Gniezno DVB-T

Janusz123

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: Janusz123 »

Ja także dołączam się do pytań przedmówcy, prosząc o odpowiedź Pana Jarosława Mroczkowskiego lub Pana Jarosława Bałukę.

Pan Mroczkowski napisał: "Docelowo sygnał dla Gniezna emitować będzie inny obiekt, co zapewni znacznie stabilniejszy odbiór" i chwała za to, ale obserwując ten wątek doszedłem do wniosku (@Demon pewnie też), że emisja nadajnika ze Śremu w kierunku na Gniezno jest (będzie?) celowo ograniczana.
Czy zgadza się Pan z tą tezą?
Jeśli tak, jakie są przyczyny celowego ograniczania zasięgu na dany obszar, a będącego w granicach państwa?
Emitel prowadzi testy od dłuższego czasu, dlaczego więc to, jak nazywa @picia niedostrojenie anten nadawczych do tej pory nie zostało wyeliminowane? Wiele osób kupiło tunery DVB-T, a może okazać się, że Gniezno nagle zostanie pozbawione sygnału NTC ze Śremu!!!
Również i ja od dwóch lat biorę udział w tych testach mając nadzieję, że Emitel rozwija swoją sieć nadawczą, a nie zwija.

Ostatnie posunięcie związane ze zwiększeniem mocy nadajnika do 100 kW ucieszyło wiele osób, w tym mnie, sygnał cały czas jest stabilny (centrum Gniezna) na poziomie 89%, a jakość 100%, ale czarnowidztwo @pici, który uzyskał poparcie swoich słów w całej rozciągłości przez Pana Bałukę, przyznam, rozłożyło mnie na łopaty...

Awatar użytkownika
handrzej
Posty: 252
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Suchy Las
Odbiornik: LG NANO883PB FW03.33.11
Instalacja antenowa: Televes V ZENIT MIX ref.149321 + 10m kabla

113m npm + 7m npt
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem/Piątkowo/UE

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: handrzej »

Jak sobie Koledzy wyobrażacie ograniczanie wiązki w przedziale tych kilku stopni na Gniezno...
Przypuszczam, że w przypadku TV i RTCNów w Środkowej Polsce dąży się do charakterystyki dookólnej cco i tak jest trudne do osiągnięcia w pol. poziomej przy niewielkiej odległości anten względem siebie ;p
Nie ma co tworzyć kolejnych teorii spiskowych. Znając życie na rtcnie w tubusie są zsumowane anteny w 4 strony świata i tyle ;p

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: Jarosław Bałuka »

Janusz123 pisze:Ja także dołączam się do pytań przedmówcy, prosząc o odpowiedź Pana Jarosława Mroczkowskiego lub Pana Jarosława Bałukę.

Pan Mroczkowski napisał: "Docelowo sygnał dla Gniezna emitować będzie inny obiekt, co zapewni znacznie stabilniejszy odbiór" i chwała za to, ale obserwując ten wątek doszedłem do wniosku (@Demon pewnie też), że emisja nadajnika ze Śremu w kierunku na Gniezno jest (będzie?) celowo ograniczana.
Czy zgadza się Pan z tą tezą?
Jeśli tak, jakie są przyczyny celowego ograniczania zasięgu na dany obszar, a będącego w granicach państwa?
Emitel prowadzi testy od dłuższego czasu, dlaczego więc to, jak nazywa @picia niedostrojenie anten nadawczych do tej pory nie zostało wyeliminowane? Wiele osób kupiło tunery DVB-T, a może okazać się, że Gniezno nagle zostanie pozbawione sygnału NTC ze Śremu!!!
Również i ja od dwóch lat biorę udział w tych testach mając nadzieję, że Emitel rozwija swoją sieć nadawczą, a nie zwija.

Ostatnie posunięcie związane ze zwiększeniem mocy nadajnika do 100 kW ucieszyło wiele osób, w tym mnie, sygnał cały czas jest stabilny (centrum Gniezna) na poziomie 89%, a jakość 100%, ale czarnowidztwo @pici, który uzyskał poparcie swoich słów w całej rozciągłości przez Pana Bałukę, przyznam, rozłożyło mnie na łopaty...
Oczywiście, że nie ma żadnego ograniczania zasięgu na dany obszar. Taki zabieg można wykonać jedynie na etapie projektowania nadawczego systemu antenowego wówczas, gdy niezbędne jest wytłumienie w konkretnym kierunku, wynikające z przyznanej dla danej stacji nadawczej charakterystyki promieniowania anteny. Wówczas nazywa się to kształtowaniem charakterystyki promieniowania. W Śremie charakterystyka promieniowania systemu antenowego nie jest kształtowana.

