Co dalej z MUX1?

informacje techniczne związane z wdrażaniem pierwszego multipleksu DVB-T
Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Robert03 »

Puma pisze:
Ostateczny skład MUX I w czerwcu będzie taki: TVP1 HD, TVP2 i TVP Info?
Z informacji które posiadam z tego forum oraz z wypowiedzi prasowych TVP wygląda na to że układ programów dla Bydgoszczy z Trzeciewca i Chodkiewicza na Euro 2012 będzie taki:

MUX1: TVP1HD, TVP2, TVP Info Bydgoszcz, komercyjne,
MUX3: TVP1, TVP2HD, TVP Info Bydgoszcz, TVP Info Poznań, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.

Nie słyszałem nic o wyłączaniu jakiegokolwiek kanału czy przesuwaniu miejscami na czas Euro. Pamiętać należy że tylko w przypadku TVP1 jest szansa że pozostanie w MUX1 w HD po zakończeniu Euro. TVP2 wróci do formatu SD.
Czyli po zakończeniu Euro będzie:
MUX1: TVP1HD, TVP2, TVP Info Bydgoszcz, komercyjne,
MUX3: TVP1, TVP2, TVP Info Bydgoszcz, TVP Info Poznań, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.

Być może TVP w 2012 nas zaskoczy i zostawi TVP2HD w MUX3 ale to spekulacje. Oficjalnie żadnej informacji na ten temat nie słyszałem.
Jak to się technicznie zmieści i jaka będzie jakość to się okaże już niebawem :-).

Matteo87

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Matteo87 »

Robert03 pisze:Pamiętać należy że tylko w przypadku TVP1 jest szansa że pozostanie w MUX1 w HD po zakończeniu Euro. TVP2 wróci do formatu SD.
Czyli po zakończeniu Euro będzie:
MUX1: TVP1HD, TVP2, TVP Info Bydgoszcz, komercyjne,
MUX3: TVP1, TVP2, TVP Info Bydgoszcz, TVP Info Poznań, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.

Być może TVP w 2012 nas zaskoczy i zostawi TVP2HD w MUX3 ale to spekulacje. Oficjalnie żadnej informacji na ten temat nie słyszałem.
Jak to się technicznie zmieści i jaka będzie jakość to się okaże już niebawem :-).
A skąd taka informacja? Ja słyszałem, że mają oba kanały w HD zostać na stałe w DVB-T

http://www.tvp.pl/wiedza/nauka-i-techni ... 12/5551427

Wpis z Satkuriera:
Pisałem e-mail do rzecznika prasowego TVP i dziś dostałem taką odpowiedź:

"Szanowny Panie,

W odpowiedzi na Pańskiego maila informuję, iż kanał TVP1 HD będzie
nadawany w MUX1, natomiast TVP2 HD w MUX3 od 1 czerwca 2012 r. Uruchomienie
ma charakter stały, tj. kanały nie zostaną wyłączone po mistrzostwach.
Natomiast TVP ma obecnie rezerwację na MUX1 do 27 kwietnia 2014 r."

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Robert03 »

Skoro tak to bardzo dobra wiadomość :-). W końcu choć trochę dogonimy Finlandię gdzie oba kanały YLE 1 i YLE2 są nadawane w całym kraju droga naziemną w HD.
Tyle że tam mają to już od kilku lat a u nas rodzi się w bólach...

liki

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: liki »

Bitrate dla 720p i 1080i jest porównywalny. No i, niestety, ten drugi jest bardziej "marketingowy".
Literka "p" odpowiada za progresywny, a "i" za przeplot. Jednak istotne jest również to ile klatek na sekundę (w p), czy półklatek (w i) jest nadawanych. Przykładowo 1080p25 byłby porównywalny z 1080i50. Telewizory wspierają formaty
p: 24,25,30,50,60,
i: 50,60.

Nie można też jednoznacznie powiedzieć, że 720p50 byłby lepszy od 1080i50 przy identycznym bitrate. Wiele zależy od materiału. Dla dynamicznych scen 720 powinien być lepszy, gdyż niższa rozdzielczość ograniczyłaby ilość artefaktów od kompresji. Przy statycznych scenach zaś 1080i oznaczałby więcej szczegółów widocznych na ekranie.

