Odbiór kanałów HD na PC

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: sirdaniel »

Nie, nie jest lipa, LAV dxva wymaga również dxva2, więc na xp musisz mieć zainstalowany Net framnework 3.5, oraz skopiowany do system32 oraz zarejestrowany plik dxva2.dll, oraz w MPC-HC w opcjach wyjście/output ustawiasz EVR - custom presenter. Np na win7 to wszystko już masz iwtedy nic nie trzeba robić. Jeśli się na tym nie znasz to użyj po prostu z powrotem wbudowanego filtra w MPC-HC, lub ffdshow, które używają dxva1. Na twoim miejscu ja bym tak to ustawił filtr wewnętrzny w mpchc.

A tuner dvb wybierasz na zakładce capture/przechwytywanie.

DVBManiak

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: DVBManiak »

Wiem jak się wybiera. Potem daje Otwórz urządzenie i wyskakuje błąd BDA, że nie można połączyć tunera/odbiornika. Screen z ustawień --> http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 86dd1.html. Wszystko powinno działać.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: belzebiusz »

Testowałem różne kodeki i do DVB-T HD w DVBViewer najlepiej działają mi kodeki Cyberlinka - zero zacięć, a obciążenie procesora 3%. :lol:
Oczywiście równie dobrze działają Splash Lite i TotalMedia z wewnętrznymi kodekami - obciążenie 5%.
Kodeki MPC i ffdshow (DXVA) mi nie działają z DVB-T HD w DVBViewer, ale za to działają przy sprzętowym dekodowaniu .mkv, .mp4 itp.
Karta Radeon 4650 AGP.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: sirdaniel »

DVBManiak pisze:Wiem jak się wybiera. Potem daje Otwórz urządzenie i wyskakuje błąd BDA, że nie można połączyć tunera/odbiornika. Screen z ustawień --> http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 86dd1.html. Wszystko powinno działać.
Eksperetm nie jestem w przypadku ustawień dvb, ale możesz zmienić dostawcę sieci na M ATSC NP albo sam MNP, masz wybór innego odbiornika? Spróbuj też na razie ustawić odbiór ale bez dxva, lub na zewnetrzych dekoderach. Wiecej nie podpowiem, MPC-HC jest super do odtwarzania plików, może nie być najlepszy do TV , zawsze pozostają inne programy, ale nie zrażaj się tylko próbuj. :)

Awatar użytkownika
Antenat
Posty: 32
Rejestracja: 11 lutego 2011, o 21:41
Odbiornik: Not Only TV LV5TQUBE
Instalacja antenowa: patyk od zestawu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin / Kołowo

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: Antenat »

Panowie,
Na komputerze z procesorem Pentium 4 HT 3 GHz, 3 GB RAM, GeForce 6600 256 RAM na PCI-e, Windows 7 32bit mam problemy z odtwarzaniem kanałów TVP1 HD i TVP2 HD. DVB-T odbieram na donglu Not Only TV LV5TQUBE + Total Media 3. Pozostałe kanały SD szły ok, bez najmniejszych przycięć. Natomiast na obu kanałach HD obciążenie procesora sięga 100% i są problemy z płynnością. Sytuacja LEKKO się polepsza, gdy wyłączę wszystkie aero-wodotryski Windowsa 7. Sprawdzałem także na AltDVB 2.2 + DivX HD Plus - obciążenie procesora niższe (ok. 80%-100%), ale brakuje płynności.

Zamierzam wymienić kartę na GeForce 9300 GE 256 MB. Czy ktoś z forum używa(ł) jej lub może coś o niej powiedzieć? Wg informacji z wiki powinna obsługiwać PureVideo 3. generacji.
Moim celem jest odciążenie procesora oraz poprawa płynności oglądania kanałów HD.

DVBManiak

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: DVBManiak »

Ja bym na twoim miejscu mając interfejs PCIex wziął coś nowszego, np. GT 220 albo jakiegoś nowszego Radeona.

Awatar użytkownika
Antenat
Posty: 32
Rejestracja: 11 lutego 2011, o 21:41
Odbiornik: Not Only TV LV5TQUBE
Instalacja antenowa: patyk od zestawu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin / Kołowo

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: Antenat »

DVBManiak pisze:Ja bym na twoim miejscu mając interfejs PCIex wziął coś nowszego, np. GT 220 albo jakiegoś nowszego Radeona.
Rozumiem. Ale mam możliwość zakupu po cenie, w jakiej nie dostanę GT 220 (ok. 60 zł) oraz potrzebuję kartę z pasywnym chłodzeniem.

Ponawiam pytanie - czy GeForce 9300 GE podoła płynnemu odtwarzaniu kanałów HD? Czy 256 MB pamięci karty wystarczy?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: giaur500 »

Potwierdzam, GT220 bardzo dobra. Przy odtwarzaniu tvp1 hd i tvp2 hd idealna płynność a obciążenie procesora okolo 11 - 13% na jednordzeniowym amd k8 2 GHz.

