WIWA HD-50

Mutango

Re: WIWA HD-50

Post autor: Mutango »

sleepwalker pisze:..zielona dioda pali sie ciaglym i nie ma reakcji na wylaczanie dekodera pilotem.
To nie ma się co chrzanić, tylko korzystać z gwarancji. Brak reakcji diody na włączanie/wyłączanie świadczy o usterce. Chyba że jeszcze taka opcja jak ktoś wcześniej pisał, że odbiornik IR zamiast do swojego gniazdka został wciśnięty do gniazdka audio, ale to by chyba dioda nie świeciła na zielono, nie jestem pewien...

secam7
Posty: 60
Rejestracja: 5 września 2011, o 19:21

Re: WIWA HD-50

Post autor: secam7 »

kaeres pisze:Jakim programem to najszybciej zrobić ?
W tym Twoim pewnie też się da, musisz tylko wyklikać w konwersji
żeby obrazu nie ruszał. Tak to się kiedyś w Virualdubie robiło.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: WIWA HD-50

Post autor: m@rtops »

sleepwalker pisze:Bede reklamowal albo wysle do naprawy.
jak nie działa to żądaj zwrotu pieniędzy lub wymiany - nie daj się wciągnąć w serwis bo będziesz ok miesiąca bez dekodera a przecież usterka nie wystąpiła podczas użytkowania tylko towar był wadliwy od początku :oops: ;)

maniek100
Posty: 10
Rejestracja: 23 września 2012, o 09:48

Re: WIWA HD-50

Post autor: maniek100 »

Witam wszystkich. Mam takie pytanie.
Jak podłączyć ten dekoder do TV, który nie ma wejscia SCART? Mój TV ma wejcie RCA (chinch) Audio/Video IN/OUT. Wydaje mi się, że nie jestem odosobnionym przypadkiem tylko takich TV jest jeszcze sporo po domach.

Wiem, że moge zakupić inny dekoder z gniazdem SCART i kabel SCART/RCA, ale na taki dekoder nie ma miejsca obok TV, aby należycie działał pilot. Ten wynalazek jest doskonałym rozwiązaniem, tylko jak to podłączyć?
Czy analogowy sygnał wideo jest tylko na złączu SCART?Z tym jest problem, bo nie ma kabla gniazdo SCART/RCA. Trzeba by chyba samemu cos kombinować i łączyć kabelki..
Co to jest za wyjcie coaxial stereo L/P i czy to wyjscie jest na pewno w tym dekoderze, bo na stronie producenta jest, ale już w instrukcji obsługi (również ze strony producenta) nie ma mowy o takim wyjściu.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: WIWA HD-50

Post autor: m@rtops »

maniek100 pisze:tylko jak to podłączyć?
są "wynalazki" - np. tego typu ;)
http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/r8yz
maniek100 pisze:Co to jest za wyjcie coaxial stereo L/P
jest to wyjście "analogowe" audio (stereo) lub "cyfrowe" (np do kina domowego "5.1")
maniek100 pisze:czy to wyjscie jest na pewno w tym dekoderze
w "starszych" modelach nie ma tego wyjścia - pojawiło się w modelach "wiwy" które zostały oznaczone przez producenta jako "new" (HD50 i HD50"new") - różnią się tylko tym właśnie wyjściem ;)

Mutango

Re: WIWA HD-50

Post autor: Mutango »

m@rtops, ten "wynalazek" chyba powinien zadziałać
Przy czym wykonanie własnego "stałego" przejścia też nie jest ani drogie, ani trudne do wykonania.
Dolutowujemy kable RCA w/g schematu -> http://www.amabilidade2002.com/scart4.htm
Video - 19, 17[masa]
Audio - 1, 3, 4[masa]
Tylko zamiast wtyczki bierzemy gniazdko Scart tego typu:
Obrazek

maniek100
Posty: 10
Rejestracja: 23 września 2012, o 09:48

Re: WIWA HD-50

Post autor: maniek100 »