TVP1 HD w MUX1 mógłby nadawać również w 720i, co myślę, że jest dobrą alternatywą dla rozmytego 576i i pikselowatego w niskim bitrate 1080i.

odbiornik

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: odbiornik »

liki pisze:Nikt nie powinien zważać na to, że ktoś ma niekompatybilny STB, czy komputer nie uciągnie HD
Kolego wybacz ale twoje słowa nie dość że mogą wywoływać ogromne wzburzenia wśród społeczeństwa to jeszcze brzmią jak kompletna ignorancja wobec innych ludzi tylko dlatego że ty masz lepiej a oni gorzej na dodatek są pewnym zafałszowaniem. :|
liki pisze:Standard nadawania jaki przyjęto u nas jest znany od dawna i wystarczyło trochę pomyśleć jaki się sprzęt kupowało.
Po pierwsze:
Gdy kupowałem jeszcze odbiornik do komputera nikt nie informował że w Polsce już w pierwszych 3 muxach będą jakiekolwiek kanały w HD [była mowa o jakiejś przyszłości czy testowych nadajnikach HD] a tu podnoszona jest kwestia [jakichś napaleńców pseudo-HD o przepływności 6 mbit] żeby szybciutko wyłączać podstawowe przekazy w SD i załączać tylko te w HD a jeszcze do końca nie przeszliśmy z analogu na cyfrę. Kompletne szaleństwo i pogoń za dziwnym postępem :shock:

Po drugie:
Podstawową i totalną zmyłką przy sprzedaży dekoderów DVB-T do komputera jest fakt że nie informuje się ludzi że sama głowica która mieści się w takim odbiorniczku DVB-T podłączanym pod port USB do komputera nie uciągnie przekazów wysokiej rozdzielczości tzn. mówi się tylko że dekodowaniem zajmuje się komputer i że uciągnie telewizję HD jeśli posiada procesor 3 GHZ i dużo pamięci RAM - tak szkuszony [bo spełniałem te warunki a a i komputer wg mnie nie jest stary, ma zaledwie parę lat, dla szaleńców taki wiek komputera to stary rubin, dla mnie to lata szczenięce i zupełna nowość ;) ] zakupiłem więc odbiornik DVB-T pod USB MYŚLĄC TAKŻE O PRZYSZŁOŚCI! ale ktoś nie wspomniał o tym że najważniejszym elementem jest karta graficzna z własnym procesorem który będzie odciążał obowiązki głównego procesora komputera czyli że jeśli nie ma się KARTY GRAFICZNEJ ZE SPRZĘTOWYM KODEKIEM MPEG4 H.264 to HD ci nie pójdzie nawet gdy masz gigabajty RAMu i procesor tak silny, o którym śniliśmy tylko w XX wieku czyli liczony w kilku giga

W sklepach są zestawy DVB-T USB w pudełkach, na których pisze tylko że MINIMALNE WYMAGANIA TO RAM 512 MB I PROCESOR OD 2 GHZ DO 3 GHZ do obsługi HD a tymczasem ani słowa o kartach graficznych!

Tak więc naciągniętych według mnie będzie jeszcze więcej :!:
liki pisze:...o ile na płycie jest złącze PCI-E. Jeśli zaś nie ma, to taki komputer można co najwyżej do aplikacji biurowych wykorzystać, bo nawet internet z współczesnym flashem go zamęczy.
Wybacz ale to kolejna propaganda postępowców. Ja właśnie posiadam tylko wejście AGP i trudno znaleźć nową kartę graficzną na dodatek "ze znaczkiem HD" pod ten port ale śmieje się z takich postów jak twój w których twierdzi się że komputer który ma parę lat jest już tylko na śmietnik albo tylko do WORDa :lol:

