Odbiór kanałów HD na PC

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
DVBManiak

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: DVBManiak »

Ja mam ten swój zasilacz od prawie 7 lat i jest ok. Zresztą cały ten komputer świetnie się trzyma. I jeszcze dysk WD, więc chyba muszę cofnąć swoje słowa, że to badziewie. Kompa czyszcze regularnie dwa razy w roku i dbam o niego. Nie katuje go grami, bo za nimi nie przepadam. A karta graficzna jest mi potrzebna przede wszystkim do odciążenia procka i żebym mógł w końcu oglądać bez problemów filmy i tv w HD. Jeszcze tylko zostanie mi dokupić trochę ramu i komp na kolejne kilka lat jak nic. Sorki za lekkiego OT.




No to w końcu mogę przetestować Radeona HD 3650. Obraz bardzo ładny. W Splash lite obciążenie procka max 20% przy TVP1 HD. Natomiast w VLC nie idzie oglądać nawet filmu w HD. Tnie i dałem sobie z nim spokój. Dekodowanie włączyłem jakby coś, ale to nic nie dało. Do nagrywania wezmę sobie TM albo może pobawię się z AltDVB lub SmartDVB. Tak więc ogólnie zakup udany i czekam już na Euro.

Awatar użytkownika
derwalski
Posty: 80
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Bravia W4000/LV5HDeluxe/Wiwa HD-90/Opticum HD TS 9600
Instalacja antenowa: 11 el. Y-U
Nadajnik - obiekt nadawczy: Żółwieniec/Śrem

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: derwalski »

Po uruchomieniu TVP1 HD podłączyłem LV5TDELUXE do leciwego PC z Win XP, Athlonem 64 2000+ i kartą GT220. Obraz płynny, w SplashLite i TM zużycie procesora między 5% a 8%, a w DVBViewer ok. 20%. Zapewne trzeba wybrać mniej żarłoczne kodeki. Co ciekawe, mimo przyzwoitej karty dźwiękowej (SB Audigy EMU10K2) w aplikacji TM, słuchając radia FM zużycie procesora wzrasta i rzadko, ale się przytnie.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: sirdaniel »

VLC do dekodowania obrazu na karcie wymaga o ile pamiętam użycia kart serii hd 4xxx. Jest wiele darmowych programów i kodeków innych niż vlc ale jedno jest ciekawe. Nawet już w przechwyconych na dysku plikach .mts transmisji dvb, w VLC można włączyć telegazetę i napisy teletext. Ciekawa sprawa.
Normalnie samo dekodowanie na karcie powinno obciążyć procek poniżej 10%. Reszta to narzut dekodowania dźwięku, renderowania, samego programu, itp.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: giaur500 »

Nawet już w przechwyconych na dysku plikach .mts transmisji dvb, w VLC można włączyć telegazetę i napisy teletext. Ciekawa sprawa.
Nic to dziwnego. Dla programu to żadna różnica, czy podasz mu live stream czy plik lokalny z takimi samymi danymi. Jeśli lokalny plik zawiera ścieżkę teletekstu, to możesz sobie ją oglądać tak samo jak pozostałe. VLC traktuje teletekst jak kolejną ścieżkę napisów.

Pytanie tylko co za sens zrzucać cały strumień, z teletekstem - jeśli nagrywasz w vlc to możesz to wyłączyć.
Normalnie samo dekodowanie na karcie powinno obciążyć procek poniżej 10%. Reszta to narzut dekodowania dźwięku, renderowania, samego programu, itp.
Tak, ale to może wyglądać różnie w zależności od modelu karty. Różne karty przejmują dekodowanie wideo w różnym zakresie, odciążając procesor mniej lub bardziej - generalnie im nowsza karta tym więcej funkcji dekodowania potrafi przejąć na siebie. Nowsze dekodują wideo już praktycznie całkowicie przez GPU, starsze tylko częściowo pozostawiając niektóre obliczenia dla procesora.