m@rtops pisze: jest to wyjście "analogowe" audio (stereo) lub "cyfrowe" (np do kina domowego "5.1")
Czyli jest to wyjście tylko audio? Te dołączone kabelki z gniazdami RCA oznaczają czerwony/biały – lewy/prawy analogowy, a czarny oznacza dzwięk cyfrowy? Czy dobrze rozumiem?
Pewien pan sprzedawca wprowadził mnie chyba w błąd, bo powiedział, że tymi kabelkami podłączę ten dekoder to mojego TV, czerwony/biały ma być dźwiękiem i to się zgadza, a czarny miał być obrazem i to się już nie zgadza.
m@rtops pisze:są "wynalazki" - np. tego typu ;)
http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/r8yz
No chyba to faktycznie powinno się sprawdzić. Jeżeli tego nie namierzę w sklepie to będę skazany najprawdopodobniej na lutowanie kabli RCA do gniazda SCART.
Mutango pisze:Przy czym wykonanie własnego "stałego" przejścia też nie jest ani drogie, ani trudne do wykonania.
Dolutowujemy kable RCA w/g schematu -> http://www.amabilidade2002.com/scart4.htm
Video - 19, 17[masa]
Audio - 1, 3, 4[masa]
Tylko zamiast wtyczki bierzemy gniazdko Scart tego typu:
Obrazek
No tak, tylko jak to dolutować, żeby na pewno było dobrze. Nie chce popsuć ani TV, ani nowo zakupionego dekodera. Jesteś pewien, że te kable RCA mają być podłączone do tych numerów styków, które napisałeś? Nie wiem czemu, ale wydaje mi się, że jeżeli na wtyczce dekodera video i audio byłoby na stykach 19 i 1/3, to po włożeniu tej wtyczki w gniazdo TV chyba nie będzie to działać, bo sygnał powinien być chyba na Video IN i Audio IN, czyli na stykach 20 i 2/6.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: WIWA HD-50

Post autor: @GUTEK@ »

Przejściówka z jack 2.5mm na cinche to:
-czerwony - audio analog prawy
-biały - audio analog lewy
-czarny - audio cyfrowe SPDIF - nie ma tu sygnału video.

Pozostaje podłączyć tak jak pisali koledzy. Video wyciągnąć ze SCARTa, a audio albo też albo z tych cinchy.
W SCART masz się podłączyć pod piny z wyjściami, bo skoro potrzebujesz wyprowadzić sygnał z tunera to podłączasz się pod VideoOut, czyli 19 pin.
Rozpiska tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/SCART

maniek100
Posty: 10
Rejestracja: 23 września 2012, o 09:48

Re: WIWA HD-50

Post autor: maniek100 »

@GUTEK@ pisze:Przejściówka z jack 2.5mm na cinche to:
-czerwony - audio analog prawy
-biały - audio analog lewy
-czarny - audio cyfrowe SPDIF - nie ma tu sygnału video.

Pozostaje podłączyć tak jak pisali koledzy. Video wyciągnąć ze SCARTa, a audio albo też albo z tych cinchy.
Ok, dzięki, to juz jest dla mnie jasne.
@GUTEK@ pisze:W SCART masz się podłączyć pod piny z wyjściami, bo skoro potrzebujesz wyprowadzić sygnał z tunera to podłączasz się pod VideoOut, czyli 19 pin.
Rozpiska tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/SCART
No własnie tu mam wątpliwość. Jesteś pewien, że sygnał wideo jest na nóżce 19 SCART-a dekodera? Po włożeniu tego SCART-a do TV ten sygnał będzie wtedy na 19 nózce gniazda SCART telewizora. A nie ma być przypadkiem na 20 nóżce (czyli Video IN dla TV)?

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: WIWA HD-50

Post autor: @GUTEK@ »

A zauważyłeś może na stronie którą podałem, że w schemacie połączeń kabla SCART-SCART masz przeplot i między innymi przeplot jest pomiędzy 19 i 20 pinem również.

