OVERMAX PDVD-109

kamas

OVERMAX PDVD-109

Post autor: kamas »

witam,

kupiłem telewizor OVERMAX pdvd 109 7 cali z tunerem do cyfrowej

problem jest taki ze antena ktora była dolaczona do zestawu łapie tylko wtedy gdy przyloze ja do rury na balkonie albo do samochodu, czasami łapie gdy połoze koło ręki na biurku na 1 pietrze

podłączałem antene starą jakąś 30db na początku coś złapała a pozniej nic

lokalizacja 45 km od nadajnika w Śremie,

czy jest opcja zeby kupic jakas antene i zeby ten telewizorek działał, bo tata chce ogladac mecze w pracy :/

(wczesniej kupiłem inny telewizor bardzo podobny i łapał elegancko 20 kanałów MUX1 i MUX2 bodajze, z tym, ze nie miał MPEG4 i miałem sam dzwiek) teraz kupiłem z MPEG4 to nie łapie kanałów

czy to wina anteny? czy moze jakis wadliwy tuner ktory wymaga mega silnej anteny? (przeciez sprzedaja na allegro do laptopow male antenki i ponoc łapia)

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Overmax PDVD-109

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jeśli coś próbuje łapać to znaczy, że nie wszystko stracone. Choć pozory mogą mylić. Przy tej odległości o antenie z zestawu zapomnij, zapewne jest tam mała antena prętowa albo jakiś niewielki teleskopik.
Poszukaj jakiejś normalnej anteny i sprawdź czy działa, powinno być dobrze(*). W dziale o antenach znajdziesz poradę jak dobrać antenę do lokalizacji.

(*)... to znaczy nie do końca dobrze. W opisie na stronie producenta nie ma nic na temat odbioru programów HD ani DD+, więc ciesz się puki wszystkie programy są dostępne w SD i żaden z nadawców nie zdecydował się na wyłączenie fonii MPEG.

Złośliwcom, którzy na pewno zapytają po co HD w tak małym urządzeniu odpowiadam, by odebrać, skonwertować i wyświetlić na tym malutkim ekranie.

kamas

Re: Overmax PDVD-109

Post autor: kamas »

dzieki za odpowiedz,

co do HD i DD+ to co oni kombinuja, ludzie kupili sprzet a znowu beda cos zmieniac...

ale chcialbym sie skupic zeby zaczelo to cos dzialac,

sprawa wyglada tak, ze jak przyloze antene (jest na magnes) do rury na balkonie na 1 pietrze to łapie elegancko wszystkie kanały i super odbiór, odczepię antenę od razu "brak sygnału"

jak podłączę telewizorek do mocnej anteny na dachu to również elgancko łapie... czyli wskazuje na to, że po prostu ta antena w zestawie jest za słaba :/

teraz pojawia się kwestia, czy jestem w stanie dobrać taką małą antenę przenośną która złapie sygnał (szukałem tez kawałka rury takiej jak na balkonie :)

(ale dziwi mnie jedna rzecz, jak wspomninałem niedawno kupiłem inny telewizorek i miał też malą taką antenę w zestawie - nie wiem jakie one mają moc itd. ale wyglądała identycznie,
i ten telewizorek łapał wszystkie kanały z tym, ze nie miał MPEG4 i miałem sam dzwiek - czy to sprawa tego ze tamta antena była lepsza? czy moze do odbioru tego dzwieku wystarczył ten słaby sygnał ktory teraz nie starcza i nic nie łapie...

(jeszcze sprawa odnosnie tunerow do laptopow, one tez maja mała antenke czyli one działają tylko blisko nadajnikow? przeciez mało kto mieszka do 10km od nadajnika)

jezeli pisze nie składnie to prosze o wiadomosc, sprawa mnie strasznie denerwuje bo to prezent dla ojca,

janek 77

Re: OVERMAX PDVD-109

Post autor: janek 77 »

kamas pisze:(jeszcze sprawa odnosnie tunerow do laptopow, one tez maja mała antenke czyli one działają tylko blisko nadajnikow? przeciez mało kto mieszka do 10km od nadajnika)
Nie można się sugerowac tym, że antenka jest w zestawie to gwarantuje odbiór z kazdego miejsca na ziemi ;)

Marketing zdecydował że lepiej będzie się sprzedawał komplet. I tyle.