Choć ma parę lat śmiga aż miło i nie odczuwam żeby internet jakoś go znacząco spowalniał, tzn. jest tylko jeden problem, problemem jest FLASH, czyli głównie strony takie jak youtube, gdzie filmy HD również za nic na świecie się nie odtworzy poprzez stronę, ale ściągnięte na dysk może pójść nawet nawet film FULL HD - wytłumacz to zjawisko co? :? skąd taka proceso-żerność flasha? i skąd taka proceso-żerność kodeka AVCHD przy przekazach DVB-T skoro filmy w innych kodekach nawet FULL HD idą normalnie bo chyba nie chodzi tutaj o teorię spiskową że „jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi …” czyli dlatego co by dokupować coraz to nowszy sprzęt :P

Myślę że TVP przewidziała przyszłość że mogą występować jakieś zgrzyty z tym HD w jakiejśczęści odbiornikó STB czy tych komputerowych i dlatego zdecydowała się nadawać obydwa swoje główne kanały TVP równolegle w SD i HD żeby nie było wielkiej klapy w czerwcu :)

Przy przedstawieniu powyższych argumentów również obstaję przy tym że dobrym jest to posunięciem tak samo jak dziś robi się nadawaniem równoległym dźwięku w starym MP2 i nowym AC3 czy też eAC3+ - co by tym nabitym w butelkę, również żyło się lepiej ;)

odziom91
Posty: 434
Rejestracja: 28 maja 2011, o 15:05
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: AB PULSe 4K Combo rev. 2
Octagon SF8008 Combo
Instalacja antenowa: Zbiorcza DVB-T/T2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN *Trzeciewiec*

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: odziom91 »

A ja problemu nie widzę.
Z obrazem w jakości HD 720p i 1080p nie mają problemów karty graficzne NVidia GeForce z serii 8xxx. Wystarczy tylko odpowiedni kodek H.264. Nie sądzę, aby było inaczej w przypadku programów do odbioru NTC.

Logicznym jest, że aby oglądać TV w jakości HD należy posiadać silniejszy sprzęt. Na pudełku podane są MINIMALNE wymagania sprzętowe na których tuner będzie działać. Nie rozumiem osób, które kupują coś, nie wiedząc co...

geolog

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: geolog »

mam propozycję dla TVP:
skoro będą 2 kanały HD, to może należy też pomyśleć o widzach, którzy mają tylko STB + kineskopowy odbiornik. Mają zdublowane swoje wszystkie kanały więc może jedna paczka kanałów HD + SD 16:9 a druga samo 4:3?

ostatnio oglądałem przez STB u babci i faktycznie przy 16:9 to niewiele w tym 21calowym telewizorku widać...

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: pawelll »

Panowie. Trochę rozsądku.
Co do odbiorników na USB. Sprawa jest prosta. Zostały określone standardy jakie musi spełniać odbiornik NTC. Jeśli ktoś kupił taki który tych wymogów nie spełnia to albo zrobił to świadomie (na własną odpowiedzialność) albo został wprowadzony w błąd przez sprzedawcę. I tyle. Czekam tylko kiedy ktos zacznie krzyczeć żeby wrócić do MPEG2 bo on kupił taki odbiornik. Jeśli chodzi o "komputerowców" to dodatkowym smaczkiem jest to, że twierdzą oni że nie muszą płacić abonamentu :D

Z CRT 4:3 sprawa jest trochę bardziej delikatna bo dotyczy w większości niezamożnych, starszych osób które kiedyś kupiły TV i teraz mają problem bo obraz 16:9 mały a na dodatek jakis tuner NTC trzeba kupić. Miały być jakieś programy pomocowe w tym zakresie ale ostatnio przykryło je hasło "kryzys". I to jest jedyny kierunek. Nikt nie wycofa się z emisji 16:9.

krystianb

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: krystianb »

liki pisze: Literka "p" odpowiada za progresywny, a "i" za przeplot. Jednak istotne jest również to ile klatek na sekundę (w p), czy półklatek (w i) jest nadawanych. Przykładowo 1080p25 byłby porównywalny z 1080i50. Telewizory wspierają formaty
p: 24,25,30,50,60,
i: 50,60.

Nie można też jednoznacznie powiedzieć, że 720p50 byłby lepszy od 1080i50 przy identycznym bitrate. Wiele zależy od materiału. Dla dynamicznych scen 720 powinien być lepszy, gdyż niższa rozdzielczość ograniczyłaby ilość artefaktów od kompresji. Przy statycznych scenach zaś 1080i oznaczałby więcej szczegółów widocznych na ekranie.