Mutango

Re: WIWA HD-50

Post autor: Mutango »

maniek100 pisze:Jesteś pewien, że te kable RCA mają być podłączone do tych numerów styków, które napisałeś?
Tak. Video OUT z tunera (czyli scart 19) ma być doprowadzone do video IN telewizora. Analogicznie 1,3 dla sygnału Video. Jeżeli TV jest monofoniczny i chcesz użyć tylko jednego kabla audio, to piny 1 i 3 możesz zewrzeć.

maniek100
Posty: 10
Rejestracja: 23 września 2012, o 09:48

Re: WIWA HD-50

Post autor: maniek100 »

@GUTEK@ pisze:A zauważyłeś może na stronie którą podałem, że w schemacie połączeń kabla SCART-SCART masz przeplot i między innymi przeplot jest pomiędzy 19 i 20 pinem również.
Ale jaki przeplot SCART-SCART? Co mniue interesuje kabel SCART-SCART? Musze dolutować dwa kabelki sygnałowe do gniazda SCART i teraz pytanie do których nózek? W przypadku Video do nózki 19, czy 20 i w przypadku Audio do nózek 1/3, czy 2/6?
Mutango pisze:Video OUT z tunera (czyli scart 19) ma być doprowadzone do video IN telewizora
No właśnie, skoro Video OUT z tunera ma być doprowadzone do Video IN telewizora (nóżka 20)to jakim cudem sygnał Video na wtyczce dekodera może być na nóżce 19???
Jezeli wetkasz wtyczkę dekodera do gniazda w TV to sygnał dekodera będący na nóżce 19 będzie również na nóżce 19 TV, a ma być na nóżce 20. Logiczne jest więc to, że sygnał Video tego dekodera jest chyba na nózce 20, nie 19. Podobnie jak sygnały audio na nóżce 2/6, a nie 1/3. W innym przypadku TV dostałby sygnały na styki OUT, a ma dostać na IN.
Sorry, ale nie rozumiem tego co piszecie.

Mutango

Re: WIWA HD-50

Post autor: Mutango »

@maniek100, złapałeś nas na błędzie logicznym :D Masz całkowitą rację.
Zapomnieliśmy że Wiwa HD50 w odróżnieniu od wszelkich innych tunerów i telewizorów jest urządzeniem bardzo nietypowym, i nie jest urządzeniem z gniazdem scart, tylko jest urządzeniem z wtyczką scart, a zgodnie z zasadą krzyżowego łączenia sygnały in/out we wtyczce są odwrotnie niż w gnieździe!
Czyli jest tak jak mówisz:
Video podłączasz do pin 20 (17 masa)
Audio podłączasz do 2 i 6 (4 masa)

Przy czym gdybyś wcześniej podłączył odwrotnie, to żadnego uszkodzenia by z tego nie było. Nóżka 19 w Wiwie HD50 jest po prostu wolna (wisi w powietrzu)

bk91

Re: WIWA HD-50

Post autor: bk91 »

Czy u Was zaraz po włączeniu dekodera obraz się podcina (pikselizacja, dźwięku nie ma) na jakieś 7s, nie wiem czy to normalne w tym dekoderze, bo mam tak od nowości i czy przy sile sygnału 99% jakość powinna wynosić ok 37% (mux2)bo ma tak wieczorami (rano ok) od jakiś 3 dni (okolice Sieradza)?

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: WIWA HD-50

Post autor: @GUTEK@ »

Nie, obraz jest od razu ok.

Jeśli masz jakość 37% to jest ona zbyt niska i stąd te problemy. Tylko pytanie teraz czy sygnał jest za słaby dla tunera czy zbyt mocny. Opisz swoją instalację antenową.

Jadaj
Posty: 20
Rejestracja: 13 stycznia 2012, o 14:10
Odbiornik: Arriva T-650i
Instalacja antenowa: DYI pół dipola szerokopasmowego - symetryzator + drut V
Nadajnik - obiekt nadawczy: Iława - Kisielice

Re: WIWA HD-50

Post autor: Jadaj »

Od pewnego czasu też mam problem z jakością sygnału na mux-ie gdzie jest Polsat i TVN. Siła jest koło 90% a jakość skacze, często poniżej 40% i są przycięcia obrazu.
Telewizor podłączony do tej samej anteny loopem przez Wiwę odbiera bez problemów.