40km to antena zewnętrzna. Więc do odbioru w pracy przy biurku raczej będzie trudno znależć odpowiednią aby nie rzucała się w oczy. Pomijam juz problem ustawienia i znalezienia miejsca odbioru bez zakłóceń.
Tm bardziej, ze wybrane w RP parametry modulacji nie gwarantuja odbioru wewnątrz pomieszczeń tak jak w innych krajach.
Spróbuj cos ze wzmacniaczem

loleklolek

Re: OVERMAX PDVD-109

Post autor: loleklolek »

Jeśli tv kupowałeś niedawno i nie podpisałeś cyrografu, że jesteś świadom, że kupujesz złom, na którym się nie da odebrać tv cyfrowej w Polsce, to możesz próbować oczekiwać zwrotu pieniędzy. Tzw. "oni" wprowadzają sukcesywnie to, co zapowiedzieli jakieś 3 lata temu w stosownym rozporządzeniu ;-).

Jeśli chodzi o anteny, to możesz próbować zrobić sobie taką samodzielnie -> http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930 lub kupić coś komercyjnego -> http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=845

Najlepiej chyba sprawują się biquady (samodzielnie zrobione lub z komercyjnych to są to np. WIWA AN-200, WIWA AN-220 i SIGNAL HDA-5000), malutkie siatki (1/4 normalnej - 1 element X) i Dexta. Te pierwsze mieszczą się w torbie od laptopa i jeśli Twój odbiornik posiada możliwość zasilania wzmacniaczy 5Volt, to nie potrzebują dodatkowego zasilacza. Te Dexty mają regulowany wzmacniacz oraz w sumie to chyba nie trzeba montować w nich tego największego elementu.

Z odległości 45km masz szansę odebrać na tych antenach sygnał, o ile masz w miarę dobry widok na Śrem oraz nie masz w pobliżu ruchliwej ulicy. Samochody dość skutecznie potrafią zakłócić odbiór, szczególnie, jeśli antena jest ze wzmacniaczem. A te małe komercyjne anteny zazwyczaj mają wzmacniacz. Czasem pomaga wtedy możliwość jego regulacji. Aha i pamiętaj, że przy takim odbiorze pół metra różnicy w ustawieniu anteny może robić olbrzymią różnicę w jakości odbieranego sygnału.

kamas

Re: OVERMAX PDVD-109

Post autor: kamas »

tylko jak kupie antene jakas lepsza mocniejsza przenosna i dalej moze byc klapa... a nie mam jak tego przetestowac... a nie chcialbym wyrzucac wiecej kasy na marne

najgorsze jest to, ze jak podczepiam antenke pod głupia rurke na balkonie to łapie wszystko pieknie i ładnie

a jak sie ustosunkujecie do tego, ze ten telewizorek bez MPEG4 łapał mi wszystkie kanały, przeciez on chyba ciągnął z tego samego sygnału tyle ze nie mógł rozkodować obrazu

loleklolek

Re: OVERMAX PDVD-109

Post autor: loleklolek »

Może miał trochę czulszą głowicę, co pozwoliło dekodować dźwięk bez zacięć. Bo czy obraz był bez zamrożeń, to nie wiadomo ;-). A może akurat były lepsze warunki propagacyjne. A może jakiś mebel w pomieszczeniu był inaczej ustawiony. A może...

Znajdź sklep, w którym pozwolą Ci na przetestowanie wybranej antenki i ewentualnie wymianę na inną.

janek 77

Re: OVERMAX PDVD-109

Post autor: janek 77 »

Jak można porównywac odbiór audio do odbioru wideo w MPEG4.
Gdy byly testy TV w MPEG2 odbiór był gdziekolwiek na czym kolwiek w Warszawie zmiana na MEG4 wymogła lepsze instalacje antenowe. Zmiana FEC na 5/6 spowodowała dalszą degradację.

