DVB-T CZECHY

dyskusje o zagranicznych emisjach telewizji cyfrowej DVB-T
Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Multiplex2 z nadajnika Lysa Gora.

Post autor: blockbuster »

Witam.
Źle było się stało gdyby okazało się że start MUX 2 przesunie się o pół roku. Trochę to dziwne bo chyba do tej pory Czesi nie zmieniali harmonogramu przechodzenia. Może MUX2 wystartuje w kwietniu na innym tymczasowym kanale (chociaż po co mieli by tak kombinować). No i jeszcze dochodzi sprawa Klepaczki na 39k.
Pozdrawiam.

romanodepalma

Re: Multiplex2 z nadajnika Lysa Gora.

Post autor: romanodepalma »

Wydaje mi się ,że wszystko gra . Częstochowa startuje na kanale 39 , a Czesi ustępują z 39 i wchodzą na 37 docelowo. Powinno sie to odbyć w tum samym dniu.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Multiplex2 z nadajnika Lysa Gora.

Post autor: blockbuster »

romanodepalma pisze:Wydaje mi się ,że wszystko gra . Częstochowa startuje na kanale 39 , a Czesi ustępują z 39 i wchodzą na 37 docelowo. Powinno sie to odbyć w tum samym dniu.
Tylko właśnie o to chodzi, że w artykule do którego linka zapodał kolega lumca_2 napisane jest że analogowa CT1 która nadaje na k37 opuści go dopiero w listopadzie a Klepaczka startuje już w kwietniu.
Jednak jedynym źródłem podającym te "rewelacje" jest strona CT więc możliwe że po prostu podali błędne daty i tyle ;)

romanodepalma

Re: Multiplex2 z nadajnika Lysa Gora.

Post autor: romanodepalma »

Nie wiadomo na której stronie są prawdziwe informacja. http://www.digizone.cz/texty/mapy-pokry ... omunikace/ Tutaj od dawna jest informacja o zmianie kanału z 39 na 37 z końcem Kwietnia.
U nas na wielu stronach było wiele sprzecznych informacji, Najbardziej wiarygodnym źródłem jest EMITEL. Na digizone zawsze były podawane prawdziwe informacje i z tego źródła zawsze korzystam

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Multiplex2 z nadajnika Lysa Gora.

Post autor: Drekan »

romanodepalma pisze:Wydaje mi się ,że wszystko gra . Częstochowa startuje na kanale 39 , a Czesi ustępują z 39 i wchodzą na 37 docelowo. Powinno sie to odbyć w tum samym dniu.
Z tego co pamiętam to 2 multipleks z nadajnika Częstochowa Wręczyca miał w pierwotnych planach ruszyć jeszcze w 2010 roku. :o Jednak w wyniku opóźnień związanych z zabawą w kotka i myszkę pomiędzy odchodzącą KRRiT a RCL, nadajnik ten docelowo przesunięto na kwietniowy termin. :evil: 2 multipleks udało się uruchomić tylko na nadających już obiektach (1 etap) i tych z zamontowanym systemem antenowym (2 etap).

Czesi mieli cały harmonogram precyzyjnie opracowany, tylko Polacy swoimi działaniami wprowadzili zamieszanie w przechodzeniu na DVB-T. Czesi postanowili przyśpieszyć o te kilka miesięcy start 2 i 3 multipleksu. Jednak decyzja ta nie dotarła do wszystkich zainteresowanych. Szkoda by było, bo nastawiłem się na kwietniowy termin. :(

Czechom pozostaje, albo dogadać się z wszystkimi zainteresowanymi by utrzymać kwietniowy termin startu 2 i 3 multipleksu na docelowych kanałach, albo w razie wystąpienia zakłuceń tymczasowej emisji z Hladnova skorzystać z wolnego kanału 45 i do listopada prowadzić emisję na tym kanale. :|
romanodepalma pisze:Nie wiadomo na której stronie są prawdziwe informacja. http://www.digizone.cz/texty/mapy-pokry ... omunikace/ Tutaj od dawna jest informacja o zmianie kanału z 39 na 37 z końcem Kwietnia.
U nas na wielu stronach było wiele sprzecznych informacji, Najbardziej wiarygodnym źródłem jest EMITEL. Na digizone zawsze były podawane prawdziwe informacje i z tego źródła zawsze korzystam
Tylko, że na tych stronach można znaleźć coś takiego:

