Odbiór kanałów HD na PC

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
ss80

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: ss80 »

kupon pisze:
Bartosz Czach pisze:Zrozum, egoisto, że ludzie chcą SD.
Ad.1 Nie decyduj za ludzi Wychodzi z tego postu dokładnie kto jest egoistą i ignorantem oderwanym od rzeczywistości :lol:
Przepraszam że i ja się wtrącam i pewnie zostanę obrzucony jako ten przeciwstawiający się postępowi, :roll: ale chciałbym tylko skromnie nadmienić że jeśli to prawda i czekają nas kolejne przymusowe przechodzenia na coś "lepszego" [zaraz po formacie 16:9 i cyfryzacji] to znów niesie ze sobą kolejne utrudnienia i przeszkody dla co poniektórych. Chciałbym powiedzieć że dla posiadaczy USB sticków DVB-T [najtańszego jak do tej pory rozwiązania przejścia przez cyfryzację] wyłączenie formatu SD i przejście tylko na format HD będzie oznaczało niemożność odglądania podstawowych kanałów czyli jednak jeśli nie stworzy się osobnego MUX dla HD czy jako osobny kanał HD a zamieni się po prostu SD w HD to komputery sądzę że sporej częsci ludzi mogą po prostu nie wyrobić, testuję próbki telewizji HD i widzę że 3 GHZ procesor w komputerze nie wyrabia przy HD. Tak więc albo kolejne przymusowe wydatki albo brak TVP1 i TVP2. :!:

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: qwerty »

To chyba jakieś stare komputery. Większość osób ustawia dekodowanie przez kartę graficzną. Tak oglądam nawet SD. P4 630!3,8 GHz starcza na dekodowanie 1080p z bitrate 11 Mbps (czasami zdarzają się przycięcia).

ss80

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: ss80 »

qwerty pisze:To chyba jakieś stare komputery.
Tak, to na pewno rubiny :lol: Skromnie dodam że taka karta graficzna kosztuje 2 razy więcej od odbiornika.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: qwerty »

Kartę na agp widziałem za 125 zł.

Awatar użytkownika
ilin
Posty: 78
Rejestracja: 15 kwietnia 2011, o 21:02
Odbiornik: WIWA HD90
tuner na usb
Instalacja antenowa: ATX91 + 5 elementowa yaga VHF III
Nadajnik - obiekt nadawczy: Mikstat,Wręczyca-MUX8

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: ilin »

qwerty pisze:Kartę na agp widziałem za 125 zł.
Tyle kosztuje w miarę dobry tuner.

Używkę na PCI-E kupisz za połowę tej sumy. (jeśli masz takie złącze na płycie głównej :)

Bartosz Czach

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Bartosz Czach »

qwerty pisze:To chyba jakieś stare komputery. Większość osób ustawia dekodowanie przez kartę graficzną. Tak oglądam nawet SD. P4 630!3,8 GHz starcza na dekodowanie 1080p z bitrate 11 Mbps (czasami zdarzają się przycięcia).
Część kart DVB-T na USB nie wyrabia przy HD. LV5TDLX przy wysokim bitrate nie wyrabia. Obraz czasami klatkuje i sama karta mocno się grzeje.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Tom345 »

Hmm, na moim netbooku z kartą graficzną z akceleracją sprzętową nie mam problemu z Polsatem HD. A z wysokiej półki to on nie jest.
LV5T jakoś mi się nie nagrzewa po dwugodzinnej sesji z kanałem HD. Tę teorię można wsadzić między bajki.

DVBManiak

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: DVBManiak »

Mój LV5TDLX też się nie nagrzewa. Nagrzewał się bardziej model hybrydowy, czyli LV5HD.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: qwerty »

Bartosz Czach pisze:Część kart DVB-T na USB nie wyrabia przy HD. LV5TDLX przy wysokim bitrate nie wyrabia. Obraz czasami klatkuje i sama karta mocno się grzeje.
Jak może nie wyrabiać, skoro wysyła on surowy strumień przez USB?