Nie masz anteny do odbioru wewnątrz i nie ma co kombinować. Trzeba poszukać anteny ze wzmacniaczem lub anteny zewnętrznej.

Nikt nie zagwarantuje że na tej czy innej będziesz miał stabilny odbiór w pomieszczeniu. Tylko próby i szukanie miejsca z sygnałem

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: OVERMAX PDVD-109

Post autor: @GUTEK@ »

Co pisze w tym telewizorku w wersji softu? Może da się z wersji softu wywnioskować jaki tam demodulator siedzi, to będzie mniej więcej wiadomo jak z czułością może być.

45km to możesz spróbować zrobić antenę typu biquad, jak pisali wcześniej. Jednak wg mnie pozostaje jedynie zewnętrzna antena.

Akurat to czy coś jest nadawane w MPEG2 czy MPEG4 czy jakimkolwiek innym kodeku nie ma znaczenia, o odbiorze decydują parametry transmisji, np. modulacja.

janek 77

Re: OVERMAX PDVD-109

Post autor: janek 77 »

Akurat jak ktoś wie jak było nadawane testy MPEG2 i jak MPEG4 to rozumiem dlaczego zmiana miała znaczenie. Tak jak i zmiana FEC.
I dlaczego wybrano takie a nie inne parametry nadawania, że odbiór wewnątrz nie jest gwarantowany.
co gorsza na pewno nie jest celem. 8-)

Można podkreślac teraz tylko konieczność anteny zewnętrznej.
Ale przenośny TV z biquadem czy antenką zewnętrzną w ręku to raczej paranoja.

Jakims rozwiązaniem może być antena typu corona. i tyle

kamas

Re: OVERMAX PDVD-109

Post autor: kamas »

ok,

panowie a czy są sprawdzone jakieś takie anteny przenośne/domowe gdzie bedzie duze prawdopodobienstwo ze to bedzie dzialac?

bo samemu zrobiona czy zewnetrzna jako przenosna to nie ma szansy powodzenia...

a jezeli nie ma takich anten to takie TV są bezuzyteczne... a w sklepach coraz wiecej tego

janek 77

Re: OVERMAX PDVD-109

Post autor: janek 77 »

tu masz więcej info.
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=200

Powodzenie z 45 km to raczej nie ma. Możesz tylko spróbować i napisać czy się udało.
będziesz albo miał wzmacniacz albo spory rozmiar.


Sądząc po tym co zamierzasz szukałbym anten samochodowych
http://sklep.delta.poznan.pl/antena-kor ... p2075.html

http://www.avde.pl/dalco/dalco-dl-c001- ... 39158.html

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: OVERMAX PDVD-109

Post autor: @GUTEK@ »

kamas pisze:panowie a czy są sprawdzone jakieś takie anteny przenośne/domowe gdzie bedzie duze prawdopodobienstwo ze to bedzie dzialac?
Według mnie z pokojowych jeszcze najlepiej się sprawdza coś takiego:
Obrazek

Ale przy tej odległości to według mnie i na tej antenie małe szanse, pozostaje zewnętrzna.

Tharazi
Posty: 78
Rejestracja: 12 października 2010, o 14:46
Odbiornik: Ferguson Ariva 250
Instalacja antenowa: DIPOL 19/21-69; siatka ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Płock/Rachocin;Konin;Włocławek

Re: OVERMAX PDVD-109

Post autor: Tharazi »

Co do samego DVD to oczywiście obsługuje poprawnie DD+(downmix) i HDTV. Widocznie producent sam nie wie co sprzedaje :lol:
Czułość tego tunera jest niestety bardzo i to bardzo słaba. Najbardziej się nadaje do ustawienia anten na jakimś dachu itp. :D

Zablokowany