http://www.digitalnitelevize.cz/informa ... trava.html

W tabelce podają pierwszy kwietnia jako termin startu 3 multipleksu na kanale docelowym 48, jednocześnie kilka pozycji niżej znajdujemy termin 30.11.2011r, jako termin wyłączenia analogowej TV Prima z nadajnika Ostrawa Hošťálkovice nadający na kanale 48. :!: Nie da się uruchomić 3 multipleksu dopóki nie wyłączymy nadawania TV Prima na tym samym kanale. Więc nic jeszcze nie jest pewne, jednak z drugiej strony dalsze opóźnianie startu Czeskiego DVB-T nie jest nikomu na rękę. ;)

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: Multiplex2 z nadajnika Lysa Gora.

Post autor: lumca_2 »

Ostatnia informacia o K48 jest taka, K48 ma nadawat emisie analog¨. (stacja Prima tv) do 30. 11. 2011 i multiplex 3 od data 30. 04. 2011 miel przenosit sie z K32 (ktory mial by bycz wylonczony)na K39 po bylym MPX2, ktory mial nadawacz juz od tej pory na docelowym K37. O zmiane daty wylonczenia analogowej emisji ČT1 na K37 z nadajnika Lysa Gora poinformovala v ponidzialek 07. 02. 2011 sma ČT na swojej telegazete strona 651.

Pozdrawiam z Ostrawy!

marcin6660
Posty: 551
Rejestracja: 1 marca 2009, o 17:03
Odbiornik: Samsung UE48H6500 , UE32H5500 , UE58J5200 , P2270HD , Lion 2
Instalacja antenowa: Telkom Telmor ASR-860 P25
Wysokość ok.390m/n.p.m
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice , Skrzyczne , Częstochowa

Re: Multiplex2 z nadajnika Lysa Gora.

Post autor: marcin6660 »


Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Multiplex2 z nadajnika Lysa Gora.

Post autor: Drekan »

lumca_2 pisze:Ostatnia informacia o K48 jest taka, K48 ma nadawat emisie analog¨. (stacja Prima tv) do 30. 11. 2011 i multiplex 3 od data 30. 04. 2011 miel przenosit sie z K32 (ktory mial by bycz wylonczony)na K39 po bylym MPX2, ktory mial nadawacz juz od tej pory na docelowym K37. O zmiane daty wylonczenia analogowej emisji ČT1 na K37 z nadajnika Lysa Gora poinformovala v ponidzialek 07. 02. 2011 sma ČT na swojej telegazete strona 651.

Pozdrawiam z Ostrawy!
To będzie ciekawie. :?

kanał 37 - 2 czeski multipleks z Ostrawy z mocą 100kW
kanał 38 - 2 polski multipleks z Skrzycznego z mocą 1,25kW
kanał 39 - 3 czeski multipleks z Ostrawy z mocą 100kW

Ciekawe czy Skrzyczne w takiej konfiguracji da radę zapewnić poprawny sygnał dla rejonu Wodzisławia Śląskiego, który podlega pod nadajnik Wisła Skrzyczne? :?:

Zapewne Emitel będzie zmuszony dźwignąć moc nadawania przynajmniej do 5kW.

Jestem ciekawy jak też będzie wyglądał odbiór TVP2 z Ustrońskiej Równicy, gdy na tym samym kanale 39 ruszy z pełną mocą 3 czeski multipleks. :?

PS. lumca_2 na telegazecie nadal widnieje termin wyłączenia analogowego ĆT1 na kanale 37 z datą 11.11.2011r. :o
http://www.ceskatelevize.cz/teletext/ct ... 1&page=651

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: lumca_2 »

Nie, MPX3 na dotychczasowym K39 nebendje nadawal z nadalnika Hošťálkovice, ale tylko jak do tej pory z nadajnika Hladnov o mocy 10kW ERP. I to on bendje zaklocany prez nadajnik Wreczyca na K39 s ERP 100kW.

To jest, ale zagadka co wszystko se stanje v blizkiej przyslosti.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Drekan »

lumca_2 pisze:Nie, MPX3 na dotychczasowym K39 nebendje nadawal z nadalnika Hošťálkovice, ale tylko jak do tej pory z nadajnika Hladnov o mocy 10kW ERP. I to on bendje zaklocany prez nadajnik Wreczyca na K39 s ERP 100kW.