TVP1 HD w MUX1 mógłby nadawać również w 720i, co myślę, że jest dobrą alternatywą dla rozmytego 576i i pikselowatego w niskim bitrate 1080i.

720 50p powinien być lepszy do transmisji realizowanych na żywo pod warunkiem, że będą realizowane w 50p, 1080 50i nadaje się do filmów kinowych dając więcej szczegółów, każdy dzisiejszy TV i tak zrobi z tego 25p, a 50p nie ma sensu, skoro filmy są kręcone i tak w 24p, z pustego i salomon dodatkowych klatek nie zrobi.

Niestety co do ilości klatek w transmisji w TV mylisz się: 23,24,25 ani 1080 50p, nie są standardami w transmisji TV, w skrajnym przypadku nawet TV który obsługuje te skanowania pionowe po hdmi może nie zdekodować ich z dvb-t, jest to dla mnie kompletnie niezrozumiałe, szczególnie 25p a także nie uwzględnienie 24p. Chyba projektowały to stare dziadki jeszcze od secam'a, którzy nie rozumieli, że nie trzeba się już trzymać częstotliwości sieciowej. Chyba, że to działanie lobby bluray jest tego przyczyną, bo jednak interskaling u nadawcy i potem deinterskalign w TV korzyści żadnych nie przynosi a wręcz odwrotnie, a przepływność potrzebna do przesłania 1080 50i a 25p jest identyczna, ba nawet na 25p pełna klatka może być lepiej skompresowana niż 2 "połówki"


Co do transmisji 4:3 to równie dobrze można w stb włączyć crop'a i będzie to samo co by miał nadawca przycinać przecież dziś wszystko jest realizowane w 16:9 jeśli ktoś chce nadawać w 4:3 to musi przyciąć boki, nikt nie przycina 4:3 do 16:9, pomysł bezsensowny.

rotalplus
Posty: 1147
Rejestracja: 4 sierpnia 2010, o 17:22
Odbiornik: WIWA HD-90
Instalacja antenowa: antena siatkowa 6-7 m nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN SIEDLCE/ŁOSICE

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: rotalplus »

To chyba ich marzenia, ze zostawią 2 kanały HD.
Wógole kto to utrzyma - to są wysokie koszty

Co do obecności dłuższej TVP 2 HD w MUX3 mam poważne wątpliwości, czy to jest zgodne z ustawą
Ogólnie HD w DVB-T to może być problem z komfortem oglądania dla osób ze starszymi odbiornikami

Matteo87

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Matteo87 »

@rotalplus
półtora multiplexu dla TVP to koszty 2 razy mniejsze niż 3 pokrycia analogowe wykorzystywane obecnie.

Co do kwestii prawnych to nie ma żadnych przeszkód.

Komfort oglądania na starszych odbiornikach jest identyczny dla HD jak i dla SD 16:9 jak i SD 4:3 letterbox

pgrzes
Posty: 158
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ostrava

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: pgrzes »

odbiornik pisze: Podstawową i totalną zmyłką przy sprzedaży dekoderów DVB-T do komputera jest fakt że nie informuje się ludzi że sama głowica która mieści się w takim odbiorniczku DVB-T podłączanym pod port USB do komputera nie uciągnie przekazów wysokiej rozdzielczości tzn. mówi się tylko że dekodowaniem zajmuje się komputer i że uciągnie telewizję HD jeśli posiada procesor 3 GHZ i dużo pamięci RAM
Dla ścisłości - głowica odbiera cały multipleks, nie spotkałem też tunera DVB dla PC z zabudowanym demultiplekserem (chętnie się z takim zapoznam). Cały strumień z czterema, ośmioma czy dwudziestoma programami trafia do komputera i dalej jest przetwarzany programowo z ewentualnym sprzętowym wspomaganiem dekodowania strumieni. Jako autor programu do odbioru DVB-T coś już wiem na ten temat.
odbiornik pisze: Myślę że TVP przewidziała przyszłość że mogą występować jakieś zgrzyty z tym HD w jakiejśczęści odbiornikó STB czy tych komputerowych i dlatego zdecydowała się nadawać obydwa swoje główne kanały TVP równolegle w SD i HD żeby nie było wielkiej klapy w czerwcu :)
;)
Gdzie już można przeczytać o tym co postanowiła TVP?
odbiornik pisze: Przy przedstawieniu powyższych argumentów również obstaję przy tym że dobrym jest to posunięciem tak samo jak dziś robi się nadawaniem równoległym dźwięku w starym MP2 i nowym AC3 czy też eAC3+ - co by tym nabitym w butelkę, również żyło się lepiej ;)
Oczywiście... nadawanie kilku ścieżek dźwiękowych z pewnością nie wpływa na jakość przekazu obrazu. To może dołączmy jeszcze AAC, HE-AAC i przekaz wideo w MPEG2 - to nic, że spoza specyfikacji dla PL, jednak wówczas wszyscy będą usatysfakcjonowani "cyfrową jakością" i każdy znajdzie strumień zgodny dla swojego sprzętu. Zawsze można też nigdy nie wyłączać analogu. :o

