DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

mateusiak22

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: mateusiak22 »

Jak się okazało moja stara antena kierunkowa nie łapała mi mux 1 (Analog TVP 1 i 2 były ok Info śnieżyło a MUX 2 Odbierał) jak bym nią nie kręcił nie ukręciłem sygnału, wróciłem do siatki i odbiera co prawda nie ma na full jakości bo to wina starego kabla ale po wymianie będzie miodzio :)

nom
Posty: 124
Rejestracja: 8 października 2011, o 12:10
Odbiornik: Wiwa HD-50
Instalacja antenowa: Yagi - 19 elementowa, leży na szafie w pokoju. :-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: św. Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: nom »

mateusiak22 pisze:Jak się okazało moja stara antena kierunkowa nie łapała mi mux 1 (Analog TVP 1 i 2 były ok Info śnieżyło a MUX 2 Odbierał) jak bym nią nie kręcił nie ukręciłem sygnału, wróciłem do siatki i odbiera co prawda nie ma na full jakości bo to wina starego kabla ale po wymianie będzie miodzio :)
Czyli kierunkowa Yagi nie nadaje się do telewizji cyfrowej, trzeba kupić "siatkę". :-)

karol2tomek

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: karol2tomek »

Powiem tak. NIE ważne czy to siatka czy kierunkowa ważne żeby przewod był nie zużyty nowy i krótki. Tego się dzisiaj przekonałem . Zrobiłem sobie dzisaj zwykłą antene z dwóch 50cm miedzianych rurek i deski . Podłączyłem do tv do analogu i wszystko śnieży. Podłaczyłem do dekodera i mi mux-1 bez przeszkód odbiera lepiej dużo liepiej niz na anteni ASRr-860 Fakt mam bardzo stary kabel i długi . A ten od tej mojej o połowe krótszy . Ale własnoręczną położyłem na parapecie na balkonie a sygnał z odbicia. ASR natomiast na szczycie dachu i kidrunek własciwy. A i dotego mieszkam wielkim dołku a ta antena nawet w domu mi nie zle mux-2 odierała.
Tak więc do cyfrowki zalecam nie oszczędzac na kablu a antena moze byc jaka kolwiek nawet miedziany patyk jak umnie :) . A własnie chciałem powidziec , że krew mnie zalewa jak usłszałem w wiadomosiach wczoraj ,że do dvb-t musi byc specjalna antena (i pokazują pokojową za cenę 150zł . Powinni karac za wmawianie ludzią nieprawdy by zarobic bo to naciągacze są a telewizja polska powinna sie wstydzic za ten reportaż. Takie jest moje zdanie (przepraszam za błedy , piszę na telefonie bo internet mi pad)ł.

Bartt

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: Bartt »

nom pisze:
mateusiak22 pisze:Jak się okazało moja stara antena kierunkowa nie łapała mi mux 1 (Analog TVP 1 i 2 były ok Info śnieżyło a MUX 2 Odbierał) jak bym nią nie kręcił nie ukręciłem sygnału, wróciłem do siatki i odbiera co prawda nie ma na full jakości bo to wina starego kabla ale po wymianie będzie miodzio :)
Czyli kierunkowa Yagi nie nadaje się do telewizji cyfrowej, trzeba kupić "siatkę". :-)
Anteny Yagi mogły być (i są też nadal) produkowane nie na cały UHF tylko np. na dolne pasmo czyli kanały 21 - 40. Są to tzw anteny pasmowe których zaletą jest większy zysk w tym paśmie od szerokopasmowych ale za to poza nim jest dużo gorzej z odbiorem.
Więc ta stara antena mogła być na kanały 21 - 40 i kiepsko działać na k62 ;). Nie wyrzucaj jej bo się może przydać, jak po wyłączeniu analogu mux-1 będzie na kanale 30 ;).

snykwa
Posty: 176
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 13:03
Odbiornik: Ferguson Ariva T65.
LG 32LN5400 ZA
Instalacja antenowa: Antena 19-elementowa Dipol. Symetryzator 21-69. Przy szczycie, obok dachu..
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: snykwa »

mateusiak22 pisze:Jak się okazało moja stara antena kierunkowa nie łapała mi mux 1 (Analog TVP 1 i 2 były ok Info śnieżyło a MUX 2 Odbierał) jak bym nią nie kręcił nie ukręciłem sygnału, wróciłem do siatki i odbiera co prawda nie ma na full jakości bo to wina starego kabla ale po wymianie będzie miodzio :)
Miałem dokładnie to samo. Dopiero jak założyłem wzmacniacz od anteny siatkowej do kierunkowej to jest ok. Ale i tak sygał mux 2 jest dużo lepszy od mux 1. Jeszcze lepiej jest na antenie siatkowej ze wzmacniaczem. Podejrzewam, że to wina wysokiego kanału 62.Dopiero jak tvp info zrobiło się czyste to i mux 1 jest ok.