BiTCity
Posty: 543
Rejestracja: 21 października 2010, o 19:46
Miejscowość: Bydgoszcz
Odbiornik: LG43UM7050PLF , LG32LM6300PLA
Instalacja antenowa: Dipol 16-21-60 (66+9m npm)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Bydgoszcz/Chojna/Iława/Sierpc/Gołogóra

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: BiTCity »

derwalski pisze:Po uruchomieniu TVP1 HD podłączyłem LV5TDELUXE do leciwego PC z Win XP, Athlonem 64 2000+ i kartą GT220. Obraz płynny, w SplashLite i TM zużycie procesora między 5% a 8%, a w DVBViewer ok. 20%. Zapewne trzeba wybrać mniej żarłoczne kodeki. Co ciekawe, mimo przyzwoitej karty dźwiękowej (SB Audigy EMU10K2) w aplikacji TM, słuchając radia FM zużycie procesora wzrasta i rzadko, ale się przytnie.
Mogę zapytać jakie kodeki polecasz i ewentualnie ustawienia ich bo ja sprawdzałem na K-Lite Codec Pack i ffdshow i niestety oba na moim starszym sprzęcie Celeron D 3.46 GHz 2 GB RAM GeForce 7600GS 256 MB nie wyrabiają przy HD :(

DVBManiak

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: DVBManiak »

W Splash lite HD mi śmiga, a w VLC mimo włączonego dekodowania nie daje rady. Nawet z odtwarzaniem z kompa. Wygląda na to, że jednak Radek HD 3650 dla VLC jest za słaby. Trudno najwyżej się zadowolę oglądaniem na kompie, a nagrywanie zostanie mi na Wiwie. TM, AltDVB i SmartDVB też nie wyrabiają i to na różnych kodekach.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: sirdaniel »

giaur500 pisze:
Nawet już w przechwyconych na dysku plikach .mts transmisji dvb, w VLC można włączyć telegazetę i napisy teletext. Ciekawa sprawa.
Nic to dziwnego. Dla programu to żadna różnica, czy podasz mu live stream czy plik lokalny z takimi samymi danymi.
Racja, logiczne:)
DVBManiak pisze:W Splash lite HD mi śmiga, a w VLC mimo włączonego dekodowania nie daje rady. Nawet z odtwarzaniem z kompa. Wygląda na to, że jednak Radek HD 3650 dla VLC jest za słaby. Trudno najwyżej się zadowolę oglądaniem na kompie, a nagrywanie zostanie mi na Wiwie. TM, AltDVB i SmartDVB też nie wyrabiają i to na różnych kodekach.
HD 3650 nie jest za słabe, tylko twórca vlc wymyśłił sobie że wymaga 4xxx aby działało wszystko poprawnie, domyślam się dlaczego. Zawsze możesz spróbować mojego ulubionego programu MPC-HC, ma opcje DVB, a na kartach odtwarzanie śmiga jak nic. Ewentualnie kodeki FFdshow lub LAVfilters (może być paczka k-lite) w jakimkolwiek odtwarzaczu.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: giaur500 »

Tak, vlc nie obsłuży prawidłowo tej karty. Problem nie jest w tym że dekodowanie sprzętowe nie działa, tylko w tym, że zdekodowane dane idą wolnym złączem agp do przetworzenia przez vlc, które się zapycha. Inne odtwarzacze/kodeki wyświetlają obraz bezpośrednio na ekranie i nie przetwarzają danych jeszcze raz więc nie trzeba ich przesyłać przez agp.

Jeśli ktoś zna angielski, cała dyskusja na forum videolan: http://forum.videolan.org/viewtopic.php?f=2&t=88758

Tam polecają media player classic (sam główny twórca vlc go poleca), więc możesz go wypróbować, zdaje się że obsługuje dvb-t i też ma wbudowane kodeki.

kjt

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: kjt »

Nie obwiniajcie hardware bo najsłabszym punktem bywa też software.
Wczoraj ponagrywałem sobie 1 minutowe urywki kanałów w tym TVP1HD.

Użuwam Media Player Clasic - Home Cinema + FFdshow(32+64bit)+Haali
Kanały w SD chodzą normalnie.
Kanał HD = piksele + zacinki (mimo iż proces mpc-hc max 15%) ???
Na WMP wszystko chodzi normalnie.

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: kasper93 »

FFdshow... Używaj LAV Filters http://files.1f0.de/lavf/LAVFilters-0.50.5.exe lub nawet Microsoftowego DTV-DVD Decoder Video(dlatego w WMP chodzi normalnie ;pp), który ostatecznie radzi sobie dobrze z h.264, choć jest trochę mniej wydajny.

Wszystko ładnie działa MPC-HC + LAV https://dl.dropbox.com/u/16282309/DVB-T/DVB_MPC.png
Pamiętajcie tylko, że wbudowane kodeki MPC-HC nie obsługują poprawnie streamów h.264 i dlatego właśnie używamy lavów. Z MPGE-2 nie ma problemów.

kjt

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: kjt »

Dzięki za info na pewno sprawdzę.
MPC-HC ma wbudowane kodeki? Nie zagłębiałem się w ustawienia ale pewnie można je "odhaczyć".

