Kojarzenie ikon stacji nadawczych

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
iksmodar_pn

Kojarzenie ikon stacji nadawczych

Post autor: iksmodar_pn »

Kojarzenie ikon stacji nadawczych w programie WinFast PVR2 firmy Leadek.
(przetestowano dla pakietu tunera DVB-T (pci): WinFast DTV1800 H)

04.01.2009 r.
Materiał dedykowany jest osobom cierpliwym i dociekliwym; po osiągnięciu celu - satysfakcja gwarantowana.

W ostatniej wersji oprogramowania PVR2 (2.0.3.16) brakuje danych dotyczących Polski. Wygląda na to, że w którejś z poprzednich wersji oprogramowania dane były, ale w ostatniej - dane szczątkowe, częściowo nieaktualne - dotyczące tylko programów TVP1,2,3 dołączono do danych naszego sąsiada - Czech!. W konsekwencji każdemu POLSKIEMU programowi TV, oprogramowanie - nie znajdując stosownej - przyporządkowuje standardową ikonę z napisem "DVB" co jest irytujące podczas normalnego użytkowania pakietu WinFast PVR2 DVB-T. Nie znam parametrów zamieszczanych w strumieniu danych przekazu DVB-T, ale z analizy tego co aplikacja PVR2 pozostawia na dysku, powinny tam też być zamieszczane dane dotyczące ikon (logo) przesyłanych programów. Ponieważ program czegoś takiego nie wykrywa, to zadając sobie trochę trudu można zmusić tę aplikację, by mimo wszystko operować na ekranie ikonami odbieranych w strumieniu programów.
W trakcie uruchomienia polecenia F2 w aplikacji PVR2 następuje identyfikacja wszystkich programów nadawanych cyfrowo na danym terenie. Dane zapisywane są w pliku "Frequency.txt", dostępnym w katalogu "C:\Program Files\WinFast\WFDTV\". Zawartość tego pliku jest w tej chwili bardzo podobna w różnych częściach kraju, ale może z czasem znacznie się różnić. Przykładowy standardowy skan stacji dostępnych w Poznaniu wygląda następująco:
http://www.wrzuta.pl/obraz/x3AzMOFWL6/
Widać tylko jedną domyślną ikonę "DVB". Ponieważ brak koordynacji naszego krajowego importera tego pakietu z Tajwanu dotyczącej przedstawionego problemu, trzeba radzić sobie niestety samemu. Skrótowy, graficzny opis metody aktualizacji zawarty jest na obrazku "PowiązaniawProgramie.jpg": http://www.wrzuta.pl/obraz/x7VxuHci2r/

Należy zatem:
1. pobrać ze stron WWW naszych lokalnych nadawców ich pliki-loga stacji (o co się nie powinni obrażać) i wygenerować pliki graficzne o wymiarach max 100x60 pikseli z rozszerzeniem .bmp. Pliki te umieścić należy w katalogu
"C:\Program Files\WinFast\WFDTV\Services\".
Ponieważ w tym katalogu są setki takich plików - wszystkie dodane, dotyczące Polski wyróżniłem przedrostkiem "pl_". (uwaga: pl_tvp1.bmp oraz pl_tvp2.bmp powstały ze skopiowania zamieszczonych tam wcześniej: c1_1_1.bmp i c1_2_1.bmp; odtąd, aby nie dublować treści w katalogu można te oryginały usunąć);
2. wykonać na wszelki wypadek kopię pliku
C:\Program Files\WinFast\WFDTV\Services\Service.ini. Następnie zmodyfikować plik "Service.ini" dopisując na końcu sekcję [Poland] wg zasady z obrazka "PowiązaniawProgramie.jpg". Na końcu zapisać zmiany na dysku.
Jeśli wszystko wykonano poprawnie to po uruchomieniu programu "WinFast PVR2" pojawią się ikony identyfikujące stacje nadawcze rodzimych RTV.
Jeśli ktoś jest ciekawy jak to wygląda dla Poznaniu (odbiór ze Śremu) - proszę obejrzeć:
http://www.wrzuta.pl/obraz/nb9NkaXabK/
http://www.wrzuta.pl/obraz/9e6HQbgwLk/