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Tom345 »

Przynajmniej dzień ciekawszy, jest na co odpowiadać.

mariusz 37

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: mariusz 37 »

O widzę, że dyskusja zeszła na komputery choć sedno sprawy dotyczy telewizorów i to tych z dużym ekranem. Ja nikomu nie zabraniam oglądać telewizji na pc czy też laptopie, ale mamy tutaj do czynienia z małymi ekranami ( w większości ). A jak słyszę, że ktoś ma słaby procesor i nie chce HD... TO MI RĘCE OPADAJĄ ... to w takim razie powinien mieć też pretensje do producentów oprogramowania ( wymagania sprzętowe też idą w górę ). Za chwilę dołączą tutaj posiadacze komórek z funkcją dvb-t i będą płakać, żeby nie wprowadzać HD, BO NIE WIDZĄ RÓŻNICY W OBRAZIE... :lol:
W przyszłym roku jak wiecie, przyjadą do nas goście ( kibice ) na EURO 2012 i na pewno wszyscy nie dostaną się na stadiony, więc będą chcieli obejrzeć mecze właśnie na dużych ekranach... i będą przekonani, że obejrzą to w HD... A WY nie chcecie?

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: BadBoy475 »

Popieram w 100% decyzję TVP o nadawaniu swoich głównych programów w jakości HD. To telewizja publiczna powinna wyznaczać standardy jakości na rynku i podnosić poprzeczkę coraz wyżej. Takie działania również powodują większą motywacje płacenia abonamentu.

Jeśli chodzi o odtwarzanie HD na komputerze to wystarczy do tego nawet stary komputer w którym wystarczy dołożyć kartę graficzną ze sprzętowym dekodowaniem H264 i opowiednio skonfigurować oprogramowanie. Ja np. posiadam stary komputer z Athlonem XP 2500+ i kartą graficzną ATI wyposażoną w UVD i odtwarzanie materiałów HD AVC o rozdzielczości 1920x1080 powoduje obciążenie komputera w granicach 5% do maksymalnie 10%.

ss80

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: ss80 »

DVBManiak pisze:Mój LV5TDLX też się nie nagrzewa. Nagrzewał się bardziej model hybrydowy, czyli LV5HD.
Mój LV5TDLX po długim teście tylko lekko cieplutki jak bułeczki z piekarni, jak każdy pendrive po długim odczycie/zapisie danych :lol:
qwerty pisze:Jak może nie wyrabiać, skoro wysyła on surowy strumień przez USB?
Wyrabia, wyrabia ale trzeba miec USB 2.0 [tzw. Hi-Speed] - spokojnie ściąga strumień .ts jak zwykłe dane z internetu - wtedy nic nie obciąża komputera obciąża tylko wtedy jak już się dekoduje ten strumień. Testowałem na USB 1.1 i tam już nie wyrabia w ogóle 1,5 mb/s przepływności tego portu to za mało.

Jeśli karta graficzna nie pomaga przy dekodowaniu jak u mnie to sygnał SD procesor o mocy 3 GHZ dekoduje z 50% obciązeniem więc jak sądze żeby odbiornik DVB-T pod USB działał prawidłowo przy sygnale o rozdzielczości 720x576 to trzeba by miec komputer z minimum procesorem 2 GHZ. HD ready 1024 x 768 już zużywa 100% mocy procesora a Full HD w kodeku h.264 - to już tylko marzenia.

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Maniek99 »

Nie mam żadnego tunera USB pod ręką, ale na karcie PCI Pinnacle 310i do SD spokojnie 1GHz wystarczy. Kwestia dobrania playera i filtrów. Do HD już na 2,5GHz powinno być ok.

Poniżej widać Athlona 2000 (1500MHz) z grafiką ATI9550 czyli bez wspomaganie.
Przy SD sam program nie pochłania więcej niż 50% czasu procesora:
http://img819.imageshack.us/img819/2130/altlb.png

ss80

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: ss80 »

Maniek99 mam tu próbkę jakiegoś przekazu satelitarnego w postaci surowego pliku .ts testuję różne kombinacje i kodeki, nawet te płatne w wersji próbnej trial w kodekach ustawiam tak aby jak najmniej zżerały mocy a i tak żaden nie jest w stanie sobie poradzić z tą próbką o parametrach: 720p H.264 20Mbit 1280x720 50.000 fps Komputer ma zaledwie 4 lata - procesor pentium o mocy 3GHZ, 512 RAM, ATI Radeon 9200SE - karty graficznej nie wymieniałem nigdy jest jeszcze ze starszego komputera bo i nie potrzebowałem jej do niczego specjalnego a służy mi bezawaryjnie dalej. Komputer z takimi wnętrznościami bez akceleracji ze strony GPU jak napisałem nie radzi sobie z żadnym HD opartym na kodeku MPEG4 h.264, aż dziw bierze że dla zwykłych STB, HD to pestka a tu taka moc a komputer nie wyrabia, taki jest windows, gdyby to był linux na pewno dałoby radę - ale pod linux DVB-T to chyba coś nierealnego :(