Karta sprzętowo dekoduje w zasadzie wszystko (sprawdzone: h.264/avc, wmv, mpeg1, mpeg2, mjpeg) oprócz xvid. A co ciekawsze, oglądanie SD to obciążenie procka 23-25% czego nie mogę zrozumieć :shock:
Antenat pisze:Ponawiam pytanie - czy GeForce 9300 GE podoła płynnemu odtwarzaniu kanałów HD? Czy 256 MB pamięci karty wystarczy?
Wg wikipedii, ta karta to poziom VP3:
In essence, VP3 offers complete hardware-decoding for all 3 video codecs of the Blu-ray Disc format: MPEG-2, VC-1, and H.264.
All third generation PureVideo hardware (G98, MCP77, MCP78, MCP79MX, MCP7A) cannot decode H.264 for the following horizontal resolutions: 769–784, 849–864, 929–944, 1009–1024, 1793–1808, 1873–1888, 1953–1968 and 2033–2048 pixel
Czyli w zasadzie to samo co GT220, z tą różnicą że nie oferuje sprzętowego dekodowania BluRay 3D. Podsumowując, problemów być nie powinno żadnych. TVP HD to 1920x1080 i h.264

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: sirdaniel »

Antenat, niestety na podanej przez Ciebie karcie nie odtworzysz TVP 1/2 HD. Programy nadawane są z przeplotem czyli 1080i, a karty które mogą usuwać przeplot materiałów HD muszą mieć przepustowość pamięci 10Gb/s i więcej. 9300GE wg internetu ma tylko 8.2 więc kicha.
Karty AMD które powinny działać to hd 4550, 5450, 6450, i wyżej, zależnie od posiadanego budżetu i zasilacza.
Z gforcami jest taka sprawa że one ogólnie mają wyższy pobór prądu i sprawdziłem gt220 podany przez Dvbmaniaka, w miare mieści się w rozsądnych granicach TDP aczkolwiek radeony i tak są dużo lepsze pod tym względem. Reszta to kiepsko trzeba szukać.

Ah i już sprawdziłem na Alergo, są naciągacze. Przy tanich kartach do kina domowego trzeba patrzeć aby nie kupić kastrata, gt220 ma mieć DDR3 i 128 bit szynę pamięci. Karty AMD mają swoje inne specyfikacje oczywiście.
Ostatnio zmieniony 6 czerwca 2012, o 08:36 przez sirdaniel, łącznie zmieniany 1 raz.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: giaur500 »

Antenat, niestety na podanej przez Ciebie karcie nie odtworzysz TVP 1/2 HD. Programy nadawane są z przeplotem czyli 1080i, a karty które mogą usuwać przeplot materiałów HD muszą mieć przepustowość pamięci 10Gb/s i więcej
Wg mnie cpu da radę usunąć przeplot. Także żadna tragedia.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: sirdaniel »

Właśnie tragedia jest. Usuwanie przeplotu (w dobrej jakości) na procku wymaga mocy obliczeniowej.
Można by ewentualnie spróbować użyć LavFilters z DXVACopyback aby skopiować materiał zpowrotem do pamięci CPU, tu usunąć przeplot i dalej do wyjścia na monitor tylko po co kombinować? Nie wiadomo jak to zadziała na starym systemie. Lepiej od razu po zdekodowaniu na karcie usunąć przeplot również na karcie. Karty mają b. dobrą jakość usuwania przeplotu.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: giaur500 »

A wg ciebie gt220 usuwa przeplot sprzętowo czy nie? Bo mi się wydaje że nie a obciążenie cpu niskie, zobacz mój poprzedni post.

W każdym bądź razie, w sterowniku nie ma żadnych opcji dotyczących usuwania przeplotu więc na pewno ta karta tego nie robi. A (wcale nie najlepszy) cpu daje sobie z tym radę z palcem w d... (że się tak brzydko wyrażę). Jakość idealna, zero widocznego przeplotu i idealna ostrość. No chyba że to jednak idzie sprzętowo, ale mocno wątpię bo algorytm usuwania przeplotu ustawiam w sofcie, karta nic o tym nie wie.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: plecho1 »

Ja ostatnio próbowałem kartę trochę słabszą od powyższej czyli gt210 z pamięcią DDR3 1GB 64bit na PIV 3.0 i 2GB ramu. Najlepiej ta konfiguracja sprawowała się z programem SmartDVB skonfigurowanym według tej instrukcji:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 354#p74354
Na programach HD obciążenie procesora oscylowało po między 40% - 50%.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: giaur500 »

Spore obciążenie cpu. Może kwestia sytemu operacyjnego i użytych kodeków. Tym nie mniej i tak tragedii nie ma jeśli działa płynnie. Gt210 w zakresie dekodowania wideo nie powinna się niczym różnić od gt220. Ten sam profil dekodowania, więc tyle samo obliczeń wykonuje karta i tyle samo pozostaje dla cpu. Tyle że słabsza karta - może być bardziej obciążona ale na obciążenie cpu to nie wpływa przecież.