Czyżby mój domowej roboty double Bi-quad dawał zbyt silny sygnał do Wiwy?

maniek100
Posty: 10
Rejestracja: 23 września 2012, o 09:48

Re: WIWA HD-50

Post autor: maniek100 »

Ludzie. Jak w tym urządzeniu programuje się numery programów?
W instrukcji nie ma o tym ani słowa. Jest jakieś sortowanie LCN, ONID, wg nazwy usługi, wg ID usługi, a gdzie jest tak jak ja chce???
Ogólnie sortowanie LCN jest OK, ale jest problem, bo na nr 1 mam TVP1 HD, a TVP zwykłe jest na nr 800. A ja chce mieć zwykłe TVP1 na nr 1, bo z tym HD są problemy z proporcjami obrazu. Np. teraz szedł serial Dom i każde ustawienie proporcji obrazu odcinało obraz z boku. Na TVP zwykłym obraz był OK.
Krótko mówiąc jak zrobić, aby nr 800 był nr 1?

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: WIWA HD-50

Post autor: @GUTEK@ »

Wyłącz LCN i posortuj kanały po swojemu.

Było o tym na forum wielokrotnie.

Mutango

Re: WIWA HD-50

Post autor: Mutango »

maniek100 pisze:Jest jakieś sortowanie LCN, ONID, wg nazwy usługi, wg ID usługi, a gdzie jest tak jak ja chce???
Sortowanie to możesz ustawić wg LCN
Ale poniżej dajesz LCN: wyłączony
Potem wchodzisz do Edycji programu (hasło same zera), i tam możesz sortować czerwonym przyciskiem.

maniek100
Posty: 10
Rejestracja: 23 września 2012, o 09:48

Re: WIWA HD-50

Post autor: maniek100 »

Mutango pisze:
maniek100 pisze:Jest jakieś sortowanie LCN, ONID, wg nazwy usługi, wg ID usługi, a gdzie jest tak jak ja chce???
Sortowanie to możesz ustawić wg LCN
Ale poniżej dajesz LCN: wyłączony
Potem wchodzisz do Edycji programu (hasło same zera), i tam możesz sortować czerwonym przyciskiem.
Ok, dzięki wielkie. Ustawiłem juz sobie jak trzeba.TVP1 HD wyrzuciłem gdzieś na koniec, a na nr 1 wstawiłem TVP1 SD.
Mam jeszcze dwa pytania, dekoder działa zasadniczo OK, ale:

1. Czy czas przełączania pomiędzy kanałami ma być taki długi? I czemu ten czas sie różni w zależności od metody przełączania. Jak przełączam kanały za pomocą klawiatury numerycznej to czas ten jest baaaardzo długi. Jednak jak przełaczam za pomocą przycisków CH+ i CH- to ten czas jest zdecydowanie krótszy?Czy tak ma być?

2.Nadajnik Chorągwica Kraków, TV o proporcjach obrazu 4:3. Sprawdzane również na innym TV 4:3 z wejsciem SCART. Objawy te same, więc problem nie dotyczy odbiornika TV. Mianowicie.
Na kilku programach, konkretnie TVP1 HD, TVP2 HD, TV6, TV Puls 2 - podczas niektórych audycji (są to na ogół jakieś filmy starszej produkcji) obraz jest obcinany po bokach (czarne pasy). O ile z TVP1 HD i TVP2 HD nie ma problemu, bo korzystam z TVP SD na których ten objaw nie występuje, to juz z TV6 i TV Puls 2 nie mogę tak zrobić. Jedynym ustawieniem proporcji obrazu, która niweluje te boczne czarne pasy jest ustawienie 4:3 Pan&Scan, ale kosztem obcięcia całej powierzchni obrazu, tzn. nie jest wyświetlany cały obraz, aż do tego stopnia, że nie widać np. logotypów programów. Na innych programach nie ma podobnego objawu.
Czego to jest wina, tego dekodera, czy stacji nadającej sygnał niedostosowany do odbiorników starego typu, o proporcjach obrazu 4:3?
Przy czym kupując ten dekoder zapewniano mnie, że ma działać bez zarzutów z każdego typu starszym TV.

Zablokowany