mariusz 37

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: mariusz 37 »

ss80 pisze:Maniek99 mam tu próbkę jakiegoś przekazu satelitarnego w postaci surowego pliku .ts testuję różne kombinacje i kodeki, nawet te płatne w wersji próbnej trial w kodekach ustawiam tak aby jak najmniej zżerały mocy a i tak żaden nie jest w stanie sobie poradzić z tą próbką o parametrach: 720p H.264 20Mbit 1280x720 50.000 fps Komputer ma zaledwie 4 lata - procesor pentium o mocy 3GHZ, 512 RAM, ATI Radeon 9200SE - karty graficznej nie wymieniałem nigdy jest jeszcze ze starszego komputera bo i nie potrzebowałem jej do niczego specjalnego a służy mi bezawaryjnie dalej. Komputer z takimi wnętrznościami bez akceleracji ze strony GPU jak napisałem nie radzi sobie z żadnym HD opartym na kodeku MPEG4 h.264, aż dziw bierze że dla zwykłych STB, HD to pestka a tu taka moc a komputer nie wyrabia, taki jest windows, gdyby to był linux na pewno dałoby radę - ale pod linux DVB-T to chyba coś nierealnego :(
... a ja proponuję jakiemuś moderatorowi przenieść waszą dyskusję drodzy pc- towcy do działu ZAGADNIENIA TECHNICZNE bo pomyliliście adres :)
Odnośnie 512 RAM przy WINDOWS XP to masz minimum pamięci dla tego systemu ;) żeby bawić się w dzisiejszym internecie, a co dopiero w HD.
Ostatnio zmieniony 29 października 2011, o 18:25 przez mariusz 37, łącznie zmieniany 1 raz.

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: TVP1 HD i TVP2 HD od 1 czerwca 2012

Post autor: Maniek99 »

@ss80 20Mb/s to już konkretny strumień, HD w naszym DVB-T raczej nie przekroczy 10.
Tu masz próbkę z PolsatuHD: http://www.sendspace.com/file/97k8xs
Może zawierać trochę błędów, bo na tym kompie nie mogę sprawdzić czy antena jest dobrze ustawiona.

Proponuję do testów użyć Media Player Classic i filtrów CoreAVC, ewentualnie Cyberlink-a, do tego renderer VMR7.

ss80

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: ss80 »

mariusz 37 pisze:Odnośnie 512 RAM przy WINDOWS XP to masz minimum pamięci dla tego systemu ;) żeby bawić się w dzisiejszym internecie.
Miałem 256 i nie narzekałem ;) Mam 512 i zdziwiłbyś co jeszcze mogę z niego wycisnąć, nawet filozofom się to nie śniło ;)

Maniek99 dzięki za próbkę, efekt ten sam, z takim komputerem jak ktoś ma można się pożegnać płynnym HD, zdobyłem jakiś kodek i skonfugurowałem go tak że umozliwia mi odtwarzanie tego FULL HD wraz dźiękiem ale jako pokaz zdjęć, klatka na sekundę, na razie przynajmniej coś :lol:

Za wymianą karty graficznej nie idą tylko koszty jej samej ale ewentualnie dodatkowe + niepewności czy zasilacz wytrzyma, czy płyta główna obsłuży, brak PCI-E.

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: Maniek99 »

U mnie na 1.5GHz i 512MB SDRAM wygląda to tak: http://www.sendspace.com/file/ec8tsz
Więc jeżeli u Ciebie się tnie to albo masz coś namieszane w systemie, albo ta konkretna konfiguracja (płyta+procek+ram), wyjątkowo słabo współgra.

ss80

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: ss80 »

SD, czyli rozdzielczość 720x576 spokojnie wymaga tylko procesorka 2 GHZ [testowalem też próbki .TS na starszym komputerze z procesorem AMD Athlon 1 GHZ i też działo ale już na 100% jego wydajności].

Pamiętaj Maniek99 że cały czas mówimy tu o full HDa jeśli u ciebie na procesorze 1,5 GHZ Full HD działa tak płynie jak na tym filmiku to ewidentnie musisz mieć wspomaganie karty graficznej, więc nie pozostaje nic innego jak takową dokupić żeby full HD dla kodeka MPEG4/H.264 działało tak lekko. ;)

Zablokowany