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: giaur500 »

odbiornik pisze:MINIMALNE WYMAGANIA TO RAM 512 MB I PROCESOR OD 2 GHZ DO 3 GHZ do obsługi HD a tymczasem ani słowa o kartach graficznych!
Te żale są bez sensu.

Po pierwsze: nikt cię nie zmusza do stosowania karty graficznej do dekodowania hd - nie jest to żaden wymóg ani warunek konieczny. Jeśli posiadasz wystarczająco wydajny procesor, który da radę dekodować hd oraz wystarczająco wydajny/zoptymalizowany kodek obsługujący dekodowanie, to karta graficzna nie ma znaczenia. Tyle że całość pracy zrzucisz na procesor.

Po drugie: wydajność procesora jest określona nie tylko przez częstotliwość taktowania. Inny procesor taktowany niższym zegarem, zamontowany na innej płycie głównej może być wydajniejszy i dekodować hd szybciej niż twój (to tak nie wdając się w szczegóły techniczne).
liki pisze:TVP1 HD w MUX1 mógłby nadawać również w 720i
Nie mógłby. Taki standard nie istnieje i nie jest stosowany. Tak samo nie ma sensu 50 klatek/s bez przeplotu zamiast 25, bo oko ludzkie nie wykryje różnicy. 50 klatek/s w 1080i też jest tylko pozorne przecież.
liki pisze:1080p25 byłby porównywalny z 1080i50
Nie do końca, bo usuwanie przeplotu i ponowne "składanie" półobrazów pogarsza obraz. Lepsza jest jakość obrazu kodowanego od razu bez przeplotu. W praktyce 1080i50 to mniej więcej ta sama jakość co 720p25

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Poland »

Tymczasem z tego co udało mi się dowiedzieć także Tele 5 wysłało pismo KRRiT będące odwołaniem na temat przydzielenia miejsca w MUX1 takim stacjom jak Eska TV czy Polo TV.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Drekan »

Zapewne nadawcy, którym nie udało się zdobyć miejsca w 1 multipleksie, poczuli okazję by zyskać miejsce kosztem ATM Rozrywka. Sępy się zlatują. :lol:

Teraz każdy śle odwołania, w których przekonuje, że z całego grona chętnych, to on najbardziej zasługuje na miejsce w 1 multipleksie. Miejmy nadzieję, że zmobilizuje to ATM, do szybszego uruchomienia nadawania. Konkurencja już walczy o miejsce ATM Rozrywka. :twisted:
Ostatnio zmieniony 11 stycznia 2012, o 21:04 przez Drekan, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Poland »

Myślę że bardziej oni są chętni na miejsce Eski TV i Polo TV lub nawet 8 przepustowości zajmowanej teraz przez TVP.

Poza nią i TV Trwam odwołania złożyły jeszcze Astro (Next) i... Superstacja która moim zdaniem mogłaby być w MUX2 za Polsat Sport News.
Ostatnio zmieniony 11 stycznia 2012, o 21:05 przez Poland, łącznie zmieniany 1 raz.

kampf

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: kampf »

Może Krrit zamiast rozpatrywać te odwołania, przeprowadziłaby konkurs na kolejny mux, który mógłby być włączany w miarę wyłączania analogu. Ponad rok czasu idealnie wystarczyłby na przeprowadzanie konkursu, otrzymanie wszystkich licencji, podpisanie koniecznych umów, zamówienie sprzętu nadawczego oraz jego zamontowanie, a przede wszystkim przygotowanie się nadawców.

