanodepalma

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: romanodepalma »

Dopóki będzie odbierany sygnał analogowy i cyfrowy , zwykła zwrotnica nic nie da. Na stacjach odbieranych analogowo pojawią się odbicia . Już myślałem , żeby zastotować filtr antenowy na kanały 36,51,53 dla anteny skierowanej na Jesenik ( MUX1 i w przyszłości MUX2 i MUX3) i do drugiej anteny filtr na kanały polskich MUX-ów ( Skrzyczne , Katowice , Częstochowa ) . Wielką niewiadomą jest z której lokalizacji będę wcześniej odbierał trzy MUX-y.

_chris_

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: _chris_ »

tubis321 pisze:Zastanawiam się nad kupnem drugiej anteny logarytmicznej. Tylko do jakiej zwrotnicy to będzie najlepiej podłączyć?
Druga identyczna antena, dwa takiej samej długości przewody i sumator antenowy (albo rozdzielacz na dwa podłączony odwrotnie), na koniec jeśli potrzeba - wzmacniacz. Powinno się udać, najwyżej potrzebne może być lekkie pokręcenie antenami i znalezienie optimum odbioru. W każdym razie nie wymaga to dużych kosztów - warto spróbować.

tubis321

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tubis321 »

No właśnie w tym rzecz że sygnał był odbierany przy włączonym zasilaniu wzmacniacza LOG2 w który wyposażona jest antena. Gdy tylko odłączyłem zasilanie sygnał się tracił. A więc potrzebne mi są dwie anteny, wyposażone w wzmacniacze LOG2 i powinno działać. Jutro z tym powalczę i zobaczę jakie będą rezultaty. Dziękuję za pomoc.

_chris_

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: _chris_ »

tubis321 pisze:A więc potrzebne mi są dwie anteny, wyposażone w wzmacniacze LOG2 i powinno działać. Jutro z tym powalczę i zobaczę jakie będą rezultaty.
co do zasady, nie sumuje się anten aktywnych, ponieważ, o ile anteny są w miarę powtarzalne i podają zbliżony sygnał, to przy zamontowanych wzmacniaczach może być źle. Nie musi, ale może. Jak będzie źle, wtedy nie rezygnuj - postaraj się zrobić próbę na dwóch pasywnych z macniaczem po sumatorze.

I jeszcze dodatkowo potrzebowałbyś sumatora (rozgałęźnika) z przepuszczaniem zasilania na obu torach.

tubis321

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: tubis321 »

Jestem po testowaniu rozwiązania z dwiema identycznymi rozwiązaniami i ... to działa. Jestem w szoku normalnie, jakość super a za sumator zapłaciłem niecałe 10 zł. Akurat tak mi się trafiło że mam znajomego w sklepie elektronicznym i mogę trochę potestować różne rozwiązania, więc jak tylko będę miał czas to jeszcze spróbuję sklecić instalację pasywną na antenach kierunkowych. Może uda się jeszcze odebrać coś od Słowaków. Jak Ostrawę na 39 odbieram a to nadajnik 10kW to może i Namesto się uda, chociaż trochę mi przesłaniać góry mogą jak sprawdzałem.
Dzięki wszystkim za rady

romanes

Co jest u ns, a co niezbyt daleko

Post autor: romanes »

Witam!
Pierwszy raz na forum. Chciałem się podzielić informacją na temat DVB-T. We Wrocławiu odbieram 12 kanałów cyfrowych TV i 8 radiowych oczywiście CZESKICH. Odbieram to na starym sprzęcie a mianowicie dekoder Thomson (MPG2) i zwykły telewizor, antena Digit z Telmoru (super antena-analogowo-cyfrowa). Jest super. Dekoder kupiłem jak jeszcze nadawano próbnie cyfrowo z masztu w Żurawinie chyba w 2004r. Wtedy nie było sprecyzowane jaki będzie system. Teraz jak będzie nadawanie we Wrocławiu (MPG4) to to do lamusa. Ale cóż mam satysfakcję że tyle pary w gwizdek, jeżdżą samochody z napisem Emitel a DVB-T Polskiej nie widać tylko słychać. Czesi natomiast napili się piwa i zrobili coś o czym u nas się szepce po kątach. Może nasze władze wystąpią do Unii o obniżenie mocy nadajników aby nie było dywersji ideologicznej obniżającej autorytet firmy wdrażającej. Czas pokaże co będzie dalej. Może będzie jakiś REGULATOR i nie będzie możliwe oglądanie transmisji sportowych od Braci Czechów. Łącze pozdrowienia dla Foumowiczów i do oglądania Czeskiej DVB-T we Wrocławiu. romanes :D

ryszard722

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: ryszard722 »

Pokrycia DVB-T w Czechach.
Dodane 2010-11-10

Pierwszy multipleks dostępny jest dla 93,25 proc. ludności Czech, drugi
multipleks dociera obecnie do 63,83 proc., z kolei trzeci multipleks może
odbierać 54,67 proc. ludności w Czechach.
Do końca 2010 roku, zasięg zostanie rozszerzony do:
99,60 proc. ludności - I multipleks,
90,14 proc. - II multipleks,
83,25 proc. - III multipleks.