Teraz co do samego Gniezna. Planowanie pokrycia sygnałem niezakłóconym, umożliwiającym stabilny odbiór DVB-T na terenie całego Gniezna, wymaga postawienia dodatkowej stacji nadawczej. Tak wynika z projektu pokrycia sygnałem określonym przez UKE.
Nie widzę tu nic takiego, co może powodować "rozkład na łopatki", bo cóż w tym dziwnego, że zaplanowano w przyszłości lepiej dla mieszkańców Gniezna i okolic niż jest teraz.
To że są odbiorcy na terenie Gniezna, którzy obecnie odbierają sygnał ze Śremu nie oznacza jeszcze, że wszyscy mieszkańcy Gniezna ten sygnał mają. Teraz może to dotyczyć odbiorców z wyżej położonych terenów, z otwartą przestrzenią na Śrem itd. Natomiast zapewne jest spora cześć mieszkańców, którzy nie mają takiego komfortu. Z myślą o nich planowane jest ekstra doświetlenie sygnałem cyfrowym.
Zmiana kanału nadawczego z 39 na 23 na pewno spowoduje różnice w odbiorze ze Śremu, szczególnie na obszarach leżących w pobliżu granic zasięgu. Wynika to stąd, że a) charakterystyka promieniowania anteny nadawczej jest na każdym kanale nieco inna (różnice są znikome, ale są - prawa fizyki), b) propagacja fal na k.39 i k.23 jest inna bo jest zależna od częstotliwości - też prawa fizyki. Dlatego może zdażyć się tak, że do tej pory odbiorca na granicy zasięgu 'miał' a po zmianie kanału 'nie ma'. I nie jest to spowodowane czyjąkolwiek złą wolą tylko warunkami propagacyjnymi. A ponieważ mówimy konkretnie o Gnieźnie to odpowiedź jest jedna - tak, mogą być problemy z odbiorem w zależności od lokalizacji anteny, ale w przyszłości - zgodnie z harmonogramem KRRiT - dla Gniezna będzie specjalna emisja. I nie można mieć teraz pretensji, że nie ma sygnału bądź jest go za mało, bo wg planu Gniezno ma mieć właściwe pokrycie w połowie 2011r jak i wiele innych miast Polski.
Dla przykładu - mieszkając w Krakowie ja też mogę cieszyć się "cyfrówką" w MPEG-2 ze Skrzycznego, jak się bardzo postaram i wybuduję super odbiorczy zestaw antenowy. Ale to jeszcze nie znaczy że wszyscy w Grodzie Kraka mogą mieć tak dobrze i że Skrzyczne uruchomiono po to aby był sygnał w Krakowie...

Demon

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: Demon »

Jarosław Bałuka pisze:
Janusz123 pisze:Ja także dołączam się do pytań przedmówcy, prosząc o odpowiedź Pana Jarosława Mroczkowskiego lub Pana Jarosława Bałukę.

Pan Mroczkowski napisał: "Docelowo sygnał dla Gniezna emitować będzie inny obiekt, co zapewni znacznie stabilniejszy odbiór" i chwała za to, ale obserwując ten wątek doszedłem do wniosku (@Demon pewnie też), że emisja nadajnika ze Śremu w kierunku na Gniezno jest (będzie?) celowo ograniczana.
Czy zgadza się Pan z tą tezą?
Jeśli tak, jakie są przyczyny celowego ograniczania zasięgu na dany obszar, a będącego w granicach państwa?
Emitel prowadzi testy od dłuższego czasu, dlaczego więc to, jak nazywa @picia niedostrojenie anten nadawczych do tej pory nie zostało wyeliminowane? Wiele osób kupiło tunery DVB-T, a może okazać się, że Gniezno nagle zostanie pozbawione sygnału NTC ze Śremu!!!
Również i ja od dwóch lat biorę udział w tych testach mając nadzieję, że Emitel rozwija swoją sieć nadawczą, a nie zwija.