Z ciekawości: możesz sprawdzić na ile obciąża cpu splash lite przy oglądaniu hd? Ja sprawdzę to samo u siebie (na codzień używam linuksa i xbmc do oglądania i tam obciążenie cpu bardzo niskie).
Ostatnio zmieniony 6 czerwca 2012, o 09:21 przez giaur500, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Antenat
Posty: 32
Rejestracja: 11 lutego 2011, o 21:41
Odbiornik: Not Only TV LV5TQUBE
Instalacja antenowa: patyk od zestawu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin / Kołowo

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: Antenat »

Dzięki za merytoryczne argumenty :)
W związku z tym mam kilka pytań:

1. Jaki wpływ na płynne odtwarzanie HD ma zastosowanie pamięci DDR2 zamiast DDR3? Różnica w cenie to 100 zł (ok. 135 zł a 235 zł). No i GT220 nie znalazłem (na razie) bez wiatraka/z chłodzeniem pasywnym.
2. Czy GT220 jest prądożerna (no i jak to wygląda w przypadku GeForce 9300)? Podejrzewam, że mój zasilacz nie ma więcej niż 310 W.
3. W takim razie GeForce 9300 GE obsługuje HD, ale przeplotem będzie się zajmował procesor - obciążenia jakiego rzędu można się spodziewać? I jak to by wyglądało w przypadku GT220?

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: plecho1 »

System to Win7 32bit, Na Splash Lite czy VLC też chodziło w miarę płynnie ale obciążenie procka w granicach 100%, podobnie zresztą na sofcie od karty czyli vivoTV. Jednak na tym SmarcieDVB obraz jest najlepszy i obciążenie najmniejsze. Próbowałem też na TotalMedia, ale na tym programie sygnał w HD już niestety klatkował.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: giaur500 »

JA mam zasilacz 250 W i nvidie 220GT. O zużyciu procka napisałem już, ale to zależy od tego jaki procek masz. Pewnie porównywalny z moim.

Tak w ogóle, czemu tak ci zależy na pasywnym chłodzeniu? Wentylatorka nie słychać praktycznie w ogóle, tylko przy uruchamianiu komputera wyje przez chwilę, dopóki nie uruchomi się system i nie załaduje sterownik karty. Także da się jeszcze to znieść, wg mnie aż tak hałaśliwie nie jest.

@plecho1 - bardzo dziwne zachowanie... a czy masz najnowsze sterowniki do tej karty? Sprawdzę u siebie na win7 64-bit w vlc i splash lite no ale nie chce mi się wierzyć że gt210 tyle gorsza od gt220. Na innych forach czytałem że ludziom działa bez zarzutu nawet na nvidia z serii 8 i 9 z niskim użyciem cpu.

Czy w ogóle jesteś pewien że to dekodowanie sprzętowe ci działa? Bo patrząc po tym co piszesz wygląda jakby nie działało w ogóle.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: plecho1 »

Sorry, na VLC obciążenie procka jest około 80 - 100% a na Splaszu jest około 30% ale obraz delikatnie przycina. Sterowniki mam najnowsze. Może faktycznie Mam coś nie tak z konfiguracją tego VLC. Spróbuję jeszcze na karcie HD4850 bo została kuzynowi po rozbudowie sprzętu.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: giaur500 »

No 30% to już prawdopodobne. Jeśli chodzi o vlc to może nie włączyłeś akceleracji gpu. Poza tym, ciągle jeszcze akceleracja w vlc działa nieco gorzej niż w splashu, taka prawda. Zwłaszcza na Windows nie jest to idealne, na Linuksach vlc radzi sobie z tym jakoś lepiej.

Awatar użytkownika
Antenat
Posty: 32
Rejestracja: 11 lutego 2011, o 21:41
Odbiornik: Not Only TV LV5TQUBE
Instalacja antenowa: patyk od zestawu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Szczecin / Kołowo

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: Antenat »

Hmm, a mając do wyboru GT220 z 1GB DDR2 i GT210 z 1GB DDR3 w tej samej cenie (ok. 130 zł) - co wziąć? W opisie na stronie nVidii jest napisane:
GeForce 210 odtworzy każdy film Blu Ray z użyciem dowolnego nowoczesnego układu CPU4*. * - Procesor Intel Atom CPU lub lepszy. (A mówimy o Pentium 4 HT).
A przy GT220:
odtworzy każdy film z płyt Blu Ray, niezależnie od typu używanego CPU.

Zablokowany