*-------------------------------------
Uwaga:
Prostszą metodą szybkiej modyfikacji oprogramowania PVR2 na swoim komputerze jest pobranie pliku ikon "IkonyPoz.zip" http://www.wrzuta.pl/pliki/vB93J1qWp2/ , rozpakowanie go np. na pulpicie do proponowanego folderu "IkonyPoz" a następnie przesunąć CAŁĄ zawartość folderu "IkonyPoz" (ikony i plik "Service.ini") do folderu:
"C:\Program Files\WinFast\WFDTV\Services\". Pamiętać należy, by wcześniej na wszelki wypadek wykonać kopię pliku
C:\Program Files\WinFast\WFDTV\Services\Service.ini - oryginału.
W tym przypadku odpada proces samodzielnego tworzenia sekcji [Poland] w pliku "Service.ini". Sekcja będzie zawierać ustawienia poznańskie, ale łatwiej coś modyfikować (jeśli trzeba) niż samemu tworzyć. Warto jednak poznać zasadę tworzenia tej sekcji, bo nie wyobrażam sobie, by każda nowa wersja oprogramowania pobieranego z Tajwanu
zawsze zawierała aktualną listę krajowych nadawców. Problem zniknie jeśli włączy się do tego importer lub ikony będą zamieszczane w odbieranym strumieniu.
*-------------------------------------

Moje uwagi eksploatacyjne dotyczące aplikacji WinFast PVR2:
Instalacja pakietu WinFast PVR2 pod WindowsXP SP3 nie spełniała oczekiwań!. Nie dało się zidentyfikować żadnej stacji DVB-T. Nie napotkałem natomiast żadnego problemu po instalacji pod WindowsXP SP2 (stan X.2008 r.).
Skoro EPG ze Śremu już działa, to mamy niestety problem z aplikacją, tym razem z polską czcionką!.
http://www.wrzuta.pl/obraz/dFTt448QvJ/
Ale działa - w oparciu o EPG - programowane nagrywanie audycji na twardy dysk (na DVD podobno też, nie sprawdziłem). Na obrazie z powyższego linku widać zaznaczony do automatycznego nagrywania program z TVP HD.

Inne spostrzeżenia:
Używam PC stacjonarnego [CPU Dual-Core 2.5 GHz, 2 GB RAM, kiepska karta graficzna, ale za to 26 calowy monitor 1920x1200 (Samsung: 2693HM), HD SATA 500 GB]. Odnośnie odbioru DVB-T porzez kartę telewizyjną Leadek DTV1800H:
Można zdalnie, z pilota włączyć i wyłączyć komputer, zmieniać programy telewizyjne - jak w telewizorze.
Podczas oglądania TVP HD pełen ekran - proces DVBTAp.exe nie przekracza 43% obciążenia procesora przy szczytowym użyciu RAM = 245 MB przez ten proces. Przy odbiorze programów w standardowej rozdzielczości (SD) pełen ekran 4:3, procenty wynoszą odpowiednio 8% dla programów nadawanych w MPEG2 i 15% dla programów w MPEG4. W zasadzie nie oglądam przekazów w rozdzielczości SD; subiektywnie porównując program na monitorze i ten sam na telewizorze, odbieranym poprzez satelitę - na monitorze wypada gorzej; mniej ostry, plastyczny. Natomiast przekaz TVP HD - inna jakość - technicznie bardzo dobrze przezentują się np. reportaże Wojciecha Cejrowskiego, seria o Watykanie. Właśnie tu widać poznawczą rolę telewizji (uwielbiam oglądać szczegóły). Z filmami jest różnie - od bardzo dobrych technicznie (wykonane zapewnie sprzętem HD) po kiepskie. Te ostatnie mają duże ziarno, mdłe kolory, są nieostre; przypuszczam, że swój kiepski efekt końcowy zawdzięczają procesowi skanowania taśm filmowych. Ciekawe są transmisje plenerowe - dopóki scena jest mało dynamiczna to obraz jest ostry; ale jak piłkarze rzucają się w pogoń za piłką to jakość
przekazu spada by wzrosnąc w chwili, gdy nasz ulubieniec efektownie przechwyci piłkę i stojąc, rozgląda się komu ją kopnąć (mówią, że wszystkiemu winien jest algorytm kodowania Mpeg4/h264). W takiej chwili często dostrzegam też gorączkowe wspomaganie systemu autofocus w kamerze. W standardowej telewizji czegoś takiego nie doświadczam - może też i dlatego, że wszystko jest tam mniej ostre.