/edit
Mpc-hc + LAV działa dobrze.
Dzięki :D
Ostatnio zmieniony 3 czerwca 2012, o 01:12 przez kjt, łącznie zmieniany 2 razy.

MaciejRehaggel

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: MaciejRehaggel »

Hej. Kupiłem tuner do laptopa MT4167, ale nie wyszukuje mi żadnych kanałów. Mieszkam w Krakowie na osiedlu Kurdwanów.

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: kasper93 »

Tutaj nikt Ci nie pomoże, spróbuj w tym dziale http://forum.emitel.pl/viewforum.php?f=25 i odpowiednim temacie, w zależności jaki nadajnik jest najbliżej...

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: sirdaniel »

OK, mój ostateczny post o dekodowaniu w VLC - oficlane wymagania tego playera co do akceleracji sprzętowej http://wiki.videolan.org/VLC_GPU_Decoding . Agp może być przyczyną ale raczej nie jest, na pewno nie w przypadku DVBmaniaka.

DVBManiak

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: DVBManiak »

Zainstalowałem sobie MPC-HC i działa super odtwarzanie TVP1 HD, ale na TVP2 HD są artefakty. Zainstalowałem też sobie LAV, ale teraz mam pytanie jak zmienić w MPC-HC zmienić wbudowane kodeki na te LAV?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: giaur500 »

sirdaniel pisze:OK, mój ostateczny post o dekodowaniu w VLC - oficlane wymagania tego playera co do akceleracji sprzętowej http://wiki.videolan.org/VLC_GPU_Decoding . Agp może być przyczyną ale raczej nie jest, na pewno nie w przypadku DVBmaniaka.
No przecież wkleiłem wątek na forum vlc. Jest tam dyskusja na temat dokładnie tej właśnie karty i jest wyjaśnione że to agp jest wąskim gardłem a nie karta sama w sobie. I tak nic z tym się nie da zrobić - w vlc działać nie będzie, ale to między innymi dlatego że karta jest na agp.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: sirdaniel »

DVBManiak pisze:Zainstalowałem sobie MPC-HC i działa super odtwarzanie TVP1 HD, ale na TVP2 HD są artefakty. Zainstalowałem też sobie LAV, ale teraz mam pytanie jak zmienić w MPC-HC zmienić wbudowane kodeki na te LAV?
W MPC_HC trzeba odznaczyc filtry wewnętrzne tak jak na tym obrazku http://www.homecinema-hd.com/mpc-hc-int ... rs_en.html Następnie wejść w opcje LAV filters (np z menu start) i w opcjach LAV VIdeo ustaw dekodowanie h264 na zakładce formats, a na pierwszej zakładce http://www.imagebam.com/image/005f1b170690108 zaznacz Hardware decoder DXVA Native. Upewnij się że ffdshow masz dekodowanie wyłączone (disabled) inaczej zawsze ffdshow bedzie przejmowac dekodowanie.

PS. dziwne że akurat w tvp2 hd masz artefakty, upewnij się że do dekodowania .MTS używasz również LAV Splitter.

DVBManiak

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: DVBManiak »

Nie mam na kompie w ogóle ffdshow. Jedyne kodeki jakie mam wgrane to LAV. Reszta to wbudowane w programach jak Splash lite i VLC. Zrobiłem tak jak napisałeś, ale teraz zupełnie nie idzie oglądać. Stop klatki na całego i takie zmulanie. Na wbudowanych kodekach chodziło wszystko płynnie, a TVP2 HD na każdym pliku ma artefakty nie wiem czemu. Oczywiście mówimy cały czas o odtwarzaniu plików, bo DVB-T jeszcze w MHC nie odpalałem. Próbowałem, ale wyskoczył błąd BDA, że nie można połączyć tunera/odbiornika.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: sirdaniel »

Kliknij prawym przyciskiem myszy na obrazie i wejdz w menu filters, zobacz czy na pewno odtwarzasz za pomocą lav. Masz win xp czy powyżej?

DVBManiak

Re: Odbiór kanałów HD na PC

Post autor: DVBManiak »

No tak odtwarzam za pomocą LAV. System XP 32-bit. Jakaś lipa to wszystko.

Zablokowany