Awatar użytkownika
Drekan
Posty: 1065
Rejestracja: 12 stycznia 2010, o 13:15
Odbiornik: Samsung 32C650
Instalacja antenowa: ATX 55, antena siatkowa z SWA-49 w polaryzacji wertykalnej
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Ostrawa, Čadca

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Drekan »

Jeśli ktoś liczy na rychły start kolejnych multipleksów, to się niestety mocno rozczaruje. :x

Z informacji, jakie otrzymałem z UKE, wynika, że: Przypuszczalne rozdysponowanie częstotliwości przewidzianych dla kolejnych multipleksów nastąpi nie wcześniej niż po całkowitym skutecznym wyłączeniu telewizji analogowej i analizie rynku w kwestii czy dodatkowe programy mają być dostępne bezpłatnie czy może odpłatnie. :evil:

Tak więc na obecną chwilę, jedynymi miejscami do obsadzenia w NTC, pozostają tymczasowe miejsca dla kanałów TVP w 1 multipleksie. Tylko, że TVP ma zagwarantowane te miejsca do połowy 2014 roku. Nawet UKE przypuszcza, że najpierw rozstrzygnięta zostanie kwestia miejsc w 1 multipleksie, przyznanych tymczasowo TVP. Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby odbywało się to jednocześnie z zagospodarowaniem innych multipleksów. 8-)

Przy okazji dowiedziałem się, że docelowo w 1 multipleksie, na każdy program jakości SD będzie przypadać 1/8 całkowitej pojemności multipleksu, tak, że multipleks ten pomieści 8 programów SD. Tak zadecydowała KRRiT formułując zapisy koncesji dla nadawców komercyjnych w MUX1. Czyli oba pierwsze multipleksy, docelowo będą nadawały osiem stacji TV. :shock:

Co się tyczy Eska TV czy Polo TV, to nie ma najmniejszych podstaw, by odebrać tym nadawcom, przyznane miejsce w 1 multipleksie. Co innego ATM Rozrywka, która nawet z Emitelem nie podpisała umowy, na emisje swojego kanału w NTC. :twisted:

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: Poland »

Z drugiej strony ciekawi mnie z jakiego powodu odwołanie złożyła ATM Grupa - bo tutaj mogę założyć wiele koncepcji od obrony koncesji, przez chęć wepchania ATM TV czyli kolejnego kanału widmo po rezygnacje z niej.

Moim zdaniem KRRiT powinna wyrzucić wszystkich poza TTV (z którego coś może jeszcze być) i inaczej rozdysponować miejsca w multipleksie jednocześnie zachowując czerwcowy termin oficjalnego startu MUX1. Można by w tym celu w części MUX1 a nawet części MUX2 umieścić koncesje ponadregionalne tak by wszyscy którzy się odwołali byli w DVB-T. Byłby to taki kompromis.
Ostatnio zmieniony 13 stycznia 2012, o 12:48 przez Poland, łącznie zmieniany 2 razy.

fanboy 16:9

Re: Co dalej z MUX1?

Post autor: fanboy 16:9 »

Poland pisze:Moim zdaniem KRRiT powinna wyrzucić wszystkich poza TTV i inaczej rozdysponować miejsca (Superstacja, TV Trwam, Tele 5) jednocześnie zachowując czerwcowy termin oficjalnego startu MUX1
A moim zdaniem powinieneś przestać SPAMOWAĆ we wszystkich wątkach swoimi bzdurnymi życzeniami rodem z kosmosu, które są totalnie oderwane od rzeczywistości i nie mają żadnych szans na spełnienie! W dodatku nie tylko na tym forum, bo na przykład na satkurierze czy radiopolsce też jest pełno tego spamu z pobożnymi życzeniami... :( Medioznawca od siedmiu boleści się znalazł... :evil:

Zablokowany