snykwa
Posty: 176
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 13:03
Odbiornik: Ferguson Ariva T65.
LG 32LN5400 ZA
Instalacja antenowa: Antena 19-elementowa Dipol. Symetryzator 21-69. Przy szczycie, obok dachu..
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: snykwa »

Postanowiłem zrobić dzisiaj pewien eksperyment. Godz. 12.00 pogoda słoneczna, lekki wiaterek. Podłączyłem arivę t65 do następującej instalacji antenowej: antena kierunkowa skierowana na Św. Krzyż i antena siatkowa ze wzmacniaczem skierowana na Kielce. Anteny połączone zwrotnicą. Kąt Św. Krzyż -Kielce 90 stopni. Do Kielc 20km, do Św. Krzyża może z 15 km. Wzmacniacz załączony(przy wyłączonym wzmacniaczu nie łapie 62 k). Kanał 36 = jakość do siły 60/60 (trochę pływało). Kanał 62 60/60 (trochę pływało). Kanał 47 (z Kielc) 80/95, czyli na arivie 100%. Nadajnik z Kielc 2 kW. Nadajnik ze Św. Krzyża 50kW. Przewody antenowe stare. Zaznaczam, że u siebie na antenie kierunkowej ze wzmacniaczem z anteny siatkowej skierowanej na Św. Krzyż - 36 k. 80/95, 62 k. 70-80/70. Na tv z dvb=t-antena siatkowa ze wzmacniaczem też Św. Krzyż - 36 k. 100%, 62 k. 92%(przewód antenowy stary). Zaznaczam, że na antenie siatkowe w pokoju trzymanej w ręce i skierowanej na Kielce 47 k. 100%, skierowanej na Sw. Krzyż 36 k. 100%, 62 k. 85%. Wygląda na to, że głównym problemem jest wysokość częstotliwości kanału (bo chyba nie stare przewody antenowe). Jeśli ktoś coś z tego wywnioskował-proszę o opinie.

karol2tomek

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: karol2tomek »

@snykwa Może nie uwierzysz ale ja mam do św. krzyża 60km i jak zrobiłem sobie test z własnoręcznie robioną anteną z rurki od kaloryfera i działał mi mux-1 jakość 78% odbiór bez problemu w dodatku z odbicia. A jak chciałem odbierać bez odbicia musiałem wziąć starszy długi kabel (ma 10 lat) i nic! jakość 0% .

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

Panowie to ja wam powiem, że MUX-1 u mojego wujka w Skarżysku na 3cim piętrze w bloku 31 km od nadajnika działa na zwykłej antenie teleskopowej. Odbiór oczywiście na tunerze Not Only TV STB LV6TBOX HD - kanał 62 (802MHz). Czasami mu przytnie obraz ale jak na dość wysoki kanał (62) to ta najprostsza antenka sprawdza się u niego znakomicie. Dodam, że MUX-2 k.36 działa stabilnie. Niestety nie jestem w stanie podać jakości i siły sygnału w % gdyż o wynikach odbioru wiem od wujaszka z jego obserwacji podczas oglądania tv.
Aha - antena do odbioru taka:
Obrazek
Do powyższej anteny założony kabel koncentryczny około 3metry zakończony zwykłą wtyczką antenową męską:
Obrazek
Profil terenu u mojego wujka w kierunku nadajnika na Świętym Krzyżu:
Obrazek

karol2tomek

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: karol2tomek »

3 metry :) jak mówiłem krótki kabel to połowa sukcesu a drugą połową jest kolego 3 piętro :)
A i profil znakomity :)

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

@karol2tomek tak masz rację ale w pobliżu niego jest sporo bloków w tym po przeciwnej stronie ulicy blok 4ro piętrowy, który zasłania kierunek na Św. Krzyż.
PS. Tak co do profilu terenu to jest OK - żadnych górek większych po drodze nie ma.
Przy okazji ja mieszkam około 1,5km na zachód od wujka i profil terenu na Św. Krzyż mam podobny :D
Ostatnio zmieniony 20 maja 2012, o 16:41 przez pablo82, łącznie zmieniany 1 raz.

karol2tomek

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: karol2tomek »

pablo82 pisze:@karol2tomek tak masz rację ale w pobliżu niego jest sporo bloków w tym po przeciwnej stronie ulicy blok 4ro piętrowy, który zasłania kierunek na Św. Krzyż.
ja pisałem kilka postów wcześniej ,że z odbicia odbierałem na kawałku rurki od kaloryfera mux -1 z siłą 78 % i obraz znakomity :). Węc twój wujaszek musi z odbicia bo niema rady.A i ja mam 60 km od nadajnika . i wielki dołek bo kotlina :lol:

karol2tomek

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: karol2tomek »

@pablo82jak odbierasz z przysuchy bo ja nic nie łapię ??