Awatar użytkownika
marks74
Posty: 124
Rejestracja: 27 czerwca 2010, o 13:59
Odbiornik: Samsung LE40C650, SonyKDL55W815
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa, wzmacniacz SWA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: marks74 »

Coś z zupełnie innej beczki. Według EPG na CT4 1 grudnia stacja ta pokaże mecz Lech z Juve. Nie wiem na ile jest to prawda nie drążyłem tematu. Czesi wiedzą jak zwiekszyć oglądalność. Na południu naszej dziwnej krainy będzie zapewne większa od TV4, oby. bedzie to psztyczxek w nos dla opóźniających NTC. :lol: 8-)

hetyt

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: hetyt »

Witam Forumowiczów :-) To mój pierwszy post.

Dziś zauważyłem, że poprawił się odbiór czeskiego 1 multipleksu (ten ze sportową 4).
Czesi poprawili moc nadajników? Może śnieg poprawia odbiór? :)
Mieszkam we Wrocławiu na Psim Polu.

_chris_

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: _chris_ »

hetyt pisze:Dziś zauważyłem, że poprawił się odbiór czeskiego 1 multipleksu (ten ze sportową 4).
Czesi poprawili moc nadajników? Może śnieg poprawia odbiór? :)
Śnieg jak najbardziej może zmienić warunki rozchodzenia się fal radiowych, przy czym zwykle działa w tę dobrą stronę, choć niestety czasami bywa złośliwy... Jest to więc dość prawdopodobna przyczyna lepszej jakości sygnału.

U mnie, w Warszawie, zdrowo przykurzyło, skutkiem czego znakomicie podniósł się mi się poziom mux-3, poziom mux-2 w zasadzie bez zmian, ale TVN Warszawa dla odmiany prawie że zniknął, tyle, że i normalnie prawie też go nie było...

interaktiv

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: interaktiv »

Na kanale TV5 (MUX2) rozpoczęły się testy, czyżby wkrótce maiłoby się tam pojawić TVN7? :)

geolog

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: geolog »

interaktiv pisze:Na kanale TV5 (MUX2) rozpoczęły się testy, czyżby wkrótce maiłoby się tam pojawić TVN7? :)
a czym to się objawiło?

PS. Nie ten dział :roll:

mac_33
Posty: 479
Rejestracja: 30 czerwca 2010, o 09:58

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: mac_33 »

nasi sasiedzi staneli na wysokosci zadania na ct4 bedzie lech - juwentus :-)

Awatar użytkownika
marks74
Posty: 124
Rejestracja: 27 czerwca 2010, o 13:59
Odbiornik: Samsung LE40C650, SonyKDL55W815
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa, wzmacniacz SWA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: marks74 »

I był. :lol:

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: pikaczu »

jaka jest pogoda w ostravie? bo nie mam dvb-t z ostravy

Awatar użytkownika
marks74
Posty: 124
Rejestracja: 27 czerwca 2010, o 13:59
Odbiornik: Samsung LE40C650, SonyKDL55W815
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa, wzmacniacz SWA
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: marks74 »

Nie wiemjaka jest w Osrawie. U mnie odbiór bez zarzutu. 8-)

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Drekan »

České Radiokomunikace, czyli Czeski odpowiednim Emitela, oficjalnie poinformował o kupieniu mającego problemy finansowe operatora 3 multipleksu czyli firmy Czech Digital Group. Tym samym zyskali tytuł monopolisty na rynku posiadając 3 z 4 dostępnych multipleksów DVB-T. :o

http://www.digizone.cz/aktuality/potvrz ... ce-kupuji/

Jestem ciekawy jakie będą dalsze losy 3 multipleksu? :?:

Może cały multipleks zajmie TV Nova, która kiedyś rozważała pozyskanie całego multipleksu. A może TV Prima rozdzieli nadające na wspólnym paśmie stacje TV R1 i TV Prima Cool. 8-)

Ciekawe czy w kwestii obecności mniejszych i nowych stacji České Radiokomunikace będą bardziej elastyczne i pozwolą na nadawanie początkowo tylko w wybranych lokalizacjach? :?:

Zablokowany