Różnice pomiędzy MUX2 a MUX3

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Tomasz Berezowski

Różnice pomiędzy MUX2 a MUX3

Post autor: Tomasz Berezowski »

Myślę, że warto aby pamiętac jakie różnice w zakresie konfiguracji/kompetencji/odpowiedzialności występują pomiędzy MUX2 a MUX3.

W przypadku MUX2 nadawcy dosyłają swoje programy do punktu styku w postaci sygnału SDI, zaś konfiguracją multiplexera - zgodnie z umową - zajmuje się TP Emitel.

Natomiast w przypadku MUX3 (domniemywam, bo pewności nie mam) multiplexer stoi na Woronicza i jest zarządzany przez TVP.

Stąd też jest inna "odpowiedzialność" TP Emitel za parametry MUX2 i MUX3. Na przykład - cały czas według mojej wiedzy i przypuszczeń - ustawienia czasu multiplexera w przypadku MUX3 dokonuje TVP, a nie TP Emitel.

W przypadku obydwu muxów nadawcy odpowiadają za sygnalizację formatu 16:9/4:3, ale już nie jest tak samo w przypadku szczegółowych deskryptorów składników serwisu. Na przykład dla MUX2 za prawidłowe dekodowanie strumienia AC3 odpowiada TP Emitel, w przypadku MUX3 odpowiada TVP ( w sensie prawidłowych deskryptorów).

Jeśli się mylę, to niech ktoś lepiej wiedzący mnie poprawi.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Różnice pomiędzy MUX2 a MUX3

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jeśli się mylę, to niech ktoś lepiej wiedzący mnie poprawi.
Jak zwykle pełna precyzja 8-) Mogę jedynie nieznacznie uzupełnić opis.
Dodatkowo EmiTel odpowiada za regionalizację (remultipleksację) strumienia MUX_3 otrzymywanego od TVP, czyli podmianę TVP INFO Warszawa na wersje regionalne. Reszta się zgadza. Zbyt dużego wpływu na kształt strumienia transportowego MUX_3 nie mamy.


Jednak najważniejszą różnica z punktu widzenia nie zorientowanego w szczegółach technicznych widza jest to, że MUX_2 (podobnie jak MUX_1) od początku był projektowany tak, by można go było uruchomić przed wyłączeniem telewizji analogowej, czyli w tzw. 'okresie przejściowym'. Dlatego w krótkim czasie możliwe jest pokrycie zasięgiem MUX_2 praktycznie całej populacji kraju.
Natomiast MUX_3 w pierwotnych założeniach miał być uruchamiany po wyłączeniu telewizji analogowej. Tylko w nielicznych miejscach są wolne częstotliwości pozwalające na wcześniejszy start, a i tak w wielu przypadkach ze znacznymi ograniczeniami mocy ze względu na interferencje z innymi emisjami. Dlatego pełen zasięg będzie możliwy dopiero w 2014 roku, po wyłączeniu analogowych programów TVP, głównie TVP2.

arik92

Re: Różnice pomiędzy MUX2 a MUX3

Post autor: arik92 »

Ja mam w takim razie kilka pytań. Czy Emitel przekazuje informacje TVP o których piszą tutaj użytkownicy o problemach MUX 3? Przykładowo w Poznaniu w MUX 3 wszystkie kanały TVP które posiadają Teletekst mają błędne strony startowe, TVP 1 i TVP 2 str 164 TVP Kultura i TVP Info/Poznań str 101. Chciałem poruszyć jeszcze kwestie jakości TVP Info/Poznań.
Pozwole sobie na pewien cytat
Jarosław Bałuka pisze:W momencie uruchomiania mux3 wszystkie TVP INFO będą identycznej jakości. Obecnie różnice mogą brać się z różnych źródel pozyskiwania TVP INFO w poszczególnych województwach.
Czy Emitel dostaje taką mizerną jakość TVP Info od TVP jaka jest obecnie teraz?
Nie ma się co oszukiwać, wygląda to teraz tak jakby sygnał szedł z satelity do taniego tunera SD, a następnie wychodził przez modulator UHF. Tym bardziej że gdy trwały testy MUX 3 w Śremie gdzie była wersja Warszawska TVP Info to jakość była bardzo dobra (chyba najlepsza jaką widziałem). Obecnie widać różnicę w jakości pomiędzy TVP Info ogólnopolskim, a regionalym pasmem TVP Poznań.
I jeszcze jedno pytanie. Czy to jest tak że z Warszawy Emitel dostaje od TVP strumień światłowodem w którym znajduje się TVP1,2 Info Warszawa, Kultura, Historia, a z Poznania światłowodem jest przesyłany regionalny TVP Poznań i wtedy następuje remultipleksacja?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Różnice pomiędzy MUX2 a MUX3

Post autor: Jarosław Bałuka »

Tak, przekazujemy jeśli wymaga tego sytuacja.
Strony startowe będą skorygowane.
Co do jakości TVP Info Poznań i pozostałych kanałów regionalnych - obecnie każda TVP Info regionalna realizowana jest w identyczny sposób. Otrzymujemy sygnał niekompresowany SDI z regionalnych studiów, który trafia na kodery MPEG-4. Otrzymanie SDI wprost ze studia, bez żadnej kompresji po drodze, daje możliwość uzyskania możliwej najwyższej jakości sygnału skompresowanego MPEG-4. Inna sprawa to jakość źródłowego sygnału przychodząca z samego studia, a wynikająca głównie z jakości toru produkcyjnego oraz źródła sygnału podstawowego, prawdopodobnie pochodzącego z dosyłu satelitarnego lub naziemnego po kompresji w relacji Warszawa - Ośrodek regionalny.
W temacie pozyskiwania sygnałów - to było wyraźnie rozpisane w SIWZ TVP na MUX3, więc jak ktoś przeczytał - a informacja była ogólnie dostępna - to zapewne wie jak jest zrobione :) Bez wchodzenia w szczegóły, mniej więcej tak to jest.

arik92

Re: Różnice pomiędzy MUX2 a MUX3

Post autor: arik92 »

Pytanie do przedstawicieli Emitela. Czy w przypadku MUX 1 jest tak samo, jak z MUX 2, czyli nadawcy dosyłają programy postaci sygnału SDI, a multiplekserem zajmuje się Emitel i takie ustawienia jakie są w Warszawie będą ze wszystkich pozostałych obiektów nadających MUX 1?

Zablokowany