To jest, ale zagadka co wszystko se stanje v blizkiej przyslosti.
A co z kanałem 45? :?:

Nie lepiej na nim nadawać 3 multipleks z Hladnova.

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: lumca_2 »

To jest pytanie do ČTÚ. Ostatni przekaznik na K45 Čeládná program ČT2 zostal wylonczony v ubieglym roku. I nadal jest nadawane na K45 z prekaznikow Mosty u Jablunkova, Řeka. I to znaczy, ze ten kanal nie jest zupelnie wolny v oblasti Ostrawa!

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Drekan »

lumca_2 pisze:To jest pytanie do ČTÚ. Ostatni przekaznik na K45 Čeládná program ČT2 zostal wylonczony v ubieglym roku. I nadal jest nadawane na K45 z prekaznikow Mosty u Jablunkova, Řeka. I to znaczy, ze ten kanal nie jest zupelnie wolny v oblasti Ostrawa!
Patrząc na zasięg Hladnova, nie widzę przeszkód by nadawać na kanale 45.
Ale fakt o wszystkim muszą zdecydować urzędnicy w stolicy. :twisted:

goldfinger

Re: Multiplex2 z nadajnika Lysa Gora.

Post autor: goldfinger »

Drekan pisze: Ciekawe czy Skrzyczne w takiej konfiguracji da radę zapewnić poprawny sygnał dla rejonu Wodzisławia Śląskiego, który podlega pod nadajnik Wisła Skrzyczne? :?:

Zapewne Emitel będzie zmuszony dźwignąć moc nadawania przynajmniej do 5kW.
Nie będą musieli nic podnosić.
Jeśli do tej pory nie było problemów z odbiorem to i teraz nie będzie. Nawet w mojej lokalizacji, a mieszkam w znacznie gorszym położeniu jeśli chodzi o odbiór niż sam Wodzisław Śl.
Problemy z odbiorem były kiedyś (co może potwierdzić nawet kol. lumca_2, gdyż go kiedyś o to pytałem dlaczego tak się działo), kiedy testowy MUX ze Skrzycznego i czeski z Ostravy na k.39 były nadawane z tym samym ID. Od chwili kiedy sąsiedzi wprowadzili zmiany w nadawaniu to problemy zniknęły.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Multiplex2 z nadajnika Lysa Gora.

Post autor: Drekan »

goldfinger pisze:Jeśli do tej pory nie było problemów z odbiorem to i teraz nie będzie. Nawet w mojej lokalizacji, a mieszkam w znacznie gorszym położeniu jeśli chodzi o odbiór niż sam Wodzisław Śl.
Problemy z odbiorem były kiedyś (co może potwierdzić nawet kol. lumca_2, gdyż go kiedyś o to pytałem dlaczego tak się działo), kiedy testowy MUX ze Skrzycznego i czeski z Ostravy na k.39 były nadawane z tym samym ID. Od chwili kiedy sąsiedzi wprowadzili zmiany w nadawaniu to problemy zniknęły.
Tyle tylko, że obecnie 2 czeski multipleks nadaje tylko z miejskiego nadajnika Hladnov z mocą 10kW. 8-)

Gdy uruchomią nadawanie z Hošťálkovic i Lysej Hory z mocą 100kW i 25kW, to będzie zupełnie inna bajka. Pamiętaj o przepaści w mocy nadawania i odległości od nadajnika w połączeniu z faktem, że emisje odbywają się na sąsiednich kanałach. Przy takich warunkach nie byłbym taki pewny, że nie będzie dochodziło do zakłócania słabszej emisji ze Skrzycznego przez docelową emisję naszych południowych sąsiadów. :?

goldfinger

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: goldfinger »

Do niedawna z Lysej Hory nadawano z mocą chyba nawet większą niż 100kW na k.37 program CT1, a w tych samych warunkach testowa emisja ze Skrzycznego leciała z mocą 500W (CT1 na tym kanale miałem na TV przy "pustym" gnieździe antenowym, telewizor potrafił nawet bezbłednie zdekodować teletekst z tego programu w takich warunkach).
Na k.39 z Ostravy, faktycznie było to tylko 10kW, ale tak jak napisałem - w moim przypadku mam w 100% odsłoniety widok w kierunku zarówno Lysej Hory (przy dobrej widoczności widzę nocą światła obrysowe tej stacji), jak i Ostravy, natomiast kierunek Skrzycznego przysłania górka. I jak do tej pory problemów z odbiorem, pomimo dosyć kiepskiej jakości instalacji antenowej jak nie było tak nie ma. ;)

Problemem w naszym regionie, i to nie tylko w rejonie Wodzisławia, będzie odbiór MUX3 na k.51 z Katowic, jeśli z nadajnieka na górze Praděd zostenie uruchomione nadawanie na tym samym kanale.