Ostatnie posunięcie związane ze zwiększeniem mocy nadajnika do 100 kW ucieszyło wiele osób, w tym mnie, sygnał cały czas jest stabilny (centrum Gniezna) na poziomie 89%, a jakość 100%, ale czarnowidztwo @pici, który uzyskał poparcie swoich słów w całej rozciągłości przez Pana Bałukę, przyznam, rozłożyło mnie na łopaty...
Oczywiście, że nie ma żadnego ograniczania zasięgu na dany obszar. Taki zabieg można wykonać jedynie na etapie projektowania nadawczego systemu antenowego wówczas, gdy niezbędne jest wytłumienie w konkretnym kierunku, wynikające z przyznanej dla danej stacji nadawczej charakterystyki promieniowania anteny. Wówczas nazywa się to kształtowaniem charakterystyki promieniowania. W Śremie charakterystyka promieniowania systemu antenowego nie jest kształtowana.

Teraz co do samego Gniezna. Planowanie pokrycia sygnałem niezakłóconym, umożliwiającym stabilny odbiór DVB-T na terenie całego Gniezna, wymaga postawienia dodatkowej stacji nadawczej. Tak wynika z projektu pokrycia sygnałem określonym przez UKE.
Nie widzę tu nic takiego, co może powodować "rozkład na łopatki", bo cóż w tym dziwnego, że zaplanowano w przyszłości lepiej dla mieszkańców Gniezna i okolic niż jest teraz.
To że są odbiorcy na terenie Gniezna, którzy obecnie odbierają sygnał ze Śremu nie oznacza jeszcze, że wszyscy mieszkańcy Gniezna ten sygnał mają. Teraz może to dotyczyć odbiorców z wyżej położonych terenów, z otwartą przestrzenią na Śrem itd. Natomiast zapewne jest spora cześć mieszkańców, którzy nie mają takiego komfortu. Z myślą o nich planowane jest ekstra doświetlenie sygnałem cyfrowym.
Zmiana kanału nadawczego z 39 na 23 na pewno spowoduje różnice w odbiorze ze Śremu, szczególnie na obszarach leżących w pobliżu granic zasięgu. Wynika to stąd, że a) charakterystyka promieniowania anteny nadawczej jest na każdym kanale nieco inna (różnice są znikome, ale są - prawa fizyki), b) propagacja fal na k.39 i k.23 jest inna bo jest zależna od częstotliwości - też prawa fizyki. Dlatego może zdażyć się tak, że do tej pory odbiorca na granicy zasięgu 'miał' a po zmianie kanału 'nie ma'. I nie jest to spowodowane czyjąkolwiek złą wolą tylko warunkami propagacyjnymi. A ponieważ mówimy konkretnie o Gnieźnie to odpowiedź jest jedna - tak, mogą być problemy z odbiorem w zależności od lokalizacji anteny, ale w przyszłości - zgodnie z harmonogramem KRRiT - dla Gniezna będzie specjalna emisja. I nie można mieć teraz pretensji, że nie ma sygnału bądź jest go za mało, bo wg planu Gniezno ma mieć właściwe pokrycie w połowie 2011r jak i wiele innych miast Polski.
Dla przykładu - mieszkając w Krakowie ja też mogę cieszyć się "cyfrówką" w MPEG-2 ze Skrzycznego, jak się bardzo postaram i wybuduję super odbiorczy zestaw antenowy. Ale to jeszcze nie znaczy że wszyscy w Grodzie Kraka mogą mieć tak dobrze i że Skrzyczne uruchomiono po to aby był sygnał w Krakowie...
Wreszcie konkretna odpowiedź, która w całej rozciągłości pokrywa się z logiką i jakże oczekiwaną przez odbiorców dobrą wolą jak najskuteczniejszego dotarcia z sygnałem NTC do odbiorników. Tą odpowiedź powinien z uwagą i zrozumieniem przeczytać @picia! Szkoda, że w poście z dnia 26 listopada 2009, o 23:49 (http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=685&start=8) nie ma takiej treści. Z pewnością klimat nie ucierpiałby, a niektórzy zweryfikowaliby swoją wiedzę.

Przykre jest, że zignorował mnie Pan. Nie życzę nikomu na tym forum takiego traktowania. Jednocześnie chciałbym zapewnić, że ktokolwiek zwróci się do mnie z pytaniem i nie będę zbanowany (drugi raz na pewno się nie zarejestruję), odpowiem mu niezwłocznie zgodnie z moją wiedzą. Może się zdarzyć, że nie będę znał odpowiedzi i wtedy nie ściemniając przyznam się do tego. (Nie od wszystkich można się tego spodziewać...)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: Jarosław Bałuka »

Demon pisze: Wreszcie konkretna odpowiedź, która w całej rozciągłości pokrywa się z logiką i jakże oczekiwaną przez odbiorców dobrą wolą jak najskuteczniejszego dotarcia z sygnałem NTC do odbiorników. Tą odpowiedź powinien z uwagą i zrozumieniem przeczytać @picia! Szkoda, że w poście z dnia 26 listopada 2009, o 23:49 (http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=685&start=8) nie ma takiej treści. Z pewnością klimat nie ucierpiałby, a niektórzy zweryfikowaliby swoją wiedzę.