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

Też przypuszczam, że "łapie" oba Mux-y (MUX-1 i Mux-2)z odbicia od innych bloków lub z tego na przeciwko niego.
PS. Swego czasu uważałem, że antena teleskopowa nadaje się tylko do odbioru fal radiowych w zwykłych radiach typu "jamnik" lub "bumbox" ale po tym jak wujek odbiera na niej TV cyfrową - zmieniłem zdanie.
@karol2tomek tak się składa, że Przysuchę mam dokładnie "za plecami" siatki, którą mam skierowaną na Św. Krzyż. Skład programowy obu MUX-ów jest taki sam. Różnica jest tylko taka,że w MUX-1 z Przysuchy na k.50 jest nadawane TVP Info Warszawa a ze Św. Krzyża na k.62 jest TVP Info Kielce.

karol2tomek

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: karol2tomek »

@pablo82 Ja to się śmiałem z fimkików na yt z ta opisaną wcześniej prze zemnie anteną a jak ją podłączyłem pod tuner to mi oczy z dołków powychodziły , że na takim patyku lepiej odbieram niż na kierunkowej z zasilaczem :)

snykwa
Posty: 176
Rejestracja: 21 stycznia 2012, o 13:03
Odbiornik: Ferguson Ariva T65.
LG 32LN5400 ZA
Instalacja antenowa: Antena 19-elementowa Dipol. Symetryzator 21-69. Przy szczycie, obok dachu..
Nadajnik - obiekt nadawczy: Święty Krzyż

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: snykwa »

Być może macie rację, że dobry przewód i krótki na te wysokie pasma to sposób. Info jest na 58 kanale i też mi wcześniej fatalnie odbierało a tvp1 i tvp2 b. dobrze. Coś w tym musi być.

karol2tomek

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: karol2tomek »

Nie zauważył ktoś przypadkiem ,że lepszy jest odbiór MUX-1 gdzieś tak od tygodnia? BO ja mam problem z głowicą i muszę wtyczką wyginać na wszystkie strony żeby coś złapać a ostatnio nie muszę już tak się męczyć gdyż łapie sygnał prawie bezproblemowo :mrgreen:

krzysztof018

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: krzysztof018 »

Od kilku dni lepiej mi odbiera MUX-1 ( 100% ) niz MUX-2( 0% - 80% )

Czy MUX-2 ma teraz mniejszą moc niż MUX-1 ?

pablo82
Posty: 312
Rejestracja: 29 grudnia 2008, o 11:24
Odbiornik: Tv Samsung UE32F5000 Tv Samsung LE26D450
Radio Dual DAB+14
Instalacja antenowa: Ant. EMME ESSE UNI LINE LOG 5-60 VHF UHF + rozgał. Signal R2 + 30 m kabla RG6Cu
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż/Kozłowiec/Radom Wacyn

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: pablo82 »

@krzysztof018 sprawdź czy czasem nie odbierasz MUX-1 na kanale 37, gdyż Jak napisał Pan Jarosław M.
Uruchomione zostały kolejne emisje testowe drugiego etapu wdrażania MUX1 naziemnej telewizji cyfrowej.
W dniu dzisiejszym uruchomione zostały emisje z następujących obiektów:

TON Łomża
RTCN Szczecin / Kołowo
SLR Tarnobrzeg
Co do MUX-1 ze Św. Krzyża k.62 to u mnie siła 91 poziom błędów 0.
MUX-2 k. 36 Siła 95 poziom błędów 0.
Instalacja antenowa jak w opisie (sygnał rozdzielony na 2 tv). Zmian nie zauważyłem w zmniejszeniu mocy nadawania MUX-1 ani MUX-2.
PS. wcześniej gdy nie dzieliłem sygnału z anteny na 2 tv to MUX-1 siła 97 poziom błędów 0
MUX-2 siła 100 poziom błędów 0 :D

krzysztof018

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: krzysztof018 »

Dla MUX1 pokazuje Częstotliwość 802000 KHz a dla MUX2 594000 KHz czyli kanały 62 i 36 z Kielc , z Tarnobrzega wcale nie wykryło.

tingens

Re: DVB-T z RTCN KIELCE ŚW. KRZYŻ

Post autor: tingens »

Witam
nadajnik ze Sw. Krzyża mam w odległości ok 20 km (okolice Ostrowca Św.). MUX2 odbiera z siłą i jakością 100% na tunerze wiwa hd90, nie mogę natomiast złapać MUX1 (na kanale 62 nic nie wykrywa).
Posiadam antenę siatkową ze wzmacniaczem (na płytce jest napisane, że powinno łapać do kanału 69).
Co może być przyczyną?

Zablokowany