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: lumca_2 »

Moc analogowego nadajnika K37 na Lysé Hoře jest 316kW ERP.

goldfinger

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: goldfinger »

lumca_2 pisze:Moc analogowego nadajnika K37 na Lysé Hoře jest 316kW ERP.
Tak myślałem że tyle tego było ;).
Z tym że, Lysa Hora nadal nadaje z taką moca CT1 na k.37?
Wyczytałem kiedyś na Waszym forum że była zmieniana antena na nową i emisja odbywa sie obecnie ze zmniejszoną mocą z "zapasowego" systemu antenowego umieszczonego poniżej, natomiast z głownego nadaje się DVB-T. Chociaż tego nie jestem do końca pewny ;).

lumca_2
Posty: 274
Rejestracja: 14 grudnia 2008, o 10:11
Miejscowość: niedaleko Ostrawy
Nadajnik - obiekt nadawczy: Hošťálkovice,Hladnov, Kosztowy,Skrzyczne

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: lumca_2 »

Wedlug tej strony internetovej:

http://www.ctu.cz/ctu-online/vyhledavac ... _druhvys=0

jest moc ERP K37 - 302kW.
Emisja analogowa i DVB-T odbywa se z glovnego systemu antenovego. Podczas remontu byl dotychczasowy system antenowy, ale tego juz na nadajniku nema! Jest nawet nadawczy system antenowy dle K52 (Nova tv z 251 Watow), ale ten jest v zupelnie innym miescu i jest zkierowany na mista Frýdlant i Frydek.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Drekan »

goldfinger pisze:Do niedawna z Lysej Hory nadawano z mocą chyba nawet większą niż 100kW na k.37 program CT1, a w tych samych warunkach testowa emisja ze Skrzycznego leciała z mocą 500W (CT1 na tym kanale miałem na TV przy "pustym" gnieździe antenowym, telewizor potrafił nawet bezbłednie zdekodować teletekst z tego programu w takich warunkach).
Na k.39 z Ostravy, faktycznie było to tylko 10kW, ale tak jak napisałem - w moim przypadku mam w 100% odsłoniety widok w kierunku zarówno Lysej Hory (przy dobrej widoczności widzę nocą światła obrysowe tej stacji), jak i Ostravy, natomiast kierunek Skrzycznego przysłania górka. I jak do tej pory problemów z odbiorem, pomimo dosyć kiepskiej jakości instalacji antenowej jak nie było tak nie ma. ;)

Problemem w naszym regionie, i to nie tylko w rejonie Wodzisławia, będzie odbiór MUX3 na k.51 z Katowic, jeśli z nadajnieka na górze Praděd zostenie uruchomione nadawanie na tym samym kanale.
Skoro u ciebie nie dochodziło do zakłóceń od analogu, który ma tendencję do zakłócania sąsiednich kanałów przy dużej mocy nadawania, to masz rację i wszystko powinno chodzić bez problemów. :oops:

Co do kanału 51, to ta emisja ma sens, tylko jako test wzajemnego zakłócania się DVB-T na jednym kanale. :lol: Skoro wszystko wskazuje, że DVB-H padnie, to można warunkowo nadawać na kanale 45, gdyby INFO-TV-FM zdecydowało się uruchomić usługę DVB-H w Częstochowie, to 3 multipleks przeszedłby na kanał 51, a do tego czasu korzystałby z kanału 45. ;)

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: DVB-T CZECHY

Post autor: Drekan »

Szykuje się nam nowy kanał w DVB-T. :)

Ubogą ofertę 3 czeskiego multipleksu (1 stacja TV Public), już 8 marca zostanie wzbogacona o nowy kanał Prima Love. :D

Sądzę, że największy konkurent Primy czyli TV Nova nie powinna zbyt długo zwlekać, w tej sytuacji, ze startem zapowiadanego swojego drugiego kanału. Wygląda na to, że spekulacje, o likwidacji 3 multipleksu okazują się być przesadzone. 8-)

Zablokowany