Przykre jest, że zignorował mnie Pan. Nie życzę nikomu na tym forum takiego traktowania. Jednocześnie chciałbym zapewnić, że ktokolwiek zwróci się do mnie z pytaniem i nie będę zbanowany (drugi raz na pewno się nie zarejestruję), odpowiem mu niezwłocznie zgodnie z moją wiedzą. Może się zdarzyć, że nie będę znał odpowiedzi i wtedy nie ściemniając przyznam się do tego. (Nie od wszystkich można się tego spodziewać...)
Nie było niczyim zamiarem ignorować Pana lub kogokolwiek, na pewno. Proszę tego tak nie traktować. Każdy post na forum jest istotny, w końcu po to forum istnieje.

Janusz123

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: Janusz123 »

Dziękuję za szybką i rzetelną odpowiedź. Takiej odpowiedzi oczekiwałem myślę, że nie tylko ja.
Pozdrawiam -
Janusz

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: apk »

W Gnieźnie można było by spróbować zastosować antenę na kanałową ( zysk ok. 17 – 18 dB na 23 kanale )którą morza samemu zrobić lub kupić Antena ATV 21/21-26 ( http://www.isbmj.pl/oferta/Anteny/Telew ... _A8680.htm ) i dodałbym z tyłu reflektor szeroki taki jak w antenach atx .
W antenach na kanały 21-69 współczynnik zysku energetycznego rośnie wraz z częstotliwością i na niższych kanałach zysk energetyczny anteny jest mniejszy .
Dipol pół falowy anteny odbiorczej i nadawczej na kanał 60 wynosi 24 cm a na kanał 23 wynosi 38 cm .
Przenosząc kanał z 39 na 23 emtel musiał zmienić system anten nadawczych ze względu na różnice promieniowania anteny nadawczej dlatego mieszkańcy np. Gniezna powinny też zmodyfikować system odbiorczy aby lepiej odbierać z nadajnika śrem .
Tu podałem teorie i prawa fizyki ale jaki odbiór będzie to trzeba samemu się przekonać .

Awatar użytkownika
RAPIOTR
Posty: 839
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Luboń
Odbiornik: SONY ST-SB920QS,KDL-42W828B,DAB:PHILIPS AE5220, DA1200/05
Instalacja antenowa: Antena: Fracarro Sigma
84mnpm+12m
Antena: Televes V-RANGE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań/Śrem . SLR Poznań

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: RAPIOTR »

apk pisze: Przenosząc kanał z 39 na 23 emtel musiał zmienić system anten nadawczych ze względu na różnice promieniowania anteny nadawczej dlatego mieszkańcy np. Gniezna powinny też zmodyfikować system odbiorczy aby lepiej odbierać z nadajnika śrem .
Tu podałem teorie i prawa fizyki ale jaki odbiór będzie to trzeba samemu się przekonać .
Nic nie było zmieniane w RTCN Śrem . Nowy system Tesli zamontowano ponad rok temu.Wyglada to na ten model : AHP 550-50/16 .Choć głowy nie daję ;)
http://www.tesla.cz/en/transmitting-tec ... stems/2149

Nie wykluczone że jest zamontowany tandem AHP 550-50/16 i AHP 550-50/4 Ale tego bez kilku flaszek się nie dowiemy ;)

Janusz123

Re: Gniezno DVB-T

Post autor: Janusz123 »

Jarosław Bałuka pisze: To że są odbiorcy na terenie Gniezna, którzy obecnie odbierają sygnał ze Śremu nie oznacza jeszcze, że wszyscy mieszkańcy Gniezna ten sygnał mają. Teraz może to dotyczyć odbiorców z wyżej położonych terenów, z otwartą przestrzenią na Śrem itd.
W takim razie najnowsze mapki RTCN Poznań/Śrem, bo z 13 stycznia "mówią" co innego - http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=3&t=750
bo według nich odbiór jest bardzo dobry nie tylko w całym Gnieźnie, ale i dochodzi na wschód aż do Mogilna.
Czy te teoretyczne mapki zasięgu zostały przygotowane dla szczególnych tzn. rozbudowanych odbiorczych systemów antenowych?

Zablokowany