Owocnego eksperymentowania (na swoim PC) życzy
IksmodaR Poznań

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Kojarzenie ikon stacji nadawczych w app. WinFast PVR2 Leadek

Post autor: Jarosław Bałuka »

Tak informacyjnie co do jakości programów HD w TVP HD - należy pamiętać, że TVP tylko część materiału ma wyprodukowane w HD, reszta to SD upscalowane do HD - i to widać w postaci ziarna itd. Zresztą... nie spodziewajmy się Janosika czy Czterech Pancernych w prawdziwym HD ;) Natomiast dla przykładu mecze czy nowe seriale wyglądają znakomicie.

KrzysztofD
Posty: 278
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony W4000, Leadtek USB, Pi7010ix, Leadtek DTV1000T
Instalacja antenowa: HB9CV 3 metry nad ziemią
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN Warszawa

Re: Kojarzenie ikon stacji nadawczych w app. WinFast PVR2 Leadek

Post autor: KrzysztofD »

Upscaling z SD do HD jest robiony raczej tylko w materiałach elektronicznych, filmy wykonane pierwotnie na kliszy są na nowo przetransferowane, stąd wynika też zmiana formatu (4:3 > 16:9) wspomnianego Janosika i należy się cieszyć, że jest to robione z głową.
Bluray i masa filmów z lat 60 (i wcześniejszych) przypomina dobitnie o jakości klisz, epoka nagrań na taśmach magnetycznych w formacie 768x576 to tylko kompromisowy spadek jakości, w HD wracamy do porządnego obrazu kinowego.
A co Czterech Pancernych... dopóki nie przyjrzeć się oryginalnej taśmie - niczego nie można wykluczyć :)

iksmodar_pn

Re: Kojarzenie ikon stacji nadawczych w app. WinFast PVR2 Leadek

Post autor: iksmodar_pn »

DVB-T na PC. Nadal o ikonach - po czasie:
Ciekawe:
Aplikacja PVR2 WinFast firmy Leadtek w starszych wersjach informowała w pliku konfiguracyjnym tworzonym po operacji skanowania MUX'a, że w strumieniach danych poszczególnych kanałów nie stwierdzano informacji o dostawie graficznych znaczków logo dla tych kanałów; najnowsza wersja takich info nie podaje.
Natomiast nadal podaje "uchwyt" np. #Program2="TVP2", który można wykorzystać do zdefiniowania własnej ikony tegoż programu. Działało to dotąd skutecznie. Od czasu ostatniej - głośnej - rekonfiguracji multipleksu coś musiało pojawić się w stosownych tablicach, bo nie jest wskazywana ikona z mojego zestawu ikon a zupełnie inna. Dotyczy to tylko: "TVP1", "TVP2" i "Polsat" (podaję dokładnie przesyłane identyfikatory). Interesujące jest to, że Leadtek do swej aplikacji dołączył zestaw wielu ikon pochodzących od "testerów" tej aplikacji z całego świata. Aktualnie aplikacja SAMA wskazuje dla w/wymienionych kanałów ikony o nazwach: 1_1.bmp, 1_2.bmp i 1_4.bmp z tego zestawu. Proszę zwrócić uwagę na drugi index w tych nazwach - wskazuje na numer kanału w multipleksie. Oczywiście efekt końcowy to bzdurne znaczki logo dla tych kanałów w oknie tej aplikacji.
Przypadek?. Błąd w aplikacji?. Coś u mnie nie tak?. A może kolejna sprawa wymagająca przetestowania w minionym okresie...

maciejc

Re: Kojarzenie ikon stacji nadawczych w app. WinFast PVR2 Le

Post autor: maciejc »

Zaktualizowałem plik z logami i opisami. Dla ułatwienia ja u siebie wyrzuciłem wszystkie inne loga, a w pliku services.ini mam tylko sekcję [Poland].
Do pobrania http://speedy.sh/RhPfU/ikonypoz2014